Jump to content
Dropkillerz

Bac-ul se va da la 10 materii!

Recommended Posts

Proiectul de Lege a Educaţiei a fost aprobat ieri de Guvern.

Guvernul a aprobat ieri noua Lege a Educaţiei propusă de ministrul Daniel Funeriu. Proiectul va ajunge acum la Parlament, unde va putea suferi noi modificări, iar “pachetul” final va fi gata cel târziu la 15 iunie.

Următorul an şcolar va veni cu schimbări majore pentru toţi elevii. Numărul maxim de ore pe care îl vor face copiii din clasele I-IV va fi de 20, iar pentru cei de gimnaziu, cel mult 25.

Bacalaureatul se va schimba radical. Absolvenţii claselor a XII-a vor susţine următoarele testări: probă orală la limba română, probă de evaluare a competenţelor lingvistice la două limbi de circulaţie internaţională, probă de evaluare a competenţelor digitale, probă scrisă la limba română, plus încă două probe scrise.

«Umaniştii», cei mai chinuiţi

Cei de la profilul real vor fi examinaţi la matematică şi ştiinţele naturii (subiectele vor conţine întrebări din fizică, chimie şi biologie), iar cei de la uman, la geografie şi ştiinţele socio-umane (istorie, economie, sociologie, filosofie şi psihologie).

Cu o evaluare atât de amănunţită, elevii nu vor mai ieşi de pe băncile şcolii “plante”. Sau, cel puţin, asta îşi doreşte ministrul Funeriu.

Un calcul simplu arată că absolvenţii de liceu de la profilul uman vor avea de învăţat la... zece materii pentru Bac: română, două limbi străine, informatică, geografie, istorie, economie, sociologie, filosofie şi psihologie.

sursa

Isi bat astia madaranga de noi cum vor ei,eu pesonal am facut germana din clasa a 5-a pana in clasa a 8-a ,iar la liceu am facut doar intr-un singur an o alta limba pe langa engleza si aia fiind franceza.

Am sa iau eu bac-ul la anul,cum am sa devin miliardar peste noapte.

Link to comment

Legea a fost in dezbatere publica timp de 1 luna (jenant de putin, britanicii cand si-au schimbat legea educatiei au avut-o in dezbaterea publica 2 ani.

Chiar si asa, cati dintre voi ati trimis comentarii si observatii pe adresa ministerului?...

Acum or sa o aprobe si in parlament si de la anul incepe ... balul.

Rugati-va doar sa cada guvernul, ca alta solutie nu mai e. :))

Link to comment
Guest spanky

suntem niste cobai ma :-j astia isi bat joc, baga legi asa una doua ....eu sunt a 10-a ma si intreb cum o sa fie cand ajung a 12-a ca sigur se mai schimba de 3-4 ori legea .....

Link to comment

vau ars :)) '

pana ajung eu a 12a mai dureaza.... sau poate ramane legea asta si dau la 10 materii

nare rost sa dam 2 limbi straine: eu ma axez pe engleza, aproape o stiu la perfectie si acu sa mai dam inca una? mai fac germana in scoala dar va jur ca in 2 ani de germana nu stiu sa zic o propozitie fara greseli. NIMIC nu invat la germana. profesorul bate campii

deci chiar nare rost sa dam la 10 materii

ar fi bine sa dam: mate, romana, fizica/chimie, istorie/geografie, o limba straina

ATAT: 5 materii nu 10. ca oricum la liceu la romana faci literatura ceea ce e foaarte simplu, mate e usor daca inveti pe parcurs, fizica/chimie e mai greu ca tre sa stii formule, definitii etc, istorie/geografie nui foarte greu...relativ usor si la o limba straina: engleza/franceza/germana etc. ce poate sa iti dea? un text din care sa analizezi ceva sau sa faci un comentariu...asta e usor

dar nu...funeriu batman batman...

Link to comment
Guest dnd, la munte cu doua minore

astia cred ca daca bacu` are mai multe probe ies copiii mai destepti ?! nu o sa iasa mai despteti din liceu, o sa iasa mai putini ! prostie mare, mon cher !

Link to comment

Parca era vorba sa scoata din materile inutile (religie, biologie, romana, chimie, franceza, astea sunt in opinia mea unele dintre cele mai inutile materii la mate-info) si sa se axeze pe competente, nu invers.

Aaaa?!

Romana - oricat ti-ai dori, romana o sa faci pt ca toti trebuie sa invatam limba materna

Biologia - la fel ... e destul de utila; inveti lucruri mult mai utile (care te pot ajuta la un momentdat in viata) la ora de biologie decat la cea de info.

Franceza - doar pt ca tie nu-ti place, nu inseamna ca alti n-au dreptul sa invete o a doua limba straina ...

Chimie - la fel ... la unele facultati (medicina ...) mai ai nevoie de chimie ...

ot; Vai ... rade inima in mine ca anul asta termin cu tot circul asta.

Bafta copilasii!

Link to comment

Următorul an şcolar va veni cu schimbări majore pentru toţi elevii. Numărul maxim de ore pe care îl vor face copiii din clasele I-IV va fi de 20, iar pentru cei de gimnaziu, cel mult 25.

Ahahahaha maxim 25 de ore in gimnaziu? eu in clasa 7 aveam zile si cu 8h(asta pe langa 2 zile cu 6h si 2 zile cu 7h,adica 6+6+7+7+8=nici mai mult nici mai putin de 34h) . Stateam de la 8 la 16 la scoala vinerea. Ce "persecutati" vor fi saracutii de ei =)) .

Link to comment

ca oricum la liceu la romana faci literatura ceea ce e foaarte simplu, mate e usor daca inveti pe parcurs, fizica/chimie e mai greu ca tre sa stii formule, definitii etc, istorie/geografie nui foarte greu...relativ usor si la o limba straina: engleza/franceza/germana etc. ce poate sa iti dea? un text din care sa analizezi ceva sau sa faci un comentariu...asta e usor

dar nu...funeriu batman batman...

Crezi tu ca-i usor..de-ai stii cate ai de facut la literatura..mai ales cand faci un referat sau comentezi o poezie.

La mate nu-i chiar asa usor precum crezi :) sunt multe multe chestii si unele destul de grele.

Crede-ma ca fizica si chimia sunt mai usoare ca matematica,cel putin din punctu' meu de vedere.

Parca era vorba sa scoata din materile inutile (religie, biologie, romana, chimie, franceza, astea sunt in opinia mea unele dintre cele mai inutile materii la mate-info) si sa se axeze pe competente, nu invers.

Cum sa fie biologia,romana,chimia,franceza materii inutile? Indiferent la ce profil esti tre sa faci cate putin din fiecare,si pe unele sa le aprofundezi.

@O mare prostie cu bacu' asta cu 10 materii..

Link to comment

^ lol

Biologia: cazi pe scari si strigi 'mamiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, mi-ai rupt mana' si tu ti-ai rupt picioru

Romana: conjuga frateH verbul 'a fi' :rofl1:

Franceza: poate pelci in 'francizia' frateH si nu numai.

Chimia: bea soda caustica si o sa vezi la ce iti ajuta o.O

Link to comment

^ lol

Biologia: cazi pe scari si strigi 'mamiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, mi-ai rupt mana' si tu ti-ai rupt picioru

Romana: conjuga frateH verbul 'a fi' :rofl1:

Franceza: poate pelci in 'francizia' frateH si nu numai.

Chimia: bea soda caustica si o sa vezi la ce iti ajuta o.O

Romana n-am vazut-o,my bad.

Ce vorbesti tu acolo,e cultura generala,adica daca te duce capul iti poti da seama de niste chestii actualmente simple,nu ai nevoie sa tocesti la acele obiecte.

Link to comment

Ce se face acum in Romania la scoala nu este cultura generala.Pe langa teorie,forumule,mai trebie sa rezolvi probleme,aproape la toate materiile.Ar trebui simplificate toate materiile,exceptand matematica si informatica.Primele 2 iti dezvolta gandirea,restul ar trebui sa fie numai cultura generala.

Link to comment

^ lol

Biologia: cazi pe scari si strigi 'mamiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, mi-ai rupt mana' si tu ti-ai rupt picioru

Romana: conjuga frateH verbul 'a fi' :rofl1:

Franceza: poate pelci in 'francizia' frateH si nu numai.

Chimia: bea soda caustica si o sa vezi la ce iti ajuta o.O

ahahaha :rofl1:

Loyd nubule..

Romana te ajuta in primu rand sa te cultivi,citind,si sa-ti perfectionezi ortografia etc etc..cand ai de facut o cerere sau ceva ce faci? :lol:

Franceza..o limba straina nu-ti strica niciodata,ai unele avantaje stiind o limba straina.

Biologia..inveti multe la biologie,intr-o situatie grava ce faci daca n-ai cunostiinte?

Chimia e si ea importanta,inveti de asemenea multe lucruri folositoare.

//Godless,si logica iti dezvolta gandirea.

Link to comment

ahahaha :rofl1:

Loyd nubule..

Romana te ajuta in primu rand sa te cultivi,citind,si sa-ti perfectionezi ortografia etc etc..cand ai de facut o cerere sau ceva ce faci? :lol:

Franceza..o limba straina nu-ti strica niciodata,ai unele avantaje stiind o limba straina.

Biologia..inveti multe la biologie,intr-o situatie grava ce faci daca n-ai cunostiinte?

Chimia e si ea importanta,inveti de asemenea multe lucruri folositoare.

//Godless,si logica iti dezvolta gandirea.

n-am vazut in pana mea ca ai pus si romana acolo,oricum,celelalte trei obiecte tot inutile raman,daca vrei sa inveti o a 3-a limba sau alceva,o poti face si in particular

Link to comment

Da da da, voi va certati pt literatura romana. Literatura Romana ? E plina de tarani prosti care se omoara intre ei, si invatam despre motivul transhumantei. De ce mere ciobanu la deal, si vine la vale vara, si mere iar la deal .... nu mi se pare relevant in mileniul 3, in alte tari e muuuuuuuuuuult mai fain.

@Ioana : Intr-un caz de accident ? Suni la ambulanta, in cel mai indicat caz :). Pana vine ambulanta, poti sa pui un garou, in primul rand daca esti cu masina trusa de prim ajutor este obligatorie, si daca mergi undeva intr-o expeditie, e bine sa ai la tine un o rola pt bandaj, un spirt ceva, niste plasturi.

@ Bac 10 materii ? Astia sunt de-a dreptul prosti ?

Link to comment

Cand am fost in clasa a 12-a, deseori imi puneam si eu astfel de intrebari: De ce o clasa cu profil real trebuie sa aibe saptamanal 2 ore de biologie, geografie sau chimie?

Raspunsul la aceasta intrebare a gasit abia dupa ce am terminat facultatea :).La ora actuala nu te poti baza pe ideea ca tu vrei sa termini info, vrei sa fii programator si tu oricum nu o sa ai nevoie de alte materii decat mate, info, si putina fizica. O sa-ti pice fata dupa ce termini facultatea, si timp de 3-4-5 luni nu-ti gasesti niciun loc de munca in domeniul tau. Si, in acel moment, daca nu esti copil aristocrat, o sa trebuiasca sa renunti la ideea de baza, si vei fi nevoit sa inveti o alta meserie in care daca stii putina biologie, chimie sau mai stiu eu ce materie, ai avantaj fata de restul care nu stiu :)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...