Jump to content
Aldguth

Let's do it, Romania!

Recommended Posts

Doar pentru c? te mu?i cu 2 metri mai departe de o gr?mad? de gunoi când ie?i la picnic, asta nu înseamn? c? mizeria nu mai e acolo. Doar pentru c? alegi s? te ui?i în alt? parte, asta nu înseamn? c? în apele râului care î?i alimenteaz? ora?ul cu ap? potabil? nu plutesc zeci de mii de PET-uri ?i pungi. Doar pentru c? nu fotografiezi ?i mun?ii de gunoaie când pleci în vacan??, asta nu înseamn? c? ei nu erau acolo.

Ce-ar fi s? schimb?m foaia? Ce-ar fi s? ne not?m în calendar o dat? important? pentru fiecare dintre noi: aceea în care sute de mii de români au spus ”Stop!” ?i ?i-au cur??at ?ara de PET-uri, pungi ?i hârtii l?sate de al?ii, purtate de vânt ?i ap? în cele mai frumoase locuri din România? Nu ne permitem s? ne cump?r?m o ?ar? mai curat?, ?i nici nu am avea cum, dar putem s? o cur???m noi! Într-o singur? zi s-o cur???m pe toat?! S? ne mândrim din ziua urm?toare c? avem o ?ar? curat?, c? am scris istorie, c? am ac?ionat împreun? m?car pentru o zi!

Copiii t?i te vor întreba dac? ai fost ?i tu unul dintre voluntarii „Let’s Do It, Romania!”. O s?-i spui c? da, c? ai fost ?i tu unul dintre cei care au schimbat într-o singur? zi felul în care arat? o ?ar?, sau c? era ceva interesant la TV ?i ai stat acas?? Nu rata ?ansa de a-?i schimba ?ara!

Prin acest proiect ne propunem cur??area mormanelor de gunoi din arealele naturale ale ??rii, într-o singur? zi. Mormanele de gunoi pe care le vom identifica ?i cur??a în cadrul acestei campanii sunt gunoaiele aruncate de c?tre cet??eni (fie ei localnici sau turi?ti) în areale naturale. În mormanele de gunoi nu se includ zonele în care au fost transportate de?euri cu utilaje ?i depozitate sistematic (acestea fiind gropi de gunoi ilegale). Arealele naturale cur??ate pot fi atât pe uscat, cât ?i pe ap?.

A?a cum au fost organizate ac?iunea din Estonia (?ara de origine a ini?iativei, vezi video) în 2008 ?i cele din Letonia ?i Lituania în 2009, ac?iunea din România presupune implicarea cet??enilor, a autorit??ilor locale, a firmelor private, a operatorilor de salubritate, a persoanelor publice ?i a mass media pentru a mobiliza popula?ia s? ias? în ziua stabilit? ?i s? cure?e de?eurile conform planului realizat de c?tre echip?.

În România, ziua de cur??enie na?ional? va fi pe 25 septembrie 2010.

Ca obiective pe termen lung, proiectul î?i propune responsabilizarea cet??enilor fa?? de mediul înconjur?tor ?i colaborarea cu autorit??ile pentru îmbun?t??irea infrastructurii ?i a sistemului de amenzi.

Pentru mai multe detalii si inscrieri vizitati http://www.letsdoitromania.ro/

Link to comment
Share on other sites

Imi pare foarte rau ca am niste probleme medicale si nu o sa pot iesi din casa, chiar as fi dorit sa iau parte la un astfel de proiect...

#acum m-am uitat pe site'ul lor si pe harta. nu stiu, mi se pare o chestie cam dezordonata. trebuia pe fiecare judet o comisie si un centru de colectare. m-am uitat pe harta doar la Oradea si nu am gasit nicio zona care trebuie curatata, doar in afara orasului si in Baile Felix, dar centru de colectare nu am gasit nicaieri..

Link to comment
Share on other sites

nici nu ma gandesc. imi ajunge ca strang dupa mine si nu arunc chestii pe jos. de ce sa pun mana pe jegurile lasate de toate leprele, ca mai apoi sa gasesc la fel? as face chestia asta daca as sti ca se si pastreaza sau daca as sti ca miscarea asta ar avea vreun impact asupra lepadaturilor care fac mizerie.

Link to comment
Share on other sites

salut aceasta actiune.

daca vreti sa faceti chiar mai mult, cunosc cateva scari de bloc si alei unde se consuma constant seminte. dau adresele via PM celor interesati.

ca si avertisment va rog sa asteptati intai sa plece rromii si ulterior sa incepeti curatenia.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am mai dat la stat 3.5 milioane din salariu/luna vreti sa mai strang si dupa altii? Eu zic ca am facut un efort gigant avand in vedere ca mananc de pe jos.

Chiar daca ar fi sa protestam impotriva autoritatilor care nu isi fac treaba, tot nu as avea bani de bilet ca sa ajung acolo.

Link to comment
Share on other sites

Acum o sa se arunce si mai multe gunoaie aiurea deoarece vor crede ca "oricum strang alt fraieri ce am aruncat noi". De ce nu se baga amezi cu 4 cifre pentru aruncarea aiurea a gunoaielor ? Macar sa nu mai arunce de frica..

Nu spun ca nu este benefica aceasta miscare dar atata timp cat leprele arunca pe jos si altii strang, o sa fie din ce in ce mai multe lepre.

Sa zicem ca intr-o camera sunt 100 $. Intr-un mod mircaulos in fiecare noapte apar acolo 100$. Tu nu vei mai intra in camera aceea pentru ca apar acolo bani peste noapte?

Link to comment
Share on other sites

Sa zicem ca intr-o camera sunt 100 $. Intr-un mod mircaulos in fiecare noapte apar acolo 100$. Tu nu vei mai intra in camera aceea pentru ca apar acolo bani peste noapte?

lol ce analogie.

Ideea e sa educe noua generatie, oamenii care vor avea copii peste 20 ani, nu sa schimbe taranii de la oras.

Link to comment
Share on other sites

Ce logica =))

Presupun ca tu ,daca vezi ca strang altii gunoaiele tale,o sa te opresti din aruncat si nu o sa te gandesti "lasa ca oricum strang aia" ?

Link to comment
Share on other sites

de fapt cei care arunca gunoaie vor arunca gunoaie indiferent daca strange sau nu cineva dupa ei. in general cei care arunca pe jos n-au genul asta de constiinta si nu sunt impresionati de astfel de miscari. practic ce s-a intamplat sambata n-a avut ca scop educarea nimanui.

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca tu ,daca vezi ca strang altii gunoaiele tale,o sa te opresti din aruncat si nu o sa te gandesti "lasa ca oricum strang aia" ?

desii nu arunc pe jos in 99.99% din cazuri, prefer sa duc pana la cel mai apropiat tomberon..., sa zicem altfel, sa zicem ca as arunca pe jos un pet, daca in urma mea cineva l-ar ridica de jos si l-ar pune in tomberon, eu unul m-as simtii foarte prost si nu cred ca s-ar intampla a doua oara, am patit chestia asta odata .. insa era vorba de altceva.

Cu o perspectiva ca si a ta, white, a ajuns romania in situatia asta. Nimanui nu-i pasa de cei din jur, atata timp cat is la noi in tara, cum ies in afara, ..ungaria, austria, germania.., is gata mari domni, le e frica de tot, se comporta civilizati etc..

Ma rog, toata stima celor 150 000 de participanti (parca atatia ziceau la TV ca au fost) si eu personal le multumesc.

PS: Adevarata problema e ca .. pana si cei ce au facut curat acum se vor lasa de asa ceva cand vor auzii\citii\vedea persoane care nu apreciaza munca lor, sau nu ii da pe spate, sau care prefera sa aduca argumente contra.. gen ca de ce as face curat atata timp cat vine altu si face la loc mizerie. In stilu asta .. scoti planta inainte sa faca fructul.

Link to comment
Share on other sites

Stalk3r reciteste-mi posturile si incearca sa intelegi ce am vrut sa zic. "gen ca de ce as face curat atata timp cat vine altu si face la loc mizerie" era un exemplu de gandire al leprelor. Stai linistit ca nu arunc aiurea gunoaie si nu sunt nici anti astfel de evenimente.

sa zicem ca as arunca pe jos un pet, daca in urma mea cineva l-ar ridica de jos si l-ar pune in tomberon, eu unul m-as simtii foarte prost si nu cred ca s-ar intampla a doua oara, am patit chestia asta odata .. insa era vorba de altceva.

Tu, sunt foarte multi romani lipsiti de bun simt.

Link to comment
Share on other sites

Stalk3r reciteste-mi posturile si incearca sa intelegi ce am vrut sa zic. "gen ca de ce as face curat atata timp cat vine altu si face la loc mizerie" era un exemplu de gandire al leprelor. Stai linistit ca nu arunc aiurea gunoaie si nu sunt nici anti astfel de evenimente.

Tu, sunt foarte multi romani lipsiti de bun simt.

Asta e un fel de resemnare mioritica sau ce?

'lasa frate ca si-asa sunt ceilalti nesimtiti / hoti / corupti' - mottoul romanesc

Link to comment
Share on other sites

Asta e un fel de resemnare mioritica sau ce?

'lasa frate ca si-asa sunt ceilalti nesimtiti / hoti / corupti' - mottoul romanesc

Am zis eu asa ceva?

Nu am zis " lasa frate astia sunt corupti,etc asa ca haide sa aruncam aiurea gunoaie".Am zis ca acela este rationamentul lui si ca sunt multi care "gandesc" exact opusul.Asta nu inseamna ca i-am sugerat ce ai zis tu. Ca asta ai vrut tu sa intelegi, e altceva.

Link to comment
Share on other sites

practic ce s-a intamplat sambata n-a avut ca scop educarea nimanui.

Faptul ca au fost peste 100.000 de participanti la chestia asta, din punctul meu de vedere, este un succes.

Evident ca nu se poate vorbi despre educatie doar printr-o singura actiune de genul asta.

Dar spiritul civic se educa. Ne uitam la "ceilalti" si consideram faptul ca in Danemarca sau Norvegia este curat si lucrurile sunt la locul lor ca "un dat" al natiunilor respectiva. Uitam ca la ei exista un spirit civic si ca voluntariatul este ceva firesc.

La noi este meteahna asta balcanica de a avea un "tatuc" care sa aiba el grija. "Tatucul" il identificam prin stat, autoritati, etc. , desprinzandu-ne pe noi insine de cetate. Romanii nu considera ca statul sunt chiar ei si ca asa cum avem grija de el, asa il avem. Iar asta se educa. Si prin astfel de actiuni.

Atata timp cat vom astepta sa vina cineva - unde cineva ul sunt notiuni abstracte ca autoritati sau stat - nu se va schimba nimic.

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca au fost peste 100.000 de participanti la chestia asta, din punctul meu de vedere, este un succes.

Evident ca nu se poate vorbi despre educatie doar printr-o singura actiune de genul asta.

Dar spiritul civic se educa. Ne uitam la "ceilalti" si consideram faptul ca in Danemarca sau Norvegia este curat si lucrurile sunt la locul lor ca "un dat" al natiunilor respectiva. Uitam ca la ei exista un spirit civic si ca voluntariatul este ceva firesc.

e evident ca actiunea asta s-a adresat mai mult noii generatii. e cam greu sa-i devolti unui taranoi de 30+ ani simtul civic. dar e greu de crezut, chiar si prin mai multe actiuni de genul asta, ca un copil provenind dintr-o familie in care aruncatul hartiilor pe jos e o distractie va invata sau isi va da el seama singurel ca nu e bine ce face. cei care s-au dus e clar ca-s deja educati sau cel putin au o urma de remuscare cand le scapa un plastic in iarba, dar uita sa-l mai ridice.

pana la urma pe cine ar putea educa chiar si mai multe actiuni de genul asta? mie mi se par putin inutile dpdv educational. singurul lucru bun e ca se mai face putina curatenie, macar pentru moment

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...