Jump to content
Aglaia

Rasism sau protest?

Recommended Posts

Avand in vedere ca nu exista in regulament pedepsirea rasismului o sa pun decizia voastra pe baza celei mai faimoase reguli si de incontestat, za shit of za shit !

"Moderatorul are ultimul cuvant."

Problema e urmatoarea: stiti sa faceti diferenta intre rasism si protest? Cum tratati voi o problema pe care pana si Bruxelles se fereste sa o trateze?

In primul rand, ce oameni sunt cei care au luat "insultele" la modul general, nu inteleg. Pe ce lume au trait, ca doar nu e de ieri sau de azi "conflictul". Toata lumea stie ca asa zisa "ura de rasa" e fata de ungurii (ei sunt romani, dar deh, unguri) din Transilvania. Mi-e si jena sa detaliez, mai ales unor oameni cu o varsta mare o situatie pe care se prefac ca nu o cunosc sau stiu.

Ungurii (din Romania, repet) au inceput sa fie urati din momentul in care au dat dovada de nesimtire refuzand sa mai invete limba romana si monopolizand anumite zone (lingvistic, social). Ura s-a marit din momentul in care ei au inceput sa pretinda ce nu li se cuvine (Transilvania, autonomia). Cum puteti voi sa spuneti ca e rasism treaba asta cand e doar o reactie la abuzul si nesimtirea ungurilor? Cum i-am zis pe pm si lui TheMask: maine or sa vina si-or sa zica ca si Timisoara e a lor. Poimaine or sa zica ca si Bucurestiul e al lor. Conform judecatii voastre (absurda) romanul trebuie sa taca si sa se uite cum ungurul defileaza.

Taci, Ioane... chiar asa? Se poate? `te dreacu` de roman, nu vezi ca esti rasist? Lasa-i pe oameni sa ia ce au cerut.

Daca isi vedeau de treaba lor, si se integrau (asa cum orice strain -ironic, 3 generatii nascute in Romania sunt straine- se integreaza intr-o tara straina) fara sa ceara ce nu e al lor, absolut nimeni nu avea ceva de obiectat. Probabil o sa aduceti in discutie tiganii. Macar tiganul (hot, spurcat, jegos, cum o mai fi) stie ca e roman inainte de toate.

Ce ma sictireste si ma face sa-mi fie scarba de viitorul tarii asteia e faptul ca sunt romani care le iau apararea doar pentru ca trebuie sa le ia apararea ungurilor. La razboi mai bine tragi cu dusmanul decat cu voi, ca siguranta in voi nici macar cel mai credul om din lume nu are.

Ar fi frumos daca ati lasa topicul deschis pentru discutii, discutii la care sa participati.

Link to comment
Share on other sites

foarte tare !!!!!!! bravoo !!!!!! nu avem nimic cu tiganii, dar ungurii sa moara :clap:

A?i înnebunit?

N-ai inteles, tiganii n-au nici o treaba intr-o astfel de problema.

Macar daca scriai cu diacritice scriai si corect.

Link to comment
Share on other sites

' date='30 August 2010 - 20:57' timestamp='1283191039' post='5324655']

Hadrian -- rasism la adresa altor minoritati -- 10 zile pauza !

-|ceSoul -- rasism la adresa altor minoritati -- 10 zile pauza si tu !

Chiar eu eram online si frumos am discutat cu voi sa incetati cu asemenea prostii !

Orice reevaluare redeschisa pe aceasta tema va fii aspru sanctionata !

Se presupune ca suntem o tara democratica si asta nu ne da dreptul sa criticam alte nationalitati ! Toti suntem oameni indiferent ca suntem romani tigani unguri turci sau americani !

Pentru reevaluari direct la -ija- sau Odyzeuss sau vDragosh !

Subiect Inchis !

ce ai zis tu se bate cap in cap cu: daca suntem o tara democratica asta nu inseamna ca ni se poate pune pumnul in gura ca sa nu vorbim ce ne taie capul. toti avem dreptul la libera exprimare. pot vorbi ce vrea muschiul meu atata timp cat nu am un limbaj vulgar. daca l-ar fi injurat mai ziceam, puteai sa-i dai suspend. dar asa sincer nu vad rostul sanctionarii lui.

creator - suntem sau nu o tara democratica pana la urma?

@lexa, ca de obicei, te lupti cu morile de vant. n-ai cu cine dom'ne, n-ai cu cine. comprendes?

Link to comment
Share on other sites

nu am nimic cu ei inafara faptului ca vor sa-si faca inca o ungarie in Romania si daca merg intr-un X oras din Romania trebuie sa vorbesc ungureste ca sa ma serveasca intr-un magazin :naughty:

Is de acord cu Dantic aici .... si Aglaia ai foarte mare dreptate in ceea ce zici ......

Link to comment
Share on other sites

Ar fi frumos daca ati lasa topicul deschis pentru discutii, discutii la care sa participati.

Topicul o sa ramana deschis atata timp cat se va dezbate in niste limite civilizate.

ON: Da, tema este interesanta si se poate discuta mult pe marginea ei.

Numai ca tu faci greseala - parerea mea - clasica din societatea noastra. Constati niste efecte si incerci sa "te lupti" cu ele.

Importanta este cauza, nu efectul.

Cauza ar fi ca suntem un popor in disolutie, niste oi capii si proaste care ne dam huta dupa cum ne mai vrajeste cate unu` si altu`.

Prin pozitiile tale de prin alte topicuri, ma cam mira faptul ca tu ridici problema asta.

Ca sa ma intelegi... pozitiile tale sunt tocmai de pro-disolutia constiintei de neam.

Ar cam trebui sa te hotarasti. Vrei sa faci parte dintr-un neam cu coloana vertebrala care ia atitudine sau un popor onanist care se apleaca de fiecare data dupa cum bate vantul?

Link to comment
Share on other sites

Aceste thread(subiect) n-are nici o legatura cu MU-Online, ca urmare a subiectului pe o parte interesant il voi muta in sectiunea specifica.

Cum sa nu aibe legatura cu MU online cand voi ati luat o decizie ce tine de asa ceva? E vorba de ceea ce voi ati decis, e vorba de faptul ca se incearca o discutie in care sa realizati ce e gresit, eventual sa realizam noi ce e gresit (jucatorii) daca veniti cu argumente valabile.

Topicul o sa ramana deschis atata timp cat se va dezbate in niste limite civilizate.

ON: Da, tema este interesanta si se poate discuta mult pe marginea ei.

Numai ca tu faci greseala - parerea mea - clasica din societatea noastra. Constati niste efecte si incerci sa "te lupti" cu ele.

Importanta este cauza, nu efectul.

Cauza ar fi ca suntem un popor in disolutie, niste oi capii si proaste care ne dam huta dupa cum ne mai vrajeste cate unu` si altu`.

Prin pozitiile tale de prin alte topicuri, ma cam mira faptul ca tu ridici problema asta.

Ca sa ma intelegi... pozitiile tale sunt tocmai de pro-disolutia constiintei de neam.

Ar cam trebui sa te hotarasti. Vrei sa faci parte dintr-un neam cu coloana vertebrala care ia atitudine sau un popor onanist care se apleaca de fiecare data dupa cum bate vantul?

Cauza este tara si atat. Tara asta oricat de jos s-ar duce, oricati hoti ar avea, patriotismul nu trebuie sa dispara.

Cu ce m-am contrazis? Ca am zis ca sunt hoti in tara asta? Asta n-are treaba cu patriotismul, constatarea unui fapt / unei situatii.

Una e sa acuzi anumite persoane de nerespectare a unui juramant depus pentru tara si una e sa permiti unui strain sa iti ia din tara.

Treaba sta foarte simplu: pentru ca un ungur sa se simta discriminat sau sa aibe drepturi trebuie sa fie roman mai intai. Cineva care cere ce nu i se cuvine nu are nici un drept.

Rog sa se mute discutia la MU online, pentru ca acolo se poarta discutia si moderatorii trebuie sa realizeze asta (nu cei de la Discutii generale).

Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu aibe legatura cu MU online cand voi ati luat o decizie ce tine de asa ceva? E vorba de ceea ce voi ati decis, e vorba de faptul ca se incearca o discutie in care sa realizati ce e gresit, eventual sa realizam noi ce e gresit (jucatorii) daca veniti cu argumente valabile.

Cauza este tara si atat. Tara asta oricat de jos s-ar duce, oricati hoti ar avea, patriotismul nu trebuie sa dispara.

Cu ce m-am contrazis? Ca am zis ca sunt hoti in tara asta? Asta n-are treaba cu patriotismul, constatarea unui fapt / unei situatii.

Una e sa acuzi anumite persoane de nerespectare a unui juramant depus pentru tara si una e sa  permiti unui strain sa iti ia din tara.

Treaba sta foarte simplu: pentru ca un ungur sa se simta discriminat sau sa aibe drepturi trebuie sa fie roman mai intai. Cineva care cere ce nu i se cuvine nu are nici un drept.

Rog sa se mute discutia la MU online, pentru ca acolo se poarta discutia si moderatorii trebuie sa realizeze asta (nu cei de la Discutii generale).

Daca as fi acceptat asa ceva ar insemna ca toate suspendurile pentru limbaj vulgar, insulte sa le lasam pentru a fi dezbatute, ceea ce inseamna a comenta decizia unui moderator sau persoana in cauza( vezi regula specifica pentru asa ceva), ceea ce nu se poate din cauza ca se va ajunge la tot felul de jigniri. V-am dat posibilitatea de a discuta subiectul "Rasism sau protest" dar nu pe marginea jocului Mu Online. Sper ca m-am facut inteles. Cat despre decizia in sine data de [CreatoR]; a specificat clar ca o reevaluare a suspendului sa se faca direct la Odyzzeus sau -ija-. Incheind acest reply tin sa te anunt ca nu am sa ma implic in acest subiect, asadar este ultimul meu reply.

Link to comment
Share on other sites

Daca as fi acceptat asa ceva ar insemna ca toate suspendurile pentru limbaj vulgar, insulte sa le lasam pentru a fi dezbatute, ceea ce inseamna a comenta decizia unui moderator sau persoana in cauza( vezi regula specifica pentru asa ceva), ceea ce nu se poate din cauza ca se va ajunge la tot felul de jigniri. V-am dat posibilitatea de a discuta subiectul "Rasism sau protest" dar nu pe marginea jocului Mu Online. Sper ca m-am facut inteles. Cat despre decizia in sine data de [CreatoR]; a specificat clar ca o reevaluare a suspendului sa se faca direct la Odyzzeus sau -ija-. Incheind acest reply tin sa te anunt ca nu am sa ma implic in acest subiect, asadar este ultimul meu reply.

Nu, ar fi fost prima oara cand acceptati ca ati gresit. Tu nu intelegi ca s-a dat un suspend absurd :blink:? E ca si cum ai da suspend unuia ca zice pe global "Moarte tuturor politicienilor! Grijania lor de hoti!". Pentru asta s-a dat suspend, nu pentru rasism. Rasismul vine cand cineva este dezgustat de rasa respectiva si are criterii ce tin de culoare, limba (nu-i place cum suna), credinta si "superioritate". ATUNCI E RASISM! Da-o naibii de treaba, nu vorbim la gradinita, xtest.

Reevaluare catre ija sau Oddyzeus? Cred ca glumesti. E ca si cum ai da de un perete. Cat de greu e de inteles ca nu e mereu ca voi?

Partea proasta e ca staff-ul MU a ajuns un loc unde se retrag fostii jucatori, chiar daca nu mai au treaba cu jocul (sa stii ca cu 2-3 log in la 2-3 saptamani nu inseamna ca ai habar despre ce e in joc).

Am incercat sa-l fac pe IceMan sa ia atitudine, la fel si pe Mehico. Raspunsul a fost "Oddyzeus e responsabil sau vdragosh", raspunsul fiind inutil pentru ca nu se ia atitudine ci doar se acopera greselile. Readuc in discutie exemplul BATOSAI pe care l-ati acoperit o lunga perioada de timp. Pentru un asistent s-a facut asta. Ce ma face sa cred ca voi acolo nu va paziti spatele chiar daca ati gresit? Pana la urma e care pe care scoate din belea sau care face ceea ce trebuie?

Link to comment
Share on other sites

Atatea functii pe forumul asta dar niciunul nu poate lua atitudine la sectiunea MU si sa puna lucrurile in ordine -_-. Si, totusi, de ce inca sta subiectul asta aici? Subiectul clar implica doar persoanele de la sectiunea MU.

Link to comment
Share on other sites

Hadrian a suspend luat pe merit."Vine trenu de Galati plin cu unguri spanzurati" da e rasism CLAR si prostie ! Nici mie nu imi plac tiganii( avand in vedere ca nu am contact direct cu ungurii nu imi pot da cu parerea) aia care ma afecteaza direct /vizual-auditiv , dar si un alb daca se comporta ca un tigan e tigan (adica vorbeste urat, fura , injura, are smecherie in cap ,e cocalar.etc) insa individual. In nici un caz nu zic sa moara toti cum nu zic sa moara toti parlamentarii. Rasismul apare atunci cand ii bagi pe toti in aceeiasi oala si nu individualizezi, parerea mea.

Agalia, mananc de pe jos/nu am o chiftea in burta, mi-au scazut salariul cu 25%. Cum sa zici ca nu trebuie sa dispara patriotismul , da eu am timp sa ma gandesc la asa ceva? Pai daca ar veni sa ne ocupe o tara mult mai evoluata ca noi , i-as primi cu bratele deschise.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Topicul o sa ramana deschis atata timp cat se va dezbate in niste limite civilizate.

ON: Da, tema este interesanta si se poate discuta mult pe marginea ei.

Numai ca tu faci greseala - parerea mea - clasica din societatea noastra. Constati niste efecte si incerci sa "te lupti" cu ele.

Importanta este cauza, nu efectul.

Cauza ar fi ca suntem un popor in disolutie, niste oi capii si proaste care ne dam huta dupa cum ne mai vrajeste cate unu` si altu`.

Prin pozitiile tale de prin alte topicuri, ma cam mira faptul ca tu ridici problema asta.

Ca sa ma intelegi... pozitiile tale sunt tocmai de pro-disolutia constiintei de neam.

Ar cam trebui sa te hotarasti. Vrei sa faci parte dintr-un neam cu coloana vertebrala care ia atitudine sau un popor onanist care se apleaca de fiecare data dupa cum bate vantul?

Frumos, dar cam ce ar trebui sa fac eu ca simplu cetatean care ma aflu ? Sa-mi cumpar o bazooka si sa incep sa verific buletinele pe strada sa vad daca il cheama Gyuri si nu Gheorghe ?

Exact ca in politica , veniti si ziceti "noi suntem de vina, ca noi l-am pus pe Basescu acolo" , de parca aveai alta solutie , sau de parca tu ca individ si cetatean si ce mai vrei tu ai fi putut face sau ai putea face ceva ... , sa fim seriosi.

Link to comment
Share on other sites

Problema e urmatoarea: stiti sa faceti diferenta intre rasism si protest?

ce legatura are rasismul cu ura fata de o anumita natie?

expresiile de genul: "sa moara ungurii de ciuda", "ia-ti bozgorii si tai-o in ungaria", "daca ai uin ungur la pachet, vin - adu-i la mine, ca ti-i trimit eu transati" etc ti se par:

1. proteste

2. rasiste

3. xenofobe

din revolta ta, s-ar parea ca le vezi ca pe niste proteste inocente la adresa nesimtirii ungurilor de a cere autonomie si ce mama dracu mai cer.

protestele pot fi facute si altfel, ca doar nu esti pe maidan. adica noi nu suntem pe maidan, nu stiu tu.

Link to comment
Share on other sites

Hadrian a suspend luat pe merit."Vine trenu de Galati plin cu unguri spanzurati" da e rasism CLAR si prostie ! Nici mie nu imi plac tiganii( avand in vedere ca nu am contact direct cu ungurii nu imi pot da cu parerea) aia care ma afecteaza direct /vizual-auditiv , dar si un alb daca se comporta ca un tigan e tigan (adica vorbeste urat, fura , injura, are smecherie in cap ,e cocalar.etc) insa individual. In nici un caz nu zic sa moara toti cum nu zic sa moara toti parlamentarii. Rasismul apare atunci cand ii bagi pe toti in aceeiasi oala si nu individualizezi, parerea mea.

Agalia, mananc de pe jos/nu am o chiftea in burta, mi-au scazut salariul cu 25%. Cum sa zici ca nu trebuie sa dispara patriotismul , da eu am timp sa ma gandesc la asa ceva? Pai daca ar veni sa ne ocupe o tara mult mai evoluata ca noi , i-as primi cu bratele deschise.

Uite exemplu de reply pentru care ocolesc sectiunea asta si pentru care doresc sa se poarte doar cu cei de la MU (cu toate ca acum cateva zile doi ziceau ca Coca-Cola va pune stapanire pe lume si BMW face OZN-urile). Citeste iar despre ce unguri e vorba, de ce sunt condamnati si tu de ce ca roman nu trebuie sa accepti asa ceva.

Si daca mananci de pe jos, ce? Tara, Romania e de vina ca mananci tu de jos sau clasa politica? Incurci notiunile.

LE:

@Luckyshot: go lick yourself :)! Pe bune, deja mi se face rau daca te mai vad cu atitudinea de mironosita. Am mai vazut persoane care au probleme de lipsa de obiectivitate in "hartuirea" persoanelor care le sunt antipatice dar tu intreci orice limita si deja nu mai e antipatie, e prostie.

Hai cu topicul la MU, ca se degenereaza.

Link to comment
Share on other sites

@Luckyshot: go lick yourself :)! Pe bune, deja mi se face rau daca te mai vad cu atitudinea de mironosita. Am mai vazut persoane care au probleme de lipsa de obiectivitate in "hartuirea" persoanelor care le sunt antipatice dar tu intreci orice limita si deja nu mai e antipatie, ci e prostie.

Hai cu topicul la MU, ca se degenereaza.

nu am un plan diabolic in a te hartui pe tine :lol: pur si simplu, nu zici niciodata nimic corect/intelept/inteligent. cat despre lipsa de obiectivitate, sa inteleg ca tot forumul e subiectiv sau cum?

tu zici ca tot ce-a zis hadrian sau cum il cheama, sunt expresia unui protest. eu zic sa reconsideri si sa faci totusi diferenta intre rasism si tendinte xenofobe.

Link to comment
Share on other sites

nu am un plan diabolic in a te hartui pe tine :lol: pur si simplu, nu zici niciodata nimic corect/intelept/inteligent. cat despre lipsa de obiectivitate, sa inteleg ca tot forumul e subiectiv sau cum?

tu zici ca tot ce-a zis hadrian sau cum il cheama, sunt expresia unui protest. eu zic sa reconsideri si sa faci totusi diferenta intre rasism si tendinte xenofobe.

Nu iti pare nimic corect/intelept/inteligent fiind influentata de antipatie. La faza cu forumul esti "jeniala, dom`le! Jeniala!"

Sictir, ca nu faci abureala cu mine. Iti recomand sa recitesti ceea ce i-am recomandat si lui Dilut3d. Faptul ca reactionezi sau protestezi impotriva furtului si baterii de joc nu te face xenofob, rasist sau cum vrei tu sa-i zici. Pur si simplu aperi ce-"ti" apartine.

La tine daca vine hotul ii zici "Cu ce va pot ajuta, domnule?".

Link to comment
Share on other sites

Daca ii numesc pe evrei - jidani, sau pe unguri/maghiari - bozgori, sau pe tigani - ciori, sunt rasist? Sau am tendinte rasiste?

Nu , dar jignesti cioara! :crybaby:

Eu unul nu sunt rasist , chiar cel mai bun prieten al meu este Rrom insa am inceput sa-i tai din al 2-lea r si a devenit un Roman cu acte in regula.

Multi spun ca esti tigan / cocalar daca asculti manele si multi nu accepta acest lucru. De ce? Daca asculti manele ( muzica orientalo-balcanica made in romania ) nu inseamna ca esti cocalar / manelar ci doar ca esti prea distrat respectiv drogat. :)

Acum depinde de gusturile fiecaruia , dar nu vreau sa extind subiectul "manele". Oricum in mare parte nu sunt rasist chiar daca m-am exprimat diferit prin postul asta.

Link to comment
Share on other sites

aha, deci protest e sa-i zici ungurului: "s**i p**a zdreanto penalo din fagaras!" ?

si da, stiu ca-s geniala, multumesc, multumesc! mi s-a mai spus.

You need some freackin` brain.

RASISMUL e acea ura cand pur si simplu urasti faptul ca respectiva fiinta respira, urasti felul in care calca pe motive de asa zisa superioritate. Asta inseamna rasism.

Ura / antipatia fata de ungurii din Transilvania e mai mult decat fondata.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...