Jump to content
Shadow * ClimaCool

Biblia vs Teoria lui Darwin vs "ce vreti voi"

Teorii despre inceputurile lumii  

97 members have voted

  1. 1. In care teorie credeti?

    • Biblie
      36
    • Teoria lui Darwin
      35
    • Alta (care?)
      7
    • Nu cred in nici o teorie, nu ma intereseaza
      19


Recommended Posts

am gasit cea mai buna definite a crestinismului si am preferat sa n-o traduc pentru ca si-ar fi pierdut din farmec: It is the belief that a two-thousand-year-old jewish zombie can make you live forever if you symbolically eat his flesh and telepathically tell him that you accept him as your master, so he can remove an evil force from your soul that is present in humanity because a rib-woman was convinced by a talking snake to eat an apple off a magical tree in a wonderland.

acum intrebare pentru crestini: dupa ce cititi asta, nu va simtiti putin dusi cu pluta?

:rofl2:

este foarte interesant am ras. vad ca sti engleza, dar semnatura tot nu ai schimbato. este gresita ti-am mai zis

Din pacate tu nici romana nu stii :coffee: ..

pur si simplu imi da Critical Error la creier si isi da restard

RESTARD =))))

This topic is full of win :D .

Eu zic ca acest topic pur si simplu nu`si are locul pe forum.De ce?

Deoarece orice discutie pe baza acestui subiect nu duce decat la certuri intre noi pentru simplul fapt ca niciuna dintre cele 2 teorii nu sunt demonstrate.

Daca norodu` cere , trebuie sa le oferi :D .

Link to comment
Share on other sites

' date='Mar 7 2010, 13:24' post='4847479']blk parerea mea e ca te uiti la prea multe filme SF. Stiu ca exista extraterestrii si ca ne e ascuns acest lucru, dar sa n-o dam pe cealalta extrema. De ex la mine, credinta in Dumnezeu, cu munca si cu faptul ca vreau sa fac ceva bine in viata, ca sa raman in istorie este tot ce conteaza. Poti sa vii tu cu zeci de mii de teorii ca nu ma intereseaza. Ceea ce ma face sa ma simt bine conteaza, nimic altceva.

Ce vrei tu sa zici e ca te complaci si ca nu vrei sa schimbi nimic la tine pentru ca s-ar putea sa distruga aceasta "stare de bine"? Nu de alta dar ar trebui sa stii ca daca imi raspunzi mie la un post ar trebui sa vi cu argumente si nu cu vorbe de doamne-ajuta.

Revin cu intrebarea la care nu ai raspuns:

Daca poti sa accepti ca un "Cineva" a existat dintotdeauna sa "dea startul" la un moment random cand i s-a sculat lui de ce nu poti accepta ca materia / energia a existat dintotdeauna?

E ceva simplu si se adreseaza tuturor teistilor din acest thread. Pana la urma toate dezbaterile ajung la intrebarea: "Si materia cine a creeat-o?" iar cand ateul zice "nu stiu" atunci teistul zice "Eh, eu stiu! Dumnezeu!" iar ateul zice "si pe dumnezeu cine l-a creeat?". Urmeaza "Dumnezeu a existat dintotdeauna".

Ok si materia de ce nu poate exista dintotdeauna? Avand in vedere ca nu poti sa distrugi materia (aka nu are un finit) mi se pare mai usor de presupus ca nu are nici un inceput. Decat sa crezi ca e un vrajitor in cer care iti asculta tie dorintele oricum e mai plauzibil.

p.s. toti cei care zic ca nu e decat cearta & shit in astfel de thread-uri va invit sa nu mai postati.

Link to comment
Share on other sites

Dani nu ai inteles ce a vrut sa spuna blk.Din ce am inteles eu el a vrut sa spuna ca noi,in felul in care percepem lucrurile toate trebuie sa aiba un inceput si un sfarsit.Dar se poate sa nu fie asa.Nu vad ce e SF in asta.Si in caz ca nu stiai ce vezi tu in SF-uri peste 100-500 ani o sa fie posibil.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fac pe cineva sa urmeze anumite cursuri, anumite credinte. Pe mine unul chiar nu ma intereseaza daca am fost facuti de acel "Big Bang" sau de o persoana divina care bate din palme si iti ofera tot ce vrei, putin imi pasa. De ce ? Daca stiu ca una din ele este 100% adevarata, tot n-ar conta pentru mine.. tot in cot m-ar durea :)

p.s. a pus punctul pe i blk, frumos post :clap:

Link to comment
Share on other sites

Guest smiley_real92

era odata cand credeam majoritatea in Dumnzeu...rar cineva care contesta..acum dupa acest thread 50%-50% ,inca tind sa cred ca este ceva.Fara explicatii fara intrebari..doar asa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Xspeed

era odata cand credeam majoritatea in Dumnzeu...rar cineva care contesta..acum dupa acest thread 50%-50% ,inca tind sa cred ca este ceva.Fara explicatii fara intrebari..doar asa.

da era o vreme, cand nimeni nu vorbea de rau biserica

POATE din cauza ca te lega de un stalp si iti dadea foc? doar .........poate

s-a mai desteptat lumea, nu mai sunt atat de multi indoctrinati

PS: daca un thread de pe linkmania iti schimba o parere despre ceva... atunci e foarte grav

Link to comment
Share on other sites

Ce vrei tu sa zici e ca te complaci si ca nu vrei sa schimbi nimic la tine pentru ca s-ar putea sa distruga aceasta "stare de bine"? Nu de alta dar ar trebui sa stii ca daca imi raspunzi mie la un post ar trebui sa vi cu argumente si nu cu vorbe de doamne-ajuta.

Revin cu intrebarea la care nu ai raspuns:

E ceva simplu si se adreseaza tuturor teistilor din acest thread. Pana la urma toate dezbaterile ajung la intrebarea: "Si materia cine a creeat-o?" iar cand ateul zice "nu stiu" atunci teistul zice "Eh, eu stiu! Dumnezeu!" iar ateul zice "si pe dumnezeu cine l-a creeat?". Urmeaza "Dumnezeu a existat dintotdeauna".

Ok si materia de ce nu poate exista dintotdeauna? Avand in vedere ca nu poti sa distrugi materia (aka nu are un finit) mi se pare mai usor de presupus ca nu are nici un inceput. Decat sa crezi ca e un vrajitor in cer care iti asculta tie dorintele oricum e mai plauzibil.

p.s. toti cei care zic ca nu e decat cearta & shit in astfel de thread-uri va invit sa nu mai postati.

Nu cred ca am zis ca nu vreau sa schimb ceva la mine. Dimpotriva, eu invat lucruri noi in fiecare zi prin faptul ca ma instruiesc, citesc carti si socializez foarte mult cu oamenii si cu clientii mei. Ceea ce am vrut eu sa spun este ca aceasta credinta in Dumnezeu ma face sa ma simt mult mai bine decat daca as crede in nimic ca si voi "ateistii". Doi la mana, mi-am demonstrat mie ca exista un Dumnezeu si de aceea nu accept teorii ca nu exista.

Pana la urma, fiecare crede in ce vrea, eu n-am postat ca sa va fac sa va schimbati parerea si sa credeti in ce cred eu. Eu am postat pentru ca sunt multi care vor sa faca asta.

@smiley vezi ca te faci de ras, cum frate sa-ti schimbe parerea un topic? =))

Link to comment
Share on other sites

era odata cand credeam majoritatea in Dumnzeu...rar cineva care contesta..acum dupa acest thread 50%-50% ,inca tind sa cred ca este ceva.Fara explicatii fara intrebari..doar asa.

Da, se numesc The Dark Ages.

See:

IPB Image

Link to comment
Share on other sites

Ce vrei tu sa zici e ca te complaci si ca nu vrei sa schimbi nimic la tine pentru ca s-ar putea sa distruga aceasta "stare de bine"? Nu de alta dar ar trebui sa stii ca daca imi raspunzi mie la un post ar trebui sa vi cu argumente si nu cu vorbe de doamne-ajuta.

Revin cu intrebarea la care nu ai raspuns:

E ceva simplu si se adreseaza tuturor teistilor din acest thread. Pana la urma toate dezbaterile ajung la intrebarea: "Si materia cine a creeat-o?" iar cand ateul zice "nu stiu" atunci teistul zice "Eh, eu stiu! Dumnezeu!" iar ateul zice "si pe dumnezeu cine l-a creeat?". Urmeaza "Dumnezeu a existat dintotdeauna".

Ok si materia de ce nu poate exista dintotdeauna? Avand in vedere ca nu poti sa distrugi materia (aka nu are un finit) mi se pare mai usor de presupus ca nu are nici un inceput. Decat sa crezi ca e un vrajitor in cer care iti asculta tie dorintele oricum e mai plauzibil.

p.s. toti cei care zic ca nu e decat cearta & shit in astfel de thread-uri va invit sa nu mai postati.

Ce spui tu este adevarat dar orice post si orice discutie purtata aici o sa ajunga la acel i despre care max a spus ca l`ai punctat cum trebuie si anume "cine a creat materia?" apoi 'dumnezeu a existat dintotdeauna?".

Legat de asta am vizionat mai demult un filmulet pe youtube in care un om de stiinta( nu i`am retinut numele) se ocupa exact de materie ,de univers ,pe scurt modul cum au fost create.Intr`un interviu era intrebat cum a fost creat omul si a dat aceleasi raspunsuri pe care ni le ofera acum stiinta,dar la intrebarea ,materia de unde a aparut a raspuns "Pentru asta exista Dumnezeu" ,pe scurt exista ceva acolo,o forta cum vreti sa o numiti care a dat nastere la tot.Asta este opinia mea si nu mi`o puteti schimba :) .Sa nu puneti acum punctul pe "Big Ben" ,pentru ca o sa apara intrebare"acea explozie de unde a aparut.."si asa revenim de unde am plecat.

Link to comment
Share on other sites

,pe scurt exista ceva acolo,o forta cum vreti sa o numiti care a dat nastere la tot.

Si forta aia cum a aparut?Cum dupa cum zici tu forta aia putea sa existe fara sa fie creata asa putea sa exista si materia :) adica fara sa fie creata de o forta sau de cineva.

Link to comment
Share on other sites

Si forta aia cum a aparut?Cum dupa cum zici tu forta aia putea sa existe fara sa fie creata asa putea sa exista si materia :) adica fara sa fie creata de o forta sau de cineva.

Intradevar,ai dreptate in ceea ce spui,omul nu cunoaste asta si probabil nu o sa afle niciodata.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...