Jump to content
flakyn1

A fost descoperit cel mai bogat sistem exoplanetar din cate se cunosc

Recommended Posts

Guest Alex.R

ca aia e viteza cu care o sa ajungem in galaxia care e la 130 ani lumina de noi

1.Am zis eu asa ceva?NU.

nu va fi posibil niciodata sa construiesti o asemenea nava)

Serios?Si de unde ai aflat acest adevar absolut?

,

si vi si imi explici tu mie ca o sa ajungi la cateva triliarde de mile de pamant cu viteza ta de 90 m/s, deja nici nu e funny, e deja prostesc

Ma repet,am zis eu asa ceva?NU.Vezi ca viteza de la testul din 2004 era de 90 de mile/secunda,nu m.

Ti-am repetat de 5 ori ,NU AM ZIS NIMIC din ceea ce debitezi tu pe aici.

Link to comment

"S-a descoperit cel mai bogat sistem exoplanetar cunoscut"

Nu poti sa spui 'cel mai' daca n-ai informatii despre toate si adaugi 'cunoscut' la final pentru a corecta informatia.

Nu este absolut corect dar se foloseste. In cazul expresie de mai sus pare o tampenie datorita lui 'descoperit'.

Link to comment

Indiferent cate sisteme solare,fiecare si cu 3 planete ca a noastra s-ar descoperi,la ce tehnologie avem noi,e imposibil sa ajungi acolo.Deabia au ajuns pe amarata de luna,care-i la 400.000 la apogeu,da` apoi la 150 de ani lumina.

Un an lumina contine multe zerouri in kilometri.La 150 de ani-lumina,am face cel putin 150 de ani pana saajungem acolo,ceea ce inseamna ca pleaca strabunicu` si ajunge stranepotu`.Ca sa ajungi acolo rapid,iti trebe nave care sa atinga de cel putin 4-5 ori viteza luminii,coordonate - sa nu treci printr-o stea sau planeta ca s-a terminat imediat calatoria.

Navele s-ar putea face,idei sunt cu gramada.Problema este ca nava va trebui sa fie in spatiu,la viteza luminii omul n-ar rezista fortelor,ceea ce inseamna ca nava trebuie sa aiba niste amortizoare,dar asta e alta mancare de peste.

Deocamdata,aceste descoperiri sunt bune doar...de stiut.

Link to comment

doamne am citit prinele 3 propozitii si am ramas scarbit .. de ce dracu tot incearca nasa sa faca din cacat bici ?cu ce ne ajuta pe noi ca descoperim extraterestii , planete locuite sau privelisti foarte frumose ? mai ales ca sunt la 128 ani lumina .. nu o sa putem ajunge in veci la ele ... corpul uman nu rezista :)

Ce nasa visezi ma? A inceput unu cu nasa apoi tot restu turmei pomeneste numa de nasa. II pupati in cur atata pe americani. Pai si logic daca numai asta se mediatizeaza, ce sa stie tzaranu de rand de alte agentii.

Cu ajutorul instumentului "de cercetare de inalta acuratete a vitezei radiale a planetelor" (Harps) din cadrul ESO, dr. Christophe Lovis, de la observatorul Universitatii din Geneva, Elvetia, si echipa sa au putut calcula numarul de planete din noul sistem solar, masele lor si chiar parcursul orbitei fiecareia.
Link to comment

"S-a descoperit cel mai bogat sistem exoplanetar cunoscut"

Nu poti sa spui 'cel mai' daca n-ai informatii despre toate si adaugi 'cunoscut' la final pentru a corecta informatia.

Nu este absolut corect dar se foloseste. In cazul expresie de mai sus pare o tampenie datorita lui 'descoperit'.

Acea stea e de mult cartografiata, dar abia acum s-a putut vedea asa zisele exoplanetele care orbiteaza in jurul ei. Era foarte corect titlul. Toti cei care au fost impotriva pun pariu ca nu au auzit nici de Alpha Centauri macar. Pentru ei si asta e o decoperire. Dar fiecare cu domeniile care ne intereseaza. La fel ce sa-i ceri lui ala care dupa cunostintele vaste cu care se lauda, zice ca sunt 130 de ani lumina pana la cea mai apropiata galaxie, pe cand noi suntem deja intr-o galaxie care are in diametru 100.000 ani lumina.

Link to comment

Acea stea e de mult cartografiata, dar abia acum s-a putut vedea asa zisele exoplanetele care orbiteaza in jurul ei. Era foarte corect titlul. Toti cei care au fost impotriva pun pariu ca nu au auzit nici de Alpha Centauri macar. Pentru ei si asta e o decoperire. Dar fiecare cu domeniile care ne intereseaza. La fel ce sa-i ceri lui ala care dupa cunostintele vaste cu care se lauda, zice ca sunt 130 de ani lumina pana la cea mai apropiata galaxie, pe cand noi suntem deja intr-o galaxie care are in diametru 100.000 ani lumina.

Calea lactee are o forma alungita, o forma de spirata, daca diametrul este de 100 000 pe lung, pe lat este doar 1000, si noi nu suntem exact in centrul acestei galaxii, deci daca suntem pe margine, e posibil sa fim doar la 130 de ani lumina de alte galaxii.

Link to comment

Calea lactee are o forma alungita, o forma de spirata, daca diametrul este de 100 000 pe lung, pe lat este doar 1000, si noi nu suntem exact in centrul acestei galaxii, deci daca suntem pe margine, e posibil sa fim doar la 130 de ani lumina de alte galaxii.

Cum sa fim la doar 130 de ani lumina de alte galaxii? Cea mai apropiata galaxie este Canis Major si e la vreo 25000 ani lumina de noi.

Link to comment

Cum sa fim la doar 130 de ani lumina de alte galaxii? Cea mai apropiata galaxie este Canis Major si e la vreo 25000 ani lumina de noi.

Cea mai apropiata galaxiei de a noastra se afla in interiorul galaxiei noastre! Se numeste `galaxia pitica din Canis Major` si este in proces de coliziune cu Galaxia noastra. Se afla la 42.000 de ani lumina de centrul galactic si la 25.000 de ani lumina de Soare. Faceti calculele si veti vedea ca se afla mai aproape de noi decat centrul galactic.

Galaxia a fost descoperita in urma unui studiu in ifrarosu a stelelor din Galaxia noastra. S-a descoperit in constelatia Canis Major un grup de stele cu proprietati asemanatoare (stele pitice rosii de tip M). Stelele din grup au miscare comuna, diferita de cea a stelelor din Galaxia noastra care se proiecteaza in constelatia Canis Major. S-a descoperit astfel o galaxie care este consumata de Galaxia noastra.

Gravitatia mare a Galaxiei deformeaza galaxia pitica si a facut ca aceasta sa lase in urma cozi de stele (fluvii stelare). Dara de stele lasata in urma de galaxia pitica inconjoara Galaxia noastra de trei ori, formand `inelul din Monoceros`.

Galaxia pitica din Canis Major contine 1 miliard de stele si cateva din roiurile globulare (M79, NGC 1851, NGC 2298, NGC 2808) au fost parte din ea.

http://www.astronomic.ro/2010/03/cea-mai-apropiata-galaxie/

Pai eu am calculat fara sa caut pe Google si nu m-am informat in ce pozitie din Galaxia Calea Lactee se afla Pamantul. Insa tu ai dat repede search pe Google si te-ai grabit sa arunci raspunsul.

Acolo compara cea mai apropiata galaxie:

1. fata de centrul galaxiei noastre (ceea ce nu suntem noi)

2. fata de Soare (nici atat nu suntem noi)

Am cautat si eu putin daca tot veni vorba deja de zeci de mii de ani lumina si:

De?i constela?iile par plane, stelele lor se afl? la distan?e diverse fa?? de P?mânt. De exemplu, stelele Betelgeuse ?i Mintaka din constela?ia Orion se afl? una la 330 ?i cealalt? la 2.300 ani-lumin?. În timp, de-a lungul mileniilor, constela?iile î?i schimb? treptat forma, pentru c? stelele î?i modific? pozi?ia unele fa?? de celelalte

http://ro.wikipedia.org/wiki/Cerul_%C3%AEnstelat

Acolo zice de o stea care e la doar 330 de ani lumina fata de Pamant si e situata intr-o alta galaxie. Asta a fost doar un exemplu, probabil exista si alte stele mai apropiate, nu zice nicaieri ca Betelgeuse e la limita dintre galaxia Calea Lactee si Orion. Pamantul se afla la 25 000 ani lumina fata de centrul galaxiei Calea Lactee.

Link to comment

Acolo zice de o stea care e la doar 330 de ani lumina fata de Pamant si e situata intr-o alta galaxie. Asta a fost doar un exemplu, probabil exista si alte stele mai apropiate, nu zice nicaieri ca Betelgeuse e la limita dintre galaxia Calea Lactee si Orion. Pamantul se afla la 25 000 ani lumina fata de centrul galaxiei Calea Lactee.

Confunzi constelatia cu galaxia. :) Stele mai apropiate sunt, precum Proxima Centauri, la 4 ani lumina de noi.

Link to comment

Confunzi constelatia cu galaxia. :) Stele mai apropiate sunt, precum Proxima Centauri, la 4 ani lumina de noi.

Auci, nu am fost atent nici eu :) ... Deci tot nu stiu care e cea mai apropiata planeta sau stea de Pamant care sa fie dintr-o alta galaxie. Am cautat pe diverse site-uri dar rezultatele sunt neclare. Am citit pe mai multe site-uri aceleasi lucruri dar cu unele date modificate ... nici nu ma mai obosesc sa caut :P

Link to comment

Auci, nu am fost atent nici eu :) ... Deci tot nu stiu care e cea mai apropiata planeta sau stea de Pamant care sa fie dintr-o alta galaxie. Am cautat pe diverse site-uri dar rezultatele sunt neclare. Am citit pe mai multe site-uri aceleasi lucruri dar cu unele date modificate ... nici nu ma mai obosesc sa caut :P

Nici nu cred ca putem calcula asa ceva, mai ales pentru ca galaxiile se rotesc si implicit stelele isi schimba pozitia una fata de alta.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...