Jump to content
spades

Un sondaj efectuat in 23 de tari arata ca 51% din oameni cred in Dumnezeu

Recommended Posts

Un sondaj recent arat? c? în jurul lumii oamenii continu? s? cread? într-un Dumnezeu sau într-o for?? superioar?, având convingerea c? dup? moarte exist? ceva numit "via?a de apoi".

Aceast? investiga?ie a fost f?cut? în 23 de ?ari, pe un num?r de 18.829 persoane. Dintre ace?tia, 51% au men?ionat c? au convingerea c? exist? o via?? de apoi ?i o entitate divin?, în timp ce 18% au spus c? nu cred în existen?a unui Dumnezeu, iar 17% nu au fost siguri de nicio variant?.

Doar 28% dintre cei intervieva?i cred în crea?ionism, concep?ie potrivit c?reia Dumnezeu a creat omul, în compara?ie cu 41% de oameni care cred în evolu?ionism. Al?i 31% au declarat c? nu ?tiu în ce s? cread?.

Este interesant faptul c? "o mare parte din popula?ie nu este sigur? dac? exist? o explica?ie spiritual? pentru apari?ia oamenilor pe p?mânt sau despre ceea ce se întâmpl? dup? moarte", men?ioneaz? unul dintre cercet?torii ce au luat parte la acest studiu.

Indonezia, Turcia ?i Brazilia de?in cel mai mare procent de popula?ie cu credin?? într-un Dumnezeu, sau într-o for?? superioar?, în timp ce în India (24%), China (14%) ?i Rusia (10%), un num?r mare al popula?iei crede în mai mul?i zei.

Pe de alt? parte, în rândul persoanelor care au declarat c? nu cred în zei sau for?e superioare, mai mult de 40% sunt locuitori ai Fran?ei, Suediei, Belgiei ?i Angliei.

Aproximativ o jum?tate dintre persoanele participante la sondaj consider? c? exist? via?? dup? moarte, pe când aproape un sfert consider? c? nu va exista nici rai, nici iad. Un procent mai mic al popula?iei, 7%, crede în reîncarnare, iar 2% din oameni cred în ideea de rai f?r? iad.

Mexicanii sunt cei care accept? cel mai des ideea de via?? dup? moarte, alta decât rai ?i iad, fiind urmati de ru?i, brazilieni, indieni, canadieni ?i argentinieni.

Credin?a în reîncarnare este foarte puternic? în Ungaria, unde 13% dintre intervieva?i au afirmat acest crez, în timp ce suedezii s-au întâlnit cele mai multe persoane care au precizat ca nu ?tiu ce se va întâmpla dup? via??. Coreea de Sud ?i Spania au avut cel mai mare procent de persoane care cred c? dup? moarte "pur ?i simplu încetezi s? exi?ti".

Persoanele care cred în crea?ionism sunt des întâlnite în Africa de Sud, fiind urmate îndeaproape de Statele Unite, Indonezia, Coreea de Sud ?i Brazilia.

Studiul a fost efectuat între 7 ?i 23 septembrie 2010, pe reziden?i cu vârste cuprinse între 16/18 ?i 64 de ani, din Argentina, Australia, Belgia, Brazilia, Canada, China, Fran?a, Germania, Marea Britanie, Ungaria, India, Indonezia, Italia, Japonia, Mexic, Polonia, Rusia, Arabia Saudit?, Africa de Sud, Coreea de Sud, Spania, Suedia ?i Statele Unite.

descopera

Link to comment

dar e diferenta mare intre a crede intr`o divinitate si a crede in religiile actuale..

eu cred ca acest scor de 51% sar reduce dramatic daca intrb ar fi pusa altfel

pana la prb contrarie si eu cred intr`o divinitate(de`a lungul timpului ceea ce nu a inteles omenirea a pus pe seama unui zeu/zeii si desi istoria si stiinta ne invata ca pana acum nu au nimerit`o lumea continua sa creada ca intrb fara raspuns se datoreaza divinitati)

Link to comment

Procentul ala de 51% este aruncat acolo mai mult ca sigur ca sa demonstreze cu alte cuvinte cat de mica este diferenta dintre credinta si cei necredinta... nu s-a realizat nici un sondaj pe tema asta parerea mea si daca intr-adevar s-ar fi realizat care erau sansele ca procentul sa fie fix 51%? Ganditi-va cati adepti are religia musulmana, crestina, budismul etc. si apoi faceti voi calculele sa vedeti daca toti astia laolalta insumeaza 51% la suta doar.

Link to comment

Procentul asta este facut pentru ca acei 49% care cred in stiinta, care sunt satanisti, etc.. Eu cred in existenta lui Dumnezeu. Exista si dovezi. De exemplu lumina de Paste de la Ierusalim.

Aia e una dintre cele mai mari facaturi. :))

Nu se stie...adica acel foc nu arde deloc cateva secunde/minute bune...:-??

Link to comment

Procentul asta este facut pentru ca acei 49% care cred in stiinta, care sunt satanisti, etc.. Eu cred in existenta lui Dumnezeu. Exista si dovezi. De exemplu lumina de Paste de la Ierusalim.

Aia e una dintre cele mai mari facaturi. :))

Nu se stie...adica acel foc nu arde deloc cateva secunde/minute bune...:-??

O solutie rapida de a crea o flacara ce nu arde: http://www.wikihow.com/Make-a-Flame-That-Does-Not-Burn - si cu siguranta sunt si altele.

Link to comment

Procentul asta este facut pentru ca acei 49% care cred in stiinta, care sunt satanisti, etc.. Eu cred in existenta lui Dumnezeu. Exista si dovezi. De exemplu lumina de Paste de la Ierusalim.

Aia e una dintre cele mai mari facaturi. :))

Nu se stie...adica acel foc nu arde deloc cateva secunde/minute bune...:-??

O solutie rapida de a crea o flacara ce nu arde: http://www.wikihow.com/Make-a-Flame-That-Does-Not-Burn - si cu siguranta sunt si altele.

Da...probabil o fi facatorie :-??. Ceea ce se intampla pe Pamant..orice poate fi o facatorie. Ma intreb ce s-o intampla atunci cand mori :-? O fi facatorie si atunci? :)) Ma intreb unde ajunge un om dupa ce moare...ce se intampla..:-??

Link to comment

Procentul asta este facut pentru ca acei 49% care cred in stiinta, care sunt satanisti, etc.. Eu cred in existenta lui Dumnezeu. Exista si dovezi. De exemplu lumina de Paste de la Ierusalim.

Aia e una dintre cele mai mari facaturi. :))

Nu se stie...adica acel foc nu arde deloc cateva secunde/minute bune...:-??

O solutie rapida de a crea o flacara ce nu arde: http://www.wikihow.com/Make-a-Flame-That-Does-Not-Burn - si cu siguranta sunt si altele.

Da...probabil o fi facatorie :-??. Ceea ce se intampla pe Pamant..orice poate fi o facatorie. Ma intreb ce s-o intampla atunci cand mori :-? O fi facatorie si atunci? :)) Ma intreb unde ajunge un om dupa ce moare...ce se intampla..:-??

ce am mai zis in alte topicuri daca nu sti unde ajungi dupa ce mori sau cum sa creeat lumea nu inseamna ca e o fiinta divina care a facut totul si se ocupa de mersul lucrurilor aici.majoritatea cred intr`o divinitate deoarece fara suparare sunt cam prostuti.. si alti ca na e bine sa crezi ca nu u ai facut aia sau faptele tale au dus la cva..asa a vrut doamne doamne :)) .vechile civilizati aveau o groaza de zei deoarece nu`si explicau unele lucruri banale ca ploaia.

oricine poate crede intr`o divnitate pana la prb contrarie..e greu sa contesti ca exista cva divin superior noua..dar de aici pana a crede in religiile actuale e cale lunga..eu inteleg ca atunci cand au aparut anumite religii lumea a fost prostita (au fost create pentru acel timp si pentru acele cunostinte) de crestinism,budism etc etc dar acum sa fim seriosi..daca ai un anumit iq nai cum sa crezi in asa cva .De aici si nr de credinciosi mare la sate sau printre cei batrani..care inca cred ca ploua ca asa vreau muschii lui doamne doamne.

  • Downvote 1
Link to comment

Procentul asta este facut pentru ca acei 49% care cred in stiinta, care sunt satanisti, etc.. Eu cred in existenta lui Dumnezeu. Exista si dovezi. De exemplu lumina de Paste de la Ierusalim.

Trebuie sa fi naiv sa crezi asa ceva.

Aici se pune problema asa : Majoritatea intamplarile dumnezeiesti au demonstratie stiintifica, insa majoritatea lucrurilor stiintifice nu au demonstratie dumnezeiasca.

Link to comment

Trebuie sa fi naiv sa crezi asa ceva.

Aici se pune problema asa : Majoritatea intamplarile dumnezeiesti au demonstratie stiintifica, insa majoritatea lucrurilor stiintifice nu au demonstratie dumnezeiasca.

in urma cu cativa ani masina unei cunostinte a luat foc , respectiva persoana avea o biblie in masina, masina a ars in totalitate dar biblia nu a patit nimic, doar s`au incretit putin copertile, filele din biblie nu au suferit nici`o arsura, acum te rog sa imi explici u stiintific acest fenomen

Link to comment
Guest Global Experience

Iti explic eu, minte de-l gasesc dracii, plus ca daca ma uit la masina parca vad ca "luat foc" inseamna cazut tigarea pe bancheta si biblia era in bord.

Link to comment

Trebuie sa fi naiv sa crezi asa ceva.

Aici se pune problema asa : Majoritatea intamplarile dumnezeiesti au demonstratie stiintifica, insa majoritatea lucrurilor stiintifice nu au demonstratie dumnezeiasca.

in urma cu cativa ani masina unei cunostinte a luat foc , respectiva persoana avea o biblie in masina, masina a ars in totalitate dar biblia nu a patit nimic, doar s`au incretit putin copertile, filele din biblie nu au suferit nici`o arsura, acum te rog sa imi explici u stiintific acest fenomen

Haide sa presupunem ca exista o zeitate omni-tot. Chiar crezi ca ii arde de protejat hartii si de aprins chibrituri de paste ? Nu crezi ca ar trebui sa faca ceva folositor ? De exemplu sa mai bage o inundatie sa omoare milioane de oameni nevinovati, sa ceara jertfe, sa arda orase, sa comande armate si alte lucruri obisnuite din cartea sfanta.

  • Upvote 1
Link to comment
Guest Global Experience

Pai cred ca ce vrea el sa spuna e ca daca e ceva ce apartine lui, daca e ceva sfant .. nu poate fi atins de diavol, de dracu, mai stiu eu care mai sunt ... :))

Link to comment

Iti explic eu, minte de-l gasesc dracii, plus ca daca ma uit la masina parca vad ca "luat foc" inseamna cazut tigarea pe bancheta si biblia era in bord.

da, asa o fi cum zici u, omul nu avea ce sa faca dupa ce masina lui s`a facut scrum decat sa inceapa sa minta in stanga si in dreapta

@la ce gandire aveti tind sa cred k va aflati in cei 49% :whistle:

Link to comment

Iti explic eu, minte de-l gasesc dracii, plus ca daca ma uit la masina parca vad ca "luat foc" inseamna cazut tigarea pe bancheta si biblia era in bord.

da, asa o fi cum zici u, omul nu avea ce sa faca dupa ce masina lui s`a facut scrum decat sa inceapa sa minta in stanga si in dreapta

@la ce gandire aveti tind sa cred k va aflati in cei 49% :whistle:

Vrei sa zici 18% nu ? Oricum nu ma supar. 99% din comunitatea stiintifica se afla in acel procent. :) Desigur, asta e un mic detaliu.

Link to comment

Eu cred in existenta lui Dumnezeu. Exista si dovezi. De exemplu lumina de Paste de la Ierusalim.

Tu vorbesti serios ?

...ptiu, ptiu, ptiu sa nu te deochi

Sincer, privind in jurul meu si la ce se intampla in lume, sunt mandru ca fac parte din aia 18%.

Link to comment

Procentul asta este facut pentru ca acei 49% care cred in stiinta, care sunt satanisti, etc.. Eu cred in existenta lui Dumnezeu. Exista si dovezi. De exemplu lumina de Paste de la Ierusalim.

Well... oamenii rationali, acei 49% care cred in stiinta nu concep ideea de divinitate - iad, rai, dumnezeu, satana, diavoli, ingeri (DEX: DIVINITÁTE, divinit??i, s. f. 1. Fiin?? imaginar? cu însu?iri supranaturale, socotit? drept cârmuitoare a lumii; Dumnezeu, zeu. 2. Esen?? divin?; dumnezeire. – Din fr. divinité, lat. divinitas, -atis.).

Anyway, fiecare este liber sa creada in ce vrea, chiar daca este ilogic sa crezi in ceva ce nu stii cu certitudine ca exista, ceva despre care nu exista dovezi clare, doar vorbe transmise din generatie in generatie de la oameni care din neputinta de a-si explica anumite fenomene (fenomene inexplicabile existand si in prezent) au creeat puterea divinitatii.

Link to comment

5%... cam putin, mie imi place sa cred ca ateii sunt oameni deschisi la minte, care s-au gandit si au descoperit ca defapt totul are un raspuns (momentul 0 / Big Bang - actiune ce in Biblie este relevata prin sintagma "Sa fie lumina!", aparitia primei bacterii / forme de viata pe Pamant, etc.), doar ca in unele cazuri inca nu a fost gasit.

Link to comment

5%... cam putin, mie imi place sa cred ca ateii sunt oameni deschisi la minte, care s-au gandit si au descoperit ca defapt totul are un raspuns (momentul 0 / Big Bang - actiune ce in Biblie este relevata prin sintagma "Sa fie lumina!", aparitia primei bacterii / forme de viata pe Pamant, etc.), doar ca in unele cazuri inca nu a fost gasit.

Putini sunt cei care cerceteaza acest subiect. Multi nu cred doar pentru ca este "cool".

  • Upvote 1
Link to comment
Guest Global Experience

Sau nu sunt resurse pt. a descoperi totul despre Univers , "toate la timpul lor".

Mai e o teorie ... o uitasem, Dumnezeu le-a pus intentionat aici ( lucrurile la care inca nu avem INCA o explicatie) ca sa ne incerce !!!! Pieiti , ATEILOR, nerecunoscatorilor !

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...