Jump to content
spades

Un sondaj efectuat in 23 de tari arata ca 51% din oameni cred in Dumnezeu

Recommended Posts

Partea II-a - Argumentul "experientei" personale

Odata, pe cand eram copil, am auzit o fantoma : o voce masculina care murmura, de parca recita sau se ruga. Aproape ca, dar nu chiar, am reusit sa inteleg cuvintele, care pareau a avea un timbru serios, solemn. Mi se spusesera povesti despre case vechi bantuite de preoti, si m-am speriat putin. M-am dat insa jos din pat si m-am furisat in directia din care venea sunetul. Apropiindu-ma, acesta devenea mai tare pana cand, brusc, mi-a "sarit" in cap. Eram deja destul de aproape pentru a-mi da seama despre ce era vorba cu adevarat. Vantul, batand prin gaura cheii, crea sunete pe care softul simulator din creierul meu le-a folosit pentru a construi un model de vorbire masculina, cu intonatie solemna. Daca as fi fost un copil mai impresinabil, probabil ca nu as fi "auzit" doar un discurs neinteligibil, ci cuvinte si chiar propozitii.

Creierul uman este foarte priceput la constructia de modele. Atunci cand suntem adormiti se numeste visare ; cand suntem treji, o numim imaginatie, sau, daca este extraordinar de vie, halucinatie. Daca suntem creduli nu vom recunoaste halucinatie, sau visul cu ochii deschisi, ca atare, ci vom sustine ca am vazut sau auzit o fantoma ; sau un inger ; sau pe Dumnezeu sau, in special daca ar fi vorba despre niste persoane de sex feminin, tinere si crestine, pe Fecioara Maria. Cu certitudine ca astfel de viziuni si aparitii nu constituie temeiuri bune pentru a crede ca exista cu adevarat fantome, ingeri, zei sau fecioare.

Irezistibil, imi vine in minte testul concis pentru miracole, al lui David Humes :

Nici o marturie nu este indeajuns pentru a certifica un miracol, daca falsitatea ei nu o face sa para mai miraculoasa decat faptul insusi pe care vrea sa-l stabileasca.

Cam atat se poate spune despre "experientele" personale cu zei sau alte fenomene religioase. Daca ati avut o astfel de experienta, probabil ca veti fi considerat-o cu adevarat reala. Insa nu va asteptati si ca noi ceilalti sa va credem pe cuvant, in special daca suntem cat de cat familiarizati cu creierul si cu puterea sa.

Link to comment

Trebuie sa fi naiv sa crezi asa ceva.

Aici se pune problema asa : Majoritatea intamplarile dumnezeiesti au demonstratie stiintifica, insa majoritatea lucrurilor stiintifice nu au demonstratie dumnezeiasca.

in urma cu cativa ani masina unei cunostinte a luat foc , respectiva persoana avea o biblie in masina, masina a ars in totalitate dar biblia nu a patit nimic, doar s`au incretit putin copertile, filele din biblie nu au suferit nici`o arsura, acum te rog sa imi explici u stiintific acest fenomen

Haide sa presupunem ca exista o zeitate omni-tot. Chiar crezi ca ii arde de protejat hartii si de aprins chibrituri de paste ? Nu crezi ca ar trebui sa faca ceva folositor ? De exemplu sa mai bage o inundatie sa omoare milioane de oameni nevinovati, sa ceara jertfe, sa arda orase, sa comande armate si alte lucruri obisnuite din cartea sfanta.

Nu se implica..........pt ca au "ei"..."ele" ( fiinte superioare, inaltate ) de ex [ Iisus ] Reguri prin care nu intervin in lumea muritorilor...... :) :-??

poate ce zic eu este MAMBO JAMBO............., dar cine stie............... :-??

:-?? :-?? :-?? :-?? :-??

Link to comment

Trebuie sa fi naiv sa crezi asa ceva.

Aici se pune problema asa : Majoritatea intamplarile dumnezeiesti au demonstratie stiintifica, insa majoritatea lucrurilor stiintifice nu au demonstratie dumnezeiasca.

in urma cu cativa ani masina unei cunostinte a luat foc , respectiva persoana avea o biblie in masina, masina a ars in totalitate dar biblia nu a patit nimic, doar s`au incretit putin copertile, filele din biblie nu au suferit nici`o arsura, acum te rog sa imi explici u stiintific acest fenomen

Haide sa presupunem ca exista o zeitate omni-tot. Chiar crezi ca ii arde de protejat hartii si de aprins chibrituri de paste ? Nu crezi ca ar trebui sa faca ceva folositor ? De exemplu sa mai bage o inundatie sa omoare milioane de oameni nevinovati, sa ceara jertfe, sa arda orase, sa comande armate si alte lucruri obisnuite din cartea sfanta.

Nu se implica..........pt ca au "ei"..."ele" ( fiinte superioare, inaltate ) de ex [ Iisus ] Reguri prin care nu intervin in lumea muritorilor...... :) :-??

poate ce zic eu este MAMBO JAMBO............., dar cine stie............... :-??

:-?? :-?? :-?? :-?? :-??

Citeste biblia si dupa poti sa revii cu un post in care sa imi spui si mie daca dumnezeul crestin si isus sunt divinitati personale sau nu. :)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...