Jump to content
Linky

Criza mondiala

Recommended Posts

Guest dnd, la munte cu doua minore

Paul Warburg:

“We will have a world government whether you like it or not. The only question is whether that government will be achieved by conquest or consent.”

-treaba cu bancile -> banca nationala (singura producatoare de bani) imprumuta bani altor banci, insa cere mai multi bani inapoi, avand in vedere ca ea este singura producatoare de bani. E ca si cum toti oamenii de pe pamant ar intra pe forumul asta. Eu, fiind singurul producator de mere, v-as da voua mere, insa v-as cere inapoi mai multe decat v-am dat. Voi de unde ati acoperi surplusul? ...

-citisem undeva cum ca aceasta criza e provocata de o supra-productie; nu prea m-am interesant, dar nu pot percepe cum suntem in criza atata timp cat avem mai multe produse decat de trebuiesc? Oo

pai da, da gandeste-te ca si noi luam mere de la altii. cand nu avem, luam de la tine... cand altii (mai mici) ne dau noua noi ti le platim inapoi (dublu). sunt o gramada de afaceri pe care le fac bancile pt a face bani.

supra productia nu inseamna neaparat un lucru bun. piata merge pe sistemul cerere oferta - cand cererea este mai mare decat oferta, cresc preturile si usor se echilibreaza sistemul din nou. invers, creste oferta si cererea ramane la fel (supra productie) pretul trebuie sa scada (mult sau putin, depinde de diferenta dintre oferta si cerere) ca sa se scape de surplusul de produse. daca pretul nu scade, atunci ramai cu o tona de produse nevandute si pierzi o gramada de bani. nu stiu cum s-a intamplat in america, eu ti-am prezentat un scenariu economic in care o supra productie nu aduce niciun beneficiu.

Link to comment
Share on other sites

-treaba cu bancile -> banca nationala (singura producatoare de bani) imprumuta bani altor banci, insa cere mai multi bani inapoi, avand in vedere ca ea este singura producatoare de bani. E ca si cum toti oamenii de pe pamant ar intra pe forumul asta. Eu, fiind singurul producator de mere, v-as da voua mere, insa v-as cere inapoi mai multe decat v-am dat. Voi de unde ati acoperi surplusul? ...

Asta se intampla in america. BNR e o institutie de stat, la fel ca (multe?) altele din Europa.

Link to comment
Share on other sites

Acum ca, in sfarsit, Romania se indreapta cu pasi grabiti spre o prapastie anuntata deja de vreo 2 sau 3 ani..am auzit tot felul de voci care vehiculeaza ideea ca aceasta criza economica e de fapt un fake..o cadere pusa la cale de mintile luminate din banci si politica pentru a mai infrana un pic dezvoltarea globala..si de a reactualiza relatiile de dependenta fata de diversi colosi industriali..Adica pe scurt din criza asta se imbogatesc tot bogatii..deoarece o si controleaza

Link to comment
Share on other sites

Nu prea ai ce sa dezbati la teoriile conspirationiste.. Ma rog, merged dar nu il mut la dezbateri deoarece ma indoiesc ca poate iesi o discutie serioasa in afara de "base e de vina" "sa moara base" si alte pareri la fel de elocvente din partea liceenilor rezidenti.

Prerea mea a fost spusa mai sus:

Criza financiara are o baza reala dar a fost propagata si sustinuta de frica oamenilor.

E foarte posibil sa fie ceva man-made acolo sus. Pana la urma nu e nevoie decat de cativa barosani mari sa isi retraga bani din banci, sa vanda multe actiuni.. si lumea ii va urmari. Daca ei au anticipat criza asta nu stiu, dar este posibil

.
Link to comment
Share on other sites

mda de cand cu noul forum sufar si eu de sindromul search

Problema e ca topicul e mai de actualitate acum pentru noi..de ce? Pentru ca atunci inca nu-si aratase coltii prea bine..acum incepem sa platim dauna totala :)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...