Jump to content
Dropkillerz

Bac-ul se va da la 10 materii!

Recommended Posts

ATAT: 5 materii nu 10. ca oricum la liceu la romana faci literatura ceea ce e foaarte simplu, mate e usor daca inveti pe parcurs, fizica/chimie e mai greu ca tre sa stii formule, definitii etc, istorie/geografie nui foarte greu...relativ usor si la o limba straina: engleza/franceza/germana etc. ce poate sa iti dea? un text din care sa analizezi ceva sau sa faci un comentariu...asta e usor

dar nu...funeriu batman batman...

La romana o sa mananci carti pe paine (mi s-a urat deja de citit si n-am avut decat 5 sau 6 carti pana acum).

La matematica nu mai inteleg absolut nimic (si mai am si 2 ore pe saptamana la filologie), cei de la mate-info se chinuie de moarte.

La fizica n-am probleme, nu prea facem probleme si chestii de genul.

La chimie nu e atat de greu, doar ca am scris de 10 ori mai mult ca la romana. Ne preda, facem aplicatii pe baza lectiei, poate a doua ora mai facem inca o problema si tot asa.

La istorie nu am facut mare branza pana acum, nu mi se pare foarte greu.

La geografie e usor, o invat de placere mai ales ca am un profesor pe cinste.

La engleza iar n-am probleme.

La franceza ma chinui mai rau ca un surd care vrea sa asculte muzica.

Per total, mi-e groaza de noul sistem al bacalaureatului.

Link to comment

Cand am fost in clasa a 12-a, deseori imi puneam si eu astfel de intrebari: De ce o clasa cu profil real trebuie sa aibe saptamanal 2 ore de biologie, geografie sau chimie?

Raspunsul la aceasta intrebare a gasit abia dupa ce am terminat facultatea :) .La ora actuala nu te poti baza pe ideea ca tu vrei sa termini info, vrei sa fii programator si tu oricum nu o sa ai nevoie de alte materii decat mate, info, si putina fizica. O sa-ti pice fata dupa ce termini facultatea, si timp de 3-4-5 luni nu-ti gasesti niciun loc de munca in domeniul tau. Si, in acel moment, daca nu esti copil aristocrat, o sa trebuiasca sa renunti la ideea de baza, si vei fi nevoit sa inveti o alta meserie in care daca stii putina biologie, chimie sau mai stiu eu ce materie, ai avantaj fata de restul care nu stiu :)

Ce vrei tu sa zici este sa nu te fixexi pe anumite materii deoarece nu poti anticipa viitorul? :D

Exact :)

Edited by Tybork
Link to comment

ATAT: 5 materii nu 10. ca oricum la liceu la romana faci literatura ceea ce e foaarte simplu, mate e usor daca inveti pe parcurs, fizica/chimie e mai greu ca tre sa stii formule, definitii etc, istorie/geografie nui foarte greu...relativ usor si la o limba straina: engleza/franceza/germana etc. ce poate sa iti dea? un text din care sa analizezi ceva sau sa faci un comentariu...asta e usor

dar nu...funeriu batman batman...

Vorbim peste cativa ani cand o sa fii la liceu, poate ajungi si la mate info, sa faci matematica M1, sa te rupa cu limite, derivate, determinanti, continuitate...etc. De romana nu mai zic cat o sa ai de tocit, mai ales daca dai si de o profa disperata dupa opere. Oho, si informatica ce frumoasa e :)) Nu-ti forma de pe acum pareri. Ca sfat, iti recomand sa te distrezi cat mai mult, sa chiulesti moderat si sa treci la toate materiile. Retine, nota 5 e sfanta!

Link to comment

1-8 scoala generala - am impresia ca aici trebuia sa ne formam cultura generala, ca doar din cauza aia se cheama scoala generala, nu ?

E un punct de unde cultura generala, nu mai e cultura generala, ci doar informatie inutila.

Jack of all trades, but master of none.

9-12 liceu - ideia profilelor e buna, numai ca, de la teorie pana la practica mai e de lucru.

As putea sa stau toata ziua si sa gasesc bube la edu.ro, dar nu am timp acum.

Link to comment

Cand am fost in clasa a 12-a, deseori imi puneam si eu astfel de intrebari: De ce o clasa cu profil real trebuie sa aibe saptamanal 2 ore de biologie, geografie sau chimie?

Raspunsul la aceasta intrebare a gasit abia dupa ce am terminat facultatea :).La ora actuala nu te poti baza pe ideea ca tu vrei sa termini info, vrei sa fii programator si tu oricum nu o sa ai nevoie de alte materii decat mate, info, si putina fizica. O sa-ti pice fata dupa ce termini facultatea, si timp de 3-4-5 luni nu-ti gasesti niciun loc de munca in domeniul tau. Si, in acel moment, daca nu esti copil aristocrat, o sa trebuiasca sa renunti la ideea de baza, si vei fi nevoit sa inveti o alta meserie in care daca stii putina biologie, chimie sau mai stiu eu ce materie, ai avantaj fata de restul care nu stiu :)

Majoritatea au problema asta, si eu ma gandesc ca poate daca nu fac facultatea care trebuie o sa raman pe bara.

Link to comment
Guest Dunk[sm]

Eu nu inteleg cum judeca guvernul asta. Si eu la fel m-am axat pe engleza, fac si franceza dar nu stiu nimic. Nu ma interesa, dar se pare ca nu e asa.

Link to comment

sa calculez:-? acu is a 11a....cand se activeaza?:)) oops credca prind, ma eu daca dau din 10 materii creca innebunesc, si asa cu astea 3 ai mult de invatzat ce pnm? adica ai avea,

si cum adica max 25 de ore pe saptamana? fiecare zi pana la 1? bine cand eram a 9 a stateam fiecare zi pana la vineri:)))

hai sa traiasca prostia romaneasca:))

:violent: :violent: :violent: :violent:

Link to comment
Guest Blaidy

sa calculez:-? acu is a 11a....cand se activeaza?:)) oops credca prind, ma eu daca dau din 10 materii creca innebunesc, si asa cu astea 3 ai mult de invatzat ce pnm? adica ai avea,

si cum adica max 25 de ore pe saptamana? fiecare zi pana la 1? bine cand eram a 9 a stateam fiecare zi pana la vineri:)))

hai sa traiasca prostia romaneasca:))

:violent: :violent: :violent: :violent:

Cre'ca pentru tine ar mai trebui adaugate cateva, se pare ca mai nou ai nevoie de vreo 2 facultati ca sa poti sa te exprimi in blana ursului mai elevat (nu de alta, da' macar sa nu lasi impresia ca esti complet lipsit de facultatile mintale).

Link to comment

Cre'ca pentru tine ar mai trebui adaugate cateva, se pare ca mai nou ai nevoie de vreo 2 facultati ca sa poti sa te exprimi in blana ursului mai elevat (nu de alta, da' macar sa nu lasi impresia ca esti complet lipsit de facultatile mintale).

:cool2: :cool2: :cool2: chiar=))

Asta da post :)

Warn Up!

Edited by Tybork
Link to comment

Astia ne scot direct profesori....nu stiu la ce imi trebe mie fizica daca nu urmez domeniu' , iar geografie , istorie sa stii baza . Oricum dupa 1 liceu terminat si 2 facultati nu gasesti loc de munca . E trist... dar asta e Romania , Land of Choice ...nu ?

foarte frumos zis :D. Te duci la facultatea de medicina 6 ani ca sa ai la final un salariu de 8 milioane? :|.... si altu care nu stie sa conjuga verbul a fii ajunge boss de catedra prin parlament ... sau alt exemplu... fara liceul terminat se angajeaza la un fastfood cu 10 mil+

Link to comment

' date='Apr 24 2010, 00:39' post='5013124']

Eu nu inteleg cum judeca guvernul asta. Si eu la fel m-am axat pe engleza, fac si franceza dar nu stiu nimic. Nu ma interesa, dar se pare ca nu e asa.

Poi engleza e buna ca dai peste ea oriunde......in timp ce franceza pun pariu ca nu stiu 90% din parlamentari cu tot cu Ministerul Educatiei :)) . Si francezii nu vin la noi in tara , ca na .. desi avem istorie cu "caruta" , nu am pus'o niciodata in valoare.

Si daca ne gandim putin suntem mai destepti ca profesorii..ca noi stim aproape toate materiile (cate ceva din ele) , :-? asa ca suntem mai inteligenti ( aia cu medie peste 9 si ceva)

Link to comment

La romana o sa mananci carti pe paine (mi s-a urat deja de citit si n-am avut decat 5 sau 6 carti pana acum).

La matematica nu mai inteleg absolut nimic (si mai am si 2 ore pe saptamana la filologie), cei de la mate-info se chinuie de moarte.

La fizica n-am probleme, nu prea facem probleme si chestii de genul.

La chimie nu e atat de greu, doar ca am scris de 10 ori mai mult ca la romana. Ne preda, facem aplicatii pe baza lectiei, poate a doua ora mai facem inca o problema si tot asa.

La istorie nu am facut mare branza pana acum, nu mi se pare foarte greu.

La geografie e usor, o invat de placere mai ales ca am un profesor pe cinste.

La engleza iar n-am probleme.

La franceza ma chinui mai rau ca un surd care vrea sa asculte muzica.

Per total, mi-e groaza de noul sistem al bacalaureatului.

Nu esti singurul in aceasta situatie , o gramada de testari nefolositoare, doar sa ne imbuibe de cap Ministerul asta al Invatamantului.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...