Jump to content
Finnick

Acesta este profesorul-robot “de engleza”

Recommended Posts

1.jpg?width=600

30 de roboti de forma ovaidala au inceput sa predea limba engleza in tot atatea scoli generale din Coreea de Sud. Robotii-invatatori poarta numele de Engkey si sunt operati de la distanta de profesori de engleza umani aflati in Filipine.

Inalt de aproape un metru, robotul invatator Engkey este prevazut cu un ecran care afiseaza figura unei femei caucaziene pentru a facilita comunicarea cu copiii. Cu ajutorul unor roti, robotul se plimba prin clasa, adresandu-se direct copiilor, este capabil sa citeasca si sa corecteze sau sa danseze. Dezvoltati de Institutul corean de Stiinta Tehnologiei, robotii Engkey nu sunt 100% autonomi, fiind controlati de profesori de engleza care se afla in Filipine si vad, pe un monitor, tot ceea ce se intampla in clasa din Coreea de Sud. De asemenea, cu ajutorul unui software de detectare a expresiei faciale, mimica profesorilor este reprodusa pe avatarul afisat pe ecranul robotului. Un astfel de robot costa in jur de 6500 de euro.

2.jpg?width=600&height=440

Sursa: Descopera.ro

Link to comment
Guest SherkaN

Sunt curios ce corecteaza asta pt. ca la o lucrare nu conteaza doar raspunsu` final ci si cum ajungi la el, cum vede robotu` ala imaginatia sau cat de mult gandeste un copil ... aiurea, si nu inteleg pe asiaticii astia frate cu ai roboti, sunt obsedati astia mai au un pic si-si inventeaza curve roboti

Link to comment

Sunt curios ce corecteaza asta pt. ca la o lucrare nu conteaza doar raspunsu` final ci si cum ajungi la el, cum vede robotu` ala imaginatia sau cat de mult gandeste un copil ... aiurea, si nu inteleg pe asiaticii astia frate cu ai roboti, sunt obsedati astia mai au un pic si-si inventeaza curve roboti

Eu aveam un program care facea exercitii la matematica pas cu pas, in diferite moduri, unde era cazul. :D Si la engleza, cat timp nu sunt compuneri de scris, ci punerea unui verb la timpul potrivit intr-o propozitie si exercitii asemanatoare, nu ar fi prea mare problema.

Daca au facut roboti, nu-s atat de prosti incat sa nu se gandeasca la cum sa il programeze...

Link to comment

Mi-se pare o mare porcarie. Atata timp cat acesti roboti sunt actionati de la distanta si nu predau singuri nu mi-se pare nici o inventie.. sunt doar niste laptop-uri mergatoare.

Si uite asa , incet incet raman profesori pe acasa din cauza robotilor :-j ..

Corect ZBK ,atata timp cat roboti sunt actionati de la distanta nu vad nici o inventie.

Link to comment

Eu aveam un program care facea exercitii la matematica pas cu pas, in diferite moduri, unde era cazul. :D Si la engleza, cat timp nu sunt compuneri de scris, ci punerea unui verb la timpul potrivit intr-o propozitie si exercitii asemanatoare, nu ar fi prea mare problema.

Daca au facut roboti, nu-s atat de prosti incat sa nu se gandeasca la cum sa il programeze...

vreau si eu programul ala :D:D

@ mda .. e normal ... tehnologia evolueaza repede

Link to comment
Guest Mihai Razvan

O mare porcarie. Totusi, este un robot, poate fi pacalit destul de usor + nu stiu cat de bine inteleg copii ceea ce le preda. Asa, un profesor, poate relua si explica ce predase, pe cand un robot nu prea poate, eventual, doar sa repete ...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...