Jump to content
eleodor

Alcoolul!

Recommended Posts

Nu beau . In primul rand nu-mi place bautura si in al doilea rand cunosc efectele betiei si nu sunt prea frumoase . Daca particip la vreun eveniment sa zicem ca beau un pahar din respect insa mai mult nu . Prefer oricand un suc un ceai sau o ciocolata calda ca nici cafeaua nu e pe gustul meu .

@slabanu' . De la alcool ti se face rau . Poate tu nu ai avut astfel de experiente fiind un drinker profesionist - speculez - insa cine e incepator si nu se omoara cu bautul va avea probleme din cauza asta indiferent ca le amesteci sau nu . In functie de metabolismul fiecaruia , reactia la bautura e diferita cu reactii mai putin sau mai mult severe .

Link to comment
Share on other sites

Alcoolul incetineste functionarea celulelor si a organelor, pana cand acestea isi desfasoara activitatea cu mult mai putina eficienta. Mersul impleticit si cazaturile sunt alte cauze ale consumului de alcool. O persoana care consuma prea mult alcool poate adormi sau poate intra in coma.

p.s. acoolul incetineste toate functiile vitale ale organismului

Link to comment
Share on other sites

io m am facut muci aseara si mi am pierdut portofelu....

e prima oara cand pierd ceva in cei 5 ani de cand beau :)

---

cand te imbeti ai o stare euforica si te simti chiar bine !mai putin dimineata cand te scoli si ai starea aia de cacat ...mahmureala si alte efecte secundare :D

Link to comment
Share on other sites

Guest erifeek

Nu beau . In primul rand nu-mi place bautura si in al doilea rand cunosc efectele betiei si nu sunt prea frumoase . Daca particip la vreun eveniment sa zicem ca beau un pahar din respect insa mai mult nu . Prefer oricand un suc un ceai sau o ciocolata calda ca nici cafeaua nu e pe gustul meu .

@slabanu' . De la alcool ti se face rau . Poate tu nu ai avut astfel de experiente fiind un drinker profesionist - speculez - insa cine e incepator si nu se omoara cu bautul va avea probleme din cauza asta indiferent ca le amesteci sau nu . In functie de metabolismul fiecaruia , reactia la bautura e diferita cu reactii mai putin sau mai mult severe .

Kinda' this guy . Singura bautura care o beau e whiskey , fara combinatii in el si restu.Desii si asta e cam rar.Cum a zis si kess,beau din respect daca ceva event. .Prefer o cafea sau o limonada :)

Link to comment
Share on other sites

cu alcool te distrezi mai bine.. dar e cam greu sa nu treci peste limita.. eu unul n-am reusit niciodata

obisnuiam sa mai beau si eu.. la ocazii.. dar de fiecare data a 2-a zi nu imi mai aduceam aminte mai nimic si cand imi povesteau prietenii ce s-a intamplat imi venea sa intru in pamant de rusine..

am decis sa ma las cam acum 2 ani, dupa ce am cazut pe scari si am lesinat in dus.. ambele in aceeasi seara. nu mai zic ca a 2-a zi mi-a fost atat de rau ca a trebuit sa plec de la munca.. pe jos.. initial luasem 1 taxi dar am coborat repede sa nu fac vre-o "pozna" in masina lui.. :)))

de atunci ma limitez la 3-4 beri sau 1-2 pahare de vin. exista moduri de a te distra si fara alcool.. :right:

Link to comment
Share on other sites

io m am facut muci aseara si mi am pierdut portofelu....

e prima oara cand pierd ceva in cei 5 ani de cand beau :)

---

cand te imbeti ai o stare euforica si te simti chiar bine !mai putin dimineata cand te scoli si ai starea aia de cacat ...mahmureala si alte efecte secundare :D

Bravo ... e kinda kwel , berea buna si rece + alune cel mai frumos.

Link to comment
Share on other sites

ahhh ce as mai trage o drusca...(de vin , nu beau altceva) , de obicei beam pana cadeam sub masa in vacanta gen vara , iarna cu prieteni...in rest nu prea mai bine zis deloc..de fiecare data cand m-am imbatat nu am simtit nevoia sa ma bat sau sa injur sau sa fac ca maimuta...eram "chill" cu chef de glume , de dans , etc..si la petreceri la fel chiar daca m-am imbatat niciodata n-am facut urat gen sa sar la bataie sau nu mai stiu ce prostie...si nici prieteni mei nu au facut niciunu vreodata scandal la vreo petrecere... :cool2:

Link to comment
Share on other sites

io m am facut muci aseara si mi am pierdut portofelu....

e prima oara cand pierd ceva in cei 5 ani de cand beau :)

---

cand te imbeti ai o stare euforica si te simti chiar bine !mai putin dimineata cand te scoli si ai starea aia de cacat ...mahmureala si alte efecte secundare :D

Cum sa iti pierzi portofelu ?=)) Cum asa ?

Link to comment
Share on other sites

Alcoolul incetineste functionarea celulelor si a organelor, pana cand acestea isi desfasoara activitatea cu mult mai putina eficienta. Mersul impleticit si cazaturile sunt alte cauze ale consumului de alcool. O persoana care consuma prea mult alcool poate adormi sau poate intra in coma.

p.s. acoolul incetineste toate functiile vitale ale organismului

#-o cum sa incetineasca functionarea ? Daca ar produce un asemenea efect consumul excesiv = moarte , gandeste-te de 2 ori inainte sa zici ceva .....

#cand e de iesit , cate 1,2,3 pahare de vin sau sampanie in club sau pe unde mergem , dar decat sa beau pana ma fac turta , prefer sa fumez ceva :D

Link to comment
Share on other sites

daca bagi ca nesatulul bineinteles ca dauneaza organismului, o sa ajungi sa suferi de prostata , normal e sa bei si tu cand iesi undeva sau la ocazii , nu trebuie sa faci un sport din asta.

Link to comment
Share on other sites

Alcoolul incetineste functionarea celulelor si a organelor, pana cand acestea isi desfasoara activitatea cu mult mai putina eficienta. Mersul impleticit si cazaturile sunt alte cauze ale consumului de alcool. O persoana care consuma prea mult alcool poate adormi sau poate intra in coma.

p.s. acoolul incetineste toate functiile vitale ale organismului

Asa ai fost mintit ca sa nu pui gura pe bautura ? :))

Link to comment
Share on other sites

m-am imbatat de multe ori as putea spune.Nu e lucru laudabil,mai ales daca bei ca spartul si iti este rau dimineata ...sau mai rau ..ajungi la spital.Am patit-o si nu doresc nimanui ...face multe omul la bautura.

E bine sa te ametesti ...prinzi curaj,te simti bine,toata lumea e a ta ...si nici nu te simti rau dimineata.

Sau bei apa plata cu lamaie si gata .:)

Link to comment
Share on other sites

Alcolul si urmarile sale,poti sa o spui asa si in alte "n" moduri,urmarile sunt multe si cmplexe citeodata fatale,dar cine se stie abtine e bine si nu exagereaza,eu unu nu beau aproape deloc dor cind este o nunta,botez cind mai ies cu prieteni ETC.

Urmarile sunt foarte grave,in exces.Eu am trait foarte multe scene si nu vreau sa ajung sa fac la fel asa ca ma abtin.

Link to comment
Share on other sites

ps: luni plec in excursie, daca vreti va povestesc cum arata o betie de 3 zile :despair:

Am revenit din excursie :lol: 2 litri de whisky, juma' de sticla de tequila si bere.Am dormit vreo 2 ore si am baut non-stop :)) dupa ce am terminat prima sticla de whisky si jumatatea mea de tequila (pusesem 50-50 cu un coleg) ma simteam numa' bine :D dar dupa am fumat o dracie facuta de unu' cu porcarii de la weed-shop si vreo ora am calatorit in spatiu fara sa ma deplasez propriu-zis :rofl1: dar nu mi-a fost rau sau altceva.Asa ca nu va recomand sa fumati porcarii de alea, nici eu nu fumam daca nu venea ala cu joint-u...

Urmarile sunt foarte grave,in exces.Eu am trait foarte multe scene si nu vreau sa ajung sa fac la fel asa ca ma abtin.

Ce multe scene?Eu tot ce-am patit acum a fost ca am cazut de 4 ori pe gheata, dar nu e vina mea ca aia de la hotel nu pot sa dea cu ceva pe jos in propria parcare...

ps:ultima oara cand am cazut eram cu sticla de whisky in buzunaru' de la piept si a zburat vreo 5 metri pe gheata :coffee: imi era frica sa nu se fi spart, dar am avut noroc :wub:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...