Jump to content
Guest Anazayr

de ce copii?

Recommended Posts

Guest Anazayr

Spre deosebire de voi, eu am facut deja alegerea de a avea copii. Se cheama ca vorbesc intr-o relativa cunostinta de cauza.

Pe de alta parte, e absolut firesc ca la varste tinere rolul si importanta copiilor sa nu fie determinante in viata unui individ. E necesara o maturizare si o intelegere a "Cine sunt eu" inainte de a putea aspira la asumarea responsabilitatii de a avea si creste un copil. Ori asta se prelungeste lejer in ultimii ani undeva dincolo de varsta de 30+.

Crede-ma ca nu e chiar asa... desi instinctul primar ne spune sa intemeiem o familie pentru binele speciei intervine in mare parte rationamentul care tine de statutul financiar, si alti termeni de genul. Probabil nu sunt "matur" dar nu cred, sincer ca imi voi schimba vreodata parerea. Nici faptul ca un copil e o fericire si o implinire a familiei nu ma satisface. Cat timp eu l-am facut normal ca va veni sa ma imbratiseze.Daca nu il fac, nu... E o alegere care tine de caracter si ideologii mai mult decat de instinct. Nu suntem animale cu un motiv...pentru ca avem rationament.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Bizonilor le mor peste jumate din pui, daca aia ar gandi ca tine s-ar duce dreacu lumea, si eu ce sa inteleg ? Vrei sa fii sarac ? Sau ca tu consideri ca mai bine stai cu banii in buzunar decat sa ii aloci cresterii lui ? Banii parerea mea e ca nu ar fi un asa impediment, sunt probleme in cazul celor care nu fac nimic decat copii , acolo da, dar daca ai sira spinarii , ai un serviciu si tu si sotia, eu zic ca te descurci , in fine nush de ce intrebi asta pt. ca un copil nu e o masina, nu iti pot aduce argumente gen : ia-o pe aia ca are consumu` mai mic, ti-am mai zis o data, ai putea ataca fiecare argument , cum zicea cineva "cu un argument bun ai tot timpul dreptate" insa asta nu e chestie sa intrebi pe altii, daca tu consideri ca e cazul sa il faci fa`l, daca nu ... nu , eu te-as sfatui sa-l faci.

Link to comment
Share on other sites

Crede-ma ca nu e chiar asa... desi instinctul primar ne spune sa intemeiem o familie pentru binele speciei intervine in mare parte rationamentul care tine de statutul financiar, si alti termeni de genul. Probabil nu sunt "matur" dar nu cred, sincer ca imi voi schimba vreodata parerea. Nici faptul ca un copil e o fericire si o implinire a familiei nu ma satisface. Cat timp eu l-am facut normal ca va veni sa ma imbratiseze.Daca nu il fac, nu... E o alegere care tine de caracter si ideologii mai mult decat de instinct. Nu suntem animale cu un motiv...pentru ca avem rationament.

Uite ce e, daca vrei neaparat sa imi raspunzi, te rog sa incerci in prealabil sa intelegi ce am scris. Eu nu ti-am vorbit de instincte primare si de animalul din noi. Familia si valorile ei nu tin de 'instinctul primar'. Deciziile cu privire la ce este de valoare pentru tine si cum iti vei trai existenta pe planeta iti apartin in totalitate. Departe de mine (sau de alti useri de pe aici) incercarea de a te convinge sa faci altfel.

Recomand un pic de realism in cazul situatiilor in care ti se pare ca detii, in prezent, adevarul suprem cu privire la lume, viata sau propria ta persoana. Evita 'vreodata' si 'niciodata' si inlocuieste-le cu 'deocamdata asta cred. Pentru moment asa voi face, etc.' Inca ai multe de descoperit si de cerut de la viata asta (mizera). Nu-ti pierde optimismul :).

Link to comment
Share on other sites

Copii sunt cel mai mare dar dat unei familii.De fapt,copii intregesc familia si o face sa fie familie.Cei care spun de bani,plansete,prostii samd - nu toti am avut sau avem copilarii fericite sau o viata asa cum ne-am dori sau dorit.Multi isi judeca parintii ca nu-s Gigi Becali sau Vantu,sa le dea si sa le tot dea.Daca tot va uitati la Nat Geo,sau D-channel,uitati-va ca animalele sunt mai tari ca noi - invata sa se descurce de mici,sa se adapteze - omu` se adapteaza la cersit.

Cand faci un copil,iti pui in el toate sperantele de mai bine,investesti in el,si-i faci lui ce ai fi vrut sa-ti faca tie ai tai.Nu ai nevoie de milioane de euro,vile la mare si masini sa-ti faci copilul fericit - sprijinul moral,in afara de rolul de tata trebuie sa ai rolul de bun prieten,chiar daca asta inseamna sa "te pui la mintea lui",ai fost si tu copil si ma indoiesc de faptul ca cineva uita.Raiul nu se face cu bani/masini,ci cu bunatate.

Link to comment
Share on other sites

Un post total aiurea -_- .

@Pisicile si cainii sunt mai draguti ca copiii.

O sa creasca mari,nu o sa te mai bage in seamna,o sa trebuiasca sa le dai bani...fuck 'em.

Dupa 40 de ani daca am bani si casa,si daca consider ca mi`am trait viata destul o sa fac.

Pana atunci,o sa fiu un burlac.

O sa te trezesti la 50 de ani ca un bosorog trist,regretand ca nu ai facut ceea ce ti`ai propus in copilarie,ca te`ai maritat,ca ai facut copii,ca ti`ai rupt oasele pentru ei,si ce ai rezolvat?Ti`ai sacrificat viata pentru ei.

=)) =)) =))

Draga fiule, copiii tai vor fi asa cum ii inveti tu. Daca ai rabdare cu ei, vor avea si ei cu tine. Daca le dai exemple bune, vor avea de unde sa invete. Cu o asemenea gandire normal ca nu iti doresti.

nu vad ce fel de distractie e sa umbli dupa un prunc de 5 ani care face galagie, murdarie si mananca bani in prostie. Asta e distractie masochistica. Da, ma gandesc ca post-ul tau a fost un joke, dar in caz contrar, nu, nu sunt tocmai motiv de entertainment si nici cand is mari nu e mai "roza" situatia.

Nu zice nimeni ca e o distractie, dar e o satisfactie cand vezi ca acel copil a ajuns ceva in viata si tu stii ca ai pus osul.

p.s. Nu inteleg cum puteti combina engleza cu romana..

Pentru ca te ajuta la batranete , cel putin asa imi doresc

hehehehe =)) Copilul il faci pentru ca asa vrei tu, nu pentru ca sa te ajute la batranete. La batranete te poti ajuta si singur daca esti baiat destept. Daca ai grija de sanatatea ta si situatia financiara, nu mai trebuie sa te ajute copilul tau. O sa te ajute din bun simt nu din obligatie, pentru ca esti parintele lor.

Copii sunt cel mai mare dar dat unei familii.De fapt,copii intregesc familia si o face sa fie familie.Cei care spun de bani,plansete,prostii samd - nu toti am avut sau avem copilarii fericite sau o viata asa cum ne-am dori sau dorit.Multi isi judeca parintii ca nu-s Gigi Becali sau Vantu,sa le dea si sa le tot dea.Daca tot va uitati la Nat Geo,sau D-channel,uitati-va ca animalele sunt mai tari ca noi - invata sa se descurce de mici,sa se adapteze - omu` se adapteaza la cersit.

Cand faci un copil,iti pui in el toate sperantele de mai bine,investesti in el,si-i faci lui ce ai fi vrut sa-ti faca tie ai tai.Nu ai nevoie de milioane de euro,vile la mare si masini sa-ti faci copilul fericit - sprijinul moral,in afara de rolul de tata trebuie sa ai rolul de bun prieten,chiar daca asta inseamna sa "te pui la mintea lui",ai fost si tu copil si ma indoiesc de faptul ca cineva uita.Raiul nu se face cu bani/masini,ci cu bunatate.

Perfect raspuns. Cam asta vroiam sa zic si eu. La copil trebuie sa-i fii in primul rand cel mai bun prieten si dupa aceea parinte. Daca vede ca poate avea incredere in tine nu o sa mai mearga la "prietenul cel mai bun", care-l va indruma prost. In primul rand din cauza parintilor, copiii ajung asa de "rai" si fac tot felul de prostii. Parintii nu au timp de ei si copiii fac ce vor. Dupa aceea intervine rolul profesorilor, care strica elevii datorita orgoliului si prostiei lor. Nu toti sunt asa, dar foarte multi. De aceea copiii nu mai merg la scoala cu placere. De ex mie nu-mi placea fizica deloc, dar in liceu am avut un profesor, care a stiut sa faca in asa fel ca sa ne placa.

Nu e usor sa cresti un copil, dar nici atat de greu, daca stii cum sa o faci si ai rabdare.

Eu imi doresc enorm sa am copii si eu zic ca prin 2012 o sa fiu tata :wub:

Link to comment
Share on other sites

Guest Anazayr

Perfect raspuns. Cam asta vroiam sa zic si eu. La copil trebuie sa-i fii in primul rand cel mai bun prieten si dupa aceea parinte. Daca vede ca poate avea incredere in tine nu o sa mai mearga la "prietenul cel mai bun", care-l va indruma prost. In primul rand din cauza parintilor, copiii ajung asa de "rai" si fac tot felul de prostii.

Stii ca asta e o idee aproape utopica, si este extrem de greu sa realizezi asa ceva, nu? Daca te bazezi ca va veni la tine pentru un sfat inainte sa-l faci, te poti trezi ca dupa ce face 15 ani nici nu se mai uita la tine. Nu e usor sa iti pierzi timpul cu un copil. Inseamna pierdere de bani....dar ok, sa lasam banii deocamdata....se poate trezi ca e marginalizat de alti copii,etc. Foarte mult tine de noroc si de cercul de oameni in care aterizeaza. Formarea caracterului se face cu grija la un copil mai ales ca la inceput e foarte influentabil. Si degeaba faci pe dracu'n patru si incerci sa-i oferi totul pentru un trai bun, daca pur si simplu nu esti facut pentru asta...eu personal nu cred ca as putea..sincer.

Link to comment
Share on other sites

Stii ca asta e o idee aproape utopica, si este extrem de greu sa realizezi asa ceva, nu? Daca te bazezi ca va veni la tine pentru un sfat inainte sa-l faci, te poti trezi ca dupa ce face 15 ani nici nu se mai uita la tine. Nu e usor sa iti pierzi timpul cu un copil. Inseamna pierdere de bani....dar ok, sa lasam banii deocamdata....se poate trezi ca e marginalizat de alti copii,etc. Foarte mult tine de noroc si de cercul de oameni in care aterizeaza. Formarea caracterului se face cu grija la un copil mai ales ca la inceput e foarte influentabil. Si degeaba faci pe dracu'n patru si incerci sa-i oferi totul pentru un trai bun, daca pur si simplu nu esti facut pentru asta...eu personal nu cred ca as putea..sincer.

Pai daca gandesti asa din start, si anume negativ, cum vrei sa realizezi ceva? Nici nu te poti gandi la ceva, daca incepi cu NU. Si da, ma bazez ca vor veni la mine pentru ca eu asa o sa-mi creez relatia cu ei. Nu e usor sa-ti pierzi timpul, dar eu consider ca nu-mi voi pierde timpul. Daca tu consideri, e problema ta. De noroc? Nu cred in noroc. Cred in faptele realizate de mine. Normal ca se face cu grija creearea caracterului, dar daca ai rabdare si vrei, nimic nu e imposibil.

Nu esti facut pentru asta? =)) M-ai facut sa rad. Totul se invata, nu exista nici un om care s-a nascut geniu sau invatat. Toti cei care au ajuns "cineva" in ziua de azi au in spate multi ani de munca pe branci.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anazayr

Nu esti facut pentru asta? =)) M-ai facut sa rad. Totul se invata, nu exista nici un om care s-a nascut geniu sau invatat. Toti cei care au ajuns "cineva" in ziua de azi au in spate multi ani de munca pe branci.

Nu poti exersa asa ceva.Trebuie sa ai rabdare cu o fiinta. Nu am rabdare. De acea am spus ca nu sunt facut pentru asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anazayr

si de ce-ar trebui sa-mi pese ca nu vrei sa faci tu copii? :-?

vrei sa te convingem sa faci sau ce?

esti intr-o sectiune de dezbateri, da? Da poftim, convinge-ma. Eu vreau sa evaluez punctele posibile, pro si contra. Multumit?

Link to comment
Share on other sites

Guest Anazayr

Doamne cata prostime pe linkmania.Inca mai aveam sperante.pentru voi , dar dupa ce am citit ce raspunsuri poate da marea majoritate imi sterg contul.

Si imi pasa pentru ca...?

Link to comment
Share on other sites

=)) =)) =))

Draga fiule, copiii tai vor fi asa cum ii inveti tu. Daca ai rabdare cu ei, vor avea si ei cu tine. Daca le dai exemple bune, vor avea de unde sa invete. Cu o asemenea gandire normal ca nu iti doresti.

Hai nu zau?Daca ii zici sa nu fumeze,bag mana in foc ca va fi tentat sa fumeze.

Mda, iti spun eu ca daca o sa te apuci de facut copii la 40+, o sa te trezesti la 50 de ani un bosorog trist, cu copii de 10 ani care dupa ce o sa mai creasca putin o sa le fie rusine cu tine. Parinti tai ce varsta au ? Ti-ar fi placut ca parintii tai sa aibe la momentul actual aproape 60 de ani ?

Cum poti spune ca pisicile si cainii sunt mai draguti ca copiii? Ai avut pana acum propriul tau copil?

Cacat vorbind,cum sa compari pisoiu ala cu asta http://www.expressibian.com/images-up/06_09_2008_bebelus-salvat-de-scutece_3776.jpg :crazy:

Trebe sa am propriul copil ca sa imi dau seama?Auu,uite ce frumos e bebelusul,fenomenal,incredibil.

Avand in vedere ca sunt prea chipes,va fi o mandrie sa ma aiba ca parinte.

Link to comment
Share on other sites

esti intr-o sectiune de dezbateri, da? Da poftim, convinge-ma. Eu vreau sa evaluez punctele posibile, pro si contra. Multumit?

baietel se vede de la o posta ca tu nu vrei asta. vrei doar sa spargi in doua orice argument adus pro conceptie, ca tu ramai contra indiferent ce zice lumea

ti-a intrat si tie o idee in tiuga si te-ai gandit sa dai o raita pe linkmania crezand ca o sa intorci omenirea pe dos. te plictisesti rau de tot

asadar nu e un topic in care se dezbate de ce si de ce nu, e un topic in care ne exercitam inutil puterea de convingere

ceilalti care se bat cu pumnul in piept ca n-o sa aiba NICIODATA (:rofl1:) copii, va pacaliti singuri ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Anazayr

baietel se vede de la o posta ca tu nu vrei asta. vrei doar sa spargi in doua orice argument adus pro conceptie, ca tu ramai contra indiferent ce zice lumea

ti-a intrat si tie o idee in tiuga si te-ai gandit sa dai o raita pe linkmania crezand ca o sa intorci omenirea pe dos. te plictisesti rau de tot

asadar nu e un topic in care se dezbate de ce si de ce nu, e un topic in care ne exercitam inutil puterea de convingere

ceilalti care se bat cu pumnul in piept ca n-o sa aiba NICIODATA (:rofl1:) copii, va pacaliti singuri ;)

Daca am argumente contra, le expun. Daca nu, atunci inseamna ca m-ai convins.Din moment ce spui ca

ceilalti care se bat cu pumnul in piept ca n-o sa aiba NICIODATA (:rofl1:) copii, va pacaliti singuri ;)
inseamna ca exista un argument care nu poate fi spart,da? Deci ca toata lumea da de un motiv sa faca,nu? Ei uite ca sunt oameni care aleg sa nu faca. Am patru cunostinte care ALEG sa nu faca. Deci ce ai spus tu nu e valid :tiphat:
Link to comment
Share on other sites

Bun, incep acest topic deoarece mi-am pus intotdeauna aceasta intrebare : " de ce as vrea sa am copii?" Sunt o pacoste, costa, si ocupa timp. Argumente mai solide decat " duc numele mai departe" nu a putut gasi nimeni(cel putin din parinti). Si aici intervin eu, sa lamuresc punctul meu de vedere in legatura cu afirmatia respectiva: de nume nu-mi pasa; totul se termina candva si nu ma plateste statul daca am un arbore genealogic stufos. Nu suport copiii...sa vad alte motive, mai convingatoare daca exista

si crezi ca o sa ramai cu conceptia asta toata viata? la 17 ani nici eu nu-mi doream sa am vreodata, dar pana la urma sunt distractivi si ei. cat timp sunt mici te joci cu ei, poti sa te maimutaresti pe strada cu ei fara sa se uite lumea ciudat la tine, cand mai cresc, ii pui sa faca tot felul de chestii, cum ar fi sa se duca la piata sau sa scoata cainele afara :D . bine, astea-s efecte secundare, dar in principiu nu trebuie sa faci copii pentru ca ai ceva de castigat din asta, sau sa ai o satisfactie la batranete. n-o sa fac copii doar sa aiba cine sa ma ajute cand n-o sa mai fiu eu in stare. faci copii pentru ca la un moment dat o sa ai o familie, o casa, o viata cat de cat pusa la punct si atunci vei simti ca ceva lipseste.

in plus, daca nu facem noi copii, cine o sa mai ramana in tara asta? toti tiganii?

Link to comment
Share on other sites

Stii ca asta e o idee aproape utopica, si este extrem de greu sa realizezi asa ceva, nu? Daca te bazezi ca va veni la tine pentru un sfat inainte sa-l faci, te poti trezi ca dupa ce face 15 ani nici nu se mai uita la tine. Nu e usor sa iti pierzi timpul cu un copil. Inseamna pierdere de bani....dar ok, sa lasam banii deocamdata....se poate trezi ca e marginalizat de alti copii,etc. Foarte mult tine de noroc si de cercul de oameni in care aterizeaza. Formarea caracterului se face cu grija la un copil mai ales ca la inceput e foarte influentabil. Si degeaba faci pe dracu'n patru si incerci sa-i oferi totul pentru un trai bun, daca pur si simplu nu esti facut pentru asta...eu personal nu cred ca as putea..sincer.

nu . trebuie doar sa incerci. pentru un parinte 12-20 e o perioada dificila. razvratire si restu alea alea. dar sunt care accepta razvratirea. vrei exemple? am un amic care iese la baut in oras cu taica-su(daca ma gandesc bine si eu fac asta =)) ) .

cat despre subiectul topicului. nu vrei sa ai copii. nu o sa ai ACUM, ce o sa faci peste 10 ani cand perechea ta o sa vrea un copil? o sa spui tot nu? si nu raspunde acum pentru ca nu poti. cat despre crescut copii plansete, scutece, toate alea . daca n'ar fi greu n'ar mai fi interesant

Link to comment
Share on other sites

Oare parintii tai de ce te-au adus pe aceasta lume plina de flori ... si gunoaie? Intreaba-i pe ei cum sta treaba cu asta , sa-ti dea ei zece motive pentru a face copii si zece motive pentru a-i omora cu mana ta dupa ce ii faci.

Atata timp cat esti viu si scrii pe acest forum inseamna ca , acum ceva timp parintii tai au avut de luat aceasi decizie iar tu suporti consecintele deciziei lor. Acum nu stim daca esti intocmai experimentul reusit sau nu , dar nu suntem in masura si nici nu avem un motiv pentru care am vrea sa faci tu copii. Mai sunt alte miliarde de oameni pe planeta , in 2011 se anunta chiar ?apte miliarde , deci nu e nevoie de inca unul.

Link to comment
Share on other sites

lolwat

E lege si nu stiu eu?

Pai aici ar fi trebuit sa-ti dai seama ca E O LEGE.Legea Naturii,de miliarde de ani.Orice specie trebuie sa aiba urmasi,asta e calea lucrurilor,calea naturii.Daca unii aleg sa nu faca,e treaba lor.Eu stiu persoane,cupluri care-si doresc copii si nu pot avea din diverse motive(medicale),stiu cupluri care s-au chinuit sa aiba unul si au reusit,si sunt asa de fericiti.

Pentru cei care nu vreti copii - bun,am inteles,dar nu-i ucideti.Ma refer la graba de a face sex neprotejat care duce la o sarcina nedorita care duce la avort - poate cea mai grava crima.

Iar eu cred ca un om ar trebui sa invete cat mai devreme sa ia decizii in ceea ce priveste viitorul lui.E din ce in ce mai frecventa "vina" asta data pe parinti,pe soarta,pe dumnezeu.Cand de fapt vinovatul il vede uitandu-se in oglinda.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...