Jump to content
TheodorescuS

Mass-Media face ce vrea din noi

Recommended Posts

Mass-media si toate mijloacele de informare in masa sunt foarte avansate la ora actuala in sensul ca daca un taliban se caca mai zgomotos se aude pana la Washington, iar ca urmare toate atrocitatile care au loc sunt aduse publicului la cunostinta, public care se panicheaza.

Aceleasi chestii, daca nu mai rau de atat, se intamplau si in trecut, iar singura diferenta este ca atunci nu existau stirile de la ora 5, internet, crimetime etc.

Pe langa toate astea, un rol important il au cacati astia de jurnalisti avizi dupa bani care scormonesc cu batul prin toate gunoaiele sa gaseasca ceva gen : " SENZATIONAL! PASAREA CU PENE DE AUR TRANSVERSEAZA EUROPA. VINE SFARSITUL LUMII?" ca sa atraga cititorii sa manance si ei o paine.

Eu nu ma uit la televizor de ani de zile si prefer sa-mi selectez stirile care ma intereseaza de pe internet. Sunt constient ca sunt la randul meu controlat si mi se baga in cap anumite idei prin diferite mecanisme asupra carora nu avem nici un control, dar de aici si pana la super-ultra-mega-asterozi de 6 ori mai mari ca soarele care vin cu 3 miliarde de km pe secunda spre Pamant e mult frate.

Poate sunt ignorant si nu vad bine realitatea in care traim, dar asta e parerea mea in legatura cu apocalipse iminente, sfarsituri de lumi etc.

Voi ce credeti?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Gresit . Hai de maine sa refuzam subiectul Bianca , Botezatu , apocalipsa etc...si ai sa vezi ce repede se schimba subiectele si se uita ce a fost.

Noi facem ce vrem cu Mass-Media ...

Sa refuzam, noi, minoritatea. Dar cand majoritatii ii plac astfel de subiecte, e inutil.

Link to comment
Share on other sites

Guest Global Experience

"Noi care?" Eu cu tine si cu superstar ? Tu crezi ca ei emisiunile alea le fac de prosti ? nu, le fac in baza unor sondaje facute de ei, au vazut catre ce are atractie poporu` asta tampit, si aia ne dau. Nu ai ce sa faci, o sa reusesti sa schimbi tu media cand o sa reusesti sa schimbi mentalitatea la idioti, ceea ce e cam imposibil.

Link to comment
Share on other sites

eu am renuntat sa ma uit la stiri si emisiuni mondene deoarece nu ma intereseaza sa vad ca domnul x si-a omorat familia si dupaia s-a sinucis s-au ca nu stiu ce cuplu se cearta pentru custodia copilului. La tv ma uit mai mult pe discovery, acolo vezi mai multe lucruri interesante decat pe realitatea.

Link to comment
Share on other sites

yap discovery si posturile tv din afara tarii sunt cele mai faine.. astea din tara .. bullshit.

au reusit pana si "romanii au talent".. copie ieftina , sa o transforme in stilul romanesc agreat de cocalari.

Link to comment
Share on other sites

Guest Global Experience

yap discovery si posturile tv din afara tarii sunt cele mai faine.. astea din tara .. bullshit.

au reusit pana si "romanii au talent".. copie ieftina , sa o transforme in stilul romanesc agreat de cocalari.

Topicul nu cred ca se refera doar la cocalari si Simona Senzual, eu media o vad periculoasa din mai multe pct. de vedere, nu doar indobitocirea privitorului, ea poate informa prost, ea poate deforma adevarul in favoarea unora care platesc bine, poate implementa intentionat o gandire gresita celui care o urmareste prin simplul fapt ca reia si reia .. si iar reia un subiect, pana incepi sa-l crezi . Spre ex. basescu (nu zic ca e bun) dar fac pariu ca daca te duci la 60 la suta ( si cred ca e putin) si intrebi "ce aveti ba de fapt cu el, ce a facut rau?" nu stiu sa-ti rsapunda, si asta e opera mediei. Si cu astea fiind spuse nici Discovery nu e canalul adevarului absolut ... ca de fapt aici voiam sa ajung :)) , dar e ok, el macar promoveaza si calitate.

Romanii au talent nu e "copie ieftina" , exista in foarte multe tari.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca noi aveam emisiunea Ploaia de stele inainte sa existe moda asta cu "Got talent". Ideea e ca nu se uita lumea. Acum se uita la Romanii au talent ca au vazut acelasi format afara si vor si ei sa vada acelasi lucru. Pune aceeasi oameni la Ploaia de stele si nu o sa aiba succes.

Eu cred ca si la sedintele lor, marii sefi ai televiziunilor zic "dobitocii astia fac ce vor din noi. noi vrem sa dam emisiuni bune si ei nu se uita decat la cocalari si manele. ori le dam ce vor, ori dam faliment".

Nu prea ai ce sa faci dpdv al mass-mediei pentru ca asta e o problema de educatie si de crestere.

Eu unul nu mai am televizor si nu ma mai uit la televizor de cativa ani buni. Totusi, daca ati vrea sa incercati sa faceti ceva, cautati o emisiune buna si uitati-va periodic la ea (sau macar lasati televizorul aprins atunci). Nu schimbati pe perioada reclamelor la acea emisiune. Asta e singurul lucru care ii poate motiva sa faca emisiuni mai de calitate: sa aiba audienta pentru a creste pretul/minut care il percep pentru reclame. Orice altceva este irelevant pentru ei.

Link to comment
Share on other sites

Mass-media si toate mijloacele de informare in masa sunt foarte avansate la ora actuala in sensul ca daca un taliban se caca mai zgomotos se aude pana la Washington, iar ca urmare toate atrocitatile care au loc sunt aduse publicului la cunostinta, public care se panicheaza.

Aceleasi chestii, daca nu mai rau de atat, se intamplau si in trecut, iar singura diferenta este ca atunci nu existau stirile de la ora 5, internet, crimetime etc.

Pe langa toate astea, un rol important il au cacati astia de jurnalisti avizi dupa bani care scormonesc cu batul prin toate gunoaiele sa gaseasca ceva gen : " SENZATIONAL! PASAREA CU PENE DE AUR TRANSVERSEAZA EUROPA. VINE SFARSITUL LUMII?" ca sa atraga cititorii sa manance si ei o paine.

Eu nu ma uit la televizor de ani de zile si prefer sa-mi selectez stirile care ma intereseaza de pe internet. Sunt constient ca sunt la randul meu controlat si mi se baga in cap anumite idei prin diferite mecanisme asupra carora nu avem nici un control, dar de aici si pana la super-ultra-mega-asterozi de 6 ori mai mari ca soarele care vin cu 3 miliarde de km pe secunda spre Pamant e mult frate.

Poate sunt ignorant si nu vad bine realitatea in care traim, dar asta e parerea mea in legatura cu apocalipse iminente, sfarsituri de lumi etc.

Voi ce credeti?

Mass-media si toate mijloacele de informare in masa sunt foarte avansate la ora actuala in sensul ca daca un taliban se caca mai zgomotos se aude pana la Washington, iar ca urmare toate atrocitatile care au loc sunt aduse publicului la cunostinta, public care se panicheaza.

Aceleasi chestii, daca nu mai rau de atat, se intamplau si in trecut, iar singura diferenta este ca atunci nu existau stirile de la ora 5, internet, crimetime etc.

Pe langa toate astea, un rol important il au cacati astia de jurnalisti avizi dupa bani care scormonesc cu batul prin toate gunoaiele sa gaseasca ceva gen : " SENZATIONAL! PASAREA CU PENE DE AUR TRANSVERSEAZA EUROPA. VINE SFARSITUL LUMII?" ca sa atraga cititorii sa manance si ei o paine.

Eu nu ma uit la televizor de ani de zile si prefer sa-mi selectez stirile care ma intereseaza de pe internet. Sunt constient ca sunt la randul meu controlat si mi se baga in cap anumite idei prin diferite mecanisme asupra carora nu avem nici un control, dar de aici si pana la super-ultra-mega-asterozi de 6 ori mai mari ca soarele care vin cu 3 miliarde de km pe secunda spre Pamant e mult frate.

Poate sunt ignorant si nu vad bine realitatea in care traim, dar asta e parerea mea in legatura cu apocalipse iminente, sfarsituri de lumi etc.

Voi ce credeti?

Mass Media?Tot respectul din lume.De ce in situatiile de genul asta vedem numai partea goala(nu plina) a paharului.Dezel are mare dreptate cand afirma ceea ce afirma.Ei ne dau ceea ce vrem ,ei ne ofera in plus atunci cand cerem ,80% dintre noi prefera sa vada cocalari si pitipoance iar restul de 20% prefera o emisiune care sa ne dezvolte spre ceva util ,ceva interesant in adevaratul sens al cuvantului.Daca maine as fi pus in fruntea tuturor zirelor si televiziunilor din Romania as proceda la fel cum se procedeaza si acum,as promova PROSTIA.Ne nastem cu dorinta de a acumula ceva,iar in momentul de fata acest ceva se rezuma numai si numai la bani.De ce sa fac o emisiune "culta" pe care sa o urmareasca aia 20% ,cand pot sa fac una plina de cocalarisme pe care sa o urmareasca aia 80% si sa ma imbogatesc?

Ai prefera sa faci parte dintr`o natie de hoti ca cea a americanilor sau dintr`o natie de prosti ca cea a romanilor?

Link to comment
Share on other sites

Mass-media si toate mijloacele de informare in masa sunt foarte avansate la ora actuala in sensul ca daca un taliban se caca mai zgomotos se aude pana la Washington, iar ca urmare toate atrocitatile care au loc sunt aduse publicului la cunostinta, public care se panicheaza.

Aceleasi chestii, daca nu mai rau de atat, se intamplau si in trecut, iar singura diferenta este ca atunci nu existau stirile de la ora 5, internet, crimetime etc.

Pe langa toate astea, un rol important il au cacati astia de jurnalisti avizi dupa bani care scormonesc cu batul prin toate gunoaiele sa gaseasca ceva gen : " SENZATIONAL! PASAREA CU PENE DE AUR TRANSVERSEAZA EUROPA. VINE SFARSITUL LUMII?" ca sa atraga cititorii sa manance si ei o paine.

Eu nu ma uit la televizor de ani de zile si prefer sa-mi selectez stirile care ma intereseaza de pe internet. Sunt constient ca sunt la randul meu controlat si mi se baga in cap anumite idei prin diferite mecanisme asupra carora nu avem nici un control, dar de aici si pana la super-ultra-mega-asterozi de 6 ori mai mari ca soarele care vin cu 3 miliarde de km pe secunda spre Pamant e mult frate.

Poate sunt ignorant si nu vad bine realitatea in care traim, dar asta e parerea mea in legatura cu apocalipse iminente, sfarsituri de lumi etc.

Voi ce credeti?

Mass-media si toate mijloacele de informare in masa sunt foarte avansate la ora actuala in sensul ca daca un taliban se caca mai zgomotos se aude pana la Washington, iar ca urmare toate atrocitatile care au loc sunt aduse publicului la cunostinta, public care se panicheaza.

Aceleasi chestii, daca nu mai rau de atat, se intamplau si in trecut, iar singura diferenta este ca atunci nu existau stirile de la ora 5, internet, crimetime etc.

Pe langa toate astea, un rol important il au cacati astia de jurnalisti avizi dupa bani care scormonesc cu batul prin toate gunoaiele sa gaseasca ceva gen : " SENZATIONAL! PASAREA CU PENE DE AUR TRANSVERSEAZA EUROPA. VINE SFARSITUL LUMII?" ca sa atraga cititorii sa manance si ei o paine.

Eu nu ma uit la televizor de ani de zile si prefer sa-mi selectez stirile care ma intereseaza de pe internet. Sunt constient ca sunt la randul meu controlat si mi se baga in cap anumite idei prin diferite mecanisme asupra carora nu avem nici un control, dar de aici si pana la super-ultra-mega-asterozi de 6 ori mai mari ca soarele care vin cu 3 miliarde de km pe secunda spre Pamant e mult frate.

Poate sunt ignorant si nu vad bine realitatea in care traim, dar asta e parerea mea in legatura cu apocalipse iminente, sfarsituri de lumi etc.

Voi ce credeti?

Mass Media?Tot respectul din lume.De ce in situatiile de genul asta vedem numai partea goala(nu plina) a paharului.Dezel are mare dreptate cand afirma ceea ce afirma.Ei ne dau ceea ce vrem ,ei ne ofera in plus atunci cand cerem ,80% dintre noi prefera sa vada cocalari si pitipoance iar restul de 20% prefera o emisiune care sa ne dezvolte spre ceva util ,ceva interesant in adevaratul sens al cuvantului.Daca maine as fi pus in fruntea tuturor zirelor si televiziunilor din Romania as proceda la fel cum se procedeaza si acum,as promova PROSTIA.Ne nastem cu dorinta de a acumula ceva,iar in momentul de fata acest ceva se rezuma numai si numai la bani.De ce sa fac o emisiune "culta" pe care sa o urmareasca aia 20% ,cand pot sa fac una plina de cocalarisme pe care sa o urmareasca aia 80% si sa ma imbogatesc?

Ai prefera sa faci parte dintr`o natie de hoti ca cea a americanilor sau dintr`o natie de prosti ca cea a romanilor?

Corect camarade. Altceva la TV azi in afara de emisiuni pentru cocalari/tigani gen. Inima de tigan, State,si mai stiu eu ce povesti despre niste tigani imputiti.Asta e peste tot la noi.Cum ai spus si tu peste prostiile astea sunt urmarite de cel putin 80% din populatie. Atat timp cat romanii vor continua sa asculta manele,sa aibe obiceiuri de tigani,sa se uite la seriale cu tigani,telenovele latine,la emisiuni tampite gen '' schimbi de mame'' '' fata de la tara '' si numeroase alte idiotenii de astea,mentalitatea o sa ramana aceiasi: De turma,de idioti,de dobitoci si de inculti

Link to comment
Share on other sites

Acum sa fim sinceri,o parte din lume este nebunita dupa SENZATIONAL,din cauza aceasta posturi mari ca si KANAL D au uitat de lumea politica.Daca vreti stiri in domeniul politicii uitati-va la emisiunile care trateaza doar acest subiect.:)Deci pe o parte e vina noastra :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Global Experience

Acum sa fim sinceri,o parte din lume este nebunita dupa SENZATIONAL,din cauza aceasta posturi mari ca si KANAL D au uitat de lumea politica.Daca vreti stiri in domeniul politicii uitati-va la emisiunile care trateaza doar acest subiect.:)Deci pe o parte e vina noastra :D

mare post e kanal D , BBC sau CNN e pistol cu apa pe langa kanal D , si vezi ca posturile sunt si ele pe categorii, vrei stiri te uiti la realitatea, vrei barfa te uiti la acasa tv. Daca kanal D promoveaza "senzantional" nu inseamna ca asta "e la moda" ... asta e profilul postului respectiv ... etc, etc.

Link to comment
Share on other sites

A mai fost o discutie de genul asta pe aici :) in general mass-media exploateaza gusturile si preferintele publicului de masa..nu mai este la un nivel atat de subtil incat a influenta direct masele..

Probabil ca ..va devenii usor usor prima putere in stat...dar depinde si de cum isi asuma rolul respectiv..in general mass-media formatoare de opinie este slab reprezentata la noi :)

Link to comment
Share on other sites

Asta am zis si eu daca vrei stiri despre politica dai pe tvr1 sau te uiti la emsiunui care se axeaza pe acest subiect :)

este topic de dezbateri, daca n-ai chef sa discuti du-te la funmania

data viitoare ai warn up, citeste regulile sectiunii

Edited by blk
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, Mass-Media face ce vrea cu noi, dar doar daca te lasi influentat. Pot sa spun sincer ca sunt una din persoanele care prefera sa faca orice altceva decat sa se uite la TV, iar atunci cand o fac, ma uit la canalele Discovery. Pur si simplu mi se face scarba cand vad atata prostie. Totusi, nu pot sa spun ca nu exista o influenta si asupra mea, normal ca este. E logic ca atunci cand altii sunt influentati de asa ceva si eu am de a face cu acele persoane, inevitabil discutia noastra va fi afectata cumva de acest lucru.

E cam trist sa ii vezi pe toti cum se conformeaza la ceea ce le infunda presa si "reality shows" pe gat. Si mai trist este ca noi platim pentru acele canale, pentru ca in Romania e mai greu sa iti poti selecta ce canale vrei tu la TV si sa le platesti doar pe alea. Asa ca realitatea e ca ei fac bani de pe noi chiar daca noi nu ne uitam. Si uite asa ajungem sa facem ce e la moda, nu ceea ce ne place.

Exemplele sunt pretutindeni. Oriunde ai merge poti sa vezi "victime" cu duzinile.

Imi imaginez cum ar fi fost daca Europa s-ar fi lasat mai putin influentata de stilul de viata american si mass-media americana. Mult mai bine, in orice caz.

Link to comment
Share on other sites

Guest Antikrist

asa este fac ce vror din noi...

esti un adevarat profet;

@ nu are influenta asupra tuturor, sau cel putin nu in totalitate. nu toata lumea acorda atentie mass-mediei

Link to comment
Share on other sites

Guest danu93

Televiziunea duce la degradarea mintii umane.In loc sa lase creierul sa creeze,sa experimenteze lumea, majoritatea aceea,isi pierd viata in fata TV-ului cautand senzationalul ce lipseste din viata lor.

Link to comment
Share on other sites

asa este fac ce vror din noi...

esti un adevarat profet;

@ nu are influenta asupra tuturor, sau cel putin nu in totalitate. nu toata lumea acorda atentie mass-mediei

Din procentul celor care nu acorda atentie mass-mediei fac parte oamenii din regiunile subdezvoltate ,cei care nu`si permit un televizor sau un abonament la ziar.De cealalta parte suntem noi ,care vrem sau nu ii acordam o atentie enenorma.Nu mai spuneti ca :"Mass-media minte ,eu nici nu ma mai uit la TV." ,pentru ca intre tv si internet nu e mare diferente ,poate chiar cel din urma isi pune mai mult amprentele in vietile noastre de zi cu zi si ne "umple creierele" cu prostii din mass-media.

Asa ca toti suntem influentati ,fie direct sau indirect.

Link to comment
Share on other sites

asa este fac ce vror din noi...

esti un adevarat profet;

@ nu are influenta asupra tuturor, sau cel putin nu in totalitate. nu toata lumea acorda atentie mass-mediei

Din procentul celor care nu acorda atentie mass-mediei fac parte oamenii din regiunile subdezvoltate ,cei care nu`si permit un televizor sau un abonament la ziar.De cealalta parte suntem noi ,care vrem sau nu ii acordam o atentie enenorma.Nu mai spuneti ca :"Mass-media minte ,eu nici nu ma mai uit la TV." ,pentru ca intre tv si internet nu e mare diferente ,poate chiar cel din urma isi pune mai mult amprentele in vietile noastre de zi cu zi si ne "umple creierele" cu prostii din mass-media.

Asa ca toti suntem influentati ,fie direct sau indirect.

Tocmai indivizii din regiunile subdezvoltate urmaresc OTV si alte posturi pentru intelectuali. :)

Link to comment
Share on other sites

Tocmai indivizii din regiunile subdezvoltate urmaresc OTV si alte posturi pentru intelectuali. :)

Nu ai inteles la ce regiuni ma refer eu.Prin regiunile subdezvoltate nu am vrut sa pun accent pe "tarani" ,ci pe oamenii extrem de saraci care nu`si permit sa tina legatura cu lumea exterioara.(exemplu:unele regiuni din africa sau asia).

Link to comment
Share on other sites

de fapt, nu conteaza ce faceti voi, astia "da pa" forumu' asta.. singurul lucru care conteaza e urmatorul: emisiunile/posturile pe care le urmaresc persoanele care au acel aparat care analizeaza audienta (dracu stie cum se numeste). deci, uitati-va la ce vreti, ca atat timp cat toti aia (cu aparatu') se uita la cocalari si pitipoance, numai asta o sa vedeti la teve.

Link to comment
Share on other sites

Guest Antikrist

asa este fac ce vror din noi...

esti un adevarat profet;

@ nu are influenta asupra tuturor, sau cel putin nu in totalitate. nu toata lumea acorda atentie mass-mediei

Din procentul celor care nu acorda atentie mass-mediei fac parte oamenii din regiunile subdezvoltate ,cei care nu`si permit un televizor sau un abonament la ziar.De cealalta parte suntem noi ,care vrem sau nu ii acordam o atentie enenorma.Nu mai spuneti ca :"Mass-media minte ,eu nici nu ma mai uit la TV." ,pentru ca intre tv si internet nu e mare diferente ,poate chiar cel din urma isi pune mai mult amprentele in vietile noastre de zi cu zi si ne "umple creierele" cu prostii din mass-media.

Asa ca toti suntem influentati ,fie direct sau indirect.

nu urmaresc mainstream-ul. I'm not with the crowd. Deci nu, nu isi pune amprenta; iar amprenta e indobitocirea, ceea ce e cam trist pentru ca exact din cauza mass mediei am ajuns eu antisocial; Cand toti din jurul tau sunt cretini incompetenti viata nu mai pare asa buna. Inclusiv parintii mei sunt cretini

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

de fapt, nu conteaza ce faceti voi, astia "da pa" forumu' asta.. singurul lucru care conteaza e urmatorul: emisiunile/posturile pe care le urmaresc persoanele care au acel aparat care analizeaza audienta (dracu stie cum se numeste). deci, uitati-va la ce vreti, ca atat timp cat toti aia (cu aparatu') se uita la cocalari si pitipoance, numai asta o sa vedeti la teve.

ai dreptate pentru ca noi nu putem face nimic deoarece majoritatea se uita la cocalari/pitipoance , iar daca prin asta se face audienta atunci toti fac asa.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...