Jump to content
Lobster Dog

ego online vs. ego real

Recommended Posts

toti ii stim p-aia care pun mana pe moderator si din momentul ala se dau pe majuscule, scrisul super super corect gramatical verificat de 10 ori inainte de a fi postat, pe userii care-si schimba stilul de a vorbi/tasta de pe o zi pe alta, de aia care-si aduc prietenele p-aici pentru ca n-au cui se lauda irl cu ele si oricum aici n-o vezi deci nu poti sa crezi ca-i de tot rahatul, de userii/moderatorii pentru care forumul e un job, de ala care vrea un post de moderator si asteapta ani pentru asta etc, intelegeti voi ideea.

ce anume va influenteaza sau daca nu e cazul, care-i motivul pentru care oamenii fac asta pe internet? aveti ceva de castigat?

este un topic SERIOS, eu am intalnit foarte multi care p-aici sunt "tatal lor" s.a.m.d iar in viata reala sunt vai de capul lor si ma tot intrebam chestia asta de foarte mult timp.

Link to comment
Share on other sites

Dar de ce ti-ai facut user nou special pentru a adresa o intrebare ? Nu suna putin a ipocrizie ? Tu ce ai avea de castigat/pierdut daca ai fi postat de pe userul tau ? :)

Un utilizator in momentul cand devine moderator normal ca i se impune o conduita, anume responsabilitati, etc pe care in mod evident trebuie sa le respecte o data cu acceptul functiei de moderator. E ca si atunci cand te angajezi la o banca, chiar daca preferi sa te imbraci sport in momentul in care te-ai angajat si ai acceptat regulile de conduita le respecti.

De satisfactie personala nu ai auzit, sau pt tine totul se rezuma la bani si lucruri materiale ?

De unde stii tu ca toti astia sunt "vai de capul lor" in viata reala ? Ii cunosti ? Suna putin a invidie din partea ta ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Wandering

poate o fi unul cu 3000+ posturi pe contul adevarat care a postat fara spam si este invidios pe aia cu 100 de posturi si deja rang mare..

nu are dreptate,cred ca rangul de moderator se ia foarte greu,si cand il iau o sa incearca sa il respecte..(adica e normal sa se corecteze de fiecare data cand posteaza ca sa nu dea semne de imaturitate etc.)

apropo la faza cu (aia care isi aduc prietenele pe aici se potriveste perfect R_superstar cu lemonade chiar daca n-au moderator)

Link to comment
Share on other sites

Dar de ce ti-ai facut user nou special pentru a adresa o intrebare ? Nu suna putin a ipocrizie ? Tu ce ai avea de castigat/pierdut daca ai fi postat de pe userul tau ? :)

Un utilizator in momentul cand devine moderator normal ca i se impune o conduita, anume responsabilitati, etc pe care in mod evident trebuie sa le respecte o data cu acceptul functiei de moderator. E ca si atunci cand te angajezi la o banca, chiar daca preferi sa te imbraci sport in momentul in care te-ai angajat si ai acceptat regulile de conduita le respecti.

De satisfactie personala nu ai auzit, sau pt tine totul se rezuma la bani si lucruri materiale ?

De unde stii tu ca toti astia sunt "vai de capul lor" in viata reala ? Ii cunosti ? Suna putin a invidie din partea ta ...

daca aveam CONT, intram pe de pe contul meu, cum n-am cont, am facut alt cont si sunt Thade, deci ce-ai spus tu mai sus e ca si sters.

nu m-am referit la tine, tu asa ai fost mereu, eu m-am referit strict la cei care bat norii (aka se transforma) de pe o zi pe alta pe forumul asta.

Wandering, n-ai inteles nimic si nu mi-ai raspuns la intrebare, iar tu Iceman, nu mi-ai raspuns la intrebare, zi-mi ce castigi pentru ca a spune "satisfactie personala" cand vorbim despre un forum e superficialitate

sa nu-ntelegi gresit, nu vreau sa ma CERT CU NIMENI, nu vreau sa se atace nimeni, vreau doar sa stiu parerile userilor, atat, nu vreau sa stiu ce-ai facut tu, ce-a facut ala, ce-am facut eu, vreau sa stiu exact cum vad userii si moderatorii faptul CA CAracterul unora se transforma in ceva scarbos/bun dupa un anumit timp si nu cred ca-s singurul care vrea acest lucru.

si da, la mine totul se rezuma la bani si la lucruri materiale in proportie de 90% si nu-mi spune ca "nu toti suntem la fel" pentru ca nu poti compara forumului cu ceea ce-am spus eu. EVER.

raspunsul nu ar trebui sa fie mai lung de 2 randuri btw, e ceva foarte simplu. raspunsul si atat, that's not fucking hard.

Link to comment
Share on other sites

Tu vezi lucrurile mult prea rigid.

In spatele acelui forum se ascund niste servere (de play online sau nu), servere in spatele carora se afla niste oameni (ca mine de altfel) ce pun pasiune in a le intretine si isi pierd zile/nopti muncind la ele, impreuna, individual, ... Ce este defapt important din toata asta este ca in spatele muncii acelor oameni care stau si pierd zile/nopti se afla o comunitate, niste oameni (de obicei copii) carora le pui un zambet pe buze atunci cand fac un level up (sau ce o fi el, nesemnificativ pt mine si pt altii, dar f semnificativ pt ei), care sunt tristi (majoritatea copiilor) atunci cand nu mai merge serverul si vin sa-ti multumeasca atunci cand il repari. In fond, totul se rezuma la oameni si relatia intre ei. A face un bine benevol nu cred ca este atat de rau pana la urma. Nu-mi spune ca tu nu ai avut o satisfactie cat de mica atunci cand ai primit admin la CS sau moderator la muzica si ai putut catusi de putin sa ajuti pe altii cu diverse. Fac parte din comunitatea aceasta de 5 ani de zile, timp in care, cred eu, am reusit sa aduc si cateva lucruri bune comunitatii, lucruri pe care altii probabil ca nu au reusit sa le realizeze. Satisfactia mea sta in utilizatorii multumiti. Lamurit ? :P

Link to comment
Share on other sites

da, multumit de felul in care ai raspuns. dar eu nu vreau sa stiu achievementurile fiecaruia pe forum, ci felul in care userii vad alt user dupa ce acesta se 'schimba' in bine sau in rau dupa (sau nu) ce-au primit moderator. asa zisii impresionisti ai forumului, ca peste tot exista, vreau sa vad cum TU(tu, userul) ii vezi pe ei si cum te vezi pe tine fata de ei si ce anume ti-a provocat schimbarea sau ce anume le-a provocat lor schimbarea in rau/bine.

Link to comment
Share on other sites

Raspunsul nu este atat de greu..

Ce anume le-a provocat schimbarea? - A ocupa o functie de moderator pe un forum foarte cunoscut sau cel putin destul de cunoscut, in care activeaza un numar mare de persoane zilnic, a te ingriji de o sectiune, de organizarea si coordonarea ei implica o oarecare responsabilitate. Care la randul ei duce spre maturizare. Sa zicem ca grupul de moderatori e un agent al socializarii pe un forum.

Ce parere am eu despre asta? - Pai adaptarea la un comportament adecvat pentru un moderator nu poate insemna decat ceva de bine, din moment ce el trebuie sa fie un exemplu si implica dorinta de a vrea a face ceva bun pentru comunitate, iar o parere proasta n-am cum sa am.

Cat despre cei care asteapta ani de zile pentru a primi moderator am sa le spulber eu visele si sa le spun ca nu vor primi si ca asteapta degeaba. Motivul nu e greu de ghicit.

Link to comment
Share on other sites

da, multumit de felul in care ai raspuns. dar eu nu vreau sa stiu achievementurile fiecaruia pe forum, ci felul in care userii vad alt user dupa ce acesta se 'schimba' in bine sau in rau dupa (sau nu) ce-au primit moderator. asa zisii impresionisti ai forumului, ca peste tot exista, vreau sa vad cum TU(tu, userul) ii vezi pe ei si cum te vezi pe tine fata de ei si ce anume ti-a provocat schimbarea sau ce anume le-a provocat lor schimbarea in rau/bine.

sunt ipocriti ma...

oamenii nu se schimba.

nu cred ca are sens sa detaliez, sa specific. se cunosc si se stiu.

Link to comment
Share on other sites

Sa spun din experienta proprie ce inseamna sa primesti moderator pe un forum mai important (sunt mai multe, eu consider ca si LM face parte din aceste "forum-uri importante"). Cand deja te vezi cu Asisstent sau Moderator sub avatar, deja prin definitie incerci sa postezi cat mai la subiect, consideri ca acel icon este o "onoare" pt tine si trebuie sa te porti ca atare. Nu e vorba doar de satisfactie (nu la toti) ci si un pic de frica pt unii, care mereu se gandesc "daca fac ceva rau, daca imi scot astia asistentul/moderatorul"... si altele. Nu trebuie considerati ca niste fricosi, dependenti ci ei doar vor binele .. e si normal pentru cineva care a dorit sa ajute sa ajunga in situatia respectiva.

Da, aici dau dreptate si utilizatorilor .. cand primesti moderatorul / asistentul primesti o anumita "putere" (nu la propriu) dar ceva ce te face sa te simti important in comunitate si ceva care, dupa parerea ta, te face sa-ti impui puterile in fata unui utilizator obisnuit. Nu e neaparat in toate cazurile, dar poate fi asa. Da, un icon sub avatar te poate schimba putin, cateodata ti se cere, cateodata din cauza celui care-l poarta .. sunt tot felul de moderatori / asistenti si fiecare din ei se poate comporta intr-un stil caracteristic.

Pana la urma, asa se intampla cu toti ... chiar si cu tine Thade (nu am nimic cu tine, dar acu cativa ani cand aveai moderator la Muzica am avut o altercatie cu tine). Celor care nu au moderator sau nu mai au moderator li se pare un abuz din partea noastra dar niciunul nu se gandeste cum e sa fii moderator si ce mentalitate trebuie sa "prezinti" in fata utilizatorilor.

p.s. m4x aici, nu am postat de pe contul principal deoarece sunt ocupat cu bac-ul si am cerut SS :)

Link to comment
Share on other sites

m4x, repet, nu e vorba de persoane, nu dam nume, nu aratam cu degetul, nu stiu ce altercatie ai avut cu mine dar eu cum sunt pe forum asa sunt si-n realitate, ma port frumos cu cine merita si urat cu cine nu merita.

mersi de raspuns Wizard.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wandering

intr-un fel are dreptate

Unii moderatori nu sunt(erau) potriviti pentru rangul lor gen fanaticaldoll

In ultimul timp mi se pare stupid ca astia de 100 de posturi sa primeasca moderator intr-o sectiune atat de importanta ca discutii generale,unde se discuta aproape orice

Oricum linkmania nu este si nu va fi niciodata un forum civilizat,pe langa softpedia e un forum de kkt,ce conteaza severele alea pe care se joaca oamenii,pur si simplu faceati o comunitate cu clanuri blablabla ati nceput total gresit,cea mai grava etapa a fost cand ati pus skinul asta de iti vine sa vomiti,sincer ati mers foarte gresit,si ce ziceti se serverele voastre? Iceman am vazut cum puneai pe aia sa floodeze toate serverele de samp sa vina pe lm,toti au recunoscut ca tu i-ai pus,jucam pe alte servere precum sharp si veneau aia ca idiotii,cel putin 20 si ziceau : BA VENITI PE LM SERVER TARE. FAC UN SERVICIU LUI ICEMAN

si ce conteaza,cine trudeaza pentru serverele voastre uitate de lume? nu mai aveti sprijinul rds..forumul asta e dus

edit: m-am gandit mai bine si toti moderatorii astia aparuti peste noapte sunt idioti,copii care in viata reala se plictiseau si acum se lauda cu rangul lor misto pe lm,pe pariu ca in viata reala nimanui nu ii pasa de asta,zeilor

warn pentru limbaj de codru

100% a 3-a oara, suspend permanent

Edited by blk
Link to comment
Share on other sites

pls stop posting you down syndrome fg.

daca primesc raspunsuri bune si dati raspunsuri decente, promit ca la sfarsit va fac o lista cu oameni care se dau importanti pe forum si de care irl in 5 minute ii faci sa planga. sounds nice, right? vreau raspunsuri inteligente si la obiect.

intreb iar: de ce credeti voi ca oamenii se poarta pe un forum altfel decat se poarta irl? ce vor ei sa demonstreze?

ma refer la aia care dupa 2 ani de postat incep sa scrie cu majuscule, aia care se cearta si sunt super inteligenti si nu accepta faptul ca gresesc etc, daca va puneti mintea la contributie putin nu ar fi deloc greu sa dati raspunsuri bune.

Link to comment
Share on other sites

Interfata cu virtualul ofera un spatiu generos pentru orice individ de a isi proiecta imaginea sa ideala, nu neaparat si reala. Daca aceasta imagine virtuala ce se apropie de ideal este sustinuta si de statut/functii/roluri atunci fireste ca pentru persoana respectiva schimbarea de statut are efecte in planul comportamentului virtual (mai rar si real). Daca e vorba de teenager, atunci poate fi influentat si caracterul/personalitatea in ansamblu desi trasaturile fundamentale se vor pastra. In genere, personalitatea virtuala compenseaza frustrarile sau lipsurile resimtite la nivel individual in viata reala.

Va rog insistent sa nu transformati acest topic in unul clasic de injurat linkmania sau moderatorii iar pe initiator sa incerce sa-si modereze topicul cu istetime si fara atatea remarci cu iz de flame.

Link to comment
Share on other sites

Domnu Theidi eu recunosc ca sunt oarecum ahtiat dupa puterea care mi-o dau aceste badge-uri de o culoare indoielnica sub avatar. Am o oarecare traire perversa care seamana cu starea de excitatie aparuta prin asfixiere cand acord suspenduri fac circ si trec cu Panzerul peste cadavrele bietilor forumisti pacifisti. tin sa mentionez ca sunt un soarece de biblioteca..chiar de arhiva..imi place sa ma joc Super Mario si nu am depasit niciodata limitele camerei mele fara sa-mi dea sangele pe nas.

PS ca se schimba unii ? Asta e discutabil...in mod cert isi revizuiesc atitudinea si felul in care posteaza o data ce au o oarecare functie pe forum..e natural si nu vad nimic ipocrit in asta.

Ca altii uita de unde-au plecat? Asta e alta poveste. E valabila oricum in viata de zi cu zi.

Link to comment
Share on other sites

In mod clar si evident - dupa natura postarilor - cred ca se vede cine e soarece de librarii, biblioteci si arhive in acelasi timp. :D ... si targuri de carte din cand in cand, dupa caz =))

Link to comment
Share on other sites

Daca in 5 minute ii faci sa planga de ce sa se poarte la fel si pe forum? Unii vor sa evadeze din viata de zi cu zi intr-o lume virtuala. Vezi WoW, 4chan si chiar Linkmania. In acest scop, se poarta altcumva. Unii se poarta ca un Emo Undead in wow, altii ca un retardat pe /b/ si altii devin constiinciosi moderatori pe LM.

Nu mi se pare cea mai urata alternativa. Pe 4chan / wow forums ai pus intrebarea asta? Se intampla in toate comunitatiile online, unii prefera sa traiasca in virtual in timpul lor liber.

edit: Eu scriu cu majuscule ca asa sunt obisnuit sa scriu la serviciu.

Link to comment
Share on other sites

Schimbarea comportamentului e ceva necesar pentru userul care tocmai a primit moderator si desigur e ceva normal sa se dea la majuscule la scrisul super super corect ....daca nici ei...pai noi in nici un caz .

@Aia care pun mana pe moderator si incep ei sa sufere de putere maxima ..sunt exact ca "vedeta" care nu are mai mult decat o prestatie buna si nu isi mai vede nasu de basini.

@Aia care isi aduc prietenele aici ...sunt prea mici ...si oricum subiectu asta nu e discutabil.

Restu ...sunt plictisiti , le face placere ...isi ocupa timpul liber...in fine e treaba fiecaruia de ce sta pe internet ...a ..si aia de asteapta sa primeasca "moderatorul" ani de zile ...nu stiu ...se vor mai importanti ...poate.

Lobster Dog , vreau lista ..public :yum:

Link to comment
Share on other sites

m4x, repet, nu e vorba de persoane, nu dam nume, nu aratam cu degetul, nu stiu ce altercatie ai avut cu mine dar eu cum sunt pe forum asa sunt si-n realitate, ma port frumos cu cine merita si urat cu cine nu merita.

mersi de raspuns Wizard.

Nu am vrut sa deranjeze, a fost doar un exemplu in care eu eram simplu user si tu moderator. Acu, dupa ce am vazut ce inseamna sa fii moderator am inteles exact ce-ai vrut sa zici atunci. Ma scuzi daca a fost ceva ofensator :P Oamenii au tendinta sa se schimbe dupa grupul din care fac parte, astfel sa le castige "increderea". Poate fi considerat si asta un motiv pentru care unele persoane se schimba dupa ce primesc accces. Da, si eu mi-am schimbat putin atitudinea fata de cum eram pentru ca le dai un deget si ei iti iau toata mana. Oarecum trebuie sa ai si o pozitie superioara fata de ceilalti daca nu, ajung sa ti se suie in cap ..

Link to comment
Share on other sites

de aia care-si aduc prietenele p-aici pentru ca n-au cui se lauda irl cu ele si oricum aici n-o vezi deci nu poti sa crezi ca-i de tot rahatul

@Aia care isi aduc prietenele aici ...sunt prea mici ...si oricum subiectu asta nu e discutabil.

care isi aduc prietenele pe aici se potriveste perfect R_superstar cu lemonade chiar daca n-au moderator)

Mda, se putea sa nu fiu adus in discutie...? Ca sa te lamuresc pe tine, domnule Wandering (desi ai parasit rusinos forumul, dar probabil ca te vei intoarce cu alt cont), legat de ce a spus Thade: cand urmarea Lemonade forumul eram colegi, ii mai povesteam eu ce am mai postat sau ce glume am mai vazut pe aici (mai ales de la tine, Thade si de la Rene), am facut-o curioasa si si-a facut cont, doar nu o obligam sa intre pe forum. Nu vad rostul in a-mi aduce prietena pe forum: sa ma dau mare in fata unor necunoscuti (o mica parte sunt cunoscuti de messenger, nu mai mult) sau sa ma aprecieze pentru ceva? Pentru ce? N-as dori sa castig respectul altor forumisti decat prin ceea ce fac aici, nu prin povestile pe care le-as putea indruga.

Link to comment
Share on other sites

Guest erifeek

topicu' asta a fost facut pentru niste persoane anume , niciuna dintre ele nu se simte ? :rofl2:

Link to comment
Share on other sites

Lancelot, prima parte a raspunsului tau e de cacao, in primul rand nu trebuia sa vorbesti de tine, n-are sens.

blk, deci ti se pare ok ca un om sa se poarte altfel virtual decat irl, pe un forum, ok

m4x, realizezi ca pozitia superioara a unui user prin faptul ca are moderator sau ca scrie cu majuscule (exemplu) este zero?

superstar, te-nteleg, dar daca o aduceai si mai puneai si o poza cu ea si comentati amandoi happy happy joy joy, cum era? nu exista "nu se intampla asta oricum", raspunde-mi la intrebare asa cum ti-am pus-o.

mehico, realizezi ca nu pregatesti pe nimeni pentru viitor aici, de ce te mai complici? faptul ca-ti place sa stai pe forum nu e un motiv, gaseste alta scuza/motiv

logs, nu exista flame, exista realitate, get used to it, daca voiai ordine aveai 100 de joburi acum si probabil nu intrai pe forum

o alta intrebare ar fi : cati dintre cei cunoscuti de voi sau cati dintre voi pot tine o discutie irl la fel de aprinsa ca cele de p-aici? cati dintre voi poti aduce argumente la fel de rapide, doar nu exista google irl, deci cum faci? au oamenii impresia ca aici stau intr-un club de "inteligenti" si irl stau de fapt intr-un club de "1 digit IQ"?

eu consider viata virtuala (ceea ce tine de forum) o slabiciunea iar pe cei care duc o viata virtuala pe un forum si-si asuma anumite responsabilitati si se uita de sus, superficiali si oameni slabi si nu generalizez, exista cazuri si cazuri..

Link to comment
Share on other sites

mehico, realizezi ca nu pregatesti pe nimeni pentru viitor aici, de ce te mai complici?

Prin asta vrei sa spui ca orice se discuta pe un forum, orice se intampla pe un forum este irelevant, dar gresesti. Avem o generatie preponderenta de 15-18 ani in plin proces de dezvoltare. Nu pregatesc pe nimeni si nu asta e intentia mea, dar se intampla catusi de putin. Prin intrebarile alea s-a cerut explicarea fenomenului si chiar daca raspunsurile nu sunt satisfacatoare pentru anumite persoane, asta e, doar alea sunt, altele nu.

Link to comment
Share on other sites

Asta deja devine o dezbatere in toata regula de aceea voi muta topicul la sectiunea potrivita si voi redenumi topicul.

Din punctul meu de vedere, e normal sa iti schimbi atitudinea online. E unul din motivele pentru care ESTI ONLINE pe un forum si nu in realitate sa iti etalezi fortele REALE. Ma aventurez sa zic ca mare parte din oamenii care posteaza pe un forum sunt falsi. Ma aventurez ca mare parte din oamenii pe care ii cunosti TU doar irl sunt falsi. E natura omului sa isi creeze o imagine pe care sa si-o aproprieze pentru a deveni acel lucru. Este unicul mod in care oamenii se pot schimba. Te prefaci ca esti ceva pana devi acel ceva.

Este mai usor pentru unii oameni sa inceapa aceasta prefacere online pentru a o aplica apoi irl. Detii o functie de putere pe un forum, te obisnuiesti sa ai un stil de a vorbi autoritar iar apoi incerci sa aplici aceleasi lectii irl cand se iveste ocazia. E mai usor sa ai un "sandbox" unde nu conteaza nimic sa practici sub anonimat toate aceste lucruri.

Asta este, desigur, numai clasa de oameni la care faci tu referire. Exista si altfel de oameni. Eu unul sunt moderator din pur interes. Ma intereseaza clar experienta de moderator pe un forum mai mare. Ce e drept, dupa cum am zis de-a lungul timpului, vreau sa ajut comunitatea LM, si incerc sa o fac si acum ca moderator. Faptul ca scriu corect si cu majuscule nu cred ca are nicio legatura din moment ce sunt obligat la serviciu sa scriu extraordinar de corect atat in romana cat si engleza. Daca te uiti la primele posturi de pe userul black (e mai vechi decat blk) vei vedea ca aveam si acum 4 ani tendinta sa scriu corect. M-am schimbat destul de putin, doar ca sunt mai putin sarcastic.

Nu stiu la cine te referi in afara de mine si de la cine mai astepti raspunsuri. Eu unul sunt aici si te ascult daca vrei sa imi zici ceva. (am presupus ca te referi in principiu la mine deoarece stiu ca aveai o raca cu mine ultima oara cand ne-am "vazut". daca nu e cazul, greseala mea).

Dupa cum ziceam, moved dezbateri si rename.

Link to comment
Share on other sites

Hmm eu cred ca dezbaterea asta e de fapt veche de cand e lumea. Cati dintre noi nu si-au modificat linia de comportament si felul de a pune problema irl tocmai pentru a obtine ceva? ( o avansare/promotie/beneficiu) Macar la nivel inconstient si tot cred ca e vorba de un procent care tinde spre 90 %. Iar cei care nu recunosc si cei care sustin ca ei se poarta la fel de rebel si de libertin in orice situatie....nu am decat o intrebare..Pe cine credeti ca pacaliti ?

Din pacate in our days si in societatea in care ne zbatem dualismul comportamental iti poate deschide mai usor calea spre succesuri

Link to comment
Share on other sites

de aia care-si aduc prietenele p-aici pentru ca n-au cui se lauda irl cu ele si oricum aici n-o vezi deci nu poti sa crezi ca-i de tot rahatul

Thade, dar cand tu iti puneai gasca de admiratori sa ma injure - tot virtual -, cum era? Pentru ca la final sa vii cu argumentul suprem... "mai da`te`n %^$#$&&*^((&* de %$$##%*&^*"... in aplauzele indelungate ale asistentei.

Asta nu e tot ipocrizie?

raspunsul nu ar trebui sa fie mai lung de 2 randuri btw, e ceva foarte simplu. raspunsul si atat, that's not fucking hard.

Raspunsul se afla in reclama de la Clicknet de acum vreo 2-3 ani : "Fii liber. Fii cine vrei tu sa fii, pe net."

Asta este lumea virtuala, cu regulile ei. Iti plce intrii, nu-ti place nu intrii. Raspunsul poate fi comentat in zeci de moduri si feluri. Parerea mea este ca libertatea pe care ti-o ofera netul dauneaza grav propriei persoane.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...