Jump to content
Alfredo

"Ori suntem singuri in Univers, ori ne pregatim de razboi intergalactic"

Recommended Posts

"Ori suntem singuri in Univers, ori ne pregatim de razboi intergalactic"

http://img412.imageshack.us/i/extraub.jpg/

Atunci cand ia in considerare posibila existenta a vietii extraterestre, omenirea ar trebui sa se pregateasca pentru ce este mai rau, potrivit unui nou studiu: “ori suntem singuri, ori extraterestrii care, poate exista, sunt lacomi si infometati de resurse, exact ca noi”.

Potrivit unei cercetari recente, mai degraba speculativa, acestea sunt singurele doua posibilitati existente. Motivul concluziei este predictibilitatea evolutiei si faptul ca biosfere extraterestre ar produce creaturi inteligente asemenea noua, cu indemanare tehnologica si cu o permanenta si crescanda nevoie de resurse. Pe de alta parte, faptul ca nu ne-am intalnit inca, indubitabil, cu fiinte din alte lumi, ar putea insemna ca suntem singuri in Univers, mentioneaza studiul coordonat de Simon Conway Morris, de la Universitatea din Cambridge.

Trebuie totusi luata in considerarea vastitatea Universului, alcatuit din cel putin 100 de miliarde de galaxii. Nu este de neglijat nici faptul ca avem un sistem solar relativ tanar, comparativ cu restul Universului - 4,6 miliarde de ani versus 13,7 miliarde de ani. Asadar, in aceasta enormitate spatio-temporala, s-ar fi putut crea cu siguranta mai mult de o singura oportunitate ca civilizatii cu potential sa se nasca si sa evolueze. Chiar si asa, Conway crede ca distantele colosale care probabil ne-ar separa de aceste posibile fiinte nu ar trebui sa reprezinte un impediment de netrecut si, prin urmare, sunt sanse solide, chiar daca pare deprimant, ca ele sa nu existe.

Sunt insa si voci mai putin extremiste si vehemente privind chestiunea, cum ar fi cea a psihologului Albert Harrison, care acrediteaza cu ceva sanse si calea de mijloc. Harrison crede ca nu este in mod necesar inevitabil ca civilizatiile extraterestre sa avanseze la stadiul de imperialism interstelar, traversand Cosmosul strict in cautarea resurselor. Dealtfel, oameni de pe intreaga planeta par sa adere la perspectiva mai optimista a psihologului, dupa cum rezulta in urma sondarilor de opinii in tema.

sursa: www.descopera.ro

Link to comment

Nu stiu daca e acelasi articol, dar ieri pe la TV faceau teoria chibritului cu ecuatia lui Drake si ca de obicei, debitau prostii. Conform studiilor actuale s-a ajuns la o cifra de 10 civilizatii in Univers, dar ecuatia lui Drake arata cifre de la 0,5 la 500 civilizatii / galaxie. Informatii preluate din auzite de ai nostri...

Link to comment

Cred sigur ca exista si ca sunt mai avansati ca noi , daca sunt mai avansati cred ca au depasit faza de raboaie . Chestia cu " vin extrateresti , o sa murim !!! " mi se pare un cliseu din filme ... sau , cine stie ?

Oricat de avansata e scopul unei vizite ar fi mereu cel de cucerire. Asa cum noi "profitam" de celelalte animale de pe Pamant si le "luam" teritoriul oricand avem nevoie pentru ca PUTEM, asa vor lua si ei pentru ca pot.

La fel de bine ne-ar ataca doar pentru a nu ne da posibilitate de dezvoltare, vazandu-i deja avem potential de dezvoltare incercand sa copiem tehnologia lor. De ce ar vrea asa ceva? De ce ar pierde timpul sa ne "educe"? Tu pierzi timpul sa educi o vaca? Sa o inveti sa faca genoflexiuni? Ei bine nici ei nu or sa stea sa ne predea noua invataturile lor.

Link to comment

=)) oameni buni voi chear credeti in tot felu de prosti aparute

fratilor traitiva viata ,nu va pierdeti timpul cu iluzi

sunt oameni care nau vazut nici tvu si voi ati dat de net si incercati sa adunati teori de kakao despre extrateresti

@oare ne putem inmulti cu extrateresti,asta in topikul urmator :))

Link to comment

Nagasaky' date='13 January 2011 - 21:07' timestamp='1294945679' post='5583510']

Oricat de avansata e scopul unei vizite ar fi mereu cel de cucerire. Asa cum noi "profitam" de celelalte animale de pe Pamant si le "luam" teritoriul oricand avem nevoie pentru ca PUTEM, asa vor lua si ei pentru ca pot.

La fel de bine ne-ar ataca doar pentru a nu ne da posibilitate de dezvoltare, vazandu-i deja avem potential de dezvoltare incercand sa copiem tehnologia lor. De ce ar vrea asa ceva? De ce ar pierde timpul sa ne "educe"? Tu pierzi timpul sa educi o vaca? Sa o inveti sa faca genoflexiuni? Ei bine nici ei nu or sa stea sa ne predea noua invataturile lor.

Nu stiu de cate ori am sustinut ca razboiul iese din calcul. Daca esti atat de sigur ca ar veni sa ne cucereasca, adu-mi si mie cateva argumente pentru care ar face asta. :)

Link to comment

Nu stiu de cate ori am sustinut ca razboiul iese din calcul. Daca esti atat de sigur ca ar veni sa ne cucereasca, adu-mi si mie cateva argumente pentru care ar face asta. :)

daca ar fi sa fie ar fi destule

orce finta superioara doreste sa fie bogata,puternica,sanatoasa

o data ce aia ar fi superiori tear pune la sapat porumbi pentru a exstrage substantele de care au nevoie (a fost un exeplu)

dar pentru ca nu sunt si nici nu se stie 100% ca exzista acest subiect e banal pana la contradictie

Link to comment

Nagasaky' date='13 January 2011 - 21:21' timestamp='1294946481' post='5583548']

Tocmai ti-am zis sus. Ce rost are sa repet? Da-mi tu motive pentru care nu ar face-o na.

Din moment ce au calatorit ani-lumina pana sa ajunga la noi ar trebui sa iti dea de gandit: au posibilitati de transport foarte avansate, fie nave ce folosesc un combustibil inca necunoscut / neaccesibil noua sau stapanesc gauri de vierme. Astfel de nave sunt adevarate orase, pentru a perpetua specia in timpul calatoriei, implicit pot supravietui pe navele lor fara sa aiba nevoie de planete (unde ar avea nevoie de costume daca inca nu sunt roboti :P ). Daca au ajuns sa calatoreasca astfel au trecut peste faza razboaielor si n-au nevoie de sclavi, cum insinueaza dumnezeu. N-au nevoie de resursele de pe planeta noastra pentru ca nu prea mai sunt si n-au nevoie nici de planeta noastra care e mica si distrusa constant.

Link to comment

Din moment ce au calatorit ani-lumina pana sa ajunga la noi ar trebui sa iti dea de gandit: au posibilitati de transport foarte avansate, fie nave ce folosesc un combustibil inca necunoscut / neaccesibil noua sau stapanesc gauri de vierme. Astfel de nave sunt adevarate orase, pentru a perpetua specia in timpul calatoriei, implicit pot supravietui pe navele lor fara sa aiba nevoie de planete (unde ar avea nevoie de costume daca inca nu sunt roboti :P ). Daca au ajuns sa calatoreasca astfel au trecut peste faza razboaielor si n-au nevoie de sclavi, cum insinueaza dumnezeu. N-au nevoie de resursele de pe planeta noastra pentru ca nu prea mai sunt si n-au nevoie nici de planeta noastra care e mica si distrusa constant.

Right, dar n-au nevoie nici de noi sa ii copiem. Prin simplul fapt ca se lasa vazuti deja ne dau... "Tips" tehnologice. De ce ar lasa astfel de urme? De ce ar vrea sa ne ajute?

Link to comment

Nagasaky' date='13 January 2011 - 21:33' timestamp='1294947218' post='5583580']

Right, dar n-au nevoie nici de noi sa ii copiem. Prin simplul fapt ca se lasa vazuti deja ne dau... "Tips" tehnologice. De ce ar lasa astfel de urme? De ce ar vrea sa ne ajute?

Ne dau hints & tips in materie de tehnologie? E nevoie de "reverse engineering" daca vrem sa ii copiem. Ce avem pana acum nu cred ca e opera spionajului in curtea vecinilor intergalactici. De ce ar vrea sa ne ajute? Tocmai pentru ca au trecut de faza razboaielor, toata civilizatia este unita pentru scopul progresului, daca nu cumva au atins apogeul si acum doresc sa le ofere si altora din cunostintele lor pentru a progresa si a crea o comunitate galactica / intergalactica.

Link to comment

Din moment ce au calatorit ani-lumina pana sa ajunga la noi ar trebui sa iti dea de gandit: au posibilitati de transport foarte avansate, fie nave ce folosesc un combustibil inca necunoscut / neaccesibil noua sau stapanesc gauri de vierme. Astfel de nave sunt adevarate orase, pentru a perpetua specia in timpul calatoriei, implicit pot supravietui pe navele lor fara sa aiba nevoie de planete (unde ar avea nevoie de costume daca inca nu sunt roboti :P ). Daca au ajuns sa calatoreasca astfel au trecut peste faza razboaielor si n-au nevoie de sclavi, cum insinueaza dumnezeu. N-au nevoie de resursele de pe planeta noastra pentru ca nu prea mai sunt si n-au nevoie nici de planeta noastra care e mica si distrusa constant.

:)) in care film ai vazut?

unde ai vazut tu nave cat orasu?

absurd

si aia ce mananca ?cu ce intretin navele?se plimba asa de nebuni?

razboiul nu e o faza ,el este si va fi mereu ,nu depinde de inteligenta speciilor.

Link to comment

:)) in care film ai vazut?

unde ai vazut tu nave cat orasu?

absurd

si aia ce mananca ?cu ce intretin navele?se plimba asa de nebuni?

razboiul nu e o faza ,el este si va fi mereu ,nu depinde de inteligenta speciilor.

N-am vazut in niciun film. Nu imi plac filmele cu extraterestri tot din cauza motivului de "razboi." Daca noi nu avem, nu inseamna ca o civilizatie de nivel 3 (sau chiar 2) pe scara Kardashev n-ar putea construi asa ceva (nici nu cred ca s-ar pune problema).

Link to comment

N-am vazut in niciun film. Nu imi plac filmele cu extraterestri tot din cauza motivului de "razboi." Daca noi nu avem, nu inseamna ca o civilizatie de nivel 3 (sau chiar 2) pe scara Kardashev n-ar putea construi asa ceva (nici nu cred ca s-ar pune problema).

de la teori pana la realitate e drum lung :)

oricum eu unul nu neg ca nar exzista ,dar nici 100% nu cred,

nu cred sa sunt cine stie de avansati ,or fi ceva technologic dar mental ,fizic nu prea cred,daca ar fi ceva de capu lor erau de mult printre noi .

Link to comment
Guest Anazayr

Nagasaky' date='13 January 2011 - 21:07' timestamp='1294945679' post='5583510']

Oricat de avansata e scopul unei vizite ar fi mereu cel de cucerire. Asa cum noi "profitam" de celelalte animale de pe Pamant si le "luam" teritoriul oricand avem nevoie pentru ca PUTEM, asa vor lua si ei pentru ca pot.

La fel de bine ne-ar ataca doar pentru a nu ne da posibilitate de dezvoltare, vazandu-i deja avem potential de dezvoltare incercand sa copiem tehnologia lor. De ce ar vrea asa ceva? De ce ar pierde timpul sa ne "educe"? Tu pierzi timpul sa educi o vaca? Sa o inveti sa faca genoflexiuni? Ei bine nici ei nu or sa stea sa ne predea noua invataturile lor.

Daca exista si se ajunge la contact nu e in mod cert semn de razboi. Normal ca daca vezi un omulet care iese tiptil din nava si il iei ci sniperu pentru ca tu credeai ca ei au venit pe picior de razboi, nu se vor uita tocmai cu admiratie la tine...nici la noi restul.

cat despre afirmatia cu educarea unei vaci...exemplu tampit.

Intai ai spus ca ar risca sa le copiem tehnologia si apoi ai facut comparatia cu vaca...deci la tine vacile copiaza tehnologie umana? Probabil tu ai vazut vaci cu Jet Packs, dar eu nu...

Rezulta ca daca PUTEM copia putem fi si educati, ceea ce iti distruge toata teoria.

Now 'scuse me, I'm going to wash my cat

Link to comment
Guest SherkaN

Va contraziceti pe prostii, v-ati gandit vreunu` din voi ca resursele noastre nu sunt bune pt. ei , e musai ca aia sa aiba nevoie de ceva de la noi ? Acum ganditi din perspectiva noastra , cand noi trimitem sateliti in spatiu , cand vrem sa aflam mai multe despre univers , nu cautam "razboaie" , insa eu tot cred ca o intalnire ar avea un impact catastrofal asupra noastra ca specie datorita tehnologiei pe care ar detin-o + inteligenta (am mai zis, e logic ca daca EI ne gasesc pe noi vor fi automat cu cateva milenii deasupra noastra (asta ca sa evit chestii de genu` "da ce ba , de unde stii tu ca sunt aia mai destepti) - simplu , EI au PUTUT sa ne gaseasca pe noi) , acum ar fi o problema in cazul in care planeta noastra ar fi un bun habitat pt. ei , asta ... ar insemna ca ne-am dus dreacu :)) si daca la asta s-ar adauga si vreo lipsa de la ei de pe planeta ... ne putem lua adio , 2 specii nu pot convietui in acelasi teritoriu , asta ne-o arata natura zilnic, selectia naturala isi va face simtita prezenta iar daca Bruce Wills nu apare , SALUT , ne-am dus pe ....

Link to comment

Va contraziceti pe prostii, v-ati gandit vreunu` din voi ca resursele noastre nu sunt bune pt. ei , e musai ca aia sa aiba nevoie de ceva de la noi ? Acum ganditi din perspectiva noastra , cand noi trimitem sateliti in spatiu , cand vrem sa aflam mai multe despre univers , nu cautam "razboaie" , insa eu tot cred ca o intalnire ar avea un impact catastrofal asupra noastra ca specie datorita tehnologiei pe care ar detin-o + inteligenta (am mai zis, e logic ca daca EI ne gasesc pe noi vor fi automat cu cateva milenii deasupra noastra (asta ca sa evit chestii de genu` "da ce ba , de unde stii tu ca sunt aia mai destepti) - simplu , EI au PUTUT sa ne gaseasca pe noi) , acum ar fi o problema in cazul in care planeta noastra ar fi un bun habitat pt. ei , asta ... ar insemna ca ne-am dus dreacu :))

si orbu din galati a gasit parisu ,mare scofala ca neau gasit ei primi (presupunem ca da)

cand neau urmarit ei cu technologia lor si nea vazut cum gandim,comportam va zic eu ca sau dus si tot dus numai sa nui gasim noi :))

Link to comment
Guest SherkaN

si orbu din galati a gasit parisu ,mare scofala ca neau gasit ei primi (presupunem ca da)

cand neau urmarit ei cu technologia lor si nea vazut cum gandim,comportam va zic eu ca sau dus si tot dus numai sa nui gasim noi :))

Noi vorbim de univers si tu ma iei cu zicale "o viata ai si-o gaura-n ..." gg, nu-mi mai raspunde pls.

btw. are eddie griffin o faza tare despre asta, ca stateau aia cu revistele de la agentia de turism si se uitau ei pe hublou, si intrebau ce e aia ... ? Pamant .. O SHIT , let`s go ! Poate ar fi si asta o varianta :))) Daca ar auzi de Basescu si Romania, sigur ar fi !

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...