Jump to content
Danutza_26

Taxarea BOR ?i a celorlalte culte religioase


Recommended Posts

Nu inteleg de ce lumea are mai multa incredere intr-o institutie bazata in mare parte pe ipocrizie, paradox, minciuna (Biserica).

Pentru un popor ce are pretentii reale, asteapta prea mult de la ireal. Mie-mi "miroase" a comoditate nesimtita.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex.R

Nu inteleg de ce lumea are mai multa incredere intr-o institutie bazata in mare parte pe ipocrizie, paradox, minciuna (Biserica).

Pentru un popor ce are pretentii reale, asteapta prea mult de la ireal. Mie-mi "miroase" a comoditate nesimtita.

Raspuns:

Avantajul religie este ca poti sa fii cel mai mare idiot,exista o carte magica care explica tot.

Link to comment
Share on other sites

Raspuns:

Avantajul religie este ca poti sa fii cel mai mare idiot,exista o carte magica care explica tot.

Nu, poate cel mai mare chior.

Chiar de esti idiot, gasesti argumente care se contrazic cu altele din aceeasi carte.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex.R

Ce este in neregula cu religia?

Fundamentalistii stiu ca au dreptate pentru ca au citit adevarul intr-o carte sfanta si cunosc dinainte ca nimic nu ii va clinti din credinta.Adevarul cartii sfinte reprezinta o axioma si nu rezultatul unui proces rational.Cartea este adevarata,iar daca dovezile par a contrazice,atunci ele trebuie inlaturate si nu cartea.Dimpotriva,ceea ce cred eu,ca individ de 11ani,cred nu pentru ca am citit o carte sfanta,ci pentru ca am studiat dovezile.Este cu totul altceva.Cartile despre evolutie sunt credibile nu pentru ca ar fi sfinte.Ele sunt credibile deoarece prezinta cantitati uriase de dovezi incrucisate.In principiu,orice le citeste le poate si verifica.Atunci cand o carte de stiinta greseste,cineva va descoperii acest lucru,iar greseala va fi corectata in cartile urmatoare.Aceasta deschidere nu este valabila si in privinta cartilor sfinte.

FIlosofii,cei amatori,si in special cei infectati de "relativismul cultural" , a incerc la acest punct o diversiune deja uzata:credinta omului de stiinta in dovada reprezinta prin ea insasi o credinta fundamentalista. M-am ocupat in alta parte de acest lucru,asa ca acum nu voi face decat sa ma repet,pe scurt. Cu totii credem in dovezi,indiferent de ceea ce profesam sub umbrela amatorismului filosofic.Daca,sa spunem,as fi acuzat de o crima si procurorul ma intreaba daca este adevarat ca am fost in Bucuresti in noaptea crimei,nu pot sa scap de raspuns printr-o eschiva filosofica : "Depinde de ceea ce intelegeti prin adevarat". Si nici un argument antropologic:"Numai in sensul dumneavoastra stiintific se poate spune ca am fost in Bucuresti.

Poate ca oamenii de stiinta sunt fundamentalisti atunci cand vine vorba de definirea,intr-un mod cumva abstract,a intelesului notiunii de "adevar".Insa,cu totii facem acelasi lucru.Nu sunt mai fundamentalist atunci cand spun ca evolutia este adevarata,decat atunci cand spun ca este adevarat ca Romania se afla in emisfera nordica.Credem in evolutie pentru ca este sprijinita de dovezi si am abandona=o imediat daca o noua stiinta ar respinge-o.Nici un fundamentalist adevarat nu ar face o astfel de afirmatie.

Cateodata ma tulbura foarte tare faptul ca oponentul meu nu vede ca dovezile in sprijinul evolutionismului sunt deosebit de puternice--sau ,de cele mai multe ori,refuza sa vada deoarece vine in contradictie cu cartea lui magica.Incredintarea mea in evolutie nu este insa fundamentalism,si nu este nici credinta religioasa,si aceasta pentru ca stiu ce trebuie pentru a ma razgandi,ceea ce as face cu bucurie daca ar aparea dovezile necesare.

Ma opun religiei fundamentaliste pentru ca ea corupe in mod activ initiativa stiintifica.Ea ne invata sa nu ne razgandim si sa nu dorim sa cunoastem lucruri interesante care ne stau,tuturor la dispozitie.Ea submineaza stiinta si secatuieste intelectul.

Fundamentalismul religios este pus pe ruinarea educatiei stiintifice a mii de minti tinere,nevinovate,bien intentionate si dornice de invatatura.Poate ca religia "ponderata",nonfundamentalista nu face acest lucru.Dar ea pregateste lumea pentru fundamentalism prin aceea ca invata copiii,de la varste fragede,ca a crede fara nici un dubiu este o virtute.

Sunt obosit si am sa continui peste cateva ore.Am scris repede,deci,daca se poate fara texte de genul:"hahaha nu ai pus virgula".

Link to comment
Share on other sites

Uhm, nu o da in alt subiect.

Te incadrezi in caracterizarea facuta de mai sus, facand parte din dobitoacele din turma care face "Muuuu!", celelalte dobitoace de pe partea cealalta avand in plus un u in "Muuuuu!".

Nici evolutionismul nu e raspunsul negarii religiei pentru ca are la fel de multe, cel putin, intrebari fara raspuns.

In plus, eu vorbeam de firea / natura omului, mai ales a romanului. Problema nu e a religiei sau a guvernului ci a romanului.

Alte popoare cum de sunt organizate? Religia ii organizeaza sau caracterul lor ca popor?

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex.R

Mai sus nu era vorba despre evolutie.

Nici evolutionismul nu e raspunsul negarii religiei pentru ca are la fel de multe, cel putin, intrebari fara raspuns.

Asta probabil este din auzite.Tu care vorbesti de "efectul de turma" ar trebuii sa te interesezi in domeniu si dupa sa critici.

Tine minte ca evolutia nu are legatura cu abiogeneza.Nu sunt nici eu cretin,pana acum nu exista nici macar o dovada care sa conteste evolutia.

In fine sa revenim la subiect.

Link to comment
Share on other sites

Mai sa fie :)...

Poate ca oamenii de stiinta sunt fundamentalisti atunci cand vine vorba de definirea,intr-un mod cumva abstract,a intelesului notiunii de "adevar".Insa,cu totii facem acelasi lucru.Nu sunt mai fundamentalist atunci cand spun ca evolutia este adevarata,decat atunci cand spun ca este adevarat ca Romania se afla in emisfera nordica.Credem in evolutie pentru ca este sprijinita de dovezi si am abandona=o imediat daca o noua stiinta ar respinge-o.Nici un fundamentalist adevarat nu ar face o astfel de afirmatie.

Cateodata ma tulbura foarte tare faptul ca oponentul meu nu vede ca dovezile in sprijinul evolutionismului sunt deosebit de puternice--sau ,de cele mai multe ori,refuza sa vada deoarece vine in contradictie cu cartea lui magica.Incredintarea mea in evolutie nu este insa fundamentalism,si nu este nici credinta religioasa,si aceasta pentru ca stiu ce trebuie pentru a ma razgandi,ceea ce as face cu bucurie daca ar aparea dovezile necesare.

Link to comment
Share on other sites

Tine minte ca evolutia nu are legatura cu abiogeneza.Nu sunt nici eu cretin,pana acum nu exista nici macar o dovada care sa conteste evolutia.

doar pentru ca nu exista vreo dovada care sa conteste evolutia, nu inseamna ca se poate nega creationismul. dar de fapt n-are nicio legatura cu topicul...

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex.R

Nu asta era tema,dar nu eu am adus in discutie evolutia.Creationismul este negat din alte mii de motive.Iar in legatura cu evolutia sunt n dovezi care o sprijina si 0 care o neaga.

Link to comment
Share on other sites

nimic nu neaga evolutionismul, dar nu inseamna ca asta e o teorie singulara. cum ramane cu faptul ca din punct de vedere fizic nu este de conceput ca din nimic sa apara materie? nu duce lucrurile la extrem. eu inteleg ca esti impotriva cultelor religioase, a sfintilor de tot felul, isus si a ceea ce inseamna biserica (si eu sunt), dar asta nu inseamna ca e necesar sa negi si existenta unei forte supreme. poti sa-i zici mama natura.... (in ce topic se vorbea despre asa ceva?)

Link to comment
Share on other sites

te intrebasem cine a spus ca evolutionismul ar avea legatura cu abiogeneza de ai simtit nevoia sa impartasesti aceasta informatie cu mine? toamci asta ziceam. ca evolutionismul nu are legatura cu abiogeneza, dar creationismul da :) nu pot co-exista ambele fenomene?

si te rog, zi-mi in ce alt topic vrei sa continuam discutia?

Link to comment
Share on other sites

Back...da am citit ce s-a discutat pe aici ......

Da discutiile despre BOR exista de mult timp dar pana acum nimeni nu a avut curaj sa iasa in fata sa sa puna piciorul in prag cum s-ar spune. sa zica uite domnule suntem in criza murim de foamne si altii iau bani cu caruta.. :) este posibil sa primim si sustinere din strainatate nu e nimic sigur dar e o varianta :)

Link to comment
Share on other sites

Va invit, daca nu ati avut ocazia pâna acum, sa semnati online "Petitia pentru taxarea cultelor" :)

http://www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/scrisoare_deschisa_taxarea_cultelor-p56566054.html

Semneaza petitia: "Scrisoare deschisa - Taxarea cultelor". Exprima-ti Opinia Liber

Daca sunteti de acord ca BOR si alte culte sa fie taxate ma invit sa semnati aceasta petitie :) pana acum avem peste 700 de semnaturi in 1-2 zile :)

http://in.plata-domnului.ro/#1 Nu-ti lasa banii in plata Domnului! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex.R

Nu o sa ajute cu nimic petitia aceea.Poate o sa primiti cateva injuraturi la comentarii dar cam atat.

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa ajute cu nimic petitia aceea.Poate o sa primiti cateva injuraturi la comentarii dar cam atat.

petitia va fi facuta nu doar online :) momentan incercam sa adunam toate informatiile legate de bugete alocate pt constructii

Link to comment
Share on other sites

Mai multi cetateni bine intentionati alerteaza autoritatile in legatura cu afacerile bisericii si incep sa cada capete, se iau masuri si se aplica legea. Pentru fiecare fisa din cutia milei vei baga 2 in cutia statului si iata ca se facu dreptate.

Eu nu merg pe pincipiul 'sa moara si capra vecinului', io vreau sa le moara la toti. Asa si voi.

Link to comment
Share on other sites

Asociatia Secular-Umanista Din Romania Ne face pl?cere s? observ?m c? oameni din întreaga ?ar? v?d în aceast? peti?ie

o platform? potrivit? pentru a-?i exprima nemul?umirile existente deja

fa?? de netaxarea cultelor. V? invit?m s? ne trimite?i în continuare

mesajele voastre, fie c? e vorba de experien?e personale legate de

subiectul peti?iei sau de sugestii...

http://secularumanisti.blogspot.com/2010/08/multumim-pentru-sustinere.html

:)

Link to comment
Share on other sites

Asociatia Secular-Umanista Din Romania Ne face pl?cere s? observ?m c? oameni din întreaga ?ar? v?d în aceast? peti?ie

o platform? potrivit? pentru a-?i exprima nemul?umirile existente deja

fa?? de netaxarea cultelor. V? invit?m s? ne trimite?i în continuare

mesajele voastre, fie c? e vorba de experien?e personale legate de

subiectul peti?iei sau de sugestii...

http://secularumanisti.blogspot.com/2010/08/multumim-pentru-sustinere.html

:)

nu crezi ca incepi sa exagerezi ?

Link to comment
Share on other sites

k, good fight!

Si apropo ce popa crezi ca e atat de bou incat sa iti dea chitanta pentru orice pomana/inmormantare/botez etc? Si inca ceva: tu vezi un numar mare de oameni revoltati, dar gandeste-te la batranii care nu sunt deacord sa taxeze bisericile. Mai mult decat atat banii primiti din donatii nu se impoziteaza: ce ar fi asa de greu sa zica ceva de genul "la o donatie de 500 de mii dam o icoana mai smechera ;)". Eu cred ca toata campania asta a voastra o sa fie un mare fail.

Adica na acuma, succes in realizarea unui lucru imposibil :D Dar consider ca voi, ca o organizatie care va pasa asa de tare de tara asta ati putea face un lucru cu realizari tangibile, nu ideale.

Link to comment
Share on other sites

eu vad oamenii revoltati care exprima asta :) cu cei care nu sunt de acord sau care nu isi dau cu parerea nu am nimic :) Doamne fereste fiecare este cu parerea lui si cu dorinta lui :) nu am nimic cu oamenii sau cu batranii care nu vor ca biserica sa fie impozitata.

Oricum donatiile nici nu se pot impozita si nu vor fi impozitate.Noi cerem in schimb transparenta maxima in cazul lor.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...