Jump to content
logs

Vreau sa fiu politician in Romania?

Recommended Posts

Pe care dintre voi l-a strafulgerat vreodata gandul sa devina politician si de ce?

Ce iti trebuie in tara asta ca sa faci politica?

Cum credeti ca vor arata politicienii Romaniei peste 10-15 ani?

Link to comment
Share on other sites

Ma batea un gand oarecare in clasa a XII-a sa devin politician, tocmai de aceea am inaintat cererea de adeziune intr-un anumit partid (nu spun care), cerere care cu toate ca a fost semnata si de vicepresedintele partidului, n-a mai fost inregistrata datorita schimbarilor si problemelor survenite la acea vreme. Acum m-am mai desteptat putin si am decis sa imbratisez o alta cariera complet rupta de factorul politic din Romania (exista si exceptii). Nu am renuntat la gand pentru ca m-ar fi enervat la culme politicianismul romanesc actual, cu toate ca a facut-o, ci doar pentru ca am gasit ceva mai bun.

Inca de la bun inceput, o problema din ziua de azi care sta la originea alegerii partidului considerat potrivit este ca nu se mai tine cont de doctrina promovata, ci de alte interese, de exemplu care conduce acuma tara, membrii de familie inscrisi si ei, din cine e compus partidul sau cine se afla in fruntea sa etc. Si mai ales nu se mai promoveaza acea doctrina in sensul clasic avut in vedere, totul fiind doar o lupta pentru putere.

Dupa parerea mea "a face politica", datorita regimului actual sau de 20 de ani incoace, a primit un sens peiorativ ce desemneaza situatia in care cineva bate aiurea din gura in numele unui partid politic, jucand rolul unui rau necesar pe scena unei mari puteri stigmatizate de opinia publica.

Link to comment
Share on other sites

ca sa incep cu un mic citat ... cei care cred ca vor schimba sistemul, defapt se vor schimba pe ei insusi/insesi. cu alte cuvinte daca ai intrat in joc dansezi pana la capat. si degeaba inainte de a deveni politician spui n-o sa fur and stuff pentru ca vrand-nevrand sistemul te inghite si devii doar un alt politician corupt.

si ca sa raspund la intrebarea pusa: as candida la ceva dar ca independent. (eu inca raman la ideea ca isarescu cand a candidat era bun de presedinte, dar astea sunt alte discutii) asta presupunand ca undeva in viitor imi voi permite sa-mi finantez singur campania. Ma cam indoiesc sincer.

Cat despre ce-ti trebuie? uita-te la orice colt de bloc se face politica. intra in orice bar (ala e bodega de-l frecventam noi) si ai sa gasesti macar o masa la care se discuta politica. ce-ti trebe ca sa faci politica? nimic, eventual bani. a bine si ceva neuroni:)

Link to comment
Share on other sites

Mi-e teama ca politician ...in our days...si nu vorbesc doar de Romanica..inseamna sa fii abil..veros..eventual sa ai bani sau prieteni cu bani care sa-ti sustina demersul..sa calci pe cadavre si sa mergi pana acolo incat sa nu ai niciodata prieteni sau dusmani..ci doar interese de moment

Da as vrea dsigur

Link to comment
Share on other sites

Guest *Juan*

In martie 2008, la 2 luni dupa ce am implinit 18 ani, am devenit membru cotizant PD-L. In urma unor manevre interne, am iesit pentru scurt timp din PD-L in preajma alegerilor prezidentiale, am intrat intr-un partid mai mic, pentru ca forta PD-L-ului sa creasca in una din comisiile locale, ca nah', unde-s multi puterea creste (asta ca o masura de precautie ca cei de la PSD sa nu fure ^_^ ). Insa pe parcurs mi s-a ivit oportunitatea de a renunta la PD-L in favoarea unui partid infiintat recent, Partidul Poporului, condus de Dan Diaconescu, unde mi s-a oferit functia de presedinte al unei organizatiei locale. Pana aflu eu cu ce se mananca politica, ma invart si eu printre ai' mari. O singura data am tinut un discurs in fata unei multimi de oameni, unde am avut mari emotii si mi-a tremurat glasul :) (asta deoarece incercam sa comentez despre o idee a partidului, nu ca as fi avut disursul pregatit). E frumos, as dori sa devin politicia adevarat (nu ca nu as fi in acte, dar e cale lunga pana la a cunoaste cu adevarat politica), pentru ca asta e visul meu de cand eram mic.

~Nu-mi criticati exprimarea, media mea la limba romana intre clasele 9-12 a fost 5,12 :down:

Link to comment
Share on other sites

Nu-mi criticati exprimarea, media mea la limba romana intre clasele 9-12 a fost 5,12 :down:

si asa iti doresti tu sa devii politician? de fapt ce ma mai mir... oricum 95% dintre politicienii din Romania nu-s efectiv politicieni, ci doar niste oameni care conduc tara. mult noroc iti doresc, ai inceput cu dreptul.

Link to comment
Share on other sites

Guest *Juan*

Prost sa fii, noroc sa ai, multi se bazeaza pe asta. Anyway, cu gramatica stateam bine, dar stii cum e la liceu, se pune accent pe literatura, iar mie nu-mi placea sa citesc si nici sa fiu prezent la ore. Insa mie nu mi se pare un asa mare impediment in a reusi in politica (vezi cati parlamentari apar la Carcotasii). Momentan, ascult sfaturile celor care au experienta politica ....

....si care or sa ma invete cum sa fur mai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

si asa iti doresti tu sa devii politician? de fapt ce ma mai mir... oricum 95% dintre politicienii din Romania nu-s efectiv politicieni, ci doar niste oameni care conduc tara. mult noroc iti doresc, ai inceput cu dreptul.

Pai lol, asta e singura sansa sa devina politician, daca ar fi avut 9-10 i-ar fi speriat pe ceilalti , il considerau ciudat si-l goneau :))

Link to comment
Share on other sites

Imi place ca voi criticati politicienii pe care tot voi ii alegeti. Daca sunt asa analfabeti, atunci tu om cu carte, cu un pachet intreg de cunostinte, de ce nu faci ceva? E mai usor sa zici e vina lui, nu? :) Tipic. Atat de tipic.

Da vreau si sunt membru de partid si cunosc persoane politice importante si probabil o sa si ajung, asa ca va rog sa ma votati (kidding ofcourse). Nu stiu daca o sa ma pot remarca dar cu siguranta incerc. Daca cei de dinainte nu au facut nimic, voi incerca macar eu. Si desi multi au reactii destul de negative cand afla ca sunt atras de partea politica, va spun ca nu e doar vorbaraie si minciuna. Am fost in interiorul a ceea ce este azi in Romania si desi e plina de mizerie si noroi, jocurile tactice si manvrele nu erau deloc ale unor analfabati. Ca in orice alta tara inseamna sah si sa fi pregatit mereu sa fi "atacat". E un joc psihologic intens pe care il vei traii 24/24. Orice greseala inseamna defapt sfarsitul carierei.

Link to comment
Share on other sites

Niciodata un popor nu o sa fie multumit de conducerea tarii respective ... fie in Romania sau in alte tari ... intotdeauna exista oameni nemultumiti ...

@@Nu , nu m-a pasionat niciodata politica ... Ca sa faci politica in Romani iti trebuie bani , relatii sus puse si cam atat ...

Link to comment
Share on other sites

Nagasaky' date='07 January 2011 - 13:46' timestamp='1294400778' post='5571142']

Imi place ca voi criticati politicienii pe care tot voi ii alegeti.

Ce anume ti se pare aiurea aici? Daca nu ii alegeam eu, ii alegea altul si tot ii criticam. Daca nu-i alegea altul, tot erau ei cumva alesi si tot ii criticam. Daca nu erau ei alesi, erau alesi altii care in conditii normale n-ar fi acumulat suficiente voturi... si (probabil ca) tot ii criticam.

In mod normal iti alegi conducatorii care sa te conduca spre bine. Dar daca ei te conduc inspre rau, de ce ar fi ilogic sa-i critici si sa-i iei la rost?

Si da, am sa votez de fiecare data si la fel am facut-o si pana acuma.

Link to comment
Share on other sites

Nagasaky' date='07 January 2011 - 22:17' timestamp='1294431436' post='5572194']

La vot ar trebui sa votezi cu cineva care iti place/convine etc. Daca nu exista cineva... guess what. Don't vote. Abtinere. Nu poti sa iti cumperi o placinta cu branza sa zici ca tie nu iti place branza.

Nu, dar pot sa cer o plancinta cu branza dulce si sa primesc una cu branza sarata care nu-mi place (de exemplu).

La momentul votului nu se poate sa-ti convina politicianul X pentru ca IN VIITOR va face ceva neanuntat in campanie.

Link to comment
Share on other sites

Nagasaky' date='07 January 2011 - 22:17' timestamp='1294431436' post='5572194']

Daca nu exista cineva... guess what. Don't vote. Abtinere.

de fapt nu asa iti arati neincrederea fata de toti candidatii, ci prin anularea votului. daca nu te duci sa votezi inseamna ca nu-ti pasa,

Link to comment
Share on other sites

a fi politician in ziua de azi inseamna a fi hotz/parsiv/doar pe interes aici nu mai e vorba de familie nevastsa sora frate.aici banu are primu si ultimu cuvant. ;) bine aici nu generalizez..insa marea pare a lor fac magarii :) de asta am si ajuns in situatia de fata.. toata treaba cu coruptia mita trafic vanzari ilegale etc etc pleaca de acolo de sus. sincer nu as vrea sa fiu politician si asta din cauza ca n-as vrea sa fiu arat cu degetu' cum sunt astia.odata ce-ai intrat in hora lor tre sa joci.

Link to comment
Share on other sites

a fi politician in ziua de azi inseamna a fi hotz/parsiv/doar pe interes aici nu mai e vorba de familie nevastsa sora frate.aici banu are primu si ultimu cuvant. ;) bine aici nu generalizez..insa marea pare a lor fac magarii :) de asta am si ajuns in situatia de fata.. toata treaba cu coruptia mita trafic vanzari ilegale etc etc pleaca de acolo de sus. sincer nu as vrea sa fiu politician si asta din cauza ca n-as vrea sa fiu arat cu degetu' cum sunt astia.odata ce-ai intrat in hora lor tre sa joci.

te inseli ,desi eu nu am votat niciodata si sunt plecat din tara de vro 12 ani ,pot sa zic din ce vad la tv ca uni politicieni sunt de nota 10(Boc,Basescu,Vadim)

dar cum sunt multe jigodi prin preasma lor si ii mananca pe la spate oameni normal ca nu poate sa faca schimbari majore.

sa fi politician nuti trebe bani ,poate sa devina orcine care are o viziune,curaj,si mult timp liber pentru drumuri dute vino,dupa ce ajungi cineva incep sa curga banii

nu ma interesat niciodata in viitor cine stie :))

@daca ar fi dupa uni cei care nu prea le au cu gramatica nar trebui sa iese nici pe strada

Link to comment
Share on other sites

te inseli ,desi eu nu am votat niciodata si sunt plecat din tara de vro 12 ani ,pot sa zic din ce vad la tv ca uni politicieni sunt de nota 10(Boc,Basescu,Vadim)

dar cum sunt multe jigodi prin preasma lor si ii mananca pe la spate oameni normal ca nu poate sa faca schimbari majore.

sa fi politician nuti trebe bani ,poate sa devina orcine care are o viziune,curaj,si mult timp liber pentru drumuri dute vino,dupa ce ajungi cineva incep sa curga banii

nu ma interesat niciodata in viitor cine stie :))

@daca ar fi dupa uni cei care nu prea le au cu gramatica nar trebui sa iese nici pe strada

nu ma insel deloc :) azi a fost Basescu la Iasi si a fost injurat si huiduit. care ii mananca pe la spate? fii serios..daca voiau sa faca un lucru bun pentru Romania faceau.daca nu se simte in stare sa conduca o tara de ce nu-si da demisia?

Link to comment
Share on other sites

daca nu se simte in stare sa conduca o tara de ce nu-si da demisia?

din simplu fapt ca inca mai crede ca poate ridica tara din gropa aia in care cei dinaintea lui au aruncat-o. poate el crede ca poate salva ce mai e de salvat.

Link to comment
Share on other sites

din simplu fapt ca inca mai crede ca poate ridica tara din gropa aia in care cei dinaintea lui au aruncat-o. poate el crede ca poate salva ce mai e de salvat.

baietilor eu raman la parerea ca pe masura ce avansam ( asa se spune.de fapt e regres ) , fiecare politician nou venit va fura tot mai mult sau fura tot mai mult.cel putin asa am impresia.poate gresesc :) insa mi se pare tot mai nesimtiti , aroganti si fara habar de ce au de facut pentru a indrepta situatia grava in care ne aflam. chiar am vazut pe la o emisiune de politica erau adresate intrebari unor politicieni asupra unor legi votate..habar n-aveau de ce au votat..dar totusi au votat =)) :rofl2: tare nu ?

Link to comment
Share on other sites

baietilor eu raman la parerea ca pe masura ce avansam ( asa se spune.de fapt e regres ) , fiecare politician nou venit va fura tot mai mult sau fura tot mai mult.cel putin asa am impresia.poate gresesc :) insa mi se pare tot mai nesimtiti , aroganti si fara habar de ce au de facut pentru a indrepta situatia grava in care ne aflam. chiar am vazut pe la o emisiune de politica erau adresate intrebari unor politicieni asupra unor legi votate..habar n-aveau de ce au votat..dar totusi au votat =)) :rofl2: tare nu ?

Pai am purtat o discutie cu un politician inainte de alegerile prezidentiale din 2009, si mi-a lasat un gust amar , in loc sa dea un exemplu bun tineretului, si sa ne convinga sa luam decizii neinfluentabile si corecte, sau cautam binele tuturor, el spera sa castigam alegerile in zona prin oferirea presupuselor "pachete". Apoi, un alt politician a venit langa noi si i-a reprosat chestia asta. Stau si ma gandesc ca mai tarziu, vom lua acelasi exmplu, ca asa au obisnuit aia de sus sa procedeze, au invatat al;egatorii la "ciubuc" iar acum putini se mai duc sa voteze din propriile convingeri. PENIBIL . Daca ajung politician asa cum imi doresc eu, nu zic ca eu voi fi ala cinstit si voi nu voi trage pentru buzunarul meu, dar sunt constient ca voi fi printre rechini, si pana la urma tot ca ei am sa devin...sumbru viitorul...

Link to comment
Share on other sites

Nagasaky' date='07 January 2011 - 22:17' timestamp='1294431436' post='5572194']

La vot ar trebuii sa votezi cu cineva care iti place/convine etc. Daca nu exista cineva... guess what. Don't vote. Abtinere. Nu poti sa iti cumperi o placinta cu branza sa zici ca tie nu iti place branza.

Stii bine ca votul tau "obiectiv" nu reprezinta nimic pe langa alte 10 "subiective" pentru o punga de dulciuri sau 10ron/vot. So why bother anyway, don't vote, like you said. xD

on: nu, pentru ca...nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

dar sunt constient ca voi fi printre rechini, si pana la urma tot ca ei am sa devin...sumbru viitorul...

Din cauza astora ca tine sunt toti asa , astia "realisti" care "stiu" ca tot asa va fi , dar daca ai fi cinstit ce ar avea ?

Link to comment
Share on other sites

Din cauza astora ca tine sunt toti asa , astia "realisti" care "stiu" ca tot asa va fi , dar daca ai fi cinstit ce ar avea ?

ok, iti recomand sa participi la vreo sedinta sau doua, apoi te las sa tragi concluziile. crede-ma, am fost si intr-o organizatie tinereasca a unui partid, unde credeam ca daca suntem mai multi tineri, vom schimba mentalitatea. pana au aparut rechinii aia mari la sedinta...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...