Jump to content
logs

Lupta pentru independenta (personala)

Recommended Posts

Liberte egalite fraternite :)

Fiecare ne facem/stabilim singuri limitele independentei si dependentei personale. Daca ne dorim cu adevarat sa zburdam ...atunci trebuie sa inchidem ochii la toate prejudecatile societatii..daca ne dorim o viata pasnica..nu avem decat sa respectam perceptele si canoanele...Totul tine de personalitatea si dorintele fiecaruia

Din punctul meu de vedere LanceBut a zis cel mai bine, independenţa personală e un lucru relativ care depinde de la persoană la persoană.

Link to comment
Share on other sites

N-are legatura independenta financiara cu faptul ca banii circula.

Independenta financiara nu e atunci cand esti multumit de cat castigi. De ce? Majoritatea romanilor sunt multumiti cu 8-10 milioane pe luna si sunt niste sclavi la locul de munca (8-10-12 h pe zi). Ti se pare tie ca suna a independenta financiara? Daca n-ar fi multumiti si-ar cauta alt loc de munca.

Independenta financiara inseamna atunci cand ai VENIT PASIV, cand iti vin banii si cand dormi. Cand poti sa faci ce vrei, cand esti liber si banii iti tot vin (ex Bill Gates). Cat timp ai un loc de munca, castigi activ, nu se poate numi independenta financiara si nici atunci cand esti un patron si mergi in vacanta cu trei telefoane dupa tine.

Tot ce spui tu acolo suna incredibil de naiv.

Majoritatea romanilor ti-ar "multumi" pentru spusele tale ? Cum poti sa pretinzi ca acei oameni ce castiga 200 de euro pe luna ( 10 euro pe zi / 1 euro pe ora ) sunt multumiti ? Nu crezi ca e mai usor sa cersesti un euro pe ora ? Sa-si caute alt loc de munca pentru 10 centi mai mult ? In acelasi timp suna si extrem de arogant ce spui. Sistemul in care traiesc nu le permite sa mearga mai departe.

In zilele noastre nu poti sa dormi si sa faci bani ! Daca Gates ar inchide un ochi maine-zi ar fi un mar la geamul lui si produsele s-ar nui iWindows. Priveste-te in oglinda si trezeste-te la realitate. E un pas inainte sa castigi bani pe cont propriu si sa nu mai lucrezi pentru altii sub contract, dar asta nu inseamna ca nu depinzi de altii ! Independenta nu exista atata timp cat oamenii continua sa traiasca dupa niste idealuri in viata !

Link to comment
Share on other sites

Se discuta foarte mult despre 'a fi independent'. De cele mai multe ori prin asta se intelege sa nu mai depinzi in primul rand financiar de familie/celalalt. Dar, atunci cand ai un job bun, castigi suficient cat sa iti asiguri confortul dorit, ai - in mare - cam tot ce iti trebuie (casa, masina, etc.) esti cu adevarat independent? Liber? Implinit? Complet?... sau intervin mereu alte dorinte pe care incercam sa le implinim?

Poti fi vreodata independent de sentimente? Sau de oamenii dragi de langa tine? (fie ca e vorba de iubit/sot sau de parinti/frati)

Nu cumva iluzia de independenta absoluta ar duce la izolare si la un mod foarte anost de existenta?

Poti avea/trai o pasiune si sa fii independent in acelasi timp?

Nu exista independenta . Pana si cel mai nepasator om trebuie sa interactioneze cu ceva / cineva . Nu vad cum ar putea rezista cineva fara a vorbi cu cineva .

Esti fericit pe plan financiar , dar asta nu te face independent de anumiti factori :) . Banii te fac fericit , dar cand ai prea multi bani si nici un prieten , esti fericit ? Nu prea cred .

Everything is not enough .

Ai bani ? Nu ai prieteni buni.

Ai prieteni buni ? Nu ai bani .

Cea mai buna e calea de mijloc : Sa nu fii complet dependent de cei din jur , dar nici sa traiesti fara ei .

Adicatelea nu vrei sa te detasezi de turma ?

Adicatelea nu poti trai fara sa interactionezi cu altii .

Link to comment
Share on other sites

Tot ce spui tu acolo suna incredibil de naiv.

Majoritatea romanilor ti-ar "multumi" pentru spusele tale ? Cum poti sa pretinzi ca acei oameni ce castiga 200 de euro pe luna ( 10 euro pe zi / 1 euro pe ora ) sunt multumiti ? Nu crezi ca e mai usor sa cersesti un euro pe ora ? Sa-si caute alt loc de munca pentru 10 centi mai mult ? In acelasi timp suna si extrem de arogant ce spui. Sistemul in care traiesc nu le permite sa mearga mai departe.

In zilele noastre nu poti sa dormi si sa faci bani ! Daca Gates ar inchide un ochi maine-zi ar fi un mar la geamul lui si produsele s-ar nui iWindows. Priveste-te in oglinda si trezeste-te la realitate. E un pas inainte sa castigi bani pe cont propriu si sa nu mai lucrezi pentru altii sub contract, dar asta nu inseamna ca nu depinzi de altii ! Independenta nu exista atata timp cat oamenii continua sa traiasca dupa niste idealuri in viata !

N-am zis eu ca sunt multumiti 100%, dar accepta acel salar ceea ce inseamna ca intr-o oarecare masura sunt multumiti. Nu te supara, dar exista o droaie de locuri de munca mai bune sau afaceri pe trend-urile mari de la ora actuala. Trebuie doar sa iti doresti cu adevarat si sa pui osul. Si totul incepe de la acea scoala neterminata, de lene sau din lipsa de bani. Pe aia din lipsa de bani ii inteleg, pentru ca parintii lor n-au fost in stare sa lucreze ca sa le ofere la copii tot ce au nevoie pentru a termina o scoala, pentru a da un bac. Noroc ca unii dintre ei au idealuri si o termina fara ajutor.

Nu e nevoie sa ma trezesc ca sunt deja :P . Eu stiu ce vreau in viata. Eu stiu unde o sa fiu peste 5 ani. Eu stiu ca o sa-mi indeplinesc toate visele. De ce? Pentru ca asa vreau. Totul depinde doar de tine si de atitudinea ta. Restul sunt scuze.

Si ma rog dupa ce sa traiesc? Dupa idealurile patronilor?

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...