Jump to content
Alfredo

Este acesta cel mai destept caine din lume?

Recommended Posts

Este acesta cel mai destept caine din lume?

http://img573.imageshack.us/i/collie.jpg/

Foarte multi dintre posesorii cainilor din rasa Border Collie se lauda cu faptul ca indragitele lor patrupede sunt printre cei mai inteligenti caini din lume. O teorie care pare a fi confirmata de o catelusa care a invatat sa recunoasca nu mai putin de 1022 de jucarii!

Chaser este o catelusa din rasa Border Collie, in varsta de 6 ani, care a invatat numele a fiecare dintre cele 1022 de jucarii. Psihologii cred ca asta inseamna ca Chaser are inteligenta echivalenta unui copil in varsta de 3 ani! Pentru a ajunge la aceasta performanta uimitoare, catelusa Chaser a petrecut 3 ani de zile, in cadrul unui experiment desfasurat de un dresor si un psiholog care au invatat-o aproape zilnic, in sesiuni de cate 4-5 ore, numele jucariilor.

http://img823.imageshack.us/i/collie22.jpg/

Chaser a ajuns la stadiul in care daca intr-o camera incapatoare sunt aruncate toate cele 1022 de jucarii de plus si cineva ii spune sa-l caute si sa-l aduca pe ursul Daniel, de exemplu, catelusa va identifica jucaria cu pricina si o va prezenta, mandra, auditoriului. Experimentul a avut loc in oraselul Spartanburg din Carolina de Sud, SUA, la Colegiul Woofford. Oamenii de stiinta de aici au vrut sa demonstreze ca, cel putin in privinta cainilor, vorbitul cu animalele nu este o operatiune in vant, si ca daca ai rabdare si un scop precis, in timp, chiar poti sa dezvolti inteligenta animalului, dincolo de comenzi de baza, de genul "culcat", "nu ai voie" sau "vino aici". Ca fapt divers, in Cartea Recordurilor, rasa de caini cu cele mai multe recorduri la activ sunt Border Collie.

Sursa: www.descopera.ro

Link to comment

Toate animalele sunt inteligente stati linistiti. Cu unele ai mai putin de lucru (ex cainii), iar cu altele ai mai mult de lucru (ex gainile). De dresat, se pot dresa toate doar ca la unele trebuie sa ai mai multa rabdare :))

@on Bravo ei, dar pentru mine cea mai desteapta ramane cateaua mea :P

Link to comment

Super tare , probabil a avut ceva de "furca" pana ce a invatato pe catea s-a stie absolut toate jucariile :)

Nu numai Borderi Collieri sunt inteligenti si Labradori Retriveri sunt foarte inteligenti si afectuosi , eu am un labrador pe care l-am dresat singur si acum lam invatat sa imi faca comenzile "sezi , sus , da-mi labuta etc " doar din semne . E super sa ai un caine care s-a te "inteleaga"

Link to comment

hmm dupa cate stiam eu ciobanestii germani sunt considerati cea mai inteligenta rasa de caini de accea sunt folositi si de politie fiind foare cooperativi si foarte usor de dresat :)

Nu exista cea mai desteapta rasa de caine. Intr-adevar unele rase au un caracter mai dificil (ex pitbull, rottweiler samd), dar daca ai rabdare cu ei si le dai iubire devin niste caini uimitori (vb din experienta pt ca am acasa rottweiler). Celor de la politie le place rasa respectiva si de aceea au promovat-o peste tot in lume. Dar asta nu inseamna ca alti caini nu pot ajunge la fel :P

Link to comment

Asta e cel mai destept caine din lume :))

True , nu te contrazic sub nici o forma. :naughty: Asta e cel mai destept caine si cel mai destept in general printre multi oameni. :))

Cainele asta poate fi foarte destept ca tine minte acele mii de jucarii dar , doar atat? Saint Berbard-ul este cea mai desteapta rasa dupa parerea mea.

Link to comment

Nu exista cea mai desteapta rasa de caine. Intr-adevar unele rase au un caracter mai dificil (ex pitbull, rottweiler samd), dar daca ai rabdare cu ei si le dai iubire devin niste caini uimitori (vb din experienta pt ca am acasa rottweiler). Celor de la politie le place rasa respectiva si de aceea au promovat-o peste tot in lume. Dar asta nu inseamna ca alti caini nu pot ajunge la fel :P

ia si antreneaza tu un ciobanesc mirotic carpatin si un ciobanesc german si vezi diferenta :) e drept toti sunt inteligenti..insa unii sunt foarte capabili.asta comparativ cu inteligenta de care dau dovada pe timpul unui antrenament sau dresaj.

Mehico hai ca e tare filmuletu :)

Link to comment

Pentru a ajunge la aceasta performanta uimitoare, catelusa Chaser a petrecut 3 ani de zile, in cadrul unui experiment desfasurat de un dresor si un psiholog care au invatat-o aproape zilnic, in sesiuni de cate 4-5 ore, numele jucariilor.

4-5 ore pe zi cu un pshilog si un dresor timp de 3 ani . Se poate sa fie cel mai destept caine din lume ? Nu .

Link to comment

ba, nu's eu cine stie ce expert da' logica mea imi spune ca daca esti in stare sa memorezi 85433765 de cacaturi inseamna ca ai capacitate mare de memorare (si ca nu bei, si nu fumezi iarba :D). nu cred ca te face MEGA EXTRA SUPER INTELIGENT. mai ales cand ti se forteaza pe gat informatiile astea pana cand incepi sa le repeti si in somn...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...