Jump to content
Dilut3D

Nu beau dupa tine.

Recommended Posts

Sa zicem ca tocmai ati luat o sticla de suc la 2l.

1.Beti cu gura din sticla?Dati si la altii sa bea dupa care beti iar?

2.Obisnuiti sa gustati/mancati din oala cu mancare? S-a intamplat vreodata sa mancati cu cineva aceeiasi mancare iar cand celalalt va dat sa terminati si farfuria lui ati constatat ca avea alt gust?

Eu stiu ca in gura sunt foarte multi microbi (difera). Nu obisnuiesc sa dau la altii sa bea din sticla mea, am dat odata si avea gurt si miros de scuipat. (am aruncat sticla), le pun in pahar daca isi gasesc.

Am observat ca daca mananca cineva din oala cu mancare, aceasta se strica mai repede decat una care nu a fost atinsa. Credeti ca are vreo legatura sau sunt eu paranoia avand in vedere ca eu nu beau cu gura nici din sticla/ oala mea.

Mi-am adus aminte de o stire mai veche unde un bucatar a facut mancarea cu o infectie la deget si asa au ajuns multi oameni la spital cu toxinfectie alimentara.

Daca cineva are o infectie / abces la masea , nu e acelas lucru? Care este riscul sa te imbolnavesti din asa ceva, mai ales prin discoteci, terase, etc.

Link to comment
Share on other sites

sincer ,cand eram cam pustan asa (11-12-13-14 ani) , imi luam sucuri si deastea...si cum sunt copii pofticiosi "frate nu'i asa ca imi dai si mie?" , "da frate iti dau" , le dadeam si la baieti si la fete si sincer ,nu mi-a aparut nimic/ n-am ajuns la spital cu infectii si celelalte..din oala cu mancare?nu stiu ce sa zic , faza e ca eu nu fac mancare:))

Link to comment
Share on other sites

1. da si nu

sa-si tina hepatita pentru ei

2. sa mananc din oala sau de la altii? nu. wtf

riscuri sunt pe terase daca nu spala paharele si ramane saliva pe ele. da' observi si tu daca e ceva

bolile pe care le poti lua nu sunt aproape deloc grave si oricum nu asa raspandite la noi in tara. cea mai a dracu stiam ca-i hepatita. de aia mi-a fost mie intotdeauna teama, nu stiu de ce

Link to comment
Share on other sites

poti sa iei orice microb transmisibil prin saliva, atata timp cat persoana dupa care ai baut e infectata.

hepatita b poate fi transmisa prin sange, contact sexual sau nastere. hepatita c la fel (asta nu are vaccin sau leac, iar avand in vedere situatia spitalelor din romania, te duci cu morcovu-n fund la stomatolog, ti-e frica sa-ti faci o injectie samd). hepatita d necesita prezenta virusului hepatic b pt a se dezvolta, iar pt b exista vaccin eficient. hepatita a (ca si hepatita e) poate fi cauzata de mai multi virusi, printre care unii se pot transmite prin alimente, apa si altele (de exemplu, unul din ele e virusul epstein-barr, care provoaca in general boala numita mononucleoza sau "boala sarutului", iar mai rar, provoaca si inflamarea ficatului ducand la hepatita). totusi, probabil ai fost vaccinat pt hep a (si/sau hep b cred). hepatita a nu are forma cronica, organismul isi va reveni daca i se ofera conditiile necesare (odihna si tratarea simptomelor), iar dupa ce infectia este invinsa, sistemul imunitar dezvolta anticorpi ca sa nu mai poti face a doua oara (ca si varsatul de vant de exemplu). oricum, conditii de igiena precare => sanse mari de hepatita (si nu numai).

in orice caz, ceva sever n-o sa iei de la persoane cunoscute, pe care le vezi zilnic si-s vizibil sanatoase, dar normal, e mult mai indicat sa bei numai tu din sticla ta.

cat despre oala de mancare, nu stiu cine ar manca direct din oala, cred ca toata lumea are farfurii pe-acasa :D este foarte probabil ca, in cazul in care contaminezi mancarea cu bacterii atunci cand mananci direct din oala, sa se strice mai repede.

Link to comment
Share on other sites

1. Depinde de acei "altii". Doar n-o sa-i dau unui tigan borat cu spume plin de bale si jeg la gura sa bea din sticla mea de cola. <_< In principiu la cunoscuti da, mai precis cei apropiati. Si nu ca as fi zgarcit, ci doar cateva lucruri pe care le-a mentionat sensini. Cand eram mic, la tara (cred ca toti ati patit asta), nu obisnuiam sa mananc decat cu furculitza/lingura mea si farfuria spalata doublechecked. Pt ca na, mi-era si mie scarba. :P

2. Sa aibe alt gust? O fii pus mai multa sare. :)) Nu prea obisnuiesc sa mananc din oale. =)) Asa, la o terasa cu prietena, ii mai ciordesc o felie de pizza. xD (bine, hai doua :)))

Link to comment
Share on other sites

Si totusi ma intreb cum de ai observat cu ma mancarea din oala se strica mai repede daca a mancat cineva din ea =))

Beau din flacon, cateodata pun in pahar, beau si dupa altii, beau si altii dupa mine, cand suntem de exemplu la un meci, sau pe camp sau la iarba verde sau nu stiu unde, nu o sa ii las pe altii sa moara de sete in jurul meu doar ca nu si-au adus pahar.

Ideea aia ca mancarea se strica in oala mai repede daca mananci din ea e porcarie, cat tine la tine o oala de mancare, o luna? Amu ca tine 2 sau 3 zile depinde de mai multe lucruri. Ai facut de 2 ori aceeasi mancare si ai stat cu ceasul sa cronometrezi in cat timp s-a stricat, si a dat acelasi rezultat? Nu prea cred.

La terase si in locuri publice beau doar bere din sticla, nu accept pahare.

Pe sticla sau flacon simti alt gust doar daca bei dupa vreun taran care a mancat clisa cuceapa inainte sau a fumat sau ce stiu eu ceva mancare cu miros si gust persistent. N-am simtit niciodata gust rau dupa ce am baut dupa prietena.

Link to comment
Share on other sites

Unii nu beti dupa altii dar nasu la fofoloanca il bagati la prima strigare . Este normal sa faci ceea ce simti , Zoli a explicat mai sus mai bine si are un +1 si de la mine .

Link to comment
Share on other sites

si eu mananc din oala daca mi-e pofta dar nu mi-e foame :P nu mi s-a intamplat sa mi se strice mancarea decat daca o uitam in frigider vreo luna si asta nu cred ca mai are vreo lagatura cu faptul ca am mancat direct din oala.

de dat cuiva sa bea din sticla mea, dau si nu dau. sunt cativa oameni cu care nu ma deranjeaza sa impart o sticla de ceva.

de obicei nu suport sa-mi impart sticla cu oameni care transpira mult sau care au chestii pe fata :D

Link to comment
Share on other sites

Beau si mananc numai dupa prietenul meu (pana la urma oricum daca este vorba de microbi sau altele, se iau prin sarut, asa ca nici nu se pune problema sa nu beau dupa el). In cazul celorlalti, urasc sa fac asta, fie ei si parintii mei, iar cand vine vorba de prieteni, prefer sa rup partea de unde au muscat si eu apoi sa mananc in continuare. Cu sticlele, e mai greu, de obicei am sticla mea si nu o impart cu altii, dar nu duc asta la extrem, daca moare cineva de sete normal ca nu il refuz. :D

Link to comment
Share on other sites

De sistem imunitar ai auzit ? Beau dupa altii fara probleme si n-am patit nimic niciodata, cand te feresti mai tare atunci te imbolnavesti.

N-am ajuns in viata mea in spital.. ma imbolnavesc o data sau de doua ori pe an.

Din oala nu mananc, am farfurii..

Faza e ca unii sunt mai gretosi, altii nu.

Take a look:

Link to comment
Share on other sites

Dupa cineva cunoscut logic ca as putea sa beau, dar sa mananc direct din oala mi se pare cam grotesc, inainte nu erau farfurii de mancau din oala, dar acum, sa fim seriosi, chiar daca imi este pofta si nu foame, imi pun putin in farfurie sa-mi fac pofta :)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...