Jump to content
musLi

Top 10: Cele mai inalte hoteluri din lume

Recommended Posts

Top 10: Cele mai inalte hoteluri din lume

10. Swiss?tel The Stamford - Singapore. 226 de metri

In 1986, in Singapore se deschidea Swissotel si devenea cel mai inalt hotel din lume, cu 73 de etaje si 226 de metri. Dezvoltarea Chinei a umbrit insa aceasta constructie, care astazi ocupa locul 10 in topul nostru. Hotelul are 1263 de camere si un restaurant situat exact in varf, cu o panorama la 360 de grade.

Imagine IPB

9. JR Central Hotel Tower - Japonia. 226 de metri

Complexul JR Central Towers se afla in orasul Nagoya, al patrulea ca populatie din Japonia. Sunt aici mai multe cladiri interconectate, iar turnul care serveste drept hotel (la stanga in poza) a fost finalizat in anul 2000.

Imagine IPB

8. Lanko?Grand Hyatt Hotel - China. 258 de metri.

Hotelul Lanko?Grand Hyatt se gaseste in Chongqing, un oras incredibil care se dezvolta uluitor in ultimul timp. Cladirea a fost terminata in 2004, are 60 de etaje si totalizeaza peste 1.500 de camere. Stim noi din ce cauza sunt atat de multe...

Imagine IPB

7. Grand Lisboa - China. 261 de metri.

Hotelul Grand Lisboa a fost deschis in decembrie 2008, fiind amplasat in regiunea Macau. El are forma de lotus, acesta fiind simbolul centrului administrativ din China. 47 de etaje stau la dispozitia turistilor si nu numai, oferind o priveliste minunata, mai ales noaptea, cand totul este excesiv iluminat...

Imagine IPB

6. The Cullinan I. - China. 270 de metri.

Cullinan I este cel mai inalt complex rezidential din Hong Kong. Numele provine de la Cullinan, un diamant neobisnuit de mare. Complexul cu 68 de etaje a fost construit de arhitectii de la Sun Hung Kai Properties si finalizat in 2008.

Imagine IPB

5. Baiyoke Tower II - Thailanda. 304 metri.

Aflata in regiunea business a Bangkokului, cladirea Baiyoke este cel mai inalt hotel din tara, cu 84 de etaje intinse pe mai bine de 300 de metri. Constructia finalizata in 1997 va fi insa depasita de Ocean One Tower, care se va deschide in 2012.

Imagine IPB

4. Jumeirah Emirates Towers - EAU. 309 metri.

Jumeirah Emirates Towers se afla in Emiratele Arabe Unite, mai precis Dubai, si contine 40 de apartamente de lux. Cladirea este conectata cu Emirates Office Tower, inalta de 350 de metri. Baza ambelor cladiri gazduieste mall-ul Boulevard.

Imagine IPB

3. Burj Al Arab - EAU. 321 de metri.

Burj Al Arab nu mai este de mult o simpla cladire ci un adevarat simbol al Dubaiului. Avem in fata ochilor 60 de etaje dispuse intr-o forma plina de curbe si farmec, cu apartamente dotate cu jacuzzi si plasme, intr-un lux cotat la 7 stele. Cladirea a costat 650 de milioane de dolari.

Imagine IPB

2. Ryugyong Hotel - Coreea de Nord. 330 de metri.

Cu forma sa piramidala, hotelul Ryugyong a inceput sa se ridice in 1987 chiar in inima capitalei Coreei de Nord, insa din lipsa de fonduri, 16 ani a ramas in santier. Lucrarile au fost reluate la inceputul lui 2008 si iata acum, in fata noastra, al doilea cel mai inalt hotel din lume.

Imagine IPB

1. Rose Tower. Dubai - EAU. 333 de metri.

Dubai, Dubai si iar Dubai. Am vazut Jumeirah, Burj Al Arab si acum acest colos de 333 de metri, botezat Rose Tower. Stiti cat au durat lucrarile? Doi ani! Este cel mai inalt turn folosit exclusiv pe post de hotel...

Imagine IPB

Sursa: Yuppy.ro

Edited by Tybork
Link to comment

3. Burj Al Arab - EAU. 321 de metri.

Burj Al Arab nu mai este de mult o simpla cladire ci un adevarat simbol al Dubaiului. Avem in fata ochilor 60 de etaje dispuse intr-o forma plina de curbe si farmec, cu apartamente dotate cu jacuzzi si plasme, intr-un lux cotat la 7 stele. Cladirea a costat 650 de milioane de dolari.

este o opera de arta.. imi place enorm..cred ca a meritat toti banii.. :)

# referitor la noi...ramanem cu vechile "hoteluri" care sunt aproape de pensie..datand de pe timpul comunismului mare parte din ele :)

Banu face lumea sa se invarta.

Link to comment

Pentru cei care se intreb de ce nu sunt construite si in Romania astfel de hoteluri, nu va ganditi numai la ce fonduri ar folosi, ci si la faptul ca nu avem o tara cu oameni bogati. E adevarat ca poate s-ar caza celebritatile care vin in tara noastra, dar in rest, cine? Un astfel de hotel trebuie sa aiba profit mare si in Bucuresti (aici cred ca ar fi cel mai indicat sa fie construit, ca doar nu la Marghia) nu s-ar gasi clienti. In plus, nu cred sunt terenuri atat de mari libere, necesare pentru constructia unor astfel de giganti.

Link to comment

Tybork e necesar sa pun link`ul exact la ceea ce am postat, ca vad ca ai editat tu.Eu postasem sursa, e obligatori cu link direct?O simpla intrebare inocenta.

Raspuns la intrebare: da, este obligatoriu!

Apare si in regulamentul sectiunii la Obligatii.

Preluarea materialelor de pe site-urile de specialitate este permisă numai cu precizarea sursei cu un link către respectivul articol. Exemplu > Sursa: Click aici.

Daca mai aveti astfel de intrebari in viitor, va rog sa mi le trimiteti prin mesaj privat!

Multumesc

Edited by Tybork
Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...