Jump to content
K1dduletz

Padurea SPANZURATILOR exista! ... In Japonia

Recommended Posts

Sunt o multime de locuri ciudate pe lumea asta, dar parca padurea Aokigahara din Japonia le intrece mai pe toate. Este locatia preferata a oamenilor care decid sa-si incheie socotelile cu viata.

Padurea Aokigahara reprezinta o imbinare perfecta a frumosului cu grotescul. Pe de o parte, padurea ofera o priveliste superba cu vedere la Muntele Fuji, pe de alta ne infatiseaza imagini infioratoare ale cadavrelor celor care, doborati de greutatile vietii, aleg calea cea mai usoara: sinuciderea.

Este locul care inca din mitologia japoneza a fost asociat cu imaginea demonilor si asta numai din cauza numeroaselor trupuri neinsufletite descoperite de-a lungul timpului in aceasta padure.

Sinucigasii prefera padurea Aokigahara pentru ca sansele de a fi gasiti si salvati in vegetatia abundenta sunt foarte mici.

Padurea spanzuratilor Aokigahara

Rata sinuciderilor in Japonia, deja una din cele mai mari din lume, a crescut in ultima perioada din cauza crizei economice. Potrivit guvernului japonez, in ianuarie 2009 au fost inregistrate 2.645 de sinucideri, cu 15% mai mult decat in urma cu un an (2.305 de sinucideri).

Oficialii se tem ca rata sinuciderilor va continua sa creasca din cauza somajului si a falimentului. Autoritatile locale au mentionat ca au montat deja camere de supraveghere la intrarile in "padurea spanzuratilor", pentru a preveni sinuciderile.

Imagine IPB

Imagine IPB

Sursa: Pro TV

Link to comment

Cum le dai o idee daca ei sunt tocmai in Japonia totusi foametea ii indeamna la sinucidere :(.

Foamete ? Sa fim seriosi , pana si romanii care dorm pe strada sau in gara au ce manca , cauta prin gunoaie , cersesc , fura <_< si tot isi gasesc un mod de a nu murii de foame , vrei sa spui ca Japonia este o tara mai slab dezvoltata decat Romania?

Link to comment

Foamete ? Sa fim seriosi , pana si romanii care dorm pe strada sau in gara au ce manca , cauta prin gunoaie , cersesc , fura <_< si tot isi gasesc un mod de a nu murii de foame , vrei sa spui ca Japonia este o tara mai slab dezvoltata decat Romania?

Probabil s`a referit la altceva.Pana la urma e demnitatea lor "in joc" ,unii se gandesc ca mai bine mor decat sa ajunga sa cerseasca.

Link to comment

Rata sinuciderilor in Japonia, deja una din cele mai mari din lume, a crescut in ultima perioada din cauza crizei economice. Potrivit guvernului japonez, in ianuarie 2009 au fost inregistrate 2.645 de sinucideri, cu 15% mai mult decat in urma cu un an (2.305 de sinucideri).

Oficialii se tem ca rata sinuciderilor va continua sa creasca din cauza somajului si a falimentului. Autoritatile locale au mentionat ca au montat deja camere de supraveghere la intrarile in "padurea spanzuratilor", pentru a preveni sinuciderile.

Imagine IPB

Imagine IPB

Sursa: Pro TV

e si din cauza somojului si falimentelor dar cel mai mult din cauza religiei ,la ei nu ii impiedica nimic sa se sinucida,ba chiar e un lucru onorabil(sepuku)in ochii multora

Link to comment

vai doamne ce urat ... trebuie sa te lupti pentru viata nu sa zici "aia e nu am bani ma spanzur"

ciudati japonezii astia ..

de parca ei sunt singura natie care fac asa :lol:

pana la urma daca monteaza camere ce rezolva ? il salveaza dar el tot falit ramane si se intoarce iar in padure :hanged:

Link to comment

pfff am fost in japonia de 5 ori chiar acum 4 luni am venit ultima data.....criza in primu rand nu este chiar delok ei au de munca oricand si salariile sunt f bune......in legatura cu acceasta padure asa este, adiq asa zik toti japonezi dak intri acolo numai poti iesi si la mt fuji este un loc dak faci poze iti ies si alte pers (adiq fantome) mie 1 mi-a fost frik sa am duc acolo :) dar am tov care au fkt si am vz....

Link to comment

pfff am fost in japonia de 5 ori chiar acum 4 luni am venit ultima data.....criza in primu rand nu este chiar delok ei au de munca oricand si salariile sunt f bune......in legatura cu acceasta padure asa este, adiq asa zik toti japonezi dak intri acolo numai poti iesi si la mt fuji este un loc dak faci poze iti ies si alte pers (adiq fantome) mie 1 mi-a fost frik sa am duc acolo :) dar am tov care au fkt si am vz....

Ceea ce spui tu este o aberatie. Logic... imi vine greu sa cred. Daca as crede in povesti de adormit copii (Vine bau bau) poate as gasi un gram de adevar in ceea ce ai spus tu. "Iti ies si alte persoane (adica fantome)", You've gotta be fucking kidding me. LOL =))

Link to comment

Ceea ce spui tu este o aberatie. Logic... imi vine greu sa cred. Daca as crede in povesti de adormit copii (Vine bau bau) poate as gasi un gram de adevar in ceea ce ai spus tu. "Iti ies si alte persoane (adica fantome)", You've gotta be fucking kidding me. LOL =))

Intreaba si tu pe cineva care a fost in japonia dak exista fantome acolo si dupaia scrie k sunt povesti de adormit copii.....eu nuj la ce scri tu....intai informeazate mane dupaia scri.........nu scri asa aiurea sa faci +1 ;)

Link to comment

^^ ce sa se informeze ?? daca sunt sau nu fantome in japonia ?? =)) da in romania sunt ??

@cum avem noi povestile noastre asa le au si ei pe ale lor, buhu ....si cu spanzuratii....lipsa de imaginatie , niciodata nu am avut respect pentru sinucigasi , indiferent de motiv ....lupta daca ai primit un loc pe lumea asta...

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...