Jump to content
Linky

Criza mondiala

Recommended Posts

Am primit astazi un mail prin care o persoana (nu stiu care) a scris un text prin care incearca sa explice ca aceasta criza economica la nivel mondial nu este decat o mare manipulare "orchestrata" de elitele lumii. Dar cam atat va spun eu, in rest va las sa cititi. Nu va speriati ca este mult de citit. Luati si cititi pana la capat ca sa intelegeti ce vrea sa se spuna.

Textul este in forma lui bruta, adica cum l-am primit eu. Nu am adus nici o modificare, si contine linkuri care incearca sa sustina spusele celui care a scris ceea ce a scris, dar nu stiu daca merg sau daca sunt complete, pentru ca nu le-am verificat.

LINK

Am pus tot textul aici pentru ca e mult prea lung / neformatat si lungeste aiurea prima pagina.

Edited by blk
Link to comment
Share on other sites

S-a mai vorbit despre asta pe nu stiu ce canal de televiziune din Franta.

Cam, in mare, aceleasi motive erau expuse si acolo. Pe de o parte pare adevarat, daca luam in considerare spusele despre criza cauzata caderii bursei de la New York din trecut.

Nu stiu ce sa zic. Inca sunt de parere ca sunt prea putine lucruri expuse pentru a concretiza ceva.

Link to comment
Share on other sites

Da...de acord cu tine. Nu pot sa zic ca acum sunt ferm convins, ca aceasta criza a fost planuita, dar ce pot sa zic e ca acum nu prea mai cred mare lucru din ce se zice la televizor, in special ce zic politicienii.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Eu cred ca a fost ceva premeditat insa problema este ca le-a scapat de sub control , de-aia s-a ajuns aici.

Link to comment
Share on other sites

Criza a fost provocata intr-adevar.Pai,pe timp de criza a crescut dolarul american asa subit.Cine a avut de cumparat sume uriase au castigat....

Eu stiam ca exista un "guvern" mondial,stiam si cum se numeste.

Oricum,astia vor sa declanseze apocalipsa.Modelul prezentat este unul foarte potrivit scenariului.Exista deci,3 variante:

1 - amanarea - poate ca acest lucru este inevitabil.

2 - acceptarea - grabim lucrurile,nimic nu tine o vesnicie

3 - evolutia - ne trezim la timp si ramanem ca o societate mai evoluata,care sa vada lucrurile si altfel.

Ciudat,mie nu-mi merge niciun link.Voua?

Link to comment
Share on other sites

hmmm interesant dar mailul probabil e facut de un fanatic cu antihristul lor si cu cipul ...pe tot netul gasesti despre cip , daca ar fi fost cum zice el nu ar fi fost nici un fel de dovezi despre si cum se fa implanta acest cip

Link to comment
Share on other sites

Amestecul asta de speculatii plauzibile si teorii SF devine o procedura deja rasuflata de manipulare :)).

Pacat ca unele din marile adevaruri cu privire la politica mondiala sunt ambalate in asa jalnice extensii ale crizatei teorii a conspiratiei.Iar pentru romanii din ce in ce mai debusolati si dezorientati prinde numa' bine ...

Link to comment
Share on other sites

Amestecul asta de speculatii plauzibile si teorii SF devine o procedura deja rasuflata de manipulare :)).

Pacat ca unele din marile adevaruri cu privire la politica mondiala sunt ambalate in asa jalnice extensii ale crizatei teorii a conspiratiei.Iar pentru romanii din ce in ce mai debusolati si dezorientati prinde numa' bine ...

Oare chiar crezi ca este doar o speculatie? Hai sa luam inceputul textului ok? Parte care spune despre un imprumut colosal facut de sefii mai mari ai acestei tari. Spui ca nu crezi, dar dovezi au fost si inca sunt ca imprumutul a fost facut deja (am uitat sa specific ca acest text dateaza de prin 2009). In cazul in care vei spune ca nu a fost facut nici un imprumut, atunci explica-mi de ce se majoreaza T.V.A.-ul de la 19% la 23 % ?

De ce un proiect de lege care pare a fi fost de toata jena pe vremea lui Tariceanu acum este supus votarii? (Proiectul acela de lege prevede montarea de apometre pe orice sursa de apa naturala gen fantana/izvor). De ce ce se preconizeaza cresterea dobanzilor cu peste 3%?

Nu zic ca textul nu e plin de sf-uri, ba chiar ma bufnea rasul la unele, insa sunt multe pe acolo care m-au pus pe ganduri, lucruri care vrei sau nu sa crezi sunt adevarate.

Link to comment
Share on other sites

Oare chiar crezi ca este doar o speculatie? Hai sa luam inceputul textului ok? Parte care spune despre un imprumut colosal facut de sefii mai mari ai acestei tari. Spui ca nu crezi, dar dovezi au fost si inca sunt ca imprumutul a fost facut deja (am uitat sa specific ca acest text dateaza de prin 2009). In cazul in care vei spune ca nu a fost facut nici un imprumut, atunci explica-mi de ce se majoreaza T.V.A.-ul de la 19% la 23 % ?

De ce un proiect de lege care pare a fi fost de toata jena pe vremea lui Tariceanu acum este supus votarii? (Proiectul acela de lege prevede montarea de apometre pe orice sursa de apa naturala gen fantana/izvor). De ce ce se preconizeaza cresterea dobanzilor cu peste 3%?

Nu zic ca textul nu e plin de sf-uri, ba chiar ma bufnea rasul la unele, insa sunt multe pe acolo care m-au pus pe ganduri, lucruri care vrei sau nu sa crezi sunt adevarate.

bhe la tara la bunicamea baietasi bagau pompa in fantana si udau gradinile cu apa si incet incet sa cam dus apa din fantana....:-?? nu stiu ce sa zic oricum un sambure de adevar are postul asta dar nu cred sa fie chiar asa .

Link to comment
Share on other sites

Ca sa iti raspund punctual:

Pana una alta, pana la incheierea negocierilor oficiale cu FMI, treaba asta cu majorarea taxelor este deocamdata o zvonistica de isterizare in masa in care e scufundata usurel Romanica de 2 zile. Si mai-mai ca as crede ca e pura manevra de manipulare in masa pentru scandalizarea romanilor si pregatirea lor pentru micile sfori ce vor fi trase dinspre Cotroceni.

Ca tara e intr-un deficit bugetar mult mai mare decat cel recunoscut de Bokman si ca suntem datori vanduti la FMI se stie deja, nu se mai indoieste nimeni. De-aici si pana la masura clasica a majorarii taxelor ca metoda relativ safe pentru FMI nu era decat un pas in logica speculativa a negocierilor. Declaratii oficiale deocamdata n-ai. Dar ... c'mon, imprumuturi secrete ?! cand nici macar nu e nevoie de asa secretomanie, mafia e la vedere in tara asta :))

Revenind la topic, asa cum am zis si mai sus, speculatii plauzibile ar fi. Problema este ambalarea lor in aceste texte cu iz puternic propagandistic si pastrarea unor clisee deja fumate din celebrele teorii ale conspiratiei ...

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Asa ca idee ... la caderea turnurilor gemene, J.P. Morgan a incasat asigurarea ... banuiesc ca n-a fost 15 lei , a fost vreo 800 de milioane de $ (sper sa nu ma insel) , acum la criza aceiasi J.P. Morgan a cumparat in hal de pret una din cele mai vechi banci ale Americii ... descurcareti baietii , nu-i asa ?

Edit : astia au fost implicati in foarte multe ... nu-mi vine acum sa dau ex. , dar cautati si voi sa vedeti cam ce reprezinta numele asta, cred ca detine 30 la suta din economia Americii .. poate mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu era Mugur Isarescu la guvernarea BNR, euro nu era doar 4 lei, e clar. El e singurul capabil din toata adunatura aia de "conducatori" care se pricepe la ce face. Liberalismul a fost intotdeauna pe principiul "taxe mici profit mare" si au avut economie prospera.

Link to comment
Share on other sites

Criza economica pentru mine nu prea s-a simtit , de aceea mie mi s-a parut o manipulare in masa, la fel ca si gripa porcina ca sa-si vanda medicamentele, exact asa au facut cu criza, hai imprumutati ca ne dati de 2 ori inapoi

Link to comment
Share on other sites

Ok,sa zicem ca tot ce zice asta e adevarat (de unele stiam insa altele mi se par chiar porcarii) da intrebarea mea e: Ce putem face? Ce poate face o mica rebeliune daca nu sunt toti uniti? Eu am vazut declaratii date de americani care erau incantati de acel chip implementat in piele,pentru ca ei is disperati de rata criminalitatii si in viziunea lor,asta e solutia perfecta.... :duh: .Chiar daca s-ar intampla ceva,de facut revolutii pe internet e usor dar sa iesi in strada sa te bati cu politia de exemplu, doar pentru a lupta pentru ceva mai bun,e mai greu.

Link to comment
Share on other sites

Ce putem face?

star wars episodul 4 si il asteptam pe fiul lui obama, Luke Obama :D

//

ot: poate ca sunt eu bou dar cam asa gandesc:

-treaba cu bancile -> banca nationala (singura producatoare de bani) imprumuta bani altor banci, insa cere mai multi bani inapoi, avand in vedere ca ea este singura producatoare de bani. E ca si cum toti oamenii de pe pamant ar intra pe forumul asta. Eu, fiind singurul producator de mere, v-as da voua mere, insa v-as cere inapoi mai multe decat v-am dat. Voi de unde ati acoperi surplusul? ...

-citisem undeva cum ca aceasta criza e provocata de o supra-productie; nu prea m-am interesant, dar nu pot percepe cum suntem in criza atata timp cat avem mai multe produse decat de trebuiesc? Oo

@logs pe cuvantul tu, chiar crezi ca toate sunt niste teorii ale conspiratiei? ..

Link to comment
Share on other sites

au mai fost crize economice(de exemplu intre 1929-1933) , si vor mai fi asa ca e ceva normal , acum daca la noi in tara e o criza falsa sau nu , sincer nu ma prea intereseaza pt ca din fericire nu simt aceasta criza asa ca repet nu ma intereseaza

Link to comment
Share on other sites

Daca noi romanii stateam pe curul nostru si ne vedeam de treaba cu siguranta nu simteam criza. Dar asa suntem noi (incepand cu corporatiile multinationale), care se iau dupa cele de afara. Daca bancile de afara au adoptat masura de urgenta pentru credite, hop si la noi. Cum multe firme de la noi depind/au depins de credite, binenteles ca a aparut criza. Si asa au falimentat multe corporatii mari sau medii.

Criza e mai mult psihologica, in capul nostru. De ce? Un intreprinzator a auzit la TV ca e criza si s-a gandit ca trebuie sa faca economie pentru zile negre. Hop a taiat 500-1000 de ron de la publicitate si de la nus mai ce. Daca aia 1000 de ron isi faceau treaba cat de cat, acum care bani mai fac acea treaba?

Binenteles ca exista o criza, dar mai mult e psihologica. Cine n-a vrut, cine si-a vazut de treaba, cine a stiut in ce sa investeasca n-a simtit criza. Am multi clienti care nu se plang nici acum si nu s-au plans nici in 2009.

Binenteles ca exista o conspiratie la mijloc, si a fost facuta ca sa falimenteze multe companii. Asa cum s-a inventat gripa porcina, ca sa-si vanda antiviralele si sa distruga p-ta de carne de porc.

Link to comment
Share on other sites

Binenteles ca exista o conspiratie la mijloc, si a fost facuta ca sa falimenteze multe companii. Asa cum s-a inventat gripa porcina, ca sa-si vanda antiviralele si sa distruga p-ta de carne de porc.

Carnea de porc nu are nici macar o legatura cu gripa porcina.

Link to comment
Share on other sites

Criza financiara are o baza reala dar a fost propagata si sustinuta de frica oamenilor.

E foarte posibil sa fie ceva man-made acolo sus. Pana la urma nu e nevoie decat de cativa barosani mari sa isi retraga bani din banci, sa vanda multe actiuni.. si lumea ii va urmari. Daca ei au anticipat criza asta nu stiu, dar este posibil.

Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat sistemul bancar mondial(camatarie legala) nu produce absolut nimik dar are profit si nu plateste nici un fel de impozit, lumea o sa fie in criza permanent. Nu de alta dar sunt bani virtuali care se multiplica in functie de cerere si evident nu au acoperire, deci pe scurt niste smecheri prostesc multimea.

Link to comment
Share on other sites

Guest adrian_mirea

Inițial: nu este nici o criză.

Cineva începe să spună că e criză... dar nu "spune" la nivel redus, "spune" prin mass media, prin cele mai importante rețele, care cred că ar putea să impună aproape orice idee, prea mulți oameni văd, puterea de progpagare e prea mare ca să nu se impună.

Deci, nu e criză, dar se spune că este. Toți află că "e criză", deci nu mai fac angajări, nu mai fac proiecte noi, nu mai iau decizii noi, nu mai riscă nimic... Și de aici apare adevărata criză.

Dacă toți ar spune că nu mai este criză, s-ar convinge de asta, s-ar ieși din ea automat.

La momentul potrivit vor spune "nu mai este criză". Si nu va mai fi, pentru că de fapt, n-a fost niciodată.

Această mass media are o putere mult mai mare [ și de multe ori distructivă ] decât pare...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...