Jump to content
[Convicted]Lance

Dependentele

Recommended Posts

Ei ei, grea ‚boala’ dependenta asta :).

Inainte de a cauta solutii si scapari ar trebui sa se inceapa, fireste, cu intelegerea problemei. Asadar primul pas in incercarea de a rezolva o dependenta este intelegerea mecanismelor care o produc si o intretin.

O sa explic putin putin ce e cu dependenta asta fata de alta persoana – pe de o parte pentru ca pare mai interesanta si ceva mai neexplorata decat celelalte iar pe de alta parte pentru ca e ...'la moda'? :P

Dependenta fata de alta persoana are cauze multiple la un nivel profund, este un proces care se desfasoara si care isi are debutul undeva in copilaria mica dar care continua de-a lungul anilor. La suprafata apare incapacitatea persoanei de a fi singura, de a putea sa aiba propriile rezultate, propriile succese, de a fi ea insasi. Dependenta ca atare este resimtita cu maximum de amplitudine in momentele in care persoana este "abandonata", cand pierde relatia pe care o are si pe care o considera ca o stare ideala. Dependentul cauta siguranta si confort. Este total implicat in relatie, preocupat permanent fata de comportamentul celuilalt, are nevoie mereu de aprobarea lui pentru a-si stabili identitatea si respectul de sine. Are nevoie permanenta de reasigurare prin activitati repetate si este incapabil sa suporte despartirile (chiar si in momente conflictule); apare o 'agatare' inca si mai puternica; o stare asemanatoare sevrajului.

Cati nu ne regasim in tabloul de mai sus? :D

Bineinteles, un anumit grad de dependenta exista in fiecare individ, nu e nimic patologic sau anormal aici.

Mai exista insa si un aspect important ce nu apare in dependentele fata de substante: Co-dependentul – adica persoana care de fapt intretine dependenta pentru ca si ea la randul sau are nevoie de ea. Nu exista dependenta daca nu exista si un co-dependent care sa o intretina: nevoia de iubire a unui codependent este ca un pahar niciodata plin. El trebuie umplut permanent din zbuciumul si energia dependentului.

Acum s-ar pune intrebarea cine e mai nefericit: dependentul care isi traieste nevoia de celalalt sau co-dependentul care are nevoie de dependenta cuiva? ... ziceam mai demult pe-aici despre prada si vanator. Metafora e valabila chiar si in contextul asta.

Daca se poate scapa total din asta?

Da. Cel mai des prin simpla inlocuire a relatiei dependente cu o alta. In care va aparea tot o dependenta – daca structura individului este asa.

Ceva mai profund si mai total se poate scapa prin psihoterapie. Care nu rezolva dependenta punctuala de un X sau un Y ci marseaza spre dezvoltarea personala a individului si obiectivarea lui in raport cu realitatea pentru a se regasi pe sine. Pentru a deveni intreg si independent.

E important de spus ca intalnesc azi mult prea usor explicatia asta – sunt dependent de cineva. Fara ca ea sa fie cu adevarat o dependenta ci mai degraba o forma de manipulare si santaj afectiv.

@Lance – e suficient sa constientizezi si sa te concentrezi pe co-dependenta ta pentru a face sa dispara dependentele din jurul tau (daca asta iti doresti) :P

Link to comment
Share on other sites

Lance' date='17 August 2010 - 02:19' timestamp='1282000793' post='5295527']

Ce sfaturi puteti sa dati din propria experienta? Cum se scapa de o dependenta ( fumat....PC/net...bautura) ? Credeti ca se poate cineva vindeca cu adevarat de o dependenta?

Cum scapi cand esti dependent de altcineva? De o alta persoana? ( probabil cea mai puternica dependenta)

Primul pas in a scapa de o dependenta este sa VREI sa scapi de acea dependenta. Omul in general daca se concentreaza mult timp asupra unui lucru ii reuseste.

M-am lasat de fumat pe 09.09.09 ,motive: Data, pretul pachetului de tigari ajunsese la 7 ron si era in crestere, ma apucasem de alergat si vroiam sa revin la forma la care eram odata,miroseam a scrumiera, etc. Trebuie sa stii bine de ce faci acel lucru, am trecut prin 3 zile de chin dar a meritat.

Cel mai usor mod de a scapa de o dependenta foarte nociva este prin a gasi o alta dependenta mai putin nociva si care sa iti placa.

Link to comment
Share on other sites

"Nu exista nu pot, e de [cacao cu lapte] sa nu vrei." - Oamenii ajung dependenti pentru ca nu au suficienta vointa, sau nu vor sa activeze la capacitate maxima aceasta functie. Daca nu esti ponderat intr-o activitate ce implica riscul dependentei, vei cadea prada acesteia fara sa-ti dai seama. Cand vei realiza ca esti dependent de aceasta, vei considera ca e prea tarziu sa mai faci ceva si vei ramane astfel.

Singura tenta de dependenta am avut-o cam acum 2-3 ani cu PC-ul si internetul, petreceam ore intregi la calculator si incepusem sa ies foarte rar afara, dar a fost o perioada scurta. Acum am ajuns la polul opus, nu mai vad lucrurile de atunci la fel de atractive, de calculator in sine mi se ia treptat. Cu alte dependente nu am probleme.

Vointa e tot ce trebuie pentru a scapa de o dependenta, de orice natura ar fi aceasta.

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost dependent de World of Warcraft vreo 2 ani si ceva . :-? (in timpul asta incercasem de mai multe ori sa ma las, dar ma apucam iar dupa ceva timp)

In cele din urma, am realizat ca nu imi faceam decat rau: fizic - uitand sa mai mananc/beau + oboseala acumulata , psihic (de multe ori vorbeam numai despre joc si prietenii se uitai ciudat) si social (ieseam rar pe afara ; preferam sa ma joc in loc sa merg la un fotbal,suc,etc) ; si am decis sa ma las de tot. Pana acum am 8-9 luni de cand m'am lasat definitiv :D

A contribuit si plictiseala in mare parte. :D

Link to comment
Share on other sites

Cand eram mai mic eram si eu dependent ce PC, ieseam si eu afara foarte rar, si doar daca eram chemat de vre-un prieten sau era ceva "adunare" de-a noastra :)). Am ajuns sa folosesc PC-ul doar cand ma plictisesc sau e foarte cald afara si nu pot iesi (eu de fel nu prea suport caldura, nu numai odata mi s-a facut rau pe strada), altfel prefer sa ies afara la o plimbare, o tura cu bicicleta, si alte activitati in aer liber :P. Eu zic ca vointa este solutia in cazul unei dependente.

LE : Eram dependent in special de CS, dar din Ianuarie pana ieri n-am mai intrat deloc pe Steam, am zis sa mai intru asa de amuzament :).

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea dependenta de pc se vindeca singur.Si eu am fost 2 ani dependent de pc in care nu ieseam pafara si chestii dastea(decat cand mai mergeam la fotbal) dar acum nu mai fac asa.Cum am impiedicat sa mai fiu dependent? Simplu,nu am facut-o eu si plictiseala...la un moment dat ti se ia sa mai stai la pc pentru ca nu ai ce face,sau chiar daca ai ce face te plictisesti repetand acelasi lucru.

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost dependent de MU ....mancam/beam/fumam/vorbeam numai la pc....rareori lasam in WM sa vad un film.In 4 luni pusesem 13kg si deja pentru inaltimea mea era prea mult.Am facut schimb de calculator cu un prieten care avea un calculator de nici MU nu mergea bine si decat sa joc sa se miste naspa mai bine nu...dupa 2saptamani am incercat sa ma joc si deja m-i se parea naspa rau incat m-am apucat de SAMP ...dar samp`ul ma relaxeaza nu sunt dependent de el :naughty:

Link to comment
Share on other sites

Pentru a te lasa de fumat, trebuie sa ai o motivatie, un stimul:

-o forma fizica decenta,

-culoare sanatoasa a fe?ei,

-reputatie mai buna ( pedagogul fumator isi este dusman sie insusi),

-mai multi bani in buzunar,

-rezistenta fizica,

-frumusete barbateasca respectiv feminina ( asa cum femeilor le repugna fumatul la barbati si unor barbati nu le place fumatul la femei),

-speranta de viata mai mare,

-autoapreciere mai buna ( iata ca am invins un viciu, deci sunt puternic).

Si apoi, intr-o buna dimineata, iti bei ceaiul sau cafeaua fara tigari.

In loc sa fumezi, te duci sa faci flotari si alte exercitii de dezvoltare a masei musculare.

Acuma, zi-mi si tu, ai sa te mai apuci sa fumezi, stiind bine, ca fumatul reduce performantele sprotive la zero?

Sigur ca nu.

Te afli intr-o societate. Unele persoane fumeaza, provocand dezgustul celor din jur.

Pe cand tu, nu ai treaba cu fumatul.

Asa ca esti mai bine privit?

Tu nu ceri de la nimenea tigari, nici pe altii nu-i servesti.

Esti liber de obligatii de acest gen.

Cu trecerea timpului, iti formezi o atitudine de indiferenta fata de fumat sau chiar de repulsie.

Dar sa tii minte un singur lucru: poti sa traiesti fara fumat zeci de ani, la urmatoarul fum de tigara inhalat,

vei avea senzatia ca ultima data ai fumat ieri.

Link to comment
Share on other sites

eu nu sunt dependent de vreo ceva(ma rog, nu cred ca sala sau practicarea unui sport se poate numi dependenta) . Iar daca as fi as spune simplu "de azi gata" si gata, nu mai faci acel lucru.

cei care nu reusesc, sunt praf =)

simplu, nu ?

Link to comment
Share on other sites

eu nu sunt dependent de vreo ceva(ma rog, nu cred ca sala sau practicarea unui sport se poate numi dependenta) . Iar daca as fi as spune simplu "de azi gata" si gata, nu mai faci acel lucru.

cei care nu reusesc, sunt praf =)

simplu, nu ?

Nu cred ca poti asa ceva , trebuie sa fii o persoana foarte tare sa zici " GATA " si gata sa fie .

# Dependenta este o boala grea , de care scapi cu multa vointa . Cam 80% dintre noi suntem dependenti de PC , este foarte greu sa scapi de acceasta " manie " . Aveti solutii ?

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca tot suntem la capitolul "daca..." ce ai face daca ai fi dependent de droguri? Ai aplica aceeasi solutie ca cea expusa?

pai logic, as spune "de azi gata", m-as apuca de un sport, m-as izola de prietenii respectivi si gata =)

Nu cred ca poti asa ceva , trebuie sa fii o persoana foarte tare sa zici " GATA " si gata sa fie .

# Dependenta este o boala grea , de care scapi cu multa vointa . Cam 80% dintre noi suntem dependenti de PC , este foarte greu sa scapi de acceasta " manie " . Aveti solutii ?

daca nu poti de vorba buna sa-ti zici "gata nu mai stau la pc" atunci vinde-l, da-l unui prieten, sau distreaza-te cu un ciocan pe el

Link to comment
Share on other sites

pai logic, as spune "de azi gata", m-as apuca de un sport, m-as izola de prietenii respectivi si gata =)

Eu stiam ca renuntarea la drogurile tari se face treptat, cu inlocuitori, brusc iti faci mai mult rau. De ce sport te apuci (de fapt, cum te apuci de sport) cand tu de-abia te tarasti ca sa iti iei urmatoarea doza?

Link to comment
Share on other sites

daca nu poti de vorba buna sa-ti zici "gata nu mai stau la pc" atunci vinde-l, da-l unui prieten, sau distreaza-te cu un ciocan pe el

Ma chinui de 2-3 ani sa zic asta , daca il arunci , ma distrez cu un ciocan , apoi ce faci ? Devii singuratic . Aici mai socializezi , mai faci una alta .

Link to comment
Share on other sites

Eu stiam ca renuntarea la drogurile tari se face treptat, cu inlocuitori, brusc iti faci mai mult rau. De ce sport te apuci (de fapt, cum te apuci de sport) cand tu de-abia te tarasti ca sa iti iei urmatoarea doza?

pfff, pai in stadiul asta ma intreb daca mai am vreo sansa sa renunt la ele :)) . renuntarea se poate face si treptat dar si brusc, depinde de fiecare om. sincer, degeaba zic eu ca as face asta, as face aia, pentru ca sunt multi care sunt sclavii propriilor vicii si din pacate e prea tarziu sa mai faca ceva :\

Ma chinui de 2-3 ani sa zic asta , daca il arunci , ma distrez cu un ciocan , apoi ce faci ? Devii singuratic . Aici mai socializezi , mai faci una alta .

Nu devii singuratic, poti socializa si intr-un park, intr-o bibleoteca, ori la nu stiu ce cursuri. poti face foarte multe lucruri. Este mai greu pana te obisnuiesti. Eu de exemplu am o ocupatie, sala... si dupa ce vin de la sala nu-mi mai arde sa mai stau eu pe net sau de alte jocuri.

Link to comment
Share on other sites

Nu devii singuratic, poti socializa si intr-un park, intr-o bibleoteca, ori la nu stiu ce cursuri. poti face foarte multe lucruri. Este mai greu pana te obisnuiesti. Eu de exemplu am o ocupatie, sala... si dupa ce vin de la sala nu-mi mai arde sa mai stau eu pe net sau de alte jocuri.

Nu iti mai arde , dar uite ca tot dai pe la PC si citesti forumul . Deci iti zic eu ca e foarte greu sa scapi de acceasta "dependenta" , daca ar fii asa usor , am face`o majoritatea .

Link to comment
Share on other sites

Nu iti mai arde , dar uite ca tot dai pe la PC si citesti forumul . Deci iti zic eu ca e foarte greu sa scapi de acceasta "dependenta" , daca ar fii asa usor , am face`o majoritatea .

greu, foarte greu, dar nu imposibil :)

dar totusi, cred ca a sta 5-15 min. la calculator sa trimiti un e-mail, sau sa dai un reply pe linkmania nu se numeste dependenta. iar ca sa scapi de calculator sa zic asa, te poti pune pe descarcat si vizionat filme, o sa vezi 1,2,3,10 filme apoi n-o sa-ti mai arda nici de filme, nici de nimic, si o sa zici "gata si cu calculatorul asta plictisitor"

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...