Jump to content
spauny

Cei mai bogati romani

Recommended Posts

1. Dinu Patriciu

2.300 milioane euro

Anul trecut- 2.200 milioane euro

60 de ani

Ilfov

Media, energie, imobiliar, bancar, IT&C

2. Timis (Vasile) Frank

1.000-1.100 milioane euro

Anul trecut - 190-200 milioane euro

46 de ani

Extractie petrol ?i minereuri, farmaceutice, cercetare

Londra

3. Ioan Niculae

900 milioane euro-1 miliard de euro

Anul trecut - 1,2 miliarde de euro

56 de ani

Agricultur?, comer? exterior, imobiliare, turism

Bucure?ti

3. Ioan Niculae si Dan Grigore Adamescu: 0,9-1 miliarde de euro

5. Veronica Gusa de Dragan: 800-900 milioane de euro

6. Ion Tiriac: 750-800 milioane de euro

7. Marius si Emil Cristescu: 500-550 milioane de euro

8. Gabriel Comaescu: 450 milioane de euro

9. Radu Dimofte si Gabriel Popoviciu: 400-420 milioane de euro

11. Stoica Gruia si Dorinel Umbrarescu: 380-400 milioane de euro

13. Ioan si Viorel Micula: 350 milioane de euro

14. Zoltan Teszari - 340-350 milioane de euro

15-17. Familia Paunescu, Cristian Burci, Ovidiu Tender - 300 milioane de euro

18. Dragos si Adrian Paval - 280-300 milioane de euro

19 Enrico Perini - 250 milioane de euro

20 Dimitrie Sturdza - 220 milioane de euro

21. Sorin Ovidiu Vantu - 200-220 milioane de euro

22-25. Ilie Carabulea, George Becali, Costel Casuneanu, Gheorghe Bosinceanu - 200 milioane de euro

sursa

http://www.money.ro/intern-1/top-forbes-2010-care-sunt-cei-mai-bogati-romani.html

Link to comment

De la 200 mil. € la 1.100 mil. € .. nu ai nevoie de inteligen?? ci de o mân? cât mai mare pentru ciordeles.

So , inteligen?a face din 200 mil. € cam 500 , ce fac ei în spatele acestor bani se nume?te *....* ?i ajungi de la 200 mil € la 1.100 mil. €

Link to comment

De la 200 mil. € la 1.100 mil. € .. nu ai nevoie de inteligen?? ci de o mân? cât mai mare pentru ciordeles.

So , inteligen?a face din 200 mil. € cam 500 , ce fac ei în spatele acestor bani se nume?te *....* ?i ajungi de la 200 mil € la 1.100 mil. €

Ai facut banii astia ca sa stii? Nu spun ca n-ar fi furat vreunii din lista, dar tot sunt inteligenti pentru ca au stiut de unde si cat sa fure si fara sa ii traga nimeni la raspundere.

Link to comment

Degeaba are Dinu atatia bani. L-am servit odata la masa si n-a fost in stare decat sa-mi arata portofelu burdusit de hartii de 500 E fara sa lase nimic.

pai tocmai asta e buba, cei cu bani garla sunt mai zgarciti ca cei care au un trai mediocru ( bine sunt si cateva exceptii aici, dar prea putine), o stiu din propria experienta :)

Link to comment

Degeaba are Dinu atatia bani. L-am servit odata la masa si n-a fost in stare decat sa-mi arata portofelu burdusit de hartii de 500 E fara sa lase nimic.

pai daca n-avea decat de 500 ce voiai sa-ti lase? poate nici n-a fost multumit de servire sau de ce-a consumat. in plus, nu e nimeni obligat sa lase bacsis daca n-are chef. mai ales ca-s unii (nu zic de tine) care mai au putin si-ti baga mana-n buzunar. cred si eu ca-ti piere tot cheful.

Link to comment

pai tocmai asta e buba, cei cu bani garla sunt mai zgarciti ca cei care au un trai mediocru ( bine sunt si cateva exceptii aici, dar prea putine), o stiu din propria experienta :)

pai zgarcenia este una din "calitatile" unui om foarte bogat. daca esti "buzunar spart" foarte greu strangi avere.

Link to comment

pai tocmai asta e buba, cei cu bani garla sunt mai zgarciti ca cei care au un trai mediocru ( bine sunt si cateva exceptii aici, dar prea putine), o stiu din propria experienta :)

Corect, mai bine sa ai mai putin dar sa lasi si tu ceva acolo bacsis si sa spuna chelnerul: Uite ma, ce de treaba e omul ala. Decat sa ai buzunarele pline si sa nu dai nimic.

Link to comment

La spalare de bani v-ati gandit? Sunt destule cai de a spala bani fara sa fii prins, un trainer in domeniul economiei mi-a spus destule despre aceasta cale de a face bani. Trebuie sa fii foarte abil pentru a face asta binenteles, si sa ai si bani logic :))

Link to comment

Top 300 Capital: ?iriac, Patriciu ?i familia Voiculescu, cei mai boga?i români

Ion ?iriac, Dinu Patriciu ?i familia Voiculescu ocup? primele trei pozi?ii în topul celor mai boga?i 300 de români, realizat de revista Capital, cu averi de 1,8-2 miliarde euro, 1,5-1,6 miliarde euro ?i, respectiv, 1,5-1,6 miliarde euro.

În topul din 2008, primul loc era adjudecat de Gigi Becali (2,5 miliarde euro), urmat de ?iriac (2,2-2,4 miliarde euro) ?i de Patriciu (2-2,1 miliarde euro).

Locul al patrulea în clasament este ocupat de Sorin Ovidiu Vântu, cu 1,2-1,25 miliarde euro, succedat de familia Adamescu, cu 1,1-1,2 miliarde euro.

Pe locurile 6 ?i 7 se afl? Ioan Niculae, cu 1,1-1,15 miliarde euro, ?i familia P?unescu, cu 900-950 milioane euro.

Pozi?ia a opta este ocupat? de fra?ii Cristescu, cu 820-850 milioane euro, iar locul 9 de Gabriel Com?nescu, cu 700-750 milioane euro. Cu aceea?i avere au intrat în top ?i fra?ii Micula (10), iar pe locul 11 se plaseaz? Gigi Becali, cu 650-700 milioane euro.

Averile însumate ale celor 300 de oameni de afaceri din topul Capital se situeaz? în jurul a 36 de miliarde de euro, în sc?dere cu 3 miliarde de euro fa?? de edi?ia precedent? a clasamentului.

Doar 15 dintre cei prezen?i ?i în topul precedent au înregistrat anul trecut sc?deri ale averilor, în timp ce 79 ?i-au sporit averea, iar 159 au r?mas la nivelul anului 2007.

Cei 47 de milionari nou intra?i în clasament cumuleaz? averi de 2,4 miliarde de euro.

Bucure?tiul de?ine suprema?ia în clasament, cu 119 milionari, cu o avere cumulat? de 18,7 miliarde de euro.

Locul secund este ocupat de Transilvania, cu 55 de milionari, care însumeaz? averi de 3,9 - 4,1 miliarde de euro, Moldova (31 milionari, 2,8 - 3 miliarde euro) ?i Muntenia (31 milionari, 1,9 - 2 miliarde de euro).

Dobrogea are 19 milionari, cu averi de 1,8 - 1,9 miliarde euro, iar cei 11 oameni de afaceri b?n??eni din top au averi de 1,4 - 1,5 miliarde euro.

mediafax

Link to comment

De la 200 mil. € la 1.100 mil. € .. nu ai nevoie de inteligen?? ci de o mân? cât mai mare pentru ciordeles.

So , inteligen?a face din 200 mil. € cam 500 , ce fac ei în spatele acestor bani se nume?te *....* ?i ajungi de la 200 mil € la 1.100 mil. €

tinand cont ca banii nu sunt facuti in romania nu cred ca a furat.

Link to comment

pai daca n-avea decat de 500 ce voiai sa-ti lase? poate nici n-a fost multumit de servire sau de ce-a consumat. in plus, nu e nimeni obligat sa lase bacsis daca n-are chef. mai ales ca-s unii (nu zic de tine) care mai au putin si-ti baga mana-n buzunar. cred si eu ca-ti piere tot cheful.

Nu e nimeni obligat sa lase bacsis mai mult de 10% din consumatie ... sunt ospatar de meserie ( cu diploma si alte scolarizari ) doar daca consumatorul doreste lasa mai mult de atat , cand o nota de plata e intocmita include si aia 10% din consumatie , daca nu lasa nici un bacsis tot restul e dat in intregime clientului

@On - Topic - Sa fie sanatosi cu banilor lor

Edited by NoComment
Link to comment

vrei sa spui ca toate preturile sunt de fapt cu 10% mai mari decat ar trebui sa fie pentru ca includ si bacsisul? ca altfel eu n-am vazut pe nicio nota acei 10% separat. si daca e asa cum zici, cu atat mai mult nu e justificat ca un ospatar sa se supere ca nu i-a lasat mai mult pe langa. in restaurante nu prea e asa, dar in baruri se obisnuieste ca cine te serveste "sa uite" ca trebuie sa-ti dea si rest. in conditiile astea, chiar daca initial voiam sa-i las ceva, imi piere tot cheful cand vad ce obraz n-au.

doar pentru ca am bani garla nu inseamna ca sunt neaparat zgarcit daca nu las bacsis. pur si simplu nu consider ca merita.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...