Jump to content
logs

Lupta pentru independenta (personala)

Recommended Posts

Se discuta foarte mult despre 'a fi independent'. De cele mai multe ori prin asta se intelege sa nu mai depinzi in primul rand financiar de familie/celalalt. Dar, atunci cand ai un job bun, castigi suficient cat sa iti asiguri confortul dorit, ai - in mare - cam tot ce iti trebuie (casa, masina, etc.) esti cu adevarat independent? Liber? Implinit? Complet?... sau intervin mereu alte dorinte pe care incercam sa le implinim?

Poti fi vreodata independent de sentimente? Sau de oamenii dragi de langa tine? (fie ca e vorba de iubit/sot sau de parinti/frati)

Nu cumva iluzia de independenta absoluta ar duce la izolare si la un mod foarte anost de existenta?

Poti avea/trai o pasiune si sa fii independent in acelasi timp?

Eu cred ca independenta asta dupa care alearga toata lumea este de fapt o iluzie. Si ca omul e facut sa abia doar independente relative. Suntem cu totii niste dependenti. Diferenta se face intre cei care se raporteaza la realitatea in jur intr-un mod autonom, fiind siguri pe alegerile facute si pregatiti sa suporte toate consecintele si responsabilitatile care decurg din ele.

Independenta nu o ai ca o garantie doar o dobandesti cu fiecare alegere. E o stare - starea aia minunata care iti ofera ocazia sa ramai stiind ca in fiecare clipa esti liber sa poti pleca ...

Link to comment
Share on other sites

Guest mada_madalin5

Lupta pentru independenta . . . Ha . . . Nu exista asa ceva este clar o iluzie . . . In zilele noastre nu mai poate fi real este o simpla iluzie . . .

Link to comment
Share on other sites

nu exista independenta.

Dar se pare ca exista destui fraieriti de sentimentul de "libertate".

Independenta totala nu exista. Toata lumea este dependenta de ceva / cineva. Independenta exista doar cu cuvantul. In opinia mea, nu poti spune ca esti independent daca esti pe propriile picioare (casa, job s.a.m.d.) atat timp cat depinzi de stat, depinzi de societate.

Link to comment
Share on other sites

Guest NightWishMaster

Independenta este aseneni perfectiunii. Este un punct imposibil de antins indiferent de posibilitatile materiale si spirituale pe care le avem. Nu putem fi independenti pentru ca independenta implica izolare perfecta, iar perfectiunea este o utopie. Independenta nu este decat un cuvant care nu are acoperire, neputand fi aplicat 100% niciunui element al acestui unives. Fie ca facem referire la un atom fie ca facem referire la sistemul solar, independenta nu exista.

Acum trecand la aspectul mai putin stiintific al cuvantului, in speta la independenta in relatiile interumane, independenta e iarasi o forma de realitate relativa, si daca tinem cu tot dinadinsul sa gasim o independenta perfecta iarasi nu gasim. Sa admitem o situatie de "singur pe lume" si adaugam si o insula pustie putem sa de apropiem de o independenta perfectionista dar nu perfecta. Sa luam un exemplu: Aflandu-ne pe acea insula pustie si ducandu-ne o viata de pustnic, pot aparea situatii limita in care fara voia noasta putem depinde de o alta fiinta umana. Fie ca e vorba de un contact accidental cu altcineva, de un accident aviatic ce ne poate da peste cap acea izolare, un accident maritim care ne poate rpoduce o poluare cu titei pe apa ce scalda tarmul insulei mai devreme sau mai taziu ajungem sa depindem de cineva fie in mod direct fie in mod indirect.

Link to comment
Share on other sites

Independenta in ziua de azi este cam direct proportionala cu teribilismul (uneori la randul lui provocat de incultura si prostie , precum si ignoranta) .

Candva cuvantul independenta insemna cu mult mai mult decat in ziua de azi . Azi pentru noi insemnand mai mult "a fi cool" .

In mod clar ... luand cuvantul cu traducerea lui directa din dictionat , independenta este imposibila , atat in societatea umana cat si in regnul animal . Asa cum animalele stau grupate (deci nu pot traii 100% independente au nevoie de celelalte membre ale speciei lor) asa stam si noi , doar ca in grupuri mai mari . Independenta ar duce la haos inevitabil , din moment ce in momentul de fatza suntem condusi doar de propriile dorinte , de aroganta , agresivitate si respectam numai pe cei ce stiu sa arate asta cat mai "sus" . Probabil unul din motivele pentru care comunismul si anarhismul nu au reusit si nici o data nu vor ajunge sa fie o metoda de guvernamant (nu ma refer la comunismul pe care il stim noi ci la cel marxist , originalul de altfel) .

L.E: @NightWishMaster: E un alt punct de vedere . Mi se pare destul de interesant punctul tau de vedere . Sincer nu o vad neaparat ca pe o utopie am putea traii liberi... poate nu in totalitate . Dar nu in conditiile in care nu reusim sa ne stapanim "animalele" dintre noi .

Link to comment
Share on other sites

Acum trecand la aspectul mai putin stiintific al cuvantului, in speta la independenta in relatiile interumane, independenta e iarasi o forma de realitate relativa, si daca tinem cu tot dinadinsul sa gasim o independenta perfecta iarasi nu gasim. Sa admitem o situatie de "singur pe lume" si adaugam si o insula pustie putem sa de apropiem de o independenta perfectionista dar nu perfecta. Sa luam un exemplu: Aflandu-ne pe acea insula pustie si ducandu-ne o viata de pustnic, pot aparea situatii limita in care fara voia noasta putem depinde de o alta fiinta umana. Fie ca e vorba de un contact accidental cu altcineva, de un accident aviatic ce ne poate da peste cap acea izolare, un accident maritim care ne poate rpoduce o poluare cu titei pe apa ce scalda tarmul insulei mai devreme sau mai taziu ajungem sa depindem de cineva fie in mod direct fie in mod indirect.

Vezi ca una e a interactiona si alta e a gandi de unu singur. Dreptul la viata nu ti-l ia nimeni. :)

Link to comment
Share on other sites

Se discuta foarte mult despre 'a fi independent'. De cele mai multe ori prin asta se intelege sa nu mai depinzi in primul rand financiar de familie/celalalt. Dar, atunci cand ai un job bun, castigi suficient cat sa iti asiguri confortul dorit, ai - in mare - cam tot ce iti trebuie (casa, masina, etc.) esti cu adevarat independent? Liber? Implinit? Complet?... sau intervin mereu alte dorinte pe care incercam sa le implinim?

Poti fi vreodata independent de sentimente? Sau de oamenii dragi de langa tine? (fie ca e vorba de iubit/sot sau de parinti/frati)

Nu cumva iluzia de independenta absoluta ar duce la izolare si la un mod foarte anost de existenta?

Poti avea/trai o pasiune si sa fii independent in acelasi timp?

Eu cred ca independenta asta dupa care alearga toata lumea este de fapt o iluzie. Si ca omul e facut sa abia doar independente relative. Suntem cu totii niste dependenti. Diferenta se face intre cei care se raporteaza la realitatea in jur intr-un mod autonom, fiind siguri pe alegerile facute si pregatiti sa suporte toate consecintele si responsabilitatile care decurg din ele.

Independenta nu o ai ca o garantie doar o dobandesti cu fiecare alegere. E o stare - starea aia minunata care iti ofera ocazia sa ramai stiind ca in fiecare clipa esti liber sa poti pleca ...

Lupta pentru independenta . . . Ha . . . Nu exista asa ceva este clar o iluzie . . . In zilele noastre nu mai poate fi real este o simpla iluzie . . .

nu exista independenta.

Dar se pare ca exista destui fraieriti de sentimentul de "libertate".

Independenta totala nu exista. Toata lumea este dependenta de ceva / cineva. Independenta exista doar cu cuvantul. In opinia mea, nu poti spune ca esti independent daca esti pe propriile picioare (casa, job s.a.m.d.) atat timp cat depinzi de stat, depinzi de societate.

Independenta este aseneni perfectiunii. Este un punct imposibil de antins indiferent de posibilitatile materiale si spirituale pe care le avem. Nu putem fi independenti pentru ca independenta implica izolare perfecta, iar perfectiunea este o utopie. Independenta nu este decat un cuvant care nu are acoperire, neputand fi aplicat 100% niciunui element al acestui unives. Fie ca facem referire la un atom fie ca facem referire la sistemul solar, independenta nu exista.

Acum trecand la aspectul mai putin stiintific al cuvantului, in speta la independenta in relatiile interumane, independenta e iarasi o forma de realitate relativa, si daca tinem cu tot dinadinsul sa gasim o independenta perfecta iarasi nu gasim. Sa admitem o situatie de "singur pe lume" si adaugam si o insula pustie putem sa de apropiem de o independenta perfectionista dar nu perfecta. Sa luam un exemplu: Aflandu-ne pe acea insula pustie si ducandu-ne o viata de pustnic, pot aparea situatii limita in care fara voia noasta putem depinde de o alta fiinta umana. Fie ca e vorba de un contact accidental cu altcineva, de un accident aviatic ce ne poate da peste cap acea izolare, un accident maritim care ne poate rpoduce o poluare cu titei pe apa ce scalda tarmul insulei mai devreme sau mai taziu ajungem sa depindem de cineva fie in mod direct fie in mod indirect.

O sa va raspuns la toti deodata, daca nu va suparati.

Asa ziceti voi ca nu exista independenta? Ca trebuie neaparat sa depindem de ceva? Ca e imposibil sa fim independenti? Plus ca depinde la ce independenta va referiti: Sa nu depindeti de copii si sotie, Sa fiti independenti financiar, Sa nu depindenti de pasiuni samd.

Sa o luam pe rand:

Depindem de sotie si de copii? Nu va obliga nimeni sa stati langa familie, nu va obliga nimeni sa faceti ceva ci pur si simplu este un lucru normal sa aveti grija de ei. Nu mi se pare deloc o dependenta. Da, acei copii depind de voi ca parinti pentru ca aveti acea datorie morala ca sa le formati caracterele. Macar pana la 18-20 de ani.

Depindem de pasiuni? Binenteles ca nu. Nu ne obliga nimeni sa ne indeplinim visele, nu ne obliga nimeni sa avem pasiuni. Multi dintre noi o facem pentru ca asa vrem, pentru ca avem doar o viata care merita traita la maxim.

Independenta financiara? Cred ca aici vine greul pentru multi dintre voi, care sunteti angajati. Din copilarie pana acum sunteti invatati/ati fost invatati (majoritatea cazurilor) ca voi nu veti fi in stare sa aveti succes, ca voi nu puteti avea acei bani de care vb Bill Gates, Donald Trump samd. Multi parinti v-au bagat in cap ca voi trebuie sa va gasiti o slujba decenta si sa lucrati 30-40 de ani pentru un salar (nu din rautate ci pur si simplu ca asa au fost invatati). Mai departe ati interactionat cu profesorii si antrenorii (majoritatea nu sunt profesionisti), care la prima greseala v-au facut prosti, ratati si v-au spus ca daca mai gresiti veti lua 2, 4/nu veti face performante. N-am inteles niciodata acest lucru. De cand si pana cand omul ala isi permite sa ma jigneasca? Din cate stiu eu, el nu mi-a platit niciodata o factura si nici nu m-a facut. Credeti-ma ca dupa un timp, aceste lucruri negative incep sa se infiltreze in mintea copilului, care ajunge sa creada ca nu e in stare de mare lucru (asa cum credeti voi acuma, ca e imposibil). Binenteles, dupa o varsta intervine acea rascruce (dintre succes si angajat 40 de ani angajat), iar din pacate cei mai multi aleg a doua varianta. Cei care aleg calea succesului si chiar au succes, sunt barfiti si facuti hoti.

Eu cred in independenta financiara si asta trebuie sa faceti si voi. Toti sunteti inteligenti, dar nu toti veti avea succes. De ce? Pentru ca nu toti veti face sacrificii in viata. Majoritatea dintre voi veti ramane la comoditatea/rutina de zi cu zi (lucru 8 h, acasa, mancare, copii, lucru 8 h etc). Independenta financiara va fi atunci cand omul va fi dispus sa faca sacrificii zilnice, sa investeasca in ceva si sa-si creeze o afacere, care va merge multi ani de acum incolo. Imposibil nu exista. Nu cunosc cuvantul asta si nici nu vreau sa-l cunosc. Cum zicea cineva o data, CINE VREA SA FACA CEVA IN VIATA, O VA FACE.. CINE NU, VA CAUTA INTOTDEAUANA SCUZE! Cine are teluri mari va avea succes, isi va dovedi singur ca acel imposibil nu exista si ca libertatea cu adevarat exista. Eu cel putin nu voi mai fi mult angajat. De ce? Pentru ca nu vreau sa muncesc toata viata pentru visele patronului, vreau sa muncesc pentru ale mele. Sper sa faceti si voi la fel.

Pentru cei interesati de independenta financiara cititi: Cadranul banilor si Profetiile Tatalui Bogat de Robert Kiyosaki

Link to comment
Share on other sites

Guest NightWishMaster

Vezi ca una e a interactiona si alta e a gandi de unu singur. Dreptul la viata nu ti-l ia nimeni. :)

Sa nu confundam independenta cu libertatea. Legat de dreptul la viata, nu sunt de acord cu tine.

@Dani - nu exista independenta financiara absoluta. Bani reprezinta materia unui sistem monetar iar acel sistem nu poate fi inchis intr-un borcan si sa-i izolam de restul celorlalti. Banii circula, circula intre oameni iar valoarea si raportarea intre ei e stabilita de banci.

Independenta materiala poate exista numai daca dam cuvantului "independenta" sens conotativ si facand referire doar la modul de obtinere si de ce nu, o independenta materiala e atunci cand ceea ce obtii iti este suficient si tu esti singurul care administreaza acei bani.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu confundam independenta cu libertatea. Legat de dreptul la viata, nu sunt de acord cu tine.

Libertatea = independenta pentru ca amandoi termenii presupun ca axiomele/principiile pe care sunt construiti nu se deduc din celelalte.

Interactiunea se comporta ca si o forma de legatura intre obiecte, fenomene, etc. care se influenteaza/conditioneaza printr-o actiune cauzala reciproca.

Daca avionul ala iti cade in cap, asta nu inseamna ca nu ai trait liber pana acum, dar daca Icsulescu nu te lasa gandesti cum vrei tu, inseamna ca nu mai esti independent.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu confundam independenta cu libertatea. Legat de dreptul la viata, nu sunt de acord cu tine.

@Dani - nu exista independenta financiara absoluta. Bani reprezinta materia unui sistem monetar iar acel sistem nu poate fi inchis intr-un borcan si sa-i izolam de restul celorlalti. Banii circula, circula intre oameni iar valoarea si raportarea intre ei e stabilita de banci.

Independenta materiala poate exista numai daca dam cuvantului "independenta" sens conotativ si facand referire doar la modul de obtinere si de ce nu, o independenta materiala e atunci cand ceea ce obtii iti este suficient si tu esti singurul care administreaza acei bani.

N-are legatura independenta financiara cu faptul ca banii circula.

Independenta financiara nu e atunci cand esti multumit de cat castigi. De ce? Majoritatea romanilor sunt multumiti cu 8-10 milioane pe luna si sunt niste sclavi la locul de munca (8-10-12 h pe zi). Ti se pare tie ca suna a independenta financiara? Daca n-ar fi multumiti si-ar cauta alt loc de munca.

Independenta financiara inseamna atunci cand ai VENIT PASIV, cand iti vin banii si cand dormi. Cand poti sa faci ce vrei, cand esti liber si banii iti tot vin (ex Bill Gates). Cat timp ai un loc de munca, castigi activ, nu se poate numi independenta financiara si nici atunci cand esti un patron si mergi in vacanta cu trei telefoane dupa tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest phunky

Da-le oamenilor libertatea sa faca ce vor si se vor copia unul pe altul.

Nu avem inteligenta necesara sa fim independenti.

Link to comment
Share on other sites

@logs

mai reflecta o data in fata celor zise de tine: orice ai spune, esti dependent de aer, de mancare, de apa, de pamant -> daca te trezesti maine in "vid", unde crezi ca esti independenta si esti doar tu cu tine, dependenta de apa (setea), de mancare (foamea), si cel mai probabil dependenta de aer (respiratia) te vor omori. Nu ai cum sa nu fii dependent.

Link to comment
Share on other sites

Ce drepturi fundamentale iti taie de pe lista acest tip de dependenta ?

Cum adica ce drepturi fundamentale iti taie de pe lista? Tradu-mi te rog din romana in romana :))

Link to comment
Share on other sites

Liberte egalite fraternite :)

Fiecare ne facem/stabilim singuri limitele independentei si dependentei personale. Daca ne dorim cu adevarat sa zburdam ...atunci trebuie sa inchidem ochii la toate prejudecatile societatii..daca ne dorim o viata pasnica..nu avem decat sa respectam perceptele si canoanele...Totul tine de personalitatea si dorintele fiecaruia

Link to comment
Share on other sites

Cum adica ce drepturi fundamentale iti taie de pe lista? Tradu-mi te rog din romana in romana :))

Banii ... Iti iau aerul ? Apa ? Nu te mai lasa sa iesi din casa ? Nu te mai lasa sa gandesti ?

Link to comment
Share on other sites

Banii ... Iti iau aerul ? Apa ? Nu te mai lasa sa iesi din casa ? Nu te mai lasa sa gandesti ?

De ce sa nu te mai lase sa iesi din casa? De ce sa-ti ia aerul sau apa? De bani avem nevoie cu totii, trebuie sa recunoastem. Cu cat sunt mai multi, cu atat mai bine. De ce? Pentru daca avem putem si trebuie sa dam si la altii (ex copiii care sufera de malnutritie, animale samd). Si binenteles, trebuie facuti cinstit.

p.s. Totul depinde de voi si de atitudinea voastra!

Link to comment
Share on other sites

Se discuta foarte mult despre 'a fi independent'. De cele mai multe ori prin asta se intelege sa nu mai depinzi in primul rand financiar de familie/celalalt. Dar, atunci cand ai un job bun, castigi suficient cat sa iti asiguri confortul dorit, ai - in mare - cam tot ce iti trebuie (casa, masina, etc.) esti cu adevarat independent? Liber? Implinit? Complet?

nu poti asocia termenii: independent si job. din moment ce ai un job depinzi de acel patron pentru a castiga un ban. doar cand o sa muncesti numai pentru tine o sa te poti considera independent. Parerea mea ! :)

iar daca iti satisfaci pasiunile si lucrezi pentru ele asta nu inseamna ca nu esti independent, voi exagerati. Maine-poimaine o sa ziceti ca nu suntem independenti pentru ca depindem de oxigen si de hrana.

Link to comment
Share on other sites

Eu totusi cred ca cei care isi doresc independenta au avut unele dificultati de mici cu parintii. Erau prea stricti cu ei in sensul ca : sa vii la ora fixa acasa, nu te ducea unde vroiai sa mergi, nu iti dadeau cati bani vroiai. Si de aici apare, in opinia mea dorinta de a fi independent. Vrei sa iti porti singur de grija, sa nu mai depinzi de cei din ju, sa lucrezi sa iti asiguri singur un viitor mai bun. Eu independenta o vad doar la nivel financiar, nu ma duc in personal, intim, prietenii etc. Aceea e altceva, o nevoie de a avea pe cineva aproape. Nu are legatura cu independenta. Probabil ai incercat sa te referi la "persoane introvertite" care din nou in opinia mea nu e tot una cu o persoana independenta.

Personal sunt independent dpdv financiar, insa depinde de batrani pt locul acela numit de toti "acasa".

:kar:

Link to comment
Share on other sites

Maine-poimaine o sa ziceti ca nu suntem independenti pentru ca depindem de oxigen si de hrana.

Totusi alea is dependentele (dependintele) primordiale. :)

La spusele lui Decedat as mai adauga ca, cei care nu se simt independenti nu-si doresc cu adevarat o familie sau sa interactioneze cu societatea, desi independenta in cazul asta e un termen foarte relativ pentru ca libertatea nu ti-o ia nimeni, alegerile le faci singur si atunci totul devine cauzal.

P.S.: Tu depinzi de un job, patronul depinde de jobul tau.

Link to comment
Share on other sites

Da-le oamenilor libertatea sa faca ce vor si se vor copia unul pe altul.

Nu avem inteligenta necesara sa fim independenti.

Cred ca asta a pus punct.Eu unul sunt de acord.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca fiecare este dependent de ce vrea si in masura in care poate, sau in care este obligat sa fie, toti ne dorim sa fim independenti sa nu mai depindem de altii, dar lupta pentru independenta este mult prea lunga dupa parerea mea ca omul sa o duca pana la capat, spun asta pentru ca vad ca multi oameni si prieteni de ai mei inca se mai tin legati de ai lor si asta nu pentru ca nu ar avea posibilitatea financiara ci nu au increderea necesara sau cum ati spus si voi mai sus nu sunt inca pregatiti sa fie independenti. Observati sa am pus punctul pe independenta financiara, pentru ca eu cred ca odata cu asta vin si multe altele, un stil de viata placut, si vechea zicala cu ''banii nu aduc fericirea'' este doar o consolare pentru nereusitele oamenilor.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...