Jump to content
Aldguth

Let's do it, Romania!

Recommended Posts

e evident ca actiunea asta s-a adresat mai mult noii generatii. e cam greu sa-i devolti unui taranoi de 30+ ani simtul civic. dar e greu de crezut, chiar si prin mai multe actiuni de genul asta, ca un copil provenind dintr-o familie in care aruncatul hartiilor pe jos e o distractie va invata sau isi va da el seama singurel ca nu e bine ce face. cei care s-au dus e clar ca-s deja educati sau cel putin au o urma de remuscare cand le scapa un plastic in iarba, dar uita sa-l mai ridice.

pana la urma pe cine ar putea educa chiar si mai multe actiuni de genul asta? mie mi se par putin inutile dpdv educational. singurul lucru bun e ca se mai face putina curatenie, macar pentru moment

Eu nu am educatie dar ma duceam daca stiam ca sunt si fete :dontknow:.Am auzit ca poti face bani buni din vanzarea Pet'urilor/hartie/etc. Poate doar s-a imbogatit cineva? Ca idee este ok, iesi la aer, mai faci niste miscare, mai iei niste hepatita :photo:

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am educatie dar ma duceam daca stiam ca sunt si fete :dontknow:.Am auzit ca poti face bani buni din vanzarea Pet'urilor/hartie/etc. Poate doar s-a imbogatit cineva? Ca idee este ok, iesi la aer, mai faci niste miscare, mai iei niste hepatita :photo:

Din ce ai strans acolo nu, pentru ca dadeai sacii insotitorilor. In rest, trebuie sa strangi PET-uri si hartie in prostie pentru niste bani. In medie, preturile la PET-uri erau de 1,5 lei/kg, iar la hartie nu cred ca ai lua mai mult de 0,8 lei/kg. In fine, poate stie cineva preturile "la zi."

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am educatie dar ma duceam daca stiam ca sunt si fete :dontknow:.Am auzit ca poti face bani buni din vanzarea Pet'urilor/hartie/etc. Poate doar s-a imbogatit cineva? Ca idee este ok, iesi la aer, mai faci niste miscare, mai iei niste hepatita :photo:

din contra, daca iesi la aer si te joci prin noroi ti-ar scade sansele sa prinzi hepatita, ti-ar aduce sistemul imunitar la un alt nivel si ai iesi din categoria "sensibilul lui mama".

la romani e greu sa convingi tot poporul de "ce-i bine" prin exemple pozitive, din cauza ca 90 % din romani au devenit americani:

- Reactia romanului cand vede o actiune de caritate : "ce prosti, n-au ce face cu timpul liber"

- Reactia romanului cand vede un clip cu 2Pac: "mama, de unde imi iau un batic si un lant de caine sa devin si eu asa gangster, vanator de tarfe si vagabond"

Romania = societate de scandal

- daca ii povestesti unui roman de o excursie in padurea tropicala, de un rasarit de soare sau cum a luat nastere un pui de urs panda la gradina zoologica, casca si poate si adoarme in picioare

- daca ii povestesti de razboaie, cum vecinul si-a nenorocit nevasta, gainarii prin care poti sa faci bani, emisiuni gen mircea badea show (prin care se denigreaza orice a mai ramas bun in tara), AI CASTIGAT UN NOU_CEL_MAI _BUN_PRIETEN

Romanii nu stiu sa-si promoveze valorile

- de ce romanii nu mai merg la litoralul romanesc ? cu ce credeti ca e diferita Marea Neagra fata de Marea Meditarana, Egee sau cea Adriatica ? simpla diferenta ca romanul subliniaza toate partile negative "mama ce mizerie e la noi la mare, dar uita sa spuna cate mucuri de tigara si dopuri de bere a aruncat pe plaja"

- de ce Paris-ul e vazut mai bine ca Bucurestiul ? credeti ca francezii sunt mai presus decat noi ? in suburbiile din Paris sunt de 10 ori mai multi traficanti de droguri si arme decat in oricare din cartierele rau-famate ale Bucurestiului. Raspuns simplu : pentru ca romanii subliniaza prea mult defectele orasului, nu sunt facuti sa-si "comercializeze" partile bune, niste negativisti. PS: la mine in oras francezii sunt cersetori prin intersectii, jongleaza cu portocale sa mai faca si ei un ban.

Asa ca nu mai plecati capul, fruncea sus, pieptul inainte, iesiti naibii afara si curatati cararile in loc sa cititi 10.000 de sfaturi pt. "cum sa fiu frumoasa in noaptea de Ajun".

PS : Daca te apleci si ridici o hartie poate chiar devii exemplu pentru cineva si o va face si el la randul lui.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...