Jump to content
Random Hero

Diferentele dintre sex si dragoste

Recommended Posts

O intrebare simpla: ce inseamna pentru voi diferenta (sau diferentele) dintre a face sex si a face dragoste?

Pai a face sex poate insemna sa te duci si la ultima prostituata sa o faci si a face dragoste poate insemna sa o faci mai pasional si nu cu oricine ... intelegi la ce ma refer ;) (parerea mea)

Link to comment
Share on other sites

Guest HateLord

Dragoste poti face numai cu o persoana pe care o iubesti; sex poti face cu oricine.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Cand iti faci prietena primele 6 luni faci dragoste , dupa astea 6 luni se numeste sex.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dragostea este un lucru inventat de barbati pentru nu a mai da bani cand fac sex! :rofl1:

ot: chiar acum o luna sau 2 am vazut un documentar despre asta. S-a descoperit ca atunci cand faci sex sunt active anumite parti ale creierului... iar atunci cand esti cu persoana iubita sunt active alte parti ale creierului... sau ceva de genu :)) ... ideea era ca sexul este doar sex... si nu are nimic in comun cu dragostea ... whatever :duh: :duh:

Link to comment
Share on other sites

asta imi aduce aminte de intrebarea cliseu a baietilor smecheri de pe mirc sau ce mai era pe vremea aia :P

pe langa faptul ca sexul si dragostea definesc notiuni cu totul diferite (sexul - o actiune; dragostea - un sentiment), nu mai exista alta diferenta. chit ca o faci cu sotul sau cu o dezbracata de pe centura, tot sex se cheama, iar sintagma "a face dragoste" e doar o metafora transformata inexplicabil intr-o actiune diferita de sex.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Dragostea este un lucru inventat de barbati pentru nu a mai da bani cand fac sex! :rofl1:

ot: chiar acum o luna sau 2 am vazut un documentar despre asta. S-a descoperit ca atunci cand faci sex sunt active anumite parti ale creierului... iar atunci cand esti cu persoana iubita sunt active alte parti ale creierului... sau ceva de genu :)) ... ideea era ca sexul este doar sex... si nu are nimic in comun cu dragostea ... whatever :duh: :duh:

Prdon, dragostea e un lucru inventat de EVREI pt. a nu mai plati ... :P

Link to comment
Share on other sites

in primul rand dragostea nu e o actiune. "dragoste=sex cu persoana iubita" e o analogie de prost gust

Daca gandesti asa inseamna ca n-ai facut dragoste pana acum. Cam stupid sa afirmi ca nu exista nici o diferenta intre cele doua, cand de fapt este una foarte mare. E ca si cum ai spune ca nu exista nici o diferenta intre aromele tigarilor, ca de fapt e same shit, tot fumat se cheama :). De asemenea, poti spune ca merele au alt gust decat perele doar dupa ce le gusti pe amandoua.

Avem doua actiuni: a face dragoste si a face sex. Evident la baza amandorura sta contactul sexual. Diferenta o fac restul gesturilor.

Link to comment
Share on other sites

nu avem deloc doua actiuni. dragostea n-o faci, o simti. "a face dragoste" e o expresie de fite si trebuie sa fii o persoana destul de ingnoranta si cu o judecata simplista daca accepti asa ceva in limbajul tau si daca nu incerci macar sa faci o analiza a celor doua concepte.

nu exista mai multe tipuri de sex, ci o diversitate de motive si dorinte pentru care faci sex.

zau asa, chiar nu ti se pare un cliseu de prost gust expresia asta?

ps. analogia cu fumatul nu are nicio legatura. ba din contra, nu face decat sa confirme ce am spus eu. chiat ca fumez tigari de foi, trabuc cu aroma de cirese, narghilea, iarba sau mai stiu eu ce, tot fumat se cheama, difera doar ceea ce doresti sa fumezi.

Link to comment
Share on other sites

nu avem deloc doua actiuni. dragostea n-o faci, o simti. "a face dragoste" e o expresie de fite si trebuie sa fii o persoana destul de ingnoranta si cu o judecata simplista daca accepti asa ceva in limbajul tau si daca nu incerci macar sa faci o analiza a celor doua concepte.

Doar nu or fi toti la fel de modesti, destepti si complecsi ca tine.

nu exista mai multe tipuri de sex, ci o diversitate de motive si dorinte pentru care faci sex.

Si sexul e o transpunere a sentimentelor. :bye2: Poate unora nu le-o place sa faca sex ca si curvele.

P.s.: Mai de prost gust par incercarile de defrisare a caracterului figurativ apartinand limbii romane.

Link to comment
Share on other sites

Adalet, mie mi se pare de prost gust sa-i adresezi cuvantul "curva" lui Lucky, prin ocolisuri si ironii. :)

Scuze de off-topic, dar era necesar...

"esti curva" = warn

"Poate unora nu le-o place sa faca sex ca si curvele" = warn :-j

Link to comment
Share on other sites

Pastrand acelasi stil, ar trebui ca replica mea sa inceapa cu "Lemonade, mie mi se pare de prost gust sa cauti flame-ul intr-o discutie care deja a alunecat inspre dispute personale cu iz de paruiala adolescentina".

Daca doresti sa atragi atentia cuiva, o poti face pe PM si sa eviti provocarile evidente aici.

Cat despre discutie, un avertisment merita _alexa_, Lucky si Adalet care incearca sa isi promoveze ideile prin atacuri (mai mult sau mai putin subtile si reusite) la persoana. Nu pricep cum de nu isi dau seama ca un asemenea tip de discurs nu le va aduce niciodata intr-o situatie favorabila iar calitatea argumentelor sustinute scade vertiginos.

Va recomand sa va mutati disputele personale in Fight Area.

Pastrand aceeasi linie aici riscati un suspend.

Link to comment
Share on other sites

diferenta (in mare) dupa parerea mea consta in .. pregatire, detaliile din jur, atentia acordata partenerului si durata

Cam la asta ma gandeam si eu, as zice: preludiu si postludiu ^_^

Link to comment
Share on other sites

Nu pricep cum de nu isi dau seama ca un asemenea tip de discurs nu le va aduce niciodata intr-o situatie favorabila iar calitatea argumentelor sustinute scade vertiginos.

Din punctul meu de vedere nu prea se poate argumenta, ambele "tabere" avand dreptate.

Strict tehnic sau semantic, LuckyShot are dreptate. Sexul este sex. Pana la urma, doi parteneri intre care exista sentimente profunde pot sa nu se potriveasca si sa nu le iasa oricat de multa pasiune ar fi indusa de catre cerebral sau subconstient. Iar partea cu sexul sa fie mai proasta decat un ONS sau un weekend de sex fara complicatii.

Pe de alta parte, multe persoane simt nevoia sa faca distinctia clara intre a face sex doar din instinct sau ca modalitate de rezolvare a unor curiozitati sau "probleme" si sexul rezultat ca urmare a unor sentimente. Si atunci este nevoie de o definitie.

Problema este ca si ideea de "a face dragoste" incepe sa fie denaturata de catre fetele "de consum" care au dus prostitutia la un alt nivel, dar care incearca sa se diferentieze de curvele clasice, incercand sa induca ideea ca ele l-ar iubi pe partener (pana la ultimul leu, evident) si ca ele "fac dragoste, nu sex" (probabil cu cardul de debit al partenerului).

Link to comment
Share on other sites

Problema este ca si ideea de "a face dragoste" incepe sa fie denaturata de catre fetele "de consum" care au dus prostitutia la un alt nivel, dar care incearca sa se diferentieze de curvele clasice, incercand sa induca ideea ca ele l-ar iubi pe partener (pana la ultimul leu, evident) si ca ele "fac dragoste, nu sex" (probabil cu cardul de debit al partenerului).

tocmai din cauza asta nu inghit deloc expresia "a face dragoste" si asta incercam sa subliniez.

contrar suspiciunilor lui adalet si ale alexei, n-am negat niciodata faptul ca n-ar exista o diferenta intre a face sex si a face dragoste, doar ca expresia mi se pare exagerata si de fatada. tu trebuie sa stii ce fel de sex faci, nu cei din jurul tau.

Link to comment
Share on other sites

Problema este ca si ideea de "a face dragoste" incepe sa fie denaturata de catre fetele "de consum" care au dus prostitutia la un alt nivel, dar care incearca sa se diferentieze de curvele clasice, incercand sa induca ideea ca ele l-ar iubi pe partener (pana la ultimul leu, evident) si ca ele "fac dragoste, nu sex" (probabil cu cardul de debit al partenerului).

Pai hai sa lasam problema asta la o parte ca ajungem la drobul de sare si o sa stam sa ne jelim toti la el. Ideea in sine era ca, daca dai dovada de intelegere a definitiei si reusesti sa treci granita determinismului in sine, ajungi sa intelegi conceptul asa cum trebuie, de unde rezulta ca simplitatea aferenta gandirii personale, e nula. Daca ajungem la motive gen bani, instinct etc. etc. atunci ignoranta mea poate spune ca nu depaseste respectul datorat verilor nostri primari (primatele) pentru ca aia si-o trag nene. Si-o trag si doar atat.

Cu toata stima, ma retrag in aceeasi forma ... "simplista". :unsure:

P.S.: Una e cand vrei sa discuti/dezbati, alta e cand incepi sa-ti afisezi marfa pe diverse tarabe. Se stiu ei care.

L.E.: Hai sa gandim profund ...

"Hun, did you cheat on me ?"

"No dear, i made sex with him"

"WHAT ?!"

"Excuse me, i made love with him"

E pe preferinte daca nu ma insel.

Link to comment
Share on other sites

atunci ignoranta mea poate spune ca nu depaseste respectul datorat verilor nostri primari (primatele) pentru ca aia si-o trag nene. Si-o trag si doar atat.

Esti rautacioasa. :P Si discriminatorie. :P

Din cate stiu, demonstrat, este ca doar oamenii si delfinii si-o trag din placere, in afara perioadelor prolifice.

Asa ca doar noi si delfinii ne-am putea incadra la conceptul de "a face dragoste". La restul este evident ca o fac instinctiv.

E pe preferinte daca nu ma insel.

Daca e sa ne luam dupa internet... http://ijustmadelove.com/

Cred ca making love-ul e functie de accesul la internet. =))

Ca imi vine greu sa cred ca africanii nu si-o trag mai deloc.

Scuze de interludiul nu foarte serios... nu e intentionat, e functie de starea de spirit.

Link to comment
Share on other sites

a face sex / a face dragoste

am citi mai sus ca " a face dragoste" poti numai cu prietena

iar "a face sex" faci cu femei usoare...

pai cea mai simpla descriera..sau parere ar fi

aman2 inseamna acelasi lucru si au devenit un moft uman

sexul este ptr inmultire...ptr procreere...

poate ca am eu gandirea precoce...sau poate cine stie..

nu sunt genul de "one night run. sau hit and run"

poate sunt eu genul caruia ii place preludiul inainte de actul sexual ( ptr ca pana la urma ati facut din 2 cuvinte diferite referire la acelasi lucru.actul sexual)

poate ca sunt eu genul ca atunci cand se termina totul sa ia persoana de langa el in brate...poate cine stie..

dar toate au mai multe in comun

ca sa poti comite actul sexual

trebuie sa exista un anumit nivel de excitatie...acesta venind dupa un anumit preludiu

ambianta o poti folosi ptr placerea ta..sau poti sa nu o folosesti..

daca ati sta sa va ganditi..poate ati facut "sex" cu persoana iubita..

undeva la munte cu gasca in cort...sau la un party intr-o camera vecina

si multe alte exemple

sa faci "dragoste" nu inseamna numai petale de flori..

muzica buna lumanari sau mai stiu eu ce nebunii...sampanie ...sau spuma din cada...

desi nu neg..sunt genul caruia ii plac draciile astea :)

dar pana la urma totul se rezuma la preludiu..

frumusetea excitarii partenerului fara atingerea organelor sexuale..

totul se rezuma la atingeri tandre...sarutari fierbinti si multe altele...

dar acelasi lucru l-ai putea face cu o tipa cunoscuta la un party sau cu prietena ta...

nu se rezuma totul la "daca nu iubesti acea persoana nu poti face dragoste"

totul tine de cum iti place tie...ce iti doresti u de la acea "partida"

nu-mi spuneti ca nu ati patit sa nu aveti chef de "o noapte fierbinte" iar partenerul isi dorea asta...

si/sau poate nu aveai chef de acel "preludiu" ..asta nu inseamna ca ati facut "sex"

pana la urma si una si alta se rezuma la actul sexual..

numai ca unii s-au gandit sa deosebeasca ei (A) de (B ) prin aceste 2 denumiri..

sau probabil act sexual era prea lung si folosit in prea multe exemple asa ca au gasit acesti

2 surogati...

care da in dex fiecare inseamna altceva...

rezultat...

amandoua cuvintele se rezuma la factorul comun

act sexual...numai ca unul are si "garnitura"

Link to comment
Share on other sites

Nu exista.

Dincolo de aparentele de 'sex' cu totii cautam altceva: dragoste, intimitate, placere, sentimentul de a fi dorit si atractiv, implinire etc etc etc.

nu cred ca "a te culca" cu cineva se poate numi dragoste, dragostea presupune mai mult decat un act sexual, deci din punctul meu de vedere sexul e sex si dragostea e dragoste. nu are rost sa incurcam borcanele.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...