Jump to content
Fury

Românii, topiţi după prieteniile virtuale

Recommended Posts

Românii sunt printre cei mai activi utilizatori ai reţelelor de socializare, deşi rata de penetrare a internetului este de doar 32% în ţara noastră, comparativ cu 85% în Olanda, potrivit studiului MCDC, realizat de IAB Europe.

Concluziile raportului MCDC (Marketers & Consumers, Digital & Connected) se bazează pe un sondaj realizat pe un eşantion format din 32.000 de utilizatori de internet din 16 ţări, afiliate reţelei IAB Europe.

Cercetarea a avut ca obiectiv studierea comportamentului online, pentru a furniza advertiserilor informaţii relevante despre internauţi.

Deşi rata de penetrare a internetului în Europa de Est este sub cea din ţările din Europa Centrală , cercetarea a arătat că utilizatorii de internet est-europeni sunt mai activi pe reţelele de socializare. Astfel, potrivit MCDC, 59% dintre internauţii chestionaţi din Europa de Est şi-au actualizat profilul pe reţelele de socializare în ultima lună, comparativ cu media continentală de 52%. Ungaria are cea mai ridicată rata de implicare, cu 65%, urmată de România, cu 61%, şi Polonia, cu 56%

În plus, cei din Europa de Est petrec mai mult timp într-o sesiune online, 33% folosind web-ul pentru trei ore sau chiar mai mult. De asemenea, ei sunt mai dispuşi să accepte intermedierea când fac achiziţii online, ponderea celor care cumpără bunuri de la alţi utilizatori fiind mai mare decât a celor care le achiziţionează de pe site-uri de comerţ electronic.

Rata penetrării internetului variază în intervale largi în Europa, de la 85% în Olanda, la 32% în România.

Rezultatele arată că apetitul pentru divertismentul online este foarte mare în Europa de Est . Astfel, 49% dintre cei intervievaţi în Ungaria, Polonia şi România se uită la TV sau la conţinut video online, 44% ascultă radioul în timp real pe internet, 31% descarcă muzică şi 27% se joacă sau pariază online.

mediafax

Link to comment

aproape toti copiii din zilele astea au acces la internet deci nu este o mare mirare

Da,dar problema este ca internetul pe langa hi5 si ce a enumerat kidduletz mai sus,ne ofera foarte multe chestii folositoare pe care majoritatea nici nu au curiozitatea sa le citeasca.

Link to comment

marea majoritate a copiilor au acces la internet,chiar de la o varsta foarte mica,ceea ce nu prea e bine,pe unii i-a innebunit.........le fel cum a spus si kabuky mai sus,internetul ne ofera foarte multe chestii interesante,dar unii nu preau au curiozitatea sa le descopere....

Link to comment

ok pe toti va vad ca sunteti cu " nu este indicat sa ai calculator la 8 9 .. 14 ani" ,dar taceti ca nici voi nu sunteti mai presus de asta ..

oricum la prieteniile astea pe internet iei mari tepe :)) ma rog ... aca cunosti persoana este normal sa vorbesti cu ea pe mess .. dar altfel ..

Link to comment

Salutare!

Am vazut recent un top al social media din Romania aici. Hi5 conduce in Romania, cu peste 4 milioane de vizitatori unici in ianuarie. La o departare de 2 milioane este Trilulilu.

Cred ca problema este de fapt ce facem cu mijloacele de comunicare. Ele sunt neutre, important este modul in care le folosim.

Ar fi fain sa ne gandim la modalitati pozitive de a folosi social media, de exemplu Hi5.

Aveti idei?

Link to comment

Salutare!

Am vazut recent un top al social media din Romania aici. Hi5 conduce in Romania, cu peste 4 milioane de vizitatori unici in ianuarie. La o departare de 2 milioane este Trilulilu.

Cred ca problema este de fapt ce facem cu mijloacele de comunicare. Ele sunt neutre, important este modul in care le folosim.

Ar fi fain sa ne gandim la modalitati pozitive de a folosi social media, de exemplu Hi5.

Aveti idei?

Nu (mai) merge linkul respectiv.

Link to comment

Salutare!

Am vazut recent un top al social media din Romania a href="http://"www.manafu.ro/2010/02/social-media-in-romania-februarie-2010/" target="_blank">aici. Hi5 conduce in Romania, cu peste 4 milioane de vizitatori unici in ianuarie. La o departare de 2 milioane este Trilulilu.

Cred ca problema este de fapt ce facem cu mijloacele de comunicare. Ele sunt neutre, important este modul in care le folosim.

Ar fi fain sa ne gandim la modalitati pozitive de a folosi social media, de exemplu Hi5.

Aveti idei?

iuliat ai gresit sectiunea...nu e nici o problema, vad ca esti nou pe forum :). Ar fi mai indicat sa incerci sectiunea Mica Publicitate.

Succes!

Link to comment
Guest smiley_real92

si ce daca imi traiesc viata pe forumuri (linkmania) pe mirc ,mess,schype,Facebook..platesc tot online,joc online,pariuri ,radio ..etc

nu vad vreo problema :))

Link to comment
Guest smiley_real92

Next thing you know it, you'll end up like this...

Imagine IPB

:cool2: f tare omu

Mai faci un post asemanator, si o sa iei warn!

Edited by Tybork
Link to comment
Guest pupu92

Si eu am 10 ani si stau mult langa PC, dar nu mereu langa jocuri mai citesc cate ceva folositor etc.

Site-urile astea cu pagini personale nu sunt decat niste porcarii.

Copiii cu varstele cuprinse intre 9-11 nu prea se indure ca citeasca si stau cu ochii la jocuri.

Link to comment
Guest mada_madalin5

Si eu am 10 ani si stau mult langa PC, dar nu mereu langa jocuri mai citesc cate ceva folositor etc.

Site-urile astea cu pagini personale nu sunt decat niste porcarii.

Copiii cu varstele cuprinse intre 9-11 nu prea se indure ca citeasca si stau cu ochii la jocuri.

Omule , si "copii" de 15-20 de ani se joaca in medie de 7-8 ore zilnic . Mai alex iarna ce sa faci pe afara , pe frig , mai bine stai in casa si te joci sau vezi un film , nu cred ca sunt prea multi care , atunci cand stau in casa ,citesc sau invata mai mult de o ora . Dar sa nu derivam de la subiect .

Apropo de acesti oameni de care vorbim , sunt oamenii cu caractere putin mai slabe , care le e usor rusine sa se intalneasca cu o persoana noua "face to face" , asa ca , comunica prin intermediul PC-ului . Dar aceste seituri de socializare sunt si bune , pentru ca multi isi gasesc si perechea . :)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...