Jump to content
spauny

top 10 tari cu cel mai mic risc de a da faliment.

Recommended Posts

Criza financiar? a afectat diferit statele lumii. Dac? unele doar au acumulat datorii, altele au reu?it cu banii împrumuta?i s? pun? pe picioare economia ?i s? stimuleze investi?iile. Wall Street Journal a realizat un top al ??rilor cu cea mai sigur? datorie public? ?i care prezint? cel mai sc?zut risc de a intra în incapacitate de plat?.

În fruntea acestui top se afl? Norvegia. Jurnali?tii de la Wall Street Journal au calculat c? statul scandinav are o rat? a probabilit??ii de a intra în faliment în urm?torii 5 ani, de 2,3%. Asta în condi?iile în care datoria public? reprezint? 60% din produsul intern brut, adic? 223 de miliarde de dolari.

Locul doi în clasament revine tot unei ??ri din Scandinavia. Indicele probabilit??ii de a intra în incapacitate de plat? este de 3,1% în Finlanda, a c?rei datorie se ridic? la 106 miliarde de dolari din 242 de miliarde cât este PIB-ul.

Topul trei este completat de Statele Unite, cu 3,4% ?anse de a intra în faliment în contextul în care datoria public? reprezint? jum?tate din PIB.

În clasamentul întocmit de Wall Street Journal ?apte din 10 ??ri sunt din Europa. Printre acestea se num?r? Germania, Danemarca, Olanda sau Suedia. Mai apar Hong Kong ?i Arabia Saudit? cu indici de 4,9, respectiv 5%.

CLASAMENTUL CELOR MAI SIGURE ??RI

1. NORVEGIA

2. FINLANDA

3. SUA

4. DANEMARCA

5. SUEDIA

6. GERMANIA

7. ELVE?IA

8. OLANDA

9. HONG KONG

10. ARABIA SAUDIT?

sursa:

http://www.money.ro/macroeconomie/10-tari-care-nu-vor-da-faliment.html

Au bagat Hong Kong desi nu este tara 8-|

Link to comment

9. HONG KONG

Daca au bagat hong kong nu vad unde e top10 al tarilor.

Sursa fantoma, nici nu ma mira. :D

Hong Kong din cate stiu eu este insula in sudul chinei, dupa populatie si dezvoltare intrece romania cu mult, cred ca de asta a si fost trecuta in lista.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...