Jump to content
AStoria

Scandalurile in familii

Recommended Posts

Ieri am discutat cu niste prieteni de familie , mai mult lucruri pana am ajuns la punctul culminant cand am ramas socat . Am aflat ce patesc multe femei cand barbatii lor ``o i-au pe ulei`` . Batai , scandaluri , sparturi de telefoane,etc... Am ramas foarte surprins cum mai rezista femeile acestea .. Pai mi-am dat seama ulterior ca nu prea mai rezista . Sunt toate cu cel putin 10-15 ani mai imbatranite din cauza stresurilor provocate de la barbati lor alcolisti . Nu inteleg ce il poate determina pe un barbat cand bea sa-si bata nevasta invocand tot felul de presupuneri ca ele sunt curve, zdremete,samd. Unele le cunosc (femei ma refer) , sunt casnice , nu este jeg in casa , copii lor sunt spalati , imbracati bine , mancati bine , etc.. Doar ca barbatii astia nu mai realizeaza oare ce fac ? Sau cand sunt cu betia-n cap atunci se exteriorizeaza ? Ieri tin sa spun ca am aflat multe lucruri pana si la lucruri intime , cum ca incepe dupa un timp la femei ``sa li se aplece`` . Ati auzit bine , nu mai au chef nici de viata sexuala , nici de nimica . Un citat pe care pot sa-l dau din discutile de ieri : "Cum sa ma culc cu el cand el duhneste a bautura si nici nu i se mai scoala ? Mi sila de el . Pacat ca nu am unde sa plec, ca altfel maine as pleca !" Sincer sa va spun ,mi-a venit sa plang la auzitele astea cand aud ce batai primesc alte femei , intradevar unele le place sa i-a batalii de la barbati pt. ca nici nu fac nimica in privinta asta , se complac in situatia in care sunt . Dar spuneti voi oameni buni , oricat de curva,zdreamta,samd. o femeie nu merita astfel de tratament, doar daca te-a inselat si mai ai si 2 copii cu ea , dar pt. prostiile din cap ale tale cand esti beat sa spui astfel de cuv. parerea mea ca la adresa unei femei e destul de jignitor . Ce spuneti statul nu ar trebui sa i-a o atitudine asupra barbatilor alcolisti si care isi agreseaza familia ? Nu va mirati ca sunt multi copii bolnavi mintal , multi sunt facuti cand ``creatorii`` sunt rupti de beti , sau ce exemplu sa i-a din familie cand parintii se bat si se injura zilnic ? Statul ar trebui sa i-a masuri puternice asupra cazurilor astea . Am inteles ca se ofera consiliere copiilor si femeilor dar pe o perioada determinata . Pe langa ca statul incaseaza zilnic tone de bani , nu pot sa faca nimica, toti fura pt. ei sa ai x6-uri in curte , ca unu nu le ajunge, le trebuie 2 . Si altii i-au pumni si picioare si nu au o sarbatoare fericita.

PS: Rog un moderator sa-i pedepseasca pe cei care incep cu caterinca . Macar fiti rezonabili oameni buni si puneti-va in locul altora.

Sper sa avem o discutie civilizata si plina de sentimente si compatimie asupra celor aflati in astfel de cazuri .

Link to comment
Share on other sites

Un nemernic de 20 de ani o sa fie nemernic si la 50 si la 70 ,etc. Daca respectiva/ele a/au ales sa se casatoreasca cu "bad boys" , trebuie sa suporte consecintele.

Daca ii cunosti pe "respectivii", spune-le sa viziteze un neurolog / psiholog ceva. Nu este normal sa agresezi pe cineva atunci cand esti sub influenta alcoolului. Persoanele normale, atunci cand sunt sub influenta alcoolului sunt destul de "zambarete" , nu sunt agresive.

Link to comment
Share on other sites

Barbatii sunt niste porci.

Guitz guitz.

@

Multe femei stau din cauza copiilor.

De exemplu vecina.E o taranca de la moldova.

Barbatul,el e legea.Nu exista femeie>barbat la el.

El impune.De batut nu cred ca o face,dar taranca aia sta ca o maimuta in casa.

Nu o lasa sa`si gaseasca un servici,ca sa nu vada alti barbati.

Ce sa mai zic de iesit in oras.

Ca sa se urce in maina,trebuie raportul complet de 2 pagini.

Link to comment
Share on other sites

Barbatii sunt niste porci.

Guitz guitz.

@

Multe femei stau din cauza copiilor.

De exemplu vecina.E o taranca de la moldova.

Barbatul,el e legea.Nu exista femeie>barbat la el.

El impune.De batut nu cred ca o face,dar taranca aia sta ca o maimuta in casa.

Nu o lasa sa`si gaseasca un servici,ca sa nu vada alti barbati.

Ce sa mai zic de iesit in oras.

Ca sa se urce in maina,trebuie raportul complet de 2 pagini.

Asta e caz fericit pt. unele , dar gandeste-te ca la unele sunt caracteristicile enumerate de tine + batai zilnice si spargeri in intreg apartamentul .

Lobster scuze ca te intreb esti idiot ? Eu vorbesc de cazuri serioase si tu vii cu balivernele tale.Se pare ca efectiv nu poti discuta ceva serios si frumos cat timp sunt specimene ca si Lobster , imi pare rau pt. rasa noastra. Oamenii de genul ne trag in jos . Nu ai sentimente Lobster, ar trebui sa mori :) .

Link to comment
Share on other sites

sa suporte consecintele daca asa au ales barbatu. e vina femeilor 100%. ;)

statu nu are ce sa faca, are chestii mai importante de facut.

de la mine pentru barbati : batetile, ca majoritatea is zdrente, asa ca sansele is ca bateti o zdreanta oricum.

pentru femeile agresate : divortati .

eu daca as avea o nevasta/prietena nu as bateo niciodata. mi se pare plictisitor sa bati pe oricine.

sunt multe femei care se casatoresc si apoi divorteaza iti ia tot ce ai etc, alea trebuiesc ucise.

bine ca is baiat nu fata =))

bafta

Link to comment
Share on other sites

De exemplu parintii mei. Mama a hotarat sa se desparta de tata cand aveam eu 2 ani. Din ce cauza ? Pe vremea aia el era mecanic, si intotdeauna, inainte sa plece de la locul de munca, se imbata ca porcul cu colegii lui, venea acasa si se lua de mama pentru orice, de multe ori apeland la batai. In ziua de azi, eu locuiesc cu mama intr-un apartament, si ghiciti ce, tata locuieste in aceeasi scara cu mine, la etajul 1, cu parintii lui. Momentan pastram legatura, in weekend-uri mai merg pe la el, mai umblu cu el cu camionul, dar cam atat, nimic special. Mama nu prea vorbeste cu el, doar daca se intalnesc, conversatii scurte si atat. Interesant e acum ca tata nu mai bea aproape deloc de cativa ani, rar il vad pe la bere cu ceva colegi de-ai lui. Poate a realizat si el ca si-a distrus familia, si poate ii pare rau, dar oricum e prea tarziu, n-a fost alaturi de mine cand am avut nevoie, poate sa uite ca s-ar mai putea remedia ceva in privinta asta :). Eu nu imi aduc absolut nimic aminte de atunci (totusi, amintiri de la asa varste fragede putini au), dar daca acum tata s-ar lua de mama din cine stie ce motiv, mai ales daca ar fi agresiv, cu siguranta s-ar trezi cu vre-un pumn in moaca, asa din partea casei (si prin asta vreau sa spun ca pentru mama fac orice, ea m-a crescut si ea imi ofera tot ce am nevoie, in limita posibilitatilor, ca la ce nivel de trai avem in Romania, mai greu).

Si da, sunt de acord cu aplicarea unor legi care sa sanctioneze foarte rau barbatii care isi lovesc sotiile/prietenele.

Link to comment
Share on other sites

mama a fost fata desteapta si infipta, a divortat cand aveam 4 luni si de atunci l-am vazut 1 singura data, dar nu stiam k este tata (betivan prosfesionist) - oricum nu ma intereseaza soarta lui - atata timp cat nu m-a cautat niciodata; am fost crescut cu greu de bunici si mama. Am fost un fericit care nu a trebuit sa asiste la scandaluri casnice si alte episoade dezgustatoare. :dance:

oricum, fiecare baiat devine si urmareste modelul masculin cu care a crescut - si asa se propaga betivia si maltratamentul conjugal. Nu sustin ca toate femeile sunt sfinte, dar epoca de piatra fiind parte de istorie, nu mi se pare normal sa se ajunga la batai, nu mai merge caruta, fiecare o apuca pe drumul lui si cu asta basta. :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Tragic , se intampla acum pe la toate familiile . nici eu nu inteleg , am vazut fel si fel de specimene de oameni beti in alte tari , vin acasa , se culca , se trezesc a 2-a zi asa cum trebuie , normali. la noi vin acasa beti morti , gasesc un motiv aiurea sa se ia la cearta cu cineva , se cred zmei , cred ca au castigat la lotto sau au fost avansati in functie , isi deschid afaceri sau alte cacaturi care dupa ce se trezesc rad ca prostii de ce au spus cand erau beti (daca isi mai aduc aminte sau daca se mai trezesc).

nu ai ce sa le faci , alcoolul se gaseste la orice colt , iar daca esti slab si prost , scuzati-mi expresia , automat cazi in plasa si nu te mai opresti din baut.

Link to comment
Share on other sites

Tragic , se intampla acum pe la toate familiile . nici eu nu inteleg , am vazut fel si fel de specimene de oameni beti in alte tari , vin acasa , se culca , se trezesc a 2-a zi asa cum trebuie , normali. la noi vin acasa beti morti , gasesc un motiv aiurea sa se ia la cearta cu cineva , se cred zmei , cred ca au castigat la lotto sau au fost avansati in functie , isi deschid afaceri sau alte cacaturi care dupa ce se trezesc rad ca prostii de ce au spus cand erau beti (daca isi mai aduc aminte sau daca se mai trezesc).

nu ai ce sa le faci , alcoolul se gaseste la orice colt , iar daca esti slab si prost , scuzati-mi expresia , automat cazi in plasa si nu te mai opresti din baut.

De acord. De exemplu, anul trecut am fost la ziua unui coleg, si restul colegilor (baietii), abia au ajuns la petrecere ca deja i-am vazut cu cate o bere in mana(doza). Ok, sa fie, si eu mi-am deschis una atunci, dar per toata petrecerea am baut doar 3 beri, nu am avut pofta de mai multe, pe cand ceilalti, s-au imbatat ca niste idioti, si marea majoritate s-au dus pe la baie, sa mai goleasca din bere. Eu unul zic ca daca au inceput cu stangul la bautura de la varsta asta, totusi reflecta ceva.

Link to comment
Share on other sites

Tragic , se intampla acum pe la toate familiile . nici eu nu inteleg , am vazut fel si fel de specimene de oameni beti in alte tari , vin acasa , se culca , se trezesc a 2-a zi asa cum trebuie , normali. la noi vin acasa beti morti , gasesc un motiv aiurea sa se ia la cearta cu cineva , se cred zmei , cred ca au castigat la lotto sau au fost avansati in functie , isi deschid afaceri sau alte cacaturi care dupa ce se trezesc rad ca prostii de ce au spus cand erau beti (daca isi mai aduc aminte sau daca se mai trezesc).

nu ai ce sa le faci , alcoolul se gaseste la orice colt , iar daca esti slab si prost , scuzati-mi expresia , automat cazi in plasa si nu te mai opresti din baut.

Nu trebuie sa te scuzi , prostia incepe deja sa defineasca anumite caractere de persoane .

Marius_truckerfan imi pare rau pt. cele auzite , dar ma bucur ca nu ai apucat sa ai parte de infern . E mai bine ca s-au despartit atunci , decat sa fii chinuit si tu si maicata cu el in casa. Cat despre iesirile cu el , poate cum spui si tu , si-a dat seama ca a gresit , doar ca , e prea tarziu acuma . Ma mir ca mama ta nu s-a recasatorit, deobicei asa se intampla cand copii sunt la o varsta frageda . Oricum ma bucur ca ne-ai impartasit si noua experientele tale .

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa te scuzi , prostia incepe deja sa defineasca anumite caractere de persoane .

Marius_truckerfan imi pare rau pt. cele auzite , dar ma bucur ca nu ai apucat sa ai parte de infern . E mai bine ca s-au despartit atunci , decat sa fii chinuit si tu si maicata cu el in casa. Cat despre iesirile cu el , poate cum spui si tu , si-a dat seama ca a gresit , doar ca , e prea tarziu acuma . Ma mir ca mama ta nu s-a recasatorit, deobicei asa se intampla cand copii sunt la o varsta frageda . Oricum ma bucur ca ne-ai impartasit si noua experientele tale .

Da, mi-a spus si mie mama ca are prietene care au avut parte de asemenea soti, si s-au recasatorit, dar ea a spus ca i-a ajuns. A spus ca nu risca din nou, poate da iarasi peste un bou d-asta. Si da, prin asta vreau sa spun ca tata nu era agresiv si rar a venea beat acasa, dar dupa ce m-am nascut eu, la scurt timp, totul a luat-o pe alt drum (si nu-mi pot da seama cum). Oricum eu nu-i simt lipsa tatalui mei, cum am spus in primul post, mama a incercat sa-mi ofere tot ce-mi doream, asta pe langa faptul ca sunt obisnuit doar cu ea in casa. Probabil ma simteam altcumva daca aveam si eu un tata cu care sa cresc, dar e bine si asa, am mai mult loc, e mai goala casa :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morosanu XXL

mama meu a trebuit sa se prostitueze, tata ne-a parasit cand aveam eu 19 ani si d-atunci o ducem foarte rau, mama trebuie sa ma intretina sa ma trimita la scoala, ghiozdan, alocatia mica

Link to comment
Share on other sites

Guest SouthBoy_Lucyo

mama a fost fata desteapta si infipta, a divortat cand aveam 4 luni si de atunci l-am vazut 1 singura data, dar nu stiam k este tata (betivan prosfesionist) - oricum nu ma intereseaza soarta lui - atata timp cat nu m-a cautat niciodata; am fost crescut cu greu de bunici si mama. Am fost un fericit care nu a trebuit sa asiste la scandaluri casnice si alte episoade dezgustatoare. :dance:

oricum, fiecare baiat devine si urmareste modelul masculin cu care a crescut - si asa se propaga betivia si maltratamentul conjugal. Nu sustin ca toate femeile sunt sfinte, dar epoca de piatra fiind parte de istorie, nu mi se pare normal sa se ajunga la batai, nu mai merge caruta, fiecare o apuca pe drumul lui si cu asta basta. :tiphat:

Tot respectul pentru mama ta.

Si la mine in familie au fost probleme, certuri, ocazionale batai, mai mult cand eram mic. In timp au imbatranit si s-au saturat. Am tras de mama cand eram mic sa il paraseasca insa nu a vrut, si acum consider ca a gresit. Nu a avut taria necesara sau poate a considerat ca ne ajuta in acest fel. La 17 ani am hotarat eu ca destul e destul. M-am trezit intr-o dimineata din somn, scandal, mama plangea, daduse in ea , etc. I-am dat doua lovituri in figura , am spart geamul la bucatarie cu el, si am plecat.

De atunci am invatat sa am grija singur de mine si nu regret . Insa paradoxal, chiar daca am plecat eu si mama a ramas, l-a schimbat. Actualmente abia schimb doua trei vorbe cu el. Daca stiam ca va fi asa plecam mai de mic....

Poate a fost o lectie de viata, mi-am jurat in viata mea sa nu ma injosesc la un astfel de act. E curva? Da-o ma dreacu, de ce sa o bati? O parasesti. Punct. Are defecte? Bai nene, la fel...nu o suporti asa cum e...next please , ce crezi ca daca ii dai doua in cap atingi miraculos functia de system reboot din capul femeii? Sunt 1000 de solutii decat sa ajungi la violenta.

Cauza violentei? Un psihic labil, mediul in care traim, prostia omeneasca ( in cazul meu el nu bea )

Solutia ? Femeile sa renunte sa mai fie atat de proaste. De ce crezi ca s-ar schimba? Once a shit face, always a shit face . Paraseste-l . Oricand e loc pentru un nou inceput .

Link to comment
Share on other sites

Baieti , sicner nu ma asteptam sa fiti asa de deschisi . Nu mi-a trecut prin cap ca si voi ati avut astfel de certuri , eu ii multumesc Domnului ca nu am avut parte de astfel de certuri .

Morosanu XXL, tu vorbesti serios ? Scuze ca-ti spun , dar la 19 ani cum spuneai ca v-a parasit , la varsta aceea poti sa lucrezi deja si mai ai 1 an de liceu daca nu mai insel. Diploma de liceu si poti sa mergi la munca . Cu 2 salarii in casa e alta treaba, 2 randuri de bonuri de masa, etc..

Link to comment
Share on other sites

Baieti , sicner nu ma asteptam sa fiti asa de deschisi . Nu mi-a trecut prin cap ca si voi ati avut astfel de certuri , eu ii multumesc Domnului ca nu am avut parte de astfel de certuri .

Morosanu XXL, tu vorbesti serios ? Scuze ca-ti spun , dar la 19 ani cum spuneai ca v-a parasit , la varsta aceea poti sa lucrezi deja si mai ai 1 an de liceu daca nu mai insel. Diploma de liceu si poti sa mergi la munca . Cu 2 salarii in casa e alta treaba, 2 randuri de bonuri de masa, etc..

Exact. Nu cred ca merita sa iti calci demnitatea in picioare pentru niste bani. Exista fel si fel de meserii din care poti face un ban pentru minimul necesar. Da, acum probabil o sa zica cineva ca abia se gaseste un loc de munca in Romania din cauza crizei economice, dar nu-i chiar capat de lume. Voi stiti prea bine ce vrea romanul, munca putina sau chiar deloc daca se poate, si buzunarul plin.

Link to comment
Share on other sites

Peste tot se vorbeste "femeile sunt batute de barbati" blabla etc. first, sunt sigur ca majoritatea femeilor care sunt batute o cauta cu lumanarea sau le place sa fie batute, 1 din 2 sau poate ambele variante, altfel nu imi explic: daca te bate pleci de acasa sau pleaca el. si end of story. dar majoritatea sunt si cu gura mare.

Link to comment
Share on other sites

Peste tot se vorbeste "femeile sunt batute de barbati" blabla etc. first, sunt sigur ca majoritatea femeilor care sunt batute o cauta cu lumanarea sau le place sa fie batute, 1 din 2 sau poate ambele variante, altfel nu imi explic: daca te bate pleci de acasa sau pleaca el. si end of story. dar majoritatea sunt si cu gura mare.

O cauta cu cu lumanarea si le place sa fie batute? Esti un dobitoc misogin

Majoritatea femeilor o iau peste ceafa doar pentru ca isi impun punctul de vedere, drept ce il au toate sexele. Iti iei bataie de la el, dar ai copii , poate vrei sa iti cresti copilul si nu ai ajutor financiar. Fii tu in locul unei mame care trebuie sa isi paraseasca casa si copilul doar ca sa nu mai fie batuta. Poate unele nu pleaca de frica , ca stii cum ii barbatul, a dracului dar mai buna decat mana.

O rusine ca inca exista oameni ca tine. Nici o fiinta nu merita sa fie batuta, doar nu mai suntem in "dark ages" sa ne batem sotiile cu pietre

Link to comment
Share on other sites

E vina barbatiilor care stiu ca fac urat la bautura , sa nu mai bea daca stiu ca sunt rai de bautura . Cum s`a zis si mai sus unele femei stau din cauza copiilor . Dar barbatul ar trebuii sa fie suveran in casa , daca el aduce banii , dar nu suveran in sensul bataii si altor chestii mitocanesti

Link to comment
Share on other sites

Si eu am anumite certuri cu prietena care mai se lasa cu o palma cu ceva da chestiile astea mi se par normale intr-o relatie de lunga durata(pana la urma trebuie sa existe o cearta sau ceva...)

Nu este bine atunci cand aceste lucruri devin o obisnuinta si degenereaza in alte chestii

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...