Jump to content
Guest Anazayr

de ce copii?

Recommended Posts

Guest Anazayr

Lasa mai ca e greu sa gandesti putin....

Copilul este unicul lucru care iti poate completa o relatie/casnicie. Este singurul lucru care ar putea lipsi ;)

Iar bucuria de al educa, al inghiji si de al iubi ca un parinte este imensa...

existau jucariile alea mai demult...tamagotchi parca. Problem Solved.

Link to comment
Share on other sites

existau jucariile alea mai demult...tamagotchi parca. Problem Solved.

Ce comparatie. Ce oameni. Ce zici daca faceau ai tai acest lucru, in loc sa te faca pe tine? (nu exista atunci, dar prin absurd) Mai erai aici ca sa spui prostii? :P

Sa vii peste cativa ani si sa-mi spui ce parere ai. La 17 ani ziceam si eu multe, dar mai tarziu mi-am dat seama cat de mult gresesc.

Macar asculta-le si la altii parerea.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa propagam specia, de frica singuratatii la batranete. Instinct. Alte motive sunt infloriri romantice.

In general oamenii considera ca cel mai bun lucru pe care il pot face pe pamant e sa aduca mai multi oameni ca ei in existenta, asertatie care e cel putin dubioasa ca valoare de adevar.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa propagam specia, de frica singuratatii la batranete. Instinct. Alte motive sunt infloriri romantice.

In general oamenii considera ca cel mai bun lucru pe care il pot face pe pamant e sa aduca mai multi oameni ca ei in existenta, asertatie care e cel putin dubioasa ca valoare de adevar.

Se putea sa nu ma contrazica blk? =))

Normal ca trebuie sa ne propagam specia si normal ca trebuie sa ne ducem numele mai departe. Doi la mana, eu vreau copii pentru ca imi plac si pentru ca vreau sa aiba parte de tot ce n-am avut eu. E o realizare sa stii ca al tau a ajuns mare, cu ajutorul tau.

Link to comment
Share on other sites

Nici n-am citit postul tau, nu te mai flata. Am raspuns intrebarii initiale doar.

Cat despre motivele tale (si ale celorlalti)... orice va face sa adormiti mai usor noaptea e ok.

Recunoaste macar acuma. Daca nu postam eu, nici tu nu postai. Binenteles ca mi-ai citit posturile pentru ca de aia esti moderator de sectiune. Daca ar durea orgoliul am fi pe pereti de durere :))

Voi vorbiti in postura unora care n-au copii. N-aveti de unde sa stiti cum e sa aveti copii, asa ca n-are rost sa incepeti sa explicati pe aici de ce oamenii nu trebuie sa aiba copii sau de ce sa n-o faca. Poate dupa ce veti face unul si nu va veti schimba parerea, puteti veni aici sa postati astfel de lucruri :P

Link to comment
Share on other sites

Voi vorbiti in postura unora care n-au copii. N-aveti de unde sa stiti cum e sa aveti copii, asa ca n-are rost sa incepeti sa explicati pe aici de ce oamenii nu trebuie sa aiba copii sau de ce sa n-o faca. Poate dupa ce veti face unul si nu va veti schimba parerea, puteti veni aici sa postati astfel de lucruri :P

ca tu vorbesti din postura unuia care are?

@Anazayr, motivele pentru care cineva vrea sa aiba copii sunt diferite de la individ la individ. nu inteleg ce incerci sa faci aici. vrei sa gasesti un motiv bun pentru care la un moment dat sa ai copii, chiar daca acum nu vrei sau vrei sa te convingi ca nu doresti si nici nu vei dori vreodata copii? e inutil sa-i intrebi pe altii de ce ar fi bine sa ai sau ce trebuie sa te motiveze.

crede-ma ca va veni momentul in care-ti vei da singur seama ca-ti doresti un copil sau din contra, acest moment nu va veni niciodata.

Link to comment
Share on other sites

unii zic ca pe la o anumita varsta incepe ceasul biologic sa ceara plozi prin casa..., altii zic ca asa a vrut D-zeu ( si da vina pe autoritatea suprema) si toarna N- puradei - vezi pocaitii care fiecare familie e cat o echipa de fotball, altii zic ca asa e traditia si e normal sa iti bati singur cuie in talpi si sa iti faci singur gaura in buzunare, altii mai glumeti zic ca au avut probleme tehnice si s-a rupt prezervativul; altii, pt ca asa e la ei la tara, e normal sa aibe 2, 3 copii in batatura, sa aibe alinare la batraneti, dar aici e alt risc - sa aterizezi fain frumos in azil de batrani si copiii sa se certe pe banii luati dp casa pe care au construit-o de-a lungul vietii....

Indiferent cum o dai perspectiva e cam sumbra...asta pana dai de o Ileana Cosanzeana care te face cum vrea "muschiul" ei si apoi nu ai decat sa platesti pensie alimentara. Deci baiete, mai bine te duci fain frumos si te operezi si ai scapat de griji ;) :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

de ce copii? simplu, ca sa nu ajungi la 50 de ani si sa realizezi ca ai n-ai pt cine sa mai lupti si c-ai trait degeaba

da, la un moment dat o sa vreau si eu un copil, sau chiar doi si are dreptate dani la faza ca la 17 ani ziceai ca nu, never, asa ziceam si eu, acum stiu ca in viitorul apropiat (5-6 ani)

important e sa ai in cacat cu ce sa-l cresti la modul ca nu trebuie sa-i lipseasca nimic altfel nu prea e ok si te poti considera tigan sau prost

Link to comment
Share on other sites

Pai te ajuta si ei cand vor fi mari,daca esti bolnav si altele ...vin ei cu mancarea apa tot :))Si eu as vrea un copil cand voi mai creste pe la varsta de 23-24 ani.

Link to comment
Share on other sites

Pai te ajuta si ei cand vor fi mari,daca esti bolnav si altele ...vin ei cu mancarea apa tot :))

cois, de ce gandesti asa ?

pana mea, eu am aproape 18 ani, dar imi plac copii si o sa fac vreo 2 :D pe la 30 de ani asa

a, degeaba ii ziceti voi aici ca pana la urma o sa ii vina mintile la cap si se va gandi la un copil, presupun ca antikrist e tot contul lui, si dupa ce reply-uri da..... e un satanist de 17 ani trist fara viitor, hai fara suparare :-*

Link to comment
Share on other sites

Bun, incep acest topic deoarece mi-am pus intotdeauna aceasta intrebare : " de ce as vrea sa am copii?" Sunt o pacoste, costa, si ocupa timp. Argumente mai solide decat " duc numele mai departe" nu a putut gasi nimeni(cel putin din parinti). Si aici intervin eu, sa lamuresc punctul meu de vedere in legatura cu afirmatia respectiva: de nume nu-mi pasa; totul se termina candva si nu ma plateste statul daca am un arbore genealogic stufos. Nu suport copiii...sa vad alte motive, mai convingatoare daca exista

daca ma-ta si tactu si-ar fi pus aceasi intrebare si daca ar fi avut aceasi idee despre copii tu nu ai mai fi existat

Link to comment
Share on other sites

Bun, incep acest topic deoarece mi-am pus intotdeauna aceasta intrebare : " de ce as vrea sa am copii?" Sunt o pacoste, costa, si ocupa timp. Argumente mai solide decat " duc numele mai departe" nu a putut gasi nimeni(cel putin din parinti). Si aici intervin eu, sa lamuresc punctul meu de vedere in legatura cu afirmatia respectiva: de nume nu-mi pasa; totul se termina candva si nu ma plateste statul daca am un arbore genealogic stufos. Nu suport copiii...sa vad alte motive, mai convingatoare daca exista

De ce nu ii intrebi pe parintii tai de ce te-au facut?Daca tu esti o pacoste,ocupti timp aiurea,storci bani si faci mizerie nu inseamna ca toti copii fac la fel.Depinde cum au fost educati.Altii dau bani sa aiba un copil...poate ca asta e o placere a vietii pentru unii si nu inseamna ca daca tie nu iti plac copii altora nu le plac.Poate pentru unii ai parea un ciudat :despair:

Link to comment
Share on other sites

Guest Antikrist

daca ma-ta si tactu si-ar fi pus aceasi intrebare si daca ar fi avut aceasi idee despre copii tu nu ai mai fi existat

si crezi ca ma deranjeaza?

Link to comment
Share on other sites

Guest Irene

Bun, incep acest topic deoarece mi-am pus intotdeauna aceasta intrebare : " de ce as vrea sa am copii?" Sunt o pacoste, costa, si ocupa timp. Argumente mai solide decat " duc numele mai departe" nu a putut gasi nimeni(cel putin din parinti). Si aici intervin eu, sa lamuresc punctul meu de vedere in legatura cu afirmatia respectiva: de nume nu-mi pasa; totul se termina candva si nu ma plateste statul daca am un arbore genealogic stufos. Nu suport copiii...sa vad alte motive, mai convingatoare daca exista

Unii poate doresc copii pentru ca au ceva de oferit, iar un copil ar putea fi "cea mai sigura investitie", in sensul acesta. Oricum, indiferent ce ar spune oricine, alegerea de a avea un copil implica si o doza de egoism.

Ar fi genial daca toti oamenii care nu sunt in stare sa educe asa cum trebuie un copil si, nu in ultimul rand, sa-i ofere ceea ce-i trebuie ( mai ales pe plan afectiv) ar ajunge la concluzia ca nu doresc unul. Lumea ar fi, probabil, un loc mult mai bun astazi. ;) Asa ca nu te agita si nu te supara din cauza asta , mai ales daca nu simti ca-l doresti, nu-l fa. ;)

Link to comment
Share on other sites

da caini sunt mai draguti decat copii :comp2: . Daca n-ai ce face si ai bani fati copil ;;)

Cainii sunt mai usor de intretinut , dar nu vei avea aceiasi satisfactie cu un copil daca-l dresezi bine (da , pe copil) :)
Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...