Jump to content
flakyn1

A fost descoperit cel mai bogat sistem exoplanetar din cate se cunosc

Recommended Posts

soare.jpg?width=600

Astronomii au descoperit un sistem planetar care contine cel putin cinci planete ce orbiteaza o stea, denumita HD 10180, foarte asemanatoare cu Soarele nostru.

Aceasta stea se afla la o distanta de 127 de ani-lumina, in sudul constelatiei Hydra. Cercetatorii au folosit Observatorul European Sudic (ESO) pentru a monitoriza lumina emisa de sistem si pentru a identifica si caracteriza planetele cuprinse de el.

Conform astronomilor, am avea de a face cu "cel mai bogat" sistem de exoplanete - planete din afara Sistemului Solar - descoperit vreodata. Tot ei sunt de parere ca aceasta descoperire marcheaza inceputul unei noi ere a cercetarii exoplanetare, anume studierea sistemelor planetare complexe si nu doar a planetelor individuale.

Cu ajutorul instumentului "de cercetare de inalta acuratete a vitezei radiale a planetelor" (Harps) din cadrul ESO, dr. Christophe Lovis, de la observatorul Universitatii din Geneva, Elvetia, si echipa sa au putut calcula numarul de planete din noul sistem solar, masele lor si chiar parcursul orbitei fiecareia.

Planetele sunt in numar de cel ptuin cinci, se aseamana cu Neptun, au intre ele o distanta echivalenta cu orbita lui Marte, facand regiunea interioara a sistemului lor mai populata decat este cea a sistemului nostru. De asemenea, toate planetele par sa aiba orbite aproape circulare.

Desi semnale clare au fost receptionate doar dinspre aceste cinci planete, si altele, mai difuze, au fost sesizate, divulgand posibilitatea existentei a inca doua planete, cu mase estimate la numai de 1,4 ori cat cea a Pamantului. De asemenea, se prezice o apropiere foarte mare de steaua-gazada - numai 2% din distanta intre Pamant si Soare - ce ar insemna ca un an al acestei planete sa echivaleze cu 1,2 zile terestre.

Sursa: descopera.ro

Link to comment

Foarte tare titlul threadului, "S-a descoperit cel mai bogat sistem exoplanetar cunoscut"

Amu s-au s-a descoperit sau ii cunoscut :))

De altfel deja atatea se descopera ca nu mai inteleg cum ... s-au produs telescoape mai performante sau din cauza miscarii planetelor? :-?

Te pun la topicul de analfabeti!

E imposibil ca planeta Pamant sa fie singura de genul :). Trebuie sa se mai gaseasca vreuna.

Link to comment

doamne am citit prinele 3 propozitii si am ramas scarbit .. de ce dracu tot incearca nasa sa faca din cacat bici ?cu ce ne ajuta pe noi ca descoperim extraterestii , planete locuite sau privelisti foarte frumose ? mai ales ca sunt la 128 ani lumina .. nu o sa putem ajunge in veci la ele ... corpul uman nu rezista :)

Link to comment

doamne am citit prinele 3 propozitii si am ramas scarbit .. de ce dracu tot incearca nasa sa faca din cacat bici ?cu ce ne ajuta pe noi ca descoperim extraterestii , planete locuite sau privelisti foarte frumose ? mai ales ca sunt la 128 ani lumina .. nu o sa putem ajunge in veci la ele ... corpul uman nu rezista :)

Pentru ca se gandesc la suprapopularea planetei si doresc sa gaseasca alta (altele) pe care omenirea le poate popula pentru a diminua problema suprapopularii?

Link to comment

Dezvolta ideea. Ori n-am prins-o, ori nu exista.

Un sistem exoplanetar bogat inseamna un sistem cu sanse mai mari de a gasi o planeta similara planetei Pamant.

Lasand la o parte faptul ca astronomia e destul de interesanta, astronomii fac astfel de cercetari si sunt platite astfel de cercetari pentru a se gasi o planeta locuibila sau, "in cel mai rau caz", o planeta de la care oamenii sa ia ceva semnificant (tehnologie, chimie, fizica, God knows what!).

Sau, tu crezi ca astfel de cercetari pe sume destul de mari sunt doar de dragul astronomilor fiindca vor sa-si satisfaca placerea de a explora spatiul doar pentru a numi niste planete?

Legat de topicul de analfabeti, citeste-ti fraza :).

Link to comment

Un sistem exoplanetar bogat inseamna un sistem cu sanse mai mari de a gasi o planeta similara planetei Pamant.

Lasand la o parte faptul ca astronomia e destul de interesanta, astronomii fac astfel de cercetari si sunt platite astfel de cercetari pentru a se gasi o planeta locuibila sau, "in cel mai rau caz", o planeta de la care oamenii sa ia ceva semnificant (tehnologie, chimie, fizica, God knows what!).

Sau, tu crezi ca astfel de cercetari pe sume destul de mari sunt doar de dragul astronomilor fiindca vor sa-si satisfaca placerea de a explora spatiul doar pentru a numi niste planete?

Legat de topicul de analfabeti, citeste-ti fraza :).

Dezvolta in continuare ce ai inceput, ma refeream despre topicul cu analfabeti, nu despre teoriile tale legate de univers. Zi-mi care parte nu o intelegi. Iar commentul meu era strict legat de titlul topicului. Poate nu ai observat ca scrie "S-a descoperit ceva cunoscut" Ori s-a descoperit, ori a fost cunoscut, ce naiba, cum poti descoperi cel mai cunoscut sistem? :)))))) Poate ar trebui sa ajungi tu in topicul ala care vrei sa mi-l dedici mie, daca nici babeste nu intelegi apuca-te de altceva.

Link to comment

Foarte tare titlul threadului, "S-a descoperit cel mai bogat sistem exoplanetar cunoscut"

Amu s-au s-a descoperit sau ii cunoscut :))

De altfel deja atatea se descopera ca nu mai inteleg cum ... s-au produs telescoape mai performante sau din cauza miscarii planetelor? :-?

Foarte tare titlul threadului, "S-a descoperit cel mai bogat sistem exoplanetar cunoscut" !

Amu sau (ori) s-a descoperit sau ii cunoscut :))

De altfel, deja atatea se descopera ca nu mai inteleg cum ... s-au produs telescoape mai performante sau din cauza miscarii planetelor? :-?

Dezvolta in continuare ce ai inceput, ma refeream despre topicul cu analfabeti, nu despre teoriile tale legate de univers. Zi-mi care parte nu o intelegi. Iar commentul meu era strict legat de titlul topicului. Poate nu ai observat ca scrie "S-a descoperit ceva cunoscut" Ori s-a descoperit, ori a fost cunoscut, ce naiba, cum poti descoperi cel mai cunoscut sistem? :)))))) Poate ar trebui sa ajungi tu in topicul ala care vrei sa mi-l dedici mie, daca nici babeste nu intelegi apuca-te de altceva.

Lil` hints for you:

- inainte de a se explora o posibilitate, mai intai este ceva probabil. Prin urmare, e cunoscut dar nu este cert.

- faci cercetarile necesare, vezi daca acestea sunt veridice si "Voila!", posibilitatea cunoscuta din incerta a ajuns certa.

Link to comment

Lil` hints for you:

- inainte de a se explora o posibilitate, mai intai este ceva probabil. Prin urmare, e cunoscut dar nu este cert.

- faci cercetarile necesare, vezi daca acestea sunt veridice si "Voila!", posibilitatea cunoscuta din incerta a ajuns certa.

Sunt de acord, am gresit acolo, titlul tot ciudat ramane. Daca ii cel mai cunoscut atunci nu se mai poate descoperi ca stie toata lumea de el.

Link to comment

intr-adevar, titlul topicului chiar e stupid.

si oricum, nu prea ma incalzeste cu nimic faptul ca au descoperit o astfel de plenata situata la 127 de ani lumina, atata timp cat tehnologia actuala nu permite astfel de calatorii cu oameni care sa ramana vii pana ajung acolo.

Lil` hints for you:

- inainte de a se explora o posibilitate, mai intai este ceva probabil. Prin urmare, e cunoscut dar nu este cert.

- faci cercetarile necesare, vezi daca acestea sunt veridice si "Voila!", posibilitatea cunoscuta din incerta a ajuns certa.

nu poti cunoaste ceva posibil sau probabil, la fel cum ceva odata descoperit nu mai este probabil, ci devine cunoscut. (nedescoperit => necunoscut => posibil)

Link to comment

Acel sistem a fost vazut cu ceva vreme inainte (erau doar niste puncte) fiind clasficat pe baza unor criterii (astfel fiind cunoscut) precum luminozitatea acelor puncte, traiectoria acelor puncte. Bun, deci era cunoscut sistemul dar nu era o certitudine faptul ca e un sistem exoplanetar bogat. Dupa alte cercetari in care au aprofundat, au reusit sa afle daca ceea ce spuneau ei e intr-adevar ce credeau. Ce e mare branza de inteles?

Frazele se potrivesc in functie de situatie. A beli nu inseamna ceea ce multora le vine in minte.

Link to comment

marea branza e ca daca era cat de cat cunoscut, dar nu se stia nimic despre el, atunci n-ar mai fi fost acum descoperit.

in plus, eu am comentat rationamentul tau defectuos, conform caruia ceva posibil este ceva cunoscut si ceva inca nedescoperit poate fi cunoscut. ti-am zis: nedescoperit inseamna necunoscut. necunscutul poate fi probabil/posibil.

Link to comment

Un sistem exoplanetar bogat inseamna un sistem cu sanse mai mari de a gasi o planeta similara planetei Pamant.

Lasand la o parte faptul ca astronomia e destul de interesanta, astronomii fac astfel de cercetari si sunt platite astfel de cercetari pentru a se gasi o planeta locuibila sau, "in cel mai rau caz", o planeta de la care oamenii sa ia ceva semnificant (tehnologie, chimie, fizica, God knows what!).

Sau, tu crezi ca astfel de cercetari pe sume destul de mari sunt doar de dragul astronomilor fiindca vor sa-si satisfaca placerea de a explora spatiul doar pentru a numi niste planete?

Legat de topicul de analfabeti, citeste-ti fraza :).

tu la ce intrebare incerci ma sa raspunzi? =))))

just...too funny

Link to comment

marea branza e ca daca era cat de cat cunoscut, dar nu se stia nimic despre el, atunci n-ar mai fi fost acum descoperit.

in plus, eu am comentat rationamentul tau defectuos, conform caruia ceva posibil este ceva cunoscut si ceva inca nedescoperit poate fi cunoscut. ti-am zis: nedescoperit inseamna necunoscut. necunscutul poate fi probabil/posibil.

Poate te lumineaza: http://www.romanialibera.ro/stiinta-tehnica/descoperiri/tell-zeidan-cel-mai-vechi-oras-descoperit-in-siria-182799.html .

Link to comment

Alaturarea cuvintelor descoperit si cunoscut este oarecum antagonica.

Adica ori este cunoscut si atunci nu mai ai ce descoperi, ori nu este cunoscut si atunci il descoperi.

In rest... omenirea inca nu are nici o treaba in ceea ce privste "cucerirea spatiului":

- organizarea sociala actuala nu permite programe in sensul asta;

- luat la nivel de individ, omul este incapabil astazi sa dezvolte o organizare sociala care sa permita investitii in asa ceva. Singura exceptie care ar putea impinge un pic lucrurile inainte este China. Ramane de vazut daca modelul chinez se va impune sau va dispare ca multe alte modele disparute si reinventate sute de ani mai apoi.

Asa ca dpdv practic, marea descoperire a sistemului exoplanetar tinde catre 0. Este doar la capitolul "curiozitati".

Link to comment

Alaturarea cuvintelor descoperit si cunoscut este oarecum antagonica.

Adica ori este cunoscut si atunci nu mai ai ce descoperi, ori nu este cunoscut si atunci il descoperi.

In rest... omenirea inca nu are nici o treaba in ceea ce privste "cucerirea spatiului":

- organizarea sociala actuala nu permite programe in sensul asta;

- luat la nivel de individ, omul este incapabil astazi sa dezvolte o organizare sociala care sa permita investitii in asa ceva. Singura exceptie care ar putea impinge un pic lucrurile inainte este China. Ramane de vazut daca modelul chinez se va impune sau va dispare ca multe alte modele disparute si reinventate sute de ani mai apoi.

Asa ca dpdv practic, marea descoperire a sistemului exoplanetar tinde catre 0. Este doar la capitolul "curiozitati".

Doamne, da` usor mai e sa vezi ca calul. Eu nu inteleg cum puteti adopta atitudinea asta.

A cunoaste nu inseamna mereu ceva sigur, nu e o certitudine mereu.

"Ionel o cunoaste pe Maricica din zisele fratelui sau. Mai apoi a descoperit cum e Maria datorita faptului ca a intalnit-o si a interactionat cu ea."

Link to comment

Doamne, da` usor mai e sa vezi ca calul. Eu nu inteleg cum puteti adopta atitudinea asta.

A cunoaste nu inseamna mereu ceva sigur, nu e o certitudine mereu.

"Ionel o cunoaste pe Maricica din zisele fratelui sau. Mai apoi a descoperit cum e Maria datorita faptului ca a intalnit-o si a interactionat cu ea."

=)))) tu esti prea funny

logica ta e incantatoare ochilor mei

Link to comment

"Ionel o cunoaste pe Maricica din zisele fratelui sau. Mai apoi a descoperit cum e Maria datorita faptului ca a intalnit-o si a interactionat cu ea."

Gata... am cunoscut-o pe Maricica, despre care banuiam ca exista, dimpreuna cu neamurile ei, formand astfel cea mai mare familie cunoscuta pana astazi.

Oricum, cealalta parte ramane... la ce ne foloseste?

Link to comment

Gata... am cunoscut-o pe Maricica, despre care banuiam ca exista, dimpreuna cu neamurile ei, formand astfel cea mai mare familie cunoscuta pana astazi.

Oricum, cealalta parte ramane... la ce ne foloseste?

Ia-te la tranta cu asta si modifica acolo ca a cunoaste inseamna doar ceea ce stii tu.

Link to comment

nu intelegi? nu poti sa CUNOSTI ceva daca inca nu s-a descoperit/inventat, pentru simplul fapt ca nu stie nici dracu de existenta acelui ceva. tu poti sa crezi ca poate exista si sa faci tot felul de supozitii, dar asta nu inseamna ca si cunosti.

ia zi-mi tu cunosti ce a ala un ghefurin mutilic? o sa-l inventez eu peste 2 ani, dar tu probabil ca-l cunosti deja.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...