Jump to content
spades

Un sondaj efectuat in 23 de tari arata ca 51% din oameni cred in Dumnezeu

Recommended Posts

Guest Astro_Dubstep

Acolo sus e cineva.Crede-ma.Deschide ochii,noi trecem printr-un ''level''.Pana murim.Dupa moarte,o sa fie o noua viata. :crybaby:

Link to comment
Guest WhiteSword

Sunt multe dovezi ce arata existenta lui Dumnezeu.Cum ar fi minunile,flacara de la Ierusalim si multe altele.

Si sa zicem ca nu exista,ok?Atunci cei care cred si care vin cu sutele de mii la inviere si fac atatea sacrificii,postesc s.a.m.d. sunt niste prosti gramada ,nu? Atatia preoti,episcopi ... si inca ceva,referitor la Papa Ioan al 2-lea care a murit acum 5 ani iar acum e sfant,a fost beatificat.De asta ce mai ziceti?Tot niste prosti care se inchina la un prost?Asa-i?

Link to comment

Si sa zicem ca nu exista,ok?Atunci cei care cred si care vin cu sutele de mii la inviere si fac atatea sacrificii,postesc s.a.m.d. sunt niste prosti gramada ,nu? A

Vezi ca sutele alea de minuni, culmea, sunt explicate stiintific. Nu exista nici macar o dovada in favoarea unui dumnezeu personal omni-tot.

Vezi ca ce ai "prezentat" tu mai sus este argumentul majoritatii. Nu stiu de ce am impresia ca pe planeta asta sunt mai multi prosti decat destepti. :-? ( asta in legatura cu "majortiatea" care merge la inviere si crede orbeste tot ce citeste intr-o carte magica )

  • Upvote 1
Link to comment

Sunt multe dovezi ce arata existenta lui Dumnezeu.Cum ar fi minunile,flacara de la Ierusalim si multe altele.

Apropo de minuni, daca aratai acum 5000 de ani o tableta iPad unui om, pentru acela era o minune.

Iar depre minunile care zici tu ca vin de la dumnezeu documenteaza-te, vei observa ca toate au un raspuns, mai mult sau mai putin.

Link to comment
Guest WhiteSword

Si sa zicem ca nu exista,ok?Atunci cei care cred si care vin cu sutele de mii la inviere si fac atatea sacrificii,postesc s.a.m.d. sunt niste prosti gramada ,nu? A

Pe planeta asta raportul este de un destept la 100 000 de prosti. Mi se pare ceva normal ce zici tu.

Vezi ca sutele alea de minuni, culmea, sunt explicate stiintific. Nu exista nici macar o dovada in favoarea unui dumnezeu personal omni-tot.

poftim http://www.sfantaparascheva.com/minuni.php <=> http://www.resurse-ortodoxe.ro/icoana-facatoare-de-minuni-a-maicii-domnului-de-la-manastirea-namaesti/

Si moastele banuiesc ca sunt niste oase de caine sau de vita,nu?Si Biblia,e o carte scrisa de unu care murea de plictiseala,nu?

Link to comment

Si sa zicem ca nu exista,ok?Atunci cei care cred si care vin cu sutele de mii la inviere si fac atatea sacrificii,postesc s.a.m.d. sunt niste prosti gramada ,nu? A

Pe planeta asta raportul este de un destept la 100 000 de prosti. Mi se pare ceva normal ce zici tu.

Vezi ca sutele alea de minuni, culmea, sunt explicate stiintific. Nu exista nici macar o dovada in favoarea unui dumnezeu personal omni-tot.

poftim http://www.sfantaparascheva.com/minuni.php

Si moastele banuiesc ca sunt niste oase de caine sau de vita,nu?

Trebuie sa plec. Am sa postez diseara explicatii in legatura cu "minunile" respective. Pana atunci, incearca sa jignesti mai putin.

Link to comment

Si sa zicem ca nu exista,ok?Atunci cei care cred si care vin cu sutele de mii la inviere si fac atatea sacrificii,postesc s.a.m.d. sunt niste prosti gramada ,nu? A

Pe planeta asta raportul este de un destept la 100 000 de prosti. Mi se pare ceva normal ce zici tu.

Vezi ca sutele alea de minuni, culmea, sunt explicate stiintific. Nu exista nici macar o dovada in favoarea unui dumnezeu personal omni-tot.

poftim http://www.sfantaparascheva.com/minuni.php <=> http://www.resurse-ortodoxe.ro/icoana-facatoare-de-minuni-a-maicii-domnului-de-la-manastirea-namaesti/

Si moastele banuiesc ca sunt niste oase de caine sau de vita,nu?Si Biblia,e o carte scrisa de unu care murea de plictiseala,nu?

DEX: MOÁ?TE s. pl. 1. v. mumie. 2. relicve (pl.), vestigii (pl.), (înv.) r?m??i?e (pl.). - cand arheologii gasesc oseminte de dinozauri, oameni preistorici, inseamna ca acestia sunt sfinti ?

Despre biblie, iti spun cu cea mai mare sinceritate ca daca maine ar fi sfarsitul lumii si as fi singurul supravietuitor m-as apuca sa scriu o carte despre cum am creeat lumea (cartea urmand sa fie descoperita 2 mil de ani mai tarziu de un grup de arheologi).

Iar acele minuni despre care spui tu nu sunt insotite de dovezi, pe cand tot ceea ce este legat de aparitia universului este demonstrat stiintific, mai mult sau mai putin.

Link to comment
Guest WhiteSword

Bun deci legat de moaste alea's niste oase oarecare,nu?Adica o murit nea` caisa si i-o luat oasele le`o invelit intr-o tabla si lumea le pupa si se roaga pt. sanatate ,nu?Raspunde la asta si dupa incheiem dialogul civilizat :) .

#last post,fiecare are mentalitatea sa si nimeni nu o poate schimba.

citat de la GlobalExperience: "Iti explic eu, minte de-l gasesc dracii, plus ca daca ma uit la masina parca vad ca "luat foc" inseamna cazut tigarea pe bancheta si biblia era in bord." - comentez: si atunci cum de s-au incretit copertile?Banuiesc ca de la soare,nu?

Inainte imi explici tu asta :

in urma cu cativa ani masina unei cunostinte a luat foc , respectiva persoana avea o copie dupa Mein Kampf in masina, masina a ars in totalitate dar cartea nu a patit nimic, doar s`au incretit putin copertile, filele din carte nu au suferit nici`o arsura

Desi iti bati joc,iti dau un raspuns penal dar il poti lua in serios : Dumnezeu are grija de cartile de valoare asa cum are grija de Biblie ( not ).

Acum explica si tu fenomenul DAR STIINTIFIC .

Edited by WhiteSword
Link to comment

Vezi ca sutele alea de minuni, culmea, sunt explicate stiintific. Nu exista nici macar o dovada in favoarea unui dumnezeu personal omni-tot.

explica u stiintific asta

in urma cu cativa ani masina unei cunostinte a luat foc , respectiva persoana avea o biblie in masina, masina a ars in totalitate dar biblia nu a patit nimic, doar s`au incretit putin copertile, filele din biblie nu au suferit nici`o arsura, acum te rog sa imi explici u stiintific acest fenomen
Link to comment

Inainte imi explici tu asta :

in urma cu cativa ani masina unei cunostinte a luat foc , respectiva persoana avea o copie dupa Mein Kampf in masina, masina a ars in totalitate dar cartea nu a patit nimic, doar s`au incretit putin copertile, filele din carte nu au suferit nici`o arsura

Link to comment
=))) sunteti penali ma ... Toti ... Ma crestinilor orthodocsi , va rog eu de la orthodox la orthodox sa incetati cu cearta si cu nustiu ce de demonstratii pe aici .Care vrea crede care nu nu . Asta e .Lasatii sa vorbeasca pe atei singuri , sa isi dovedeasca unul altuia cat de penali sunt . Da bine ma , sunteti facuti din maimuta (pentru atei) . Urangutanilor ! =))) #-o
Link to comment
Guest poRcKucucutzzzzzzzzzzzzzzz

da asa ziceam si eu,nici nu avea cum sa fie altfel ... totul este exact cum ar trebui sa fie

  • Downvote 1
Link to comment

Bun deci legat de moaste alea's niste oase oarecare,nu?Adica o murit nea` caisa si i-o luat oasele le`o invelit intr-o tabla si lumea le pupa si se roaga pt. sanatate ,nu?Raspunde la asta si dupa incheiem dialogul civilizat :) .

#last post,fiecare are mentalitatea sa si nimeni nu o poate schimba.

citat de la GlobalExperience: "Iti explic eu, minte de-l gasesc dracii, plus ca daca ma uit la masina parca vad ca "luat foc" inseamna cazut tigarea pe bancheta si biblia era in bord." - comentez: si atunci cum de s-au incretit copertile?Banuiesc ca de la soare,nu?

Inainte imi explici tu asta :

in urma cu cativa ani masina unei cunostinte a luat foc , respectiva persoana avea o copie dupa Mein Kampf in masina, masina a ars in totalitate dar cartea nu a patit nimic, doar s`au incretit putin copertile, filele din carte nu au suferit nici`o arsura

Desi iti bati joc,iti dau un raspuns penal dar il poti lua in serios : Dumnezeu are grija de cartile de valoare asa cum are grija de Biblie ( not ).

Acum explica si tu fenomenul DAR STIINTIFIC .

Reciteste exemplul lui Mau si exemplul meu si poate te prinzi ce am vrut sa spun.

Link to comment

=))) sunteti penali ma ... Toti ... Ma crestinilor orthodocsi , va rog eu de la orthodox la orthodox sa incetati cu cearta si cu nustiu ce de demonstratii pe aici .Care vrea crede care nu nu . Asta e .Lasatii sa vorbeasca pe atei singuri , sa isi dovedeasca unul altuia cat de penali sunt . Da bine ma , sunteti facuti din maimuta (pentru atei) . Urangutanilor ! =))) #-o

Stiai ca nivelul de inteligenta e de obicei invers proportional cu nivelul de credinta? Daca nu stiai, reciteste-ti posturile si poate ca iti vei da seama.

Link to comment

citat de la GlobalExperience: "Iti explic eu, minte de-l gasesc dracii, plus ca daca ma uit la masina parca vad ca "luat foc" inseamna cazut tigarea pe bancheta si biblia era in bord." - comentez: si atunci cum de s-au incretit copertile?Banuiesc ca de la soare,nu?

vad k uzez tastatura degeaba cu tine

Link to comment

=))) sunteti penali ma ... Toti ... Ma crestinilor orthodocsi , va rog eu de la orthodox la orthodox sa incetati cu cearta si cu nustiu ce de demonstratii pe aici .Care vrea crede care nu nu . Asta e .Lasatii sa vorbeasca pe atei singuri , sa isi dovedeasca unul altuia cat de penali sunt . Da bine ma , sunteti facuti din maimuta (pentru atei) . Urangutanilor ! =))) #-o

Imi poti explica si mie ce este asa amuzant ?

Da bine ma , sunteti facuti din maimuta (pentru atei)

Observ ca cunostiintele tale despre Teoria Evolutiei sunt la nivelul biologilor care detin cel putin un premiu Nobel.

Care vrea crede care nu nu

Daca nu te intereseaza subiectul, nu te obliga nimeni sa postezi .

citat de la GlobalExperience: "Iti explic eu, minte de-l gasesc dracii, plus ca daca ma uit la masina parca vad ca "luat foc" inseamna cazut tigarea pe bancheta si biblia era in bord." - comentez: si atunci cum de s-au incretit copertile?Banuiesc ca de la soare,nu?

vad k uzez tastatura degeaba cu tine

Intamplare povestita de tine ta se numeste dovada prin experienta personala si nu conteaza ca afirmatie serioasa in ceea ce priveste realitatea. Si eu pot sa-ti spun exact in acelasi mod ca m-am intalnit azi dimineata cu Thor.

@WhiteSword : Daca vrei iti pot explica minunile : apa sfintita, icoane care plang,cum aprinde dumnezeu chibrite de paste, etc. Experientele personale postate de tine nu au legatura cu realitatea si nu sunt sprijinite de dovezi.

Cat despre moaste, stai linistit. Nu stiu de unde ti-a venit ideea cu oasele de vaca dar pot sa iti garantez ca ceea ce pupi tu sunt 100% cadavre umane.

P.S.1. Inca in Egiptul antic, folosind diverse rasini si balsamuri, oamenii preparau in mod artificial „trupuri neputrezite" (mumii). Si fara nici un fel de participare a puterii dumnezeiesti, aceste „moaste" s-au pastrat admirabil pana in zilele noastre.

P.S.2. Sa stii ca povara dovedirii existentei unui lucru cade pe cel ce ii afirma existenta si nu invers!

  • Upvote 1
Link to comment

Argumentul "experientei" personale

Multi oameni cred in dumnezeu deoarece isi inchipuie ca au avut o viziune a lui - sau a unui inger, sau a unei fecioare imbracata in albastru. Sau ca vorbeste cu ei, in mintea lor. Acest argument al experientei personale este unul dintre cele mai convingatoare, pentru cei care pretind ca li s-a inamplat asa ceva. Pentru oricine altcineva, insa, este cel mai putin convingator, mai ales daca are si cunostinte de psihologie.

Spui ca ai avut experienta directa a lui dumnezeu ? Pai, unii oameni au avut experienta unui elefant roz - dar probabil ca acest lucru nu te impresioneaza. Peter Stuhcliffe, Spintecatorul din Yorkshire, a auzit in mod clar vocea lui isus care ii spunea sa omoare femei, si pentru acest lucru a fost inchis pe viata. George W. Bush spunea ca Dumnezeu i-a spus sa invadeze Irakul ( pacat ca dumnezeu nu i-a oferit revelatia ca acolo nu erau arme de distrugere in masa ). Indivizi de prin aziluri cred ca sutn Napoleon, sau Charlie Chaplin, sau ca isi pot transmite gandurile in mintile altor oameni. Ne amuzam de ei si nu le luam in serios revelatiile interioare, in general pentru ca nu sunt impartasite de catre multi oameni.

Experientele religioase sunt diferite numai prin aceea ca cei care le reclama sunt mai multi. Sam Harris nu a fost destul de cinic cand a scris in The End of Faith ca :

Avem nume potrivite pentru cei care au multe credinta pentru care nu exista o justificare rationala. Atunci cand credintele lor sunt extrem de comune, ii numim "religiosi" ; altfel au sanse de a fi numiti "nebuni"m "pshotici" sau "deliranti" . . . Este limpede, deci, ca sanatatea sta in numar. Si totusi, este , in societatea noastra, doar un accident al istoriei, considerat normal, sa crezi ca creatorul universului iti poate auzi gandurile, in vreme ce este ilustrativ pentru boala mintala sa crezi ca acesta comunica cu tine facand picaturile de ploaie care bat in geamul dormitorului sa sune in codul Morse. Si astfel, in vreme ce persoanele religioase nu sunt, in general, nebune, miezul credintelor lor este cu siguranta.

In creierul uman functioneaza un soft de simulare de prima clasa. Ochii nu arata creierului o fotografie fidela a ceea este, sau un film exact a ceea ce se petrece in timp. Creierul nostru construieste un model care se innoieste continuu prin pulsatii care circula prin nervul optic. Iluziile optice reprezinta o stralucita exemplificare a acestui fapt. Un mare numar de iluzii, intre care cubul Necker este doar un exemplu, apar deoarece informatiile senzoriale pe care le primeste creierul sunt compatibile cu doua modele alternative de realitate. Creierul, nevand o baza pentru a alege intre ele, alterneaza si, astfel, traim experienta unui serii de salturi de la un model intern la altul. Imaginea pe care o privim pare, literalmente aproape, a sari si a se transforma in alta.

Softul simulator al creierului este adaptat in mod special constructiei de fete si voci. O masca din plastic a lui EInstein, privita din fata, deloc neobisnuit, arata ca o figura masiva. Surprinzator este faptul care, vazuta din spate, dinspre partea scobita deci, arata de asemeni ca o figura masiva, ceea ce face ca perceptia ei sa fie foarte ciudata. Daca privitorul se misca, fata pare sa-l urmareasca - si nu la modul neconvingator cu care se spune ca ar face-o ochii Mona Lisei. Partea scobita a mastii arata cu adevarat ca si cum s-ar misca. Inca si mai ciudat, daca este asezata pe un suport rotativ, masca se roteste in directia corecta atunci cand privesti partea solida, si in cea inversa atunci cand privesti partea scobita. Rezultatul este acela ca, atunci cand observi trecerea de la o parte la cealalta, partea care se apropie pare sa "manance" partea care se indeparteaza. Este o iluzie uimitoare, care merita efortul de a fi vazuta. Uneori, te poti apropia surprinzator de mult de partea scobita fara sa vezi ca ea este scobita in mod "real". In momentul cand observi acest lucru, se pretrece un salt brusc, care este insa reversibil.

Ce anume se petrece ? Nu exista nici un truc in ceea ce priveste constructia mastii. Cu orice masca se intampla acelasi lucru. Iluzia are loc, in intregime, in creierul privitorului. Softul simulator intern primeste informatii care arata prezenta unei fete, poate ca nu mai mult de o pereche de ochi, un nas si o gura, aflate aproximativ in locurile corecte. Primind aceste indicii brute, creierul face restul. Simulatorul de fete intra in actiune si construieste un model solid, integral, al unei fete, chiar daca realitatea de dinamitatea a ochilor prezinta o masca scobita. Iluzia rotatiei in directia inversa apare deoarece rotatia inversa reprezinta singura modalitate de a deslusi informatiile optice atunci cand o masca scobita se roteste, in vreme ce ea este perceputa ca o masca solifa.

Spun toate acestea doar pentru a demosntra formidabila putere a softului simulator al creierului. El este capabil de a construi "viziuni" si "vizite" dintre cele mai veridice. Pentru un soft atat de sofisticat, a simula un inger sau o fecioara maria ar fi o joaca de copil. Si acelasi lucru este valabil si pentru auz. atunci cand percepem un sunet, el nu este trasnportat in mod fidel la nervul auditiv pentru a fi transmis creierului, ca intr-un sistem de intalta fidelitate Bang & Olufsen. La fel ca si in cazul vederii creierul construieste un model sonor bazandu-se pe informatiile auditive continue aduse de catre nervul auditiv. De aceea auzim racnetul unei trompete ca pe o singura nota si nu ca pe nioste armonice compuse din tonalitatile pure care ii confera acel timbru metalic. Din cauza echilibrului diferit al armonicelor, un clarinet care emite continuu aceeasi nota suna "lemnos" , iar un oboi suna ca o "Trestie". Daca se manipuleaza cu atentie un sintetizator de suneti astfel incat sa emita armonicele una cate una, separat, creierul le va auzi pentru scurta vreme ca pe o combinatie de tonuri pure pana cand intra in actiune softul simulator, de aici inainte noi percepand doar o singura nota, curata, de trompeta, oboi sau orice altceva. Vocalele si consoanele vorbirii sunt construite in creier in acelasi fel, si tot asa, la alt nivel, fonemele si cuvintele.

Am sa mai scriu despre acest subiect si maine dimineata. Noapte buna ! :tiphat:

  • Upvote 1
Link to comment
Guest WhiteSword

n-am citit tot ca deja incepeai sa aberezi ..

si ultimul post ca oricum nu rezolvam nimic.

Daca tu nu crezi in Dumnezeu,inseamna ca nici parintii tai nu cred,nu?Deci daca ei nu cred inseamna ca nu ai trecut prin Sf. Taina a Botezului,nu?:)

PS: Pare cam penal dar cand sunt singur in camera,noaptea,imi imaginez draci pe pereti,monstri care intra pe usa camerei,cand aveam 4-5 ani visam dragoni intr-o parcare si din clasa a 8-a am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa nu pot sa imi mai imaginez asa ceva,sa nu mai visez draci si alte d'astea,sa am noroc a2-a zi si uite asa nu am mai inceput sa visez asa multe c@c@turi.

Si alt exemplu: Stii acel mit cu pisica neagra ( daca trece o pisica neagra fix prin fata ta atunci o sa ai un ghinion in acea zi ) ...Ei bine,tot imi faceam rugaciuni si imi ziceam' de ce de fiecare data cand trec pisici negre prin fata mea tre` sa am un ghinion desi eu ma rog la Dumnezeu?' .. si am zis sa ma rog in gand si sa fac o cruce.Si de fiecare data cand vedeam o pisica imi faceam o cruce si ziceam " Doamne ajuta-ma " si nu mai aveam probleme.

Ei,de astea 2 ce zici?Si astea-s SF-uri inventate.Ma rog,astept raspunsu tau prin PM sa nu mai facem spam aici.

Link to comment

Parintii mei sunt niste crestini fundamentalisti. :)

Pare incredibil, dar chiar am fost botezat ( nu mi-a cerut nimeni opinia ). Oricum, pentru mine, acest ritual nu are o semnificatie speciala, mistica.

Putin mai tarziu am sa scriu o continuare la textul de mai sus si sper ca vei realiza unde vreau sa ajung.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...