Jump to content
Alecswtzu

Soldati americani ucid civili irakieni si ziaristi

Recommended Posts

Soldati americani ucid civili irakieni si ziaristi

Imagini cutremuratoare, filmate de la bordul unui elicopter Apache, au fost postate pe Internet. Mai multi civili irakieni, printre care si doi angajati ai Reuters, sunt ucisi cu mitraliera speciala a aparatului de zbor.

Site-ul de Internet Wikileaks.org , specializat in difuzarea de informatii secrete sau anchete, a dat publicitatii, luni, inregistrarea video a unui raid efectuat de un elicopter al armatei americane.

Imaginile, filmate la bordul aparatului de zbor Apache, sunt insotite de conversatii intre pilotii aparatului si serviciile de control de la sol: ei identifica persoanele care circula pe o strada din Bagdad ca fiind insurgenti inarmati si cer autorizatia de a deschide focul.

Wikileaks nu precizeaza cum au fost obtinute aceste imagini spectaculoase filmate in iulie 2007 si vizibile pe site.

Se poate vedea un grup de barbati mergand pe o strada din Bagdad, dintre care vor fi identificati cei doi angajati ai agentiei Reuters, Namir Noor-Eldeen si Saeed Chmagh. Ceilalti membri ai grupului par sa fie inarmati.

Pilotii elicopterului Apache, care par sa confunde camera unuia din angajatii Reuters cu un lansator de grenade RPG, afirma ca au reperat "cinci sau sase indivizi cu AK-47" si cer permisiunea "de a deschide focul", pe care o obtin aproape imediat.

Dupa atac, unul dintre piloti spune ca "o gramada de cadavre" se afla in zona.

"Priveste aceste putreziciuni neputincioase", spune unul. Un altul raspunde: "grozav".

In scurt timp, o camioneta se opreste pentru a strange mortii si ranitii si este atacata la randul sau de elicopterele americane.

Doi copii din camioneta sunt raniti. Ei vor fi evacuati de militarii americani sositi apoi la fata locului.

Un oficial al armatei americane a comentat luni difuzarea acestei inregistrari video, care, potrivit acestuia, "nu aduce nici o informatie noua, doar imagini".

"In 2007 am recunoscut tot ce este in inregistrarea video", a spus oficialul, sub acoperirea anonimatului. "Am recunoscut ca raidul a avut loc si ca doi angajati ai Reuters au fost ucisi", a spus el.

"Stim ca doi copii au fost raniti", a mai afirmat oficialul.

Totusi, el a adaugat ca "(lansatorul de grenade) RPG din inregistrarea video este real". "Aveam insurgenti si reporteri intr-o zona in care fortele americane urmau fie prinse intr-o ambuscada", a mai spus oficialul.

"In acel moment, nu puteam discerne daca (angajatii Reuters) aveau asupra lor camere sau arme", a subliniat el.

Intr-un comunicat, redactorul sef al Reuters , David Schlesinger, a afirmat ca moartea celor doi angajati este "tragica si emblematica pentru pericolele extreme legate de difuzarea de informatii din zonele de razboi".

WikiLeaks se prezinta ca o organizatie non lucrativa finantata in special de aparatorii drepturilor omului, jurnalisti de investigatie si public.

Dupa difuzarea inregistrarii video, directorul pentru Statele Unite al organizatiei Reporters sans Frontieres, Clothilde Le Coz, a cerut Pentagonului sa dea dovada de "mai multa transparenta" in acest caz si administratiei Barack Obama sa "manifeste respect fata de justitie".

ProTV

----------

Aveti si video pe site, e aiurea ce se intampla acolo, maine poate ne trezim si noi in situatia lor..

Link to comment

de parca ar fi prima data...

americanii sunt cei mai cretini oameni din lume.

au dat bombe atomice, dar nimeni nu vorbeste decat de hitler care a omorat evrei

au invadat iracul ca vezi doamne e plin de arme biologice

omoara civili ca zic ca sunt inarmati. etc.

chinezii erau aia raii cand omorau pe oamenii care vreoiau sa ajunga in tibet.

americanii sunt vazuti ca eliberatori.

Link to comment

N-a fost niciun lansator,doar cateva AK 47.Din ce am vazut eu la stiri,acei oameni se plimbau linistiti cu armele in mana,fara nicio tendinta de a trage in elicopter.Cat despre soldatu american indopat cu hot dog ce pretentii poti avea?Atat ii duce mintea.Au ajuns in Irak si cred ca au voie sa omoare tot ce le iese in cale...vor plati ei in vreun fel ca au tras in oameni nevinovati?Normal ca nu,poate doar vor fi trecuti in rezerva in cel mai bun caz....

Link to comment

de parca ar fi prima data...

americanii sunt cei mai cretini oameni din lume.

au dat bombe atomice, dar nimeni nu vorbeste decat de hitler care a omorat evrei

au invadat iracul ca vezi doamne e plin de arme biologice

omoara civili ca zic ca sunt inarmati. etc.

chinezii erau aia raii cand omorau pe oamenii care vreoiau sa ajunga in tibet.

americanii sunt vazuti ca eliberatori.

Adevarat graiesti.Mai mult ca sigur nu o sa se opreasca aici,totul o sa continue si odata cu asta o sa izbucneasca un razboi,nu curand ,dar mai mult ca sigur o sa fie un "alt razboi mondial" in urma caruia multi oamenii o sa`si piarda viata pentru simplul motiv ca oamenii nu se pot intelege intre ei,ca si cand ar fii 2 specii diferite.Pacat.

Link to comment

de parca ar fi prima data...

americanii sunt cei mai cretini oameni din lume.

au dat bombe atomice, dar nimeni nu vorbeste decat de hitler care a omorat evrei

au invadat iracul ca vezi doamne e plin de arme biologice

omoara civili ca zic ca sunt inarmati. etc.

chinezii erau aia raii cand omorau pe oamenii care vreoiau sa ajunga in tibet.

americanii sunt vazuti ca eliberatori.

asa e.Oricum , americanii nu se vor oprii prea curand.Nu ai ce sa le faci.Un al 3'lea razboi modial ar avea un ultim cuvant de spus.Nu stiu ce sa zic.Imaginile sunt socante,iar soldatii de la bordul navei nu erau cat de putin stresati de ceea ce fac.Sunt soldati.Ba unul chiar radea in hohote.

Link to comment
Guest stefteo21

N-a fost niciun lansator,doar cateva AK 47.Din ce am vazut eu la stiri,acei oameni se plimbau linistiti cu armele in mana,fara nicio tendinta de a trage in elicopter.Cat despre soldatu american indopat cu hot dog ce pretentii poti avea?Atat ii duce mintea.Au ajuns in Irak si cred ca au voie sa omoare tot ce le iese in cale...vor plati ei in vreun fel ca au tras in oameni nevinovati?Normal ca nu,poate doar vor fi trecuti in rezerva in cel mai bun caz....

:rofl2: Imi faceti ziua pe cuvant, ma rog, seara... doar se plimbau linistiti cu niste automate rusesti in mana in plina zona de conflict :dontknow: ce faceau rau ? Dupa colt erau soldati americani care daca se intalneau urma o serie ca in filmele cu Rambo cand iese din canal ala cu 4 arme in mana... :ceuameni:

asa e.Oricum , americanii nu se vor oprii prea curand.Nu ai ce sa le faci.Un al 3'lea razboi modial ar avea un ultim cuvant de spus.Nu stiu ce sa zic.Imaginile sunt socante,iar soldatii de la bordul navei nu erau cat de putin stresati de ceea ce fac.Sunt soldati.Ba unul chiar radea in hohote.

:coffee: care-i nenorocitul ma?

--------

a nu se intelege ca aprob ce au facut ... e barbar, dar asta-i viata.

PS: SFAT, Medal of Honor, Call of Duty si altele NU SE APLICA IN VIATA REALA, asa ca terminati cu WWIII ca n-o sa vina prea curand de cand s-au descoperit alte metode mai dure de a lupta - prin distrugerea economiei de exemplu. Oamenii vor profit si nu intereseaza pe nimeni sa niveleze la pamant orase sau eventual tari cu bombe nucleare cum va imaginati voi fiindca n-ar avea nimic, dar absolut nimic de castigat; ba mai mult le-ar face radiatiile rau.

Faza cu bombele nucleare & shits e ca sa pastreze un oarecare echilibru intre fortele armate si nici intr-un caz sa ataci pe cineva pe fata. Ganditi-va ca Rusia trimitea o bomba din aia in Georgia si termina razboiul mai repede decat incepuse, rezolva ceva ? Asa au intrat cu tancurile, au distrus blocuri, au ucis, psihologic i-au chinuit sa se linisteasca si sa pastreze o oarecare pace in zona.

Link to comment

Domnule Stefteo,cel care deschide topicuri foarte "interesante" pe forum,ma bucur enorm de mult ca ti-am facut seara.Daca nu ai observat ironia din postul meu,este problema ta.Trebuie sa pun fiecare cuvant in ghilimele sa intelegi tu?Sunt foarte curios,te-ai uitat macar la video?Sau vii pt un +1?Acei oameni se PLIMBA nu fug,nu se ascund,nu tintesc ci se PLIMBA cu acele arme in mana.Par ei agitati?Nu mi se pare.

Asa ca,te rog frumos,data urmatoare lasa deoparte atacurile la persoana.

Link to comment
Guest stefteo21

1. Domnule Stefteo,cel care deschide topicuri foarte "interesante" pe forum,

2.ma bucur enorm de mult ca ti-am facut seara.

3.Daca nu ai observat ironia din postul meu,este problema ta.

4.Trebuie sa pun fiecare cuvant in ghilimele sa intelegi tu?

5.Sunt foarte curios,te-ai uitat macar la video?Sau vii pt un +1?

6.Acei oameni se PLIMBA nu fug,nu se ascund,nu tintesc ci se PLIMBA cu acele arme in mana.Par ei agitati?Nu mi se pare.

Asa ca,te rog frumos,data urmatoare lasa deoparte atacurile la persoana.

1. Asta e tot ce poti ?

2. Ok.

3. Daca in postul tau este ironie, este problema ta, eu n-o inteleg.

4.Scuza-mi incapacitatea de a intelege lucruri abstracte in miez de noapte.

5. M-am uitat de mai multe ori fiindca imi aducea aminte de Delta Force 5.

6. Ti se pare normal ca daca iti vezi inamicul cu arma in mana, DAR care se plimba prin fata ta tu sa-l lasi in pace?

7. Trebuie sa ma culc, sunt foarte obosit

Link to comment

Acuma fiecare crede ce vrea, dupa opinia mea...cred ca au procedat corect. Cand te plimbi cu un ak-47 in mana nu cred ca te plimbi asa de forma, normal ca omori sau faci rau cuiva. Acuma si cu oamenii nevinovati... lasa ca si in America au murit mii de oameni nevinovati, nu cativa. :)

Link to comment

Soldati americani ucid civili irakieni si ziaristi

Pilotii elicopterului Apache, care par sa confunde camera unuia din angajatii Reuters cu un lansator de grenade RPG, afirma ca au reperat "cinci sau sase indivizi cu AK-47" si cer permisiunea "de a deschide focul", pe care o obtin aproape imediat.

daca intradevar acea camera era un RPG?...

soldatii au actionat corect

care sunt civilii ucisi?, avand in vedere k acei indivizi aveau asupra lor AK-47, banuiesc k nu erau de jucarie

cat despre ziaristi "victime colaterale"

Link to comment

daca nu s-a tras asupra lor nu aveau nici un drept sa traga. nu mai fiti cretini si nu le mai luati apararea americanilor.in duba care era acolo se aflau doi copii care au fost raniti , pilotii s-au distrat nu aveau o misiune de indeplinit , sincer cateodata se merita sa sariti cu metrou in aer...

stare de razboi sau nu , pilotii au ucis persoane inarmate care nu prezentau o amenintare.priviti orice film de razboi facut de americani si vedeti cum mereu o fac pe aia nevinovatii si o tin cu "trageti numani DACA SE TRAGE ASUPRA VOASTRA" ....harneala ...asta e fata reala a americanilor.

Link to comment

Crezi ca daca se apucau aia sa traga in elicopter il avariau serios? I-au omorat preventiv, ca doar nu e normal sa umblii cu kalashnikovul pe strada. Ce s-a intamplat cu acei reporteri e regretabil si condamnabil dar atat. E zona de razboi, exista friendly fire si si-au asumat riscul meseriei.

Link to comment
Guest Gunther

daca intradevar acea camera era un RPG?...

soldatii au actionat corect

care sunt civilii ucisi?, avand in vedere k acei indivizi aveau asupra lor AK-47, banuiesc k nu erau de jucarie

cat despre ziaristi "victime colaterale"

La stiri am vazut ca au zis ca aveau camere de filmat nu RPG.

Link to comment

daca nu s-a tras asupra lor nu aveau nici un drept sa traga. nu mai fiti cretini si nu le mai luati apararea americanilor.in duba care era acolo se aflau doi copii care au fost raniti , pilotii s-au distrat nu aveau o misiune de indeplinit , sincer cateodata se merita sa sariti cu metrou in aer...

stare de razboi sau nu , pilotii au ucis persoane inarmate care nu prezentau o amenintare.priviti orice film de razboi facut de americani si vedeti cum mereu o fac pe aia nevinovatii si o tin cu "trageti numani DACA SE TRAGE ASUPRA VOASTRA" ....harneala ...asta e fata reala a americanilor.

deci daca eu stau cu un lansator de rachete pe umar si trece un elicopter pe deasupra mea, aia crezi k asteapta sa trag eu primul ? =))

Link to comment

1. unde e rpg'ul ??

2 documenteaza'te si ai sa vezi ca asta e procedura standard la ei indiferent de situatie , nu se trage decat daca esti atacat , uite'te pe net cauta filmulete si ai sa vezi ca sunt n'spe mii de exemple in care soldatii americani trec pe langa civili inarmati si nimeni nu schiteaza nimic , pilotii elicopterului nu au actionat corect.

Link to comment

Denzel_Lsd nu stiu de ce vb cu astia care abia au intrat pe la liceu si cred ca vita e ca in gta...

1. in irac oricine are ak.

2. elicopterul ala era asa departe si de sus ca trec cateva secunde bune de cand trag si pana ajung gloantele alea in oameni (btw un glont d-ala e mai rapid ca sunetul)

americanii s-au dus in irac ca sa se distreze. sadam e mort de mult si ei inca sunt acolo. niggeru ala a luat premiu nobel pentru pace (in avans), dupa ce a luat premiul a mai trimis niste soldati.

sunt ei mari bo$$i dar ar trebui rasi de pe fata pamantului.

Link to comment

Denzel_Lsd nu stiu de ce vb cu astia care abia au intrat pe la liceu si cred ca vita e ca in gta...

1. in irac oricine are ak.

2. elicopterul ala era asa departe si de sus ca trec cateva secunde bune de cand trag si pana ajung gloantele alea in oameni (btw un glont d-ala e mai rapid ca sunetul)

americanii s-au dus in irac ca sa se distreze. sadam e mort de mult si ei inca sunt acolo. niggeru ala a luat premiu nobel pentru pace (in avans), dupa ce a luat premiul a mai trimis niste soldati.

sunt ei mari bo$$i dar ar trebui rasi de pe fata pamantului.

Si cand te gandesti ca base este sclavul lor :lol:

War is war,mereu au fost imperii care au subjugat pe altii: Romanii,otomanii, acum americanii maine altii.... In loc sa ne bucuram ca suntem in tabara invingatorilor facem mutre. Ciocu mic,nu comentati si incercati sa sugeti si voi cate ceva de la americani. Dar, nu in vazul lumii pentru ca ne punem rau cu altii :(

Link to comment

daca nu s-a tras asupra lor nu aveau nici un drept sa traga

No shit?Sa te vad pe tine in razboi, fata-n fata cu inamicul: "trage tu primu frate, ca asa e corect".Acolo din cate vad era operatiune pe timp de noapte, stiu ca intr-o tara aflata in razboi este interzis sa iesi pe strazi dupa ora 9 (nu stiu ora exacta), pt a nu a se intampla situatii de genul acesta.Si cel mai important, nu au voie sa se stranga in grupuri!Aia clar nu aveau ce cauta acolo, s-au expus si au fost eliminati.

Crezi ca daca se apucau aia sa traga in elicopter il avariau serios

Frate, elicopterul nu e tanc.Un simplu glont nimerit in rezervor sau motor poate prabusi aparatul.Si aici nu e ca la trupele terestre, daca te-ai prabusit esti mort, nu prea ai sanse de supravietuire.Si gandeste-te ca un echipaj complet este format din peste 6 soldati (daca nu ma insel), le risti lor viata pt niste inconstienti?

ps:puneti-va in locul soldatilor, nu mai atacati ca babele care iubesc cainii comunitari :banghead:

pps:pe timp de noapte poti confunda usor o camera video tinuta pe umar cu un lansator RPG, nu poti sa-ti asumi riscul sa astepti sa lanseze racheta si dupa sa-l omori :dooh:

Link to comment

asculta atent convorbirea dintre piloti , observa cat de SERIOSI sunt ....si apoi comenteaza ...dar lasa ..mai suge si tu un pic de la americani ...vorba lu' eugen .

@nu era noapte

@@ pilotii au confundat viata cu call of duty :)

@@@ sa nu ii mai pupe toata lumea pe americani in cur , asta ar fi frumos de vazut , sa nu mai faca lumea ce zic ei sa nu mai creada lumea ce cred ei samd ....rusii...ce treaba au rusii in problema de fata ??

Link to comment
Guest stefteo21

^ la elicoptere apache echipajul este format din 2 oameni -> unul care controleaza aparatul in zbor si unul care se ocupa de armele lui si le foloseste... am vazut pe discovery intr-o emisiune.

In plus nu am vazut undeva sa scrie ca era noapte... asa se vad pe camerele lor cred permanent nu era cu viziune cu infrarosu...

- Denzel nu confunda realitatea cu filmele.

Denzel, ce doresti tu de fapt ? Vrei sa sugi de la rusi ? Hai suge de la ei... vrei sa nu fii in nici o tabara si sa fii independent in marea asta de slavi din jur ? Dute in Moldova... ce mai vrei ?

Link to comment

@@@ sa nu ii mai pupe toata lumea pe americani in cur , asta ar fi frumos de vazut , sa nu mai faca lumea ce zic ei sa nu mai creada lumea ce cred ei samd ....rusii...ce treaba au rusii in problema de fata ??

Dar cine ii pupa in cur? Noi suntem ALIATI, nu suntem sub ocupatie americana!

Link to comment

ba si eu procedam la fel. survolez ce survolez si daca vad un grup suspect ma dau mai aproape sa vad care e treaba si daca evaluez ca e potential periculoasa o dezamorsez cu cateva rachete. aia doar au tras cu mitraliera ca sa faca economie, dar o racheta bine plasata rezolva eventuala problema.

Link to comment

dar lasa ..mai suge si tu un pic de la americani ...vorba lu' eugen .

Asa sa vorbesti cu eugen daca e vorba lui, nu cu mine.Capiche?

@@ pilotii au confundat viata cu call of duty :)

5rXPrfnU3G0

Sa recapitulam:

-un grup format de aproximativ 20 indivizi, posibil periculosi

-cativa dintre ei au arme in mana, se vede clar la 3:38.Posibil AK47

-la 4:05 apare un tip care asunde dupa coltul cladirii, avand in mana ceva ce pare a fi un lansator de rachete.

Ce faci in situatia asta?Cum am zis si mai sus, astepti sa traga ei primii?Asta e riscul care ti-l asumi cand intr-o zona de conflict umbli pe strada in compania unor indivizi inarmati.Asta e un lucru real, l-ati vazut pe video.Orice altceva spuneti voi sunt povesti, daca erati in locul jurnalistilor ati fi stat in strada langa niste tipi inarmati?Sau daca ati fi fost in locul soldatilor ati fi asteptat sa deschide ei primii focul?Raspundeti la intrebarile astea serios, fara alte porcarii umanitare.Asta-i razboi, nu-i UNICEF!Nimeni nu se joaca aici cu vietile celorlalti.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...