Jump to content
Danutza_26

Taxarea BOR ?i a celorlalte culte religioase


Recommended Posts

Ce parere aveti despre aceasta idee de a taxa BOR si celelalte culte? Crederi ca este o idee buna? O sustineti?

In Bucuresti au fost inchiriate cateva panouri pe care scrie "18.500 biserici 4.700 ?coli generale 431 spitale amin".

O campanie sustinuta de Asociatia Secular-Umanist? din România (ASUR).

Mai multe informatii despre evenimentul de ieri din Bucuresti gasiti pe http://www.evz.ro/de...ala-902150.html

Astept parerea voastra

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex.R

In Romania, in ultimii 15 ani, s-a inaugurat cite o biserica noua la fiecare doua zile; nota de plata fiind achitata, intr-o masura semnificativa, de bugetul de stat sau de catre bugetele locale. In Romania, in aceeasi perioada, din cauza unui buget insuficient alocat Ministerului Educatiei, s-au desfiintat peste 21.000 de unitati de invatamint, echivalent cu disparitia a patru scoli in fiecare zi a fiecarui an!

Amin!

Link to comment
Share on other sites

TheMask

"oricare ar fi taxele tot de enoriasi sunt platite ,iar preotilor tot le raman bani sa-si achizitioneze ultimile tipuri de autoturisme"

Asta este defapt problema ca in momentul actual BOR nu plateste nici un fel de taxa :) absolut tot ramana la BOR sau am rog preotilor :)

Link to comment
Share on other sites

din moment ce biserica cere tot felu de taxe de la enoriasi, mi se pare normal sa se impoziteze. de asemenea mi se pare o risipa de bani sa mai construiesti biserici. sunt arhisuficiente. in plus, oamenii mai dau si bani la preoti la fiecare slujba de inmormantare, botez etc, uitand ca preotii au de fapt salariu, ca orice alt angajat. dam bani in plus la medici, dam bani in plus la preoti, unii mai dau si la profesori pt diverse, pt o autorizatie/adeverinta iarasi dam bani...asta se numeste coruptie si e principalul lucru care ne trage in jos pe noi ca tara, dar si ca indivizi.

Link to comment
Share on other sites

O campanie sustinuta de Asociatia Secular-Umanista din România (ASUR).

Asociatia Seculara Umanista Romana. Condusa de un ungur ateu.

Dupa Institutul Cultural Roman condus de un evreu ateu.

Nu ti se pare ca sunt niste contradictii intre insasi denumirea institutiilor si conducerile lor?

Astept parerea voastra

Parerea mea sincera e ca ar trebui sa emigrati sau sa va impuscati.

E o tara prea cre(s)tina pentru genii.

Dar prin disparitia tuturor non-romanilor care mor de grija romanilor poate ar avea o sansa.

Crederi ca este o idee buna? O sustineti?

Cand o sa vad primul impozit platit de un manelist pe :

- zecile de mii de euro luati de la traficantii colorati la un/o botez/nunta/paranghelie/bairam

- masinile de sute de cai putere

- palatele cu 3-4 ataje si turnulte

- terenurile aferente palatelor

- yachturi

- etc.

Dupa asta o sa ma gandesc daca ar fi cazul ca sa se ia impozit si de la Biserica.

Link to comment
Share on other sites

Biserica manipuleaza statul cum vrea.

Daca se impoziteaza BOR, biserica se va implica politic si va blama actualul guvern. Avand in vedere cati idioti sunt in tara asta care asculta ce are biserica de zis, e destul de clar ca multi oameni ar fi de aceeasi parere.

Biserica este cea mai tiranica institutie din romania. Biserica este cea care inchide aziluri de batrani pentru a ii fi retrocedate terenuri pentru a face alte biserici, biserica este cea care, dupa cum zice si Thora, ia o gramada de bani pe bairamuri (read: bonezuri, nunti, inmormantari) fara sa plateasca impozite. La mine la tara este un "obicei" sa-i dai preotului de cateva ori pe an cadouri pentru ca vine acasa de sarabatori sa te spovedeasca / impartaseasca.

Este lejer cea mai infecta institutie creeata pentru indobitocirea maselor si va continua sa fie asa in continuare pentru ca statul nu isi permite sa piarda suportul bisericii dpdv al voturilor.

Link to comment
Share on other sites

Alex.R am intrebat cativa oameni si 10 din 15 nu stiau ca preotii au salarii sau ca nu platesc impozite statului.

Thora! acum depinde si de profesia care o ai sau care o sa o ai. Mie ca educator nu mi se pare corect sa mi se ia 25% sa am un salar de nimic sa muncesc cu atatia copii si altii sa nu aiba nici un fel de obligatii.

Munca cu copii pare una usoara privind de afara insa e una obositoare si cu bataie de cap.

Nu avem treaba cu manelistii.Nu se canta la nunti :)

Multumesc ca m-ai corectat dar numele "Asociatia Secular-Umanista din România" este luat de pe situl lor :) probabil ca ei nu stiu cum se numeste asociatia :D

Multumim mult de parere. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex.R

Biserica manipuleaza statul cum vrea.

Biserica este cea care inchide aziluri de batrani pentru a ii fi retrocedate terenuri pentru a face alte biserici, biserica este cea care, dupa cum zice si Thora, ia o gramada de bani pe bairamuri (read: bonezuri, nunti, inmormantari) fara sa plateasca impozite. La mine la tara este un "obicei" sa-i dai preotului de cateva ori pe an cadouri pentru ca vine acasa de sarabatori sa te spovedeasca / impartaseasca.

Nu Thora a zis asta,ci Sensini.

Asociatia Seculara Umanista Romana. Condusa de un ungur ateu.

Serios? http://dexonline.ro/definitie/secular

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex.R

Parerea mea sincera e ca ar trebui sa emigrati sau sa va impuscati.

E o tara prea cre(s)tina pentru genii.

Dar prin disparitia tuturor non-romanilor care mor de grija romanilor poate ar avea o sansa.

Cand o sa vad primul impozit platit de un manelist pe :

- zecile de mii de euro luati de la traficantii colorati la un/o botez/nunta/paranghelie/bairam

- masinile de sute de cai putere

- palatele cu 3-4 ataje si turnulte

- terenurile aferente palatelor

- yachturi

- etc.

Dupa asta o sa ma gandesc daca ar fi cazul ca sa se ia impozit si de la Biserica.

Nu iti face tu griji pentru ei,platesc taxe pentru aproximativ toate elementele de mai sus.

Aici,in topicul acesta era vorba despre BOR,daca te deranjeaza manelistii creeaza un topic separat :

Daca avem insa in vedere ca BOR are de recuperat aproximativ 200.000 de hectare de padure la nivel national, cu o valoare estimata de circa cinci mld. euro, precum si piese aflate in circuitul muzeelor sau parte a tezaurului de la Moscova revendicat de statul roman, avutiile Bisericii ar depasi pragul de zece mld. euro.

-Money.ro

Avere inestimabil?

BOR are 40.000 hectare de padure evaluate la 400 milioane euro, 40.000 hectare de teren arabil evaluat la 20 de milioane euro, 90 de milioane euro venituri anuale, participa?ii la peste 15 firme din sectoarele hotelier, media, energie, agricol, industria lemnului sau construc?ii. Peste 4,4 milioane euro reprezint? suma din conturile bancare BCR ale Patriarhiei, a ?ase Mitropolii ?i a 10 arhiepiscopii, cinci miliarde euro este valoarea medie a celor 200.000 de hectare de padure ce trebuie retrocedate Bisericii Ortodoxe Romane. Circa 90 milioane de euro reprezint? veniturile medii anuale ale BOR provenite din dona?ii ?i din principalele activit??i economice desf??urate. ,,BOR, spre deosebire de Biserica Romano-Catolic?, este o insti?utie descentralizat?. Avem o organizare piramidal?. La Patriarhie, centraliz?m doar date cu privire la opera filantropic?, construc?iile ?i restaurarea de biserici. La nivelul fiec?rei parohii, episcopii sau patriarhii, exist? un patrimoniu mobil ?i unul imobil. Biserica va trebui s? aib? o strategie financiar? pe viitor. Dorim s? recuper?m propriet??ile na?ionalizate ?i s? cump?r?m altele, pentru c?, a?a cum vedem cu to?ii, imobilele ?i terenurile sînt cele mai valoroase“, sus?ine p?rintele Constantin Stoica, purt?tor de cuvant al Patriarhiei Romane.Valoarea medie a icoanelor dintr-o biseric? nou construit? poate ajunge la 50.000 de euro. La nivel de ?ar?, costurile de realizare a picturilor murale se ridic? la peste 770 milioane de euro, far? a se calcula ?i valoarea picturilor vechi aflate pe pere?ii bisericilor din patrimoniul na?ional. De asemenea, BOR are bunuri care nu pot fi estimate, unele aflate în patrimoniul UNESCO, cum sînt cele ?apte m?n?stiri din nordul Moldovei. Fresca de pe unul dintre pere?ii de la Vorone?, supranumit? Capela Sixtin? a Orientului, este unicat în lume ?i una dintre cele mai valoroase comori ale BOR. Alte comori ale BOR sînt la Agapia, Tismana sau Cozia. Un alt venit important îl reprezinta lumîn?rile. Numai Mitropolia Banatului, care cuprinde judetul Timi?, vinde anual lumîn?ri de 411.000 euro.

Ac?ionar? la firme cotate pe burs?

BOR nu s-a orpit doar la valorile pe care le avea ci a investit ?i în afaceri. Potrivit datelor raportate la MEF în anul 2005, Mitropolia Moldovei si Bucovinei, cea mai bogat? Mitropolie din ?ar?, avea active imobilizate cifrate la 9,1 milioane de euro ?i active circulante de 3,2 milioane de euro. Veniturile totale ale Mitropoliei Moldovei ?i Bucovinei pentru anul 2005 s-au ridicat la 9,76 milioane de euro. Mitropolia Moldovei ?i Bucovinei de?ine ac?inuni la Dur?u SA, listat? la bursa electronic? Rasdaq. Iar Arhiepiscopia Ia?i de?ine 95% din societatea Golia SRL, cu activit??i în domeniul construc?iilor civile, activit??i de import-export, obiecte ?i articole de art?, la Hotelul Casa B?l??te?ti, Depozitul de vinuri Bucium, Centrul de Cercetare TABOR ?i cabinetul stomatologic ,,Sf. Apostoli Petru ?i Pavel“. Arhiepiscopia Craiovei controleaz? firma Praxis, care de?ine 12% din Elcomex IEA, societate cu sediul în Cernavod? aflat? pe lista comercian?ilor de energie autoriza?i de Autoritatea Na?ionala de Reglementare în domeniul Energiei. Elcomex are contracte directe cu Centrala Nuclearelectric? de la Cernavod?. Mitropolia Ardealului de la Sibiu a ob?inut în instan?? drepturile de proprietate asupra Hotelului Bulevard, preluat apoi de Continental Hotels. Hotelul a fost evaluat ini?ial de exper?ii mitropoliei la trei milioane de euro, îns? valoarea actual? este cu mult mai mare. Arhiepiscopia Alba-Iulia de?ine ac?iuni la compania de vase de uz casnic VES din Sighi?oara, tranzac?ionat? pe bursa electronic? Rasdaq, cifra de afaceri a acesteia fiind în 2006 de 16 milioane de euro. (Alin Bujor)

Tezaurul ?i biserica

Tezaurul B?ncii Na?ionale a României a fost ascuns la M?n?stirea Tismana spre sfâr?itul celui de-al doilea r?zboi mondial. Înc? din luna iulie 1944, guvernatorul BNR luase m?suri ca s? se transporte ?i s? se depoziteze aurul BNR la M?n?stirea Tismana, datorit? contraofensivei sovietice care ajunsese în Basarabia, teritoriu românesc. Mai întîi a fost ascuns în una din pivni?ele din subsol. Considerandu-se loc nesigur, s-a amenajat un spa?iu în Pe?tera M?n?stirii, în ciuda evenimentelor de dup? 23 august 1944 cand sovieticii instituiser? o supraveghere crunt? asupra întregii ??ri. În zilele de 14-16 septembrie 1944 ac?iunea se terminase în cel mai mare secret, iar în grot? au fost depozitate: Monezi- 1.641 casete în greutate brut? de 82.742,560 kg, din care 67.575,60258 kg aur; Lingouri tip interna?ional- 1.372 casete în greutate brut? de 73.495,575 kg, din care 67.761,31306 kg aur, Lingouri tip standard- 1.022 casete în greutate brut? de 56.007,170 kg, din care 54.337,07480 kg aur. Pe lîng? depozitul BNR mai fuseser? ascunse ?i 51 casete de aur polonez, în greutate brut? de 3.057,450 kg. Era o parte din aurul pe care polonezii ni-l l?sase în p?strare, înainte de invadarea lor, în 1939, de c?tre nem?i. Cînd ru?ii au pus mîna pe tezaurul românesc, în el se reg?seau ?i trei vagoane de obiecte de cult bisericesc, din aur fin, estimate la 574.523,57 lei (la paritatea leului din 1917), precum ?i alte cîteva casete cuprinzînd monede de aur valoroase. Avu?ia Bisericii a f?cut obiectul celui de-al doilea transport al Tezaurului la Moscova, care a plecat spre Rusia în seara de 27 iulie 1917. Din cele 24 de vagoane de tren care au fost incarcate, trei vagoane reprezentau valorile B?ncii Na?ionale, cu o valoare declarat? de 1.594.836.721,09 lei, alte 18 vagoane erau cu valori ale Casei de Depuneri, iar diferen?a de trei vagoane apar?ineau Bisericii.

Link to comment
Share on other sites

o chestie de pe site-ul lor

"Ne dorim o societate lipsit? de discriminare, întemeiat? pe principiile umaniste, o societate care s? permit? împlinirea neîngr?dit? a poten?ialului membrilor s?i."

si de pe blog:

"Cu consideratie,

Atila Nyerges

Presedinte, Asociatia Secular-Umanista din Romania (ASUR)"

Aaaaa da.. chiar nu e ungur

Link to comment
Share on other sites

Thora! acum depinde si de profesia care o ai sau care o sa o ai. Mie ca educator nu mi se pare corect sa mi se ia 25% sa am un salar de nimic sa muncesc cu atatia copii si altii sa nu aiba nici un fel de obligatii.

Munca cu copii pare una usoara privind de afara insa e una obositoare si cu bataie de cap.

Nu avem treaba cu manelistii.Nu se canta la nunti :)

Salariul ti-a fost taiat de Guvern nu de BOR.

In Italia, Berlusconi a:

- pus impozite pe marile averi

- a luat impozite prin repatrierea averilor in numerar aflate in off-shoruri

- a suplimentat impozitele bancilor

DAR NU I-A trecut prin cap sa puna impozit pe Vatican pentru ca Biserica Catolica Italiana isi varsa banii acolo.

Da serios. Secularitatea poporului romana implica romani si crestinism (culmea). Nu unguri, evrei si ateism.

Banuiesc ca habar nu ai de existenta a doua tari apostolice in lume... asta apropos de cultura generala dintr-un alt topic.

Nu iti face tu griji pentru ei,platesc taxe pentru aproximativ toate elementele de mai sus.

Traiesti in Universuri paralele, departe de realitatea imediata.

Link to comment
Share on other sites

dap exact :) i-as ruga pe cei care nu stiu date exacte sa nu mai corecteze oamenii cu atata garantie ca asa este :)

multumesc :)

aici nu ne certam nu ne contrazicem. fiecare spune ce crede fara sa jigneasca sau mai stiu eu ce :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex.R

Thora vrei sa te reintorci la tema topicului?Iar bati campii cu manelistii si ungurii tai?Am inteles esti xenofoba.

Din moment ce manelistii au atatia bani de yahturi si masini de sute de mii de euro cu greu imi vine sa cred ca nu platesc taxele la stat.

Poti sa bati camapii cat vrei eu ti-am explicat ca ,cuvantul "secular" nu are legatura cu ungurii.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Umanism_secular

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex.R

Salariul ti-a fost taiat de Guvern nu de BOR.

In Italia, Berlusconi a:

- pus impozite pe marile averi

- a luat impozite prin repatrierea averilor in numerar aflate in off-shoruri

- a suplimentat impozitele bancilor

DAR NU I-A trecut prin cap sa puna impozit pe Vatican pentru ca Biserica Catolica Italiana isi varsa banii acolo.

Da se numeste indoctrinare.Marile averi?BOR are o avere mica (10 miliarde euro) nu?

P.S. Biserica e unealta politicienilor,in caz ca nu stiai.

Un articol interesant :

Unul dintre cei mai buni prieteni ai mei a terminat acum câ?iva ani Universitatea Tehnic? de Construc?ii Bucure?ti ca ?ef de promo?ie ?i a fost automat angajat la o companie de profil. Îns? de aproape un an tr?ie?te doar cu ajutorul de ?omaj deoarece, la fel ca al?i tineri inteligen?i ?i cu putere de munc?, a fost concediat pe fondul crizei economice care a lovit dur pia?a imobiliar?. Din fericire, nu toate construc?iile au fost sistate pentru c?, dac? nu ?tia?i, afacerile cu betoane sfin?ite continu? s? înfloreasc?.

Între dou? m?t?nii ?i o vizit? la moa?tele cine ?tie c?rui pravoslavnic, autorit??ile române închid ochii la afacerile imobiliare finan?ate de stat ?i desf??urate de BOR, cea mai profitabil? întreprindere privat?. Când s?pt?mâna trecut? o organiza?ie nonguvernamental? a înaintat o peti?ie c?tre înaltele autorit??i ale statului (pre?edinte, premier, diver?i mini?tri), mai toate s-au f?cut c? plou?. Doar Ministerul Finan?elor a r?spuns (probabil în numele tuturor) c? n-au de gând s? modifice statutul cultelor. Cine ?tie, o fi prea mare b?taia de cap?! Nu vor s?-?i mai complice via?a taxând uria?ele terenuri ale BOR sau lucrativele afaceri pravoslavnice. Dar sunt dispu?i s? pun? biruri peste biruri pe umerii contribuabililor, care sunt vaci bune de muls, în concep?ia lui Videanu, sau turm? de p?storit, în concep?ia BOR.

Înaintea Ministerului Finan?elor, Biroul de pres? al Patriarhiei (da, BOR are a?a ceva) s-a gr?bit s? intervin? în ceea ce prive?te demersul societ??ii civile de a cere taxarea tuturor cultelor. Purt?torul de cuvânt al Patriarhiei (da, BOR are a?a ceva) a precizat, printre altele, c? banii primi?i de la stat finan?eaz? salariile parohiilor sarace sau se îndreapt? c?tre programe sociale de ajutorare a s?racilor. Dac? a?a stau lucrurile, cum se face c? Preafericitu’ Daniel are un salariu de peste 80 de milioane lei vechi, cam cât al premierului (în?elege?i acum de ce i se spune preafericit)? ?i mai mult decât atât, nu toate parohiile ar trebui s? fie s?race? Sau BOR a uitat de poruncile c?r?ii sfinte pe care ar fi trebuit s-o slujeasc??!

În ceea ce prive?te programele sociale, principalul motiv pentru care BOR e scutit? de impozitare, am v?zut ce grij? are de oamenii nevoia?i. La ultimele inunda?ii ?i-au dat arama pe fa??, organizând colecte de la enoria?i, îns? f?r? a cotiza cu vreun leu. E criz?, muic?, iar BOR trebuie s? strâng? cureaua dac? vrea s?-?i construiasc? Mall de 500 de milioane de euro. Fac o scurt? parantez? ?i v? reamintesc c? cel mai scump stadion de la recent încheiatul Campionat Mondial a costat aproximativ 250 de milioane de euro. Înc? un exemplu, în Japonia a fost construit? anul trecut cea mai performant? gar? de trenuri, cu o infrastructur? complet tehnologizat? ?i automotoare de ultim? genera?ie. Pre?ul? Pu?in peste 100 de milioane de euro. Nu-i a?a c?-i deprimant când te gânde?ti c? la al?ii se poate?

Între timp, în fundatur? Europei corpora?ia BOR lupt? pentru dreptul (privilegiul, mai bine spus) de a nu fi taxat?. P?i de ce ?i-ar da guvernan?ii singuri la gioale taxând fabricile de voturi? Ce, n-au alegeri de fraudat ?i 2012 ?i în 2014? Cârda?ia e prea scump? ca s-o strice ni?te organiza?ii care, în nechibzuin?a lor, invoc? argumente constitu?ionale. Pentru c? scutirea de impozite cam asta înseamn?, ?pag? c?tre culte.

Concluzia e una singur?: ori pl?tim to?i taxe, ori nu mai pl?te?te nimeni, pentru c? BOR nu e deasupra legii. Sau cel pu?in n-ar trebui s? fie. Altfel, ne facem to?i bisericu?e ?i statul nu mai vede niciun sfan?.

Link to comment
Share on other sites

Thora vrei sa te reintorci la tema topicului?Iar bati campii cu manelistii si ungurii tai?Am inteles esti xenofoba.

Din moment ce manelistii au atatia bani de yahturi si masini de sute de mii de euro cu greu imi vine sa cred ca nu platesc taxele la stat.

Poti sa bati camapii cat vrei eu ti-am explicat ca ,cuvantul "secular" nu are legatura cu ungurii.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Umanism_secular

tu chiar crezi ca aia de au palate platesc impozite la stat? :coffee: chiar sunt curios pe unde stai.. Daca stai prin Levant te invit eu prin judetul galati sa vezi cum sta treaba aici.

atata timp cat e o organizatie condusa de un ungur are treaba cu ungurii

Thora te-as ruga daca nu ai nimic de spus despre BOR si continui cu manelistii sa nu mai postezi :) fara suparare dar doresc sa aud niste pareri clare nu cati bani iau manelistii si ce fac cu ei.

multumesc :)

si clerul si cioroii au aceeasi problema cu impozitarea, deci nu inteleg de ce ii protejezi pe unii si pe altii nu. Ipocrizie? :D

Apropo, de gura oamenilor sau nu, din banii babelor sau nu, in afara de biserica, armata si vreo 2 tiruri pe care scria izvorul minunilor eu nu am mai vazut pe nimeni la inundatiile de anul acesta si nici la cele de acum doi ani <ii excludem pe datatorii din gura gen babescu, blondina si boc>.

Da se numeste indoctrinare.Marile averi?BOR are o avere mica (10 miliarde euro) nu?

Eu cred ca banca - o insitutie care nu produce nimic si care te fura pe fatza, reprezinta o problema mult mai delicata decat biserica.

@citesc articolul dupa ce vin de la tenis, am intarziat. O zi buna :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

i-as ruga pe cei care nu stiu date exacte sa nu mai corecteze oamenii cu atata garantie ca asa este :)

Uite date exacte :

- 86,2% (optzecisisase %) dintre romani au incredere in Biserica.

- 10,7% (zece %) dintre romani au incredere in Guvern.

Tu spui sa se ia de la cei cu 86% incredere ca sa dai banii pe mana celor care beneficiaza de 10% incredere.

Ai si vreo logica la chestia asta?

Dupa parerea ta, impozitele astea de care spui tu crezi ca iti vor mari tie salariul redus de catre Guvern cu 25% ?

Parerea mea : banii aia (daca se va ajunge acolo) se vor duce pe alte lucrari minuscule cu bugete astronomice (adica in gentute si pantofiori pentru curvele guvernantilor, masini de fite, palate, etc), frunze downloadate de pe net si platite cu 1 milion de euro, autostrazi in care intra sute de milioane desi lucrarile nici nu au inceput, etc.

Cu ce te ajuta pe tine chestia asta pentru care militezi? Cu absolut nimic.

Asta nu face decat sa duca atentia in cu totul alta parte decat cea care trebuie.

TARA ASTA ESTE CONDUSA PROST SI CU REA-CREDINTA !

Indiferent cui si cate impozite i-ai lua tot prost o sa o duci, pentru ca esti porst-condusa !

Link to comment
Share on other sites

Indiferent cui si cate impozite i-ai lua tot prost o sa o duci, pentru ca esti porst-condusa !

Conducerea proasta se manifesta prin supra-taxarea segmentelor gresite de oameni si favorizand altele.

Un prim pas ar fi sa taxam cultele asa cum este logic si normal si sa suportam clasele muncitoare care tin tara asta in picioare, nu niste visatori cu prieteni imaginari care vand vise oamenilor supra-taxati de stat.

Desigur.. tu nu vezi asta ca esti in acei 86% care nu fac nimic decat sa construiasca Catedrala Mantuirii Neamului (Jesus Mall Bucuresti) de 400 milioane euro in loc sa AJUTE OAMENII asa cum ar trebui. Dar da, in afara de asta ai dreptate. Tara e condusa prost.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex.R

tu chiar crezi ca aia de au palate platesc impozite la stat? :coffee: chiar sunt curios pe unde stai.. Daca stai prin Levant te invit eu prin judetul galati sa vezi cum sta treaba aici.

Nu am aparat pe nimeni,dar tema acestui topic este alta.

atata timp cat e o organizatie condusa de un ungur are treaba cu ungurii

Aici vorbeam despre numele organizatiei.

si clerul si cioroii au aceeasi problema cu impozitarea, deci nu inteleg de ce ii protejezi pe unii si pe altii nu. Ipocrizie? :D

Apropo, de gura oamenilor sau nu, din banii babelor sau nu, in afara de biserica, armata si vreo 2 tiruri pe care scria izvorul minunilor eu nu am mai vazut pe nimeni la inundatiile de anul acesta si nici la cele de acum doi bani <ii excludem pe datatorii din gura gen babescu, blondina si boc>.

Nu am aparat pe nimeni,dar tema acestui topic este alta.Normal,trebuie sa se promoveze si ei nu?Mai nou inundatiile au avut loc deoarece este evolutia in scoli si de aceea este dumnezeu suparat.

Eu cred ca banca - o insitutie care nu produce nimic si care te fura pe fatza, reprezinta o problema mult mai mare decat biserica.

Creeaza un topic separat.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...