Jump to content
Vasily_Zaytsev

Un australian trebuie sa plateasca 1,3 milioane de dolari dupa ce a pus un joc pe torrent

Recommended Posts

Un australian in varsta de 24 de ani a ajuns la o intelegere cu Compania Nintendo sa plateasca suma de 1,5 milioane dolari Australieni pentru ca a uploadat un jocul Super Mario Bros pe torrent mai devreme cu 6 zile inainte ca acesta sa fie lansat oficial.

Probabil va intrebati cum a reusit sa intre James Burt in posesia jocului Super Mario Bros inainte de lansare,acesta lucra la un magazin de profil si in acest fel a reusit sa puna mana pe joc inainte de lansarea oficiala.

Din momentul in care Australianul James Burt a uploadat fisierul pe torrente cei de la Nintendo au spus ca a fost descarcat de peste 1 150 000 de ori si dupa ce au facut niste inmultiri si adunari i-au spus lui Domnul James Burt sa se scarpine de 1.5 milioane de dolari Australieni daca vrea sa scape de puscarie.

“Potrivit hotararii judecatoresti persoana vinovata va plati catre Nintendo suma de 1,5 milioane dolari australieni pentru a compensa pierderile aduse companiei prin actiunile individului”, a mai anuntat producatorul japonez de console.

Cu toate astea firma Nintendo a reusit doar in primele 2 luni sa vanda peste 10 milioane de unitati.

Acum ramane de vazut daca domnul James Burt va putea sa plateasca aceasta suma uriasa.

sursa

Link to comment

E cam bullshit stirea. Blogul ala de 2 lei care il pui ca sursa nu are la randul lui sursa de unde e luata stirea.

De ce cred eu ca este falsa? Pentru ca jocurile de Wii nu pot fi piratate asa una-doua. In primul rand iti trebuie writer special sa scrii discuri de Wii iar in al 2-lea rand sa spargi protectia, sa ai un Wii modat etc.. Hai sa fim seriosi. Pune o sursa calumea.

Link to comment

E cam bullshit stirea. Blogul ala de 2 lei care il pui ca sursa nu are la randul lui sursa de unde e luata stirea.

De ce cred eu ca este falsa? Pentru ca jocurile de Wii nu pot fi piratate asa una-doua. In primul rand iti trebuie writer special sa scrii discuri de Wii iar in al 2-lea rand sa spargi protectia, sa ai un Wii modat etc.. Hai sa fim seriosi. Pune o sursa calumea.

De la theaustralian: link. Din moment ce a reusit sa pirateze un joc de Wii, actiune care nu pare atat de usoara, din spusele tale, ma intreb ce gafa a dus la prinderea sa - se vorbeste putin in articol despre ce a facut Nintendo, dar nimic concludent.

Link to comment

sa inteleg ca daca il uploada dupa ce se lansa oficial nu patea nimic? :)

Developerii si publisherii sunt extrem de sensibili la "leak"-uri inainte de lansare. Faptul ca spargi un joc dupa 5-6 zile nu e mare problema. La jocurile de renume, peak-ul este in prima saptamana dupa care urmeaza un declin in vanzari. Daca spargi jocul inainte de release, peak-ul este grav afectat si pierzi o mare parte din vanzari. De asemenea, leak-urile inainte de release inseamna ca e cineva din sistem deci mai usor de gasit.

Link to comment

la mancat pe el undeva sa puna jocul pe torent...nu putea sa il tina doar pt el, acum na plateste, desi nu cred ca o sa aiba de unde.

P.S. sa faci puscarie pt mario :)) suna aiurea

Link to comment

Mario is bad!

Interesanta parere...oare cat ai citit din stire?

Warn Up!

Stimabile moderator Tybotborg da atat am citit din stire si deoarece puterea warn-upului de excita atat de tare {poate i-ti ofera si orgasm cine stie} te sfatuiesc sa mai lasi statul pe forum toata ziua , deoarece "aici esti mare si tare" si mai incerca si alte lucruri , o da si sa-ti Inchizi propriul subiect pe motiv de copyright e o porcarie deoarece stirea tot acolo rarmana , copyright-ul e incalcat atata timp cat nu e stearsa , dar ce sa-ti explic ...

Hai warn up ca te exciti /

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...