Jump to content
mulexi

Originile Unversului

Recommended Posts

Inainte sa facem asta ar trebui sa gasim un loc unde sa putem trai.

asta o sa gasim mai devreme sau mai tarziu.. specia umana este cea mai adaptabila dintre toate prin prisma faptului ca isi creeaza singur un mediu in care sa poata trai.

marginea nu cred ca o sa o gasim prea devreme.. poti calatori toata viata la viteza luminii si indubitabil ca vei ajunge departe.. dar din punct de vedere al galaxiei e ca si cum te-ai duce pana la colt..

Link to comment
Share on other sites

Pentru cat timp?

nu conteaza. Se pune problema in felul urmator

-AVEM probleme financiare.... las ca o sa traim noi bine mersi pe aci' nepotii da-i draq!

daca am avea grija de pamant am putea trai pe el la infinit.

sau.. ma rog.. pana ne loveste prima cometa.. :))

Ma îndoiesc, multe specii au disparut si acest lucru a "afectat" ciclul vietii, deasemenea despăduririle si exploatarea resurselor duce la o soarta tragica.....

Link to comment
Share on other sites

daca am avea grija de pamant am putea trai pe el la infinit.

sau.. ma rog.. pana ne loveste prima cometa.. :))

Nu cred ca putem trai la infinit. Resursele pe care le folosim cu atata lacomie sunt in mare parte, neregenerabile. Deocamdata mi se pare greu sa realizam tehnologii la scara larga bazate doar pe resurse regenerabile sau de care putem dispune pe parcursul a zecilor de mii de ani pana la epuizare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Xspeed

:banghead: de unde apareti frate?

on: Universul este într-o continua "schimbare", dar sunt de parere ca are o anumita limita, nici un lucru nu este infinit...... desigur ca vor mai dura cateva sute de ani pana vor explora o mica parte din "univers" dar sunt aproape sigur ca intr-o mie de ani se v-a gasi cel putin o margine a universului.

era ironic

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca putem trai la infinit. Resursele pe care le folosim cu atata lacomie sunt in mare parte, neregenerabile. Deocamdata mi se pare greu sa realizam tehnologii la scara larga bazate doar pe resurse regenerabile sau de care putem dispune pe parcursul a zecilor de mii de ani pana la epuizare.

nimic nu se pierde, totul se transforma.. think about it

epuizam resursele -> mor mare parte din oameni -> natura isi reintra in drepturi si "vindeca ranile pamantului" -> omul are iar conditii si incepe sa se redezvolte si tot asa

avem resursele necesare sa supravietuim fara sa distrugem mediul.. doar ca asta nu coincide cu interesele meschine ale unor "furnici"

Link to comment
Share on other sites

nimic nu se pierde, totul se transforma.. think about it

epuizam resursele -> mor mare parte din oameni -> natura isi reintra in drepturi si "vindeca ranile pamantului" -> omul are iar conditii si incepe sa se redezvolte si tot asa

avem resursele necesare sa supravietuim fara sa distrugem mediul.. doar ca asta nu coincide cu interesele meschine ale unor "furnici"

Totul se transforma, combustibilii fosili sunt epuizati => energie + reziduuri. Le epuizam, mor o parte din oameni, dar pana sa se "vindece ranile" e nevoie de perioade geologice.

Cand interesele acelor oameni se vor lovi de epuizarea ridicata, vor incepe noi razboaie pe ultimele farame de resurse.

EDIT: Avem resurse necesare sa supravietuim fara a distruge mediul, dar nu le putem aplica (inca) la scara larga. De exemplu, masina ce functioneaza cu hidrogen.

Link to comment
Share on other sites

nimic nu se pierde, totul se transforma.. think about it

epuizam resursele -> mor mare parte din oameni -> natura isi reintra in drepturi si "vindeca ranile pamantului" -> omul are iar conditii si incepe sa se redezvolte si tot asa

avem resursele necesare sa supravietuim fara sa distrugem mediul.. doar ca asta nu coincide cu interesele meschine ale unor "furnici"

Si cu astea cum facem?

k Xspeed my bad!

Link to comment
Share on other sites

aici e vorba strict de interesele meschine ale oamenilor si de prostia caracteristica rasei noastre pentru ca resursele ar putea sa ne ajunga la infinit.

natura are abilitatea de a se regenera si de a isi regasi echilibrul atata timp cat soarele arde pe cer.

edit: intr-adevar unele resurse precum combustibilii fosili sunt neregenerabile, dar putem supravietui si fara ele numai ca nu vrem.

Link to comment
Share on other sites

aici e vorba strict de interesele meschine ale oamenilor si de prostia caracteristica rasei noastre pentru ca resursele ar putea sa ne ajunga la infinit.

natura are abilitatea de a se regenera si de a isi regasi echilibrul atata timp cat soarele arde pe cer.

edit: intr-adevar unele resurse precum combustibilii fosili sunt neregenerabile, dar putem supravietui si fara ele numai ca nu vrem.

vezi ca te-ai contrazis singur....

Link to comment
Share on other sites

Cred ca asta e:

daca la asta se refera inseamna ca are acelas nivel de cultura generala ca al unei caramizi..

da, exista resurse neregenerabile pe termen scurt. pe termen lung teoretic noi o sa devenim carbuni si petrol peste cateva milioane de ani :)))

ce vreau eu sa spun este ce putem supravietui perfect bazandu-ne doar pe resurse regenerabile care prin definitie nu au cum sa se termine..

Link to comment
Share on other sites

da, exista resurse neregenerabile pe termen scurt. pe termen lung teoretic noi o sa devenim carbuni si petrol peste cateva milioane de ani :)))

ce vreau eu sa spun este ce putem supravietui perfect bazandu-ne doar pe resurse regenerabile care prin definitie nu au cum sa se termine..

1. Pana atunci Pamantul va fi doar o amintire. Probabil ca vom fi imprastiati prin galaxie.

2. Cel putin in transporturi nu cred ca putem face asta. Masinile "verzi" sunt inca foarte putine si foarte scumpe. Totusi, cred ca treptat vor fi baza.

Link to comment
Share on other sites

Xspeed era ironic. :D

Daca intr-adevar universul este finit, ne va lua de sute de ori mai mult sa ajungem la marginea universului, pentru ca acesta este inca in expansiune (una ce se accelereaza continuu) si nici nu visam la nave care sa calatoreasca prin gauri de vierme sau care sa se deplaseze folosind tehnologii necunoscute. Si cum am descoperi marginea? Ne-am lovi de un zid? De multe ori ma intreb asta.

aaa, daca e infinit, nu putem ajunge la marginea lui, ceea ce e, infinit.

Link to comment
Share on other sites

1. Pana atunci Pamantul va fi doar o amintire. Probabil ca vom fi imprastiati prin galaxie.

2. Cel putin in transporturi nu cred ca putem face asta. Masinile "verzi" sunt inca foarte putine si foarte scumpe. Totusi, cred ca treptat vor fi baza.

de ce zic ca prostia e mare..

uita-te la olandezi.. au demonstrat ca masinile pot fi inlocuite in proportie mare cu biciclete.. toti am putea sa facem asta pentru ca majoritatea mergem sub 10 km pana la locul de munca si inapoi.. dar nah.. vrem confort.. dar confortul asta o sa ne coste mult..

inca un exemplu ar fi casele "verzi". cu putin efort poti reduce drastic consumul de energie..

putem planta copaci "for a change" in loc sa ii taiem..

ne taiem creanga de sub picioare si ne mai si vaitam din cauza asta..

putem sa ne mutam pe alte planete.. avem nevoie doar de lumina si caldura si un mediu izolat.. atat.. restul vine de la sine. iar cum lumina si caldura pot fi produse artificial posibilitatile sunt infinite..

Link to comment
Share on other sites

uita-te la olandezi.. au demonstrat ca masinile pot fi inlocuite in proportie mare cu biciclete.. toti am putea sa facem asta pentru ca majoritatea mergem sub 10 km pana la locul de munca si inapoi.. dar nah.. vrem confort.. dar confortul asta o sa ne coste mult..

inca un exemplu ar fi casele "verzi". cu putin efort poti reduce drastic consumul de energie..

putem planta copaci "for a change" in loc sa ii taiem..

Poftim? Pai si cum sa mai iasa "gigolo italiano 800$" la agatat calare pe DHS? Asta fiind doar un exemplu, desi sunt nenumarate, majoritatea intrand in categoria spusa de tine: "confort".

Nu ramane decat sa asteptam urmatorul nivel de tehnologizare globala cand intr-adevar nu vom mai putea depinde de resursele pe care le folosim acum si care polueaza.

Link to comment
Share on other sites

Poftim? Pai si cum sa mai iasa "gigolo italiano 800$" la agatat calare pe DHS? Asta fiind doar un exemplu, desi sunt nenumarate, majoritatea intrand in categoria spusa de tine: "confort".

Nu ramane decat sa asteptam urmatorul nivel de tehnologizare globala cand intr-adevar nu vom mai putea depinde de resursele pe care le folosim acum si care polueaza.

atata timp cat oamenilor o sa li se para injositor sa dea la pedale din cauza creierelor lor "mari" n-o sa ajungem nicaieri..

creiere mici, ego-uri mari

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...