Jump to content
eleodor

Alcoolul!

Recommended Posts

Se spune ca la betie, barbatul este la inceput pisica, apoi maimuta si in cele din urma porc. :D Ordinea este obligatorie si fiecare dintre noi, cei apartinatori ai sexului masculin si foarte masculin, am experimentat-o. Chiar daca auzim la tot pasul ca alcoolul dauneaza grav sanatatii, in practica lucrurile nu sunt nicidecum chiar atat de simple. Ca dauneaza suntem constienti cu totii, dar nici fara el nu putem trai din cvarii motive. Apuci sa bei un paharel, hac, devii alt om si nu se cade sa nu-l cinstesti cu o cinzeaca si pe acest nou individ si tot asa, hac, pana cand te trezesti fara salariu, fara nimic, ud si gol asa cum ai iesit in lume. Toti tragem sa ajungem de unde am plecat.

Alcoolul poate reprezenta pentru unii un mijloc excelent de a atinge o stare asemanatoare ataraxiei(cuvinte noi :D) la care tot incercau sa ajunga marii artisti. Starea in care te detasezi de lume, in care privesti stoic la tot ce se intampla si nu-ti pasa de nimic, de certuri, de datorii, de probleme, de lipsa hranei, tot, mai putin obiectivismul desavarsit si posibilitatea de a privi toate lucrurile de undeva de sus, putand a le intelege in intregimea si in purul lor adevar. E cu neputinta asta pentru cei ce trag mult la masea, chiar daca, trebuie sa recunoastem, filozofia spusa de ei are cateodata o magie aparte.

Daca pierde controlul, se trezeste ca a pierdut toti banii, familia, prietenii adevarati, sanatatea si mintile. Totul sta sub semnul autocontrolului.

Dar cum anume stii ca este momentul sa te opresti in actul in sine dintr-o oarecare zi sau in consumul cronic? Alcoolul etilic are o rata de absorbtie foarte mare chiar de la nivelul mucoasei gastrice. El ajunge imediat la ficat, organ cu rol metabolic crucial in majoritatea proceselor ce au loc in organism. Din ficat, pe calea circulatiei sistemice, alcoolul se distribuie rapid si o parte ajunge la creier, unde tinde sa hidrateze excesiv neuronii si sa actioneze pe receptori, canale ionice sau pompe. Presiunea se resimte la nivelul cerebelului si din aceasta cauza apare senzatia ca iti pierzi echilibrul. La fel se intampla si cu alte arii corticale si rezultatele se vad imediat: zambesti, vorbesti mai mult, ti se ascut simturile, esti dezinhibat, ai energie(v-am dat gata,nu? :D). Cu alte cuvinte, esti pisica. Atunci cand nivelul alcoolului din sange creste, efectele se inmultesc: dansezi, sari, tipi, canti. Acum esti maimuta. Cand ai si mai mult alcool in cap, incepi sa injuri, sa fii violent, sa bati, sa te rostogolesti pe jos. Felicitari, ai devenit porc. Urmeaza o durere groaznica de cap, de abdomen, de muschi, voma. Ca si cum ar fi trecut cineva cu masina peste tine. Acum ca stii exact efectele, probabil iti va fi putin mai usor sa te opresti la un moment dat. Chiar este necesar sa faci intrecere cu baietii cine reuseste sa bea mai mult? Fii inteligent si pastreaza-te la stadiul de pisica!

Alte pareri?

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Frate incearca si tu sa fii mai scurt, ca n`am citit atat la scoala ...

Oricum daca vreau sa ma "rup de realitate" ce rost are sa ma`mbat ca porcu` (desi o fac des :)) ) cand pot sa fumez ceva si cazu`i rezolvat. La betie eu zic ca esti la inceput cu chef, apoi filosof ( majoritatea la betie sunt intelepti ) dupa care te cara prietenii acasa :)) , cu alte cuvinte COOL!

Edit : Nu prea se potriveste ce`ai citit in carti, mai bine imbata-te sa vezi cum e. Ce scrii tu acolo e la prima betie din viata ta, pe urma nu mai vomiti, nu te mai doare capu` ... cel putin pe mine, cred ca m`am obisnuit :))

A... si conteaza foarte tare si din ce te imbeti, daca bei bauturi curate nu te doare capu`, nu vomiti .. daca bei vin dupa care bere, si apoi niste visinata ceva si eventual mai bagi si ceva dulce gen o sampanie ... te ia salvarea :))

Link to comment
Share on other sites

Legat de acest subiect, o sa citez un articol de pe un blog:

-Cum ar fi viata daca nu ai avea cu cine sa iti imparti bucuriile, necazurile, daca nu ai avea cu cine sa razi , sa plangi, sa te distrezi, cu cine sa aduni amintiri... sau cu cine sa BEI. Doar nu te gandeai ca scriu despre vreo femeie. Io ma gandesc acum la prietenii de pahar. Sunt oamenii aia care nu te lasa nici la greu, nici la usor. Sunt oamenii aia care nu te lasa sa "te lasi de baut". Cum sa ma las de baut...ca doar nu sunt las.

-Viata se masoara in clipele in care erai varza de beat si filosofai cu amicii. Ce stii despre tine daca nu ai cazut niciodata din picioare, sau daca a doua zi nu te-a durut capul si nu iti aminteai tot ce s-a intamplat ? Viata ar fi prea trista daca am fi cu totul in control si lucizi. Aparent lucizi pentru ca unii sunt prosti fara sa bea si nu vad realitatea si nu inteleg viata nici daca le-o indesi cu damigeana in ochi. Adica sa iei o damigeana sau un butoi cu realitate si le indesi in ochi ei tot nu ar vedea.

-Doua degete. De doua degete este nevoie pentru a-mi demonstra ca chiar sunt beat. Le bagi pe gat si scoti tot ce e mai bun in tine.

-Aveam 7 ani si beam tuica cu furtunul dintr-un butoi in pod la mamaie. Nu cred ca e prima betie. Clasa a 6a. Sticla de alcool ascunsa in uniforma scolii, trecem de paznic si intram in scoala. Urcam repede scarile si intram in clasa. Toti baietii ne adunam in ultimele banci si ne punem pe baut. Fetele gusta si ele si se imbata mult prea repede. Clasa a 7a. Bem in clasa , o ating pe sani pe Raluca, o pipai pe Adelina. Suntem super beti si cand ajung acasa i spun mamei ca imi e rau din cauza prajiturilor. Cateodata cumparam vodka la cutie de carton si o beam cu un pai ca pe suc. In liceu beam multa bere Bucegi. In timpul orei mai beam si chestii mai tari. Tincutza si Tanita erau prietenele noastre cele mai bune. Clasa a Xa Cosmin intra in coma alcoolica dupa ce ne-am imbatat pul..bere toti baietii din clasa. Clasa a XI a , shot-uri cu tequila la canapele la 8 dimineatza cu Fluffy si Ana.

-Betii pe plaja, betii la iarba verde, Tequila Night in Bourbon (zece mii shot-ul), Taclale , port-ul Tomis , la kinezu acasa , la Cosmin acasa inainte de teza, la Decebal pe scari...etc...f*cking etc. Betzii la tara, betzii la scara, betii la Costinesti, betii in Vama, in masina, sub masina, in portbagaj. Voma...multa voma, cazaturi, haine rupte, rani, femei frumoase, femei urate..ce conteaza sunt beat. La Alexandra acasa...vin mult vin..."Si de-o fii si eu sa moorrr , nu vreau sa ma ingropati , sa cantati si sa dansati..pana in zori...." Betia incepe in zori.

Betia incepe cu gandul " O SA MA FAC **** in seara asta".

1 2 3 4 Tzap 6 7 8 9 Tzap 11 12 13 14 ...15...IA SI BEA.

"Hai sa jucam Mim"..."Hai sa luam o sticla de vodka"..."Hai in dormitor ..."

"O sa iau WC-ul in brate". Stai ca vomit.

"1850703134247.... da io sunt...pot sa intru inpoi in cort?"

"Sergiuleeee...beaaaaaa."

"Figo..io un pahar tu un pahar, sunt doar cinci litri!"

"Kinezule ne-am ratacit!" "Sa ma dea afara ..imi bag **** ca aici e bar." "Acasaa?? Dar ce ma acasa e carciuma?"

"Nu m-am p**at ma! Ce esti nebun?" "Simt ca nu imi mai simt capul" "Hai sa dormim in parc"

-Atatea betzii. Nu bei nu existi. Poti sa traiesti o sutaaa..100 de ani si sa nu intelegi nimic. Prietenii mei spun mereu : "Da-i voleu sa te imbeti" sau "Bea cu paiu' te imbeti mai repede." Nu o sa zica niciodata :"Am baut 100 de wiskey...si m-am super distrat."

Am corectat putin si am editat injuraturile. Sper sa va placa. Vreau sa multumesc si autorului acestui articol, Razvan Dragu :)

Link to comment
Share on other sites

Vai...

M-ai facut sa citesc ditai postu ...

Mai bine ma intrebai de la inceput ce parere am despre consumul de alcool, ca oricum acelasi lucru il scriam :)...

(bine am aflat chestia aia cu pastila minune, dar o sa o uit rapid ...)

So ...

Nu stiu ce credeti voi, dar eu sunt de parere ca alcoolul este bun din calea-afara.

Se mai intampla sa-mi depasesc limita in momentele mele de glorie, dar foarte rar; partea buna e ca am manifestari pasnice - daca este cineva langa mine care sa-mi povesteasca, sa ma asculte ce depitez. (:) ) - si imi revin intr-un timp relativ scurt.

In rest, imi cam stiu masura.

Cat timp bei pt amuzament si pt voie buna, e in regula.

ps; eu m-am cam potolit cu bauturile astea de smecherasi: votka cu santal, whisky + cola/energizant si toti dracii astia.

Merge un pahar/doua acolo, sa te incingi oleaca, dar sa te pui pe bauta serioasa la asa ceva, nu o sa-ti fie prea bine dupa un timp ...

Nu se compara nimic cu un vin bun!

Link to comment
Share on other sites

cel mai rau am fost in stadiul de "porc" insa eu cand vreau nu sunt reclalcitrant ba din cotnra sunt foarte amuzant piretenii rad de mine cand sunt beat crita, o singura data m-am facut asa de muci incat nu puteam mergea m-au carat prietenii pana acasa in rest am fost "pisica" cel mult "maimuta" :beer:

R_SupeRstaR@ foarte adevarat ce a scris tipul pe blog, dar nu e bine chiar sa iti faci un obicei din asta sa bei pretutindeni de fiecare data cand ai ocazia. Eu beau doar cand e o ocazie speciala ziua unu prieten, o sarbatoare, un spectacol prin oras la care merg cu prietenii

Link to comment
Share on other sites

Legat de acest subiect, o sa citez un articol de pe un blog:

Am corectat putin si am editat injuraturile. Sper sa va placa. Vreau sa multumesc si autorului acestui articol.

şi cum mulţumeşti autorului dacă nu-i menţionezi măcar numele? nţ nţ :P

în altă ordine de idei, mi-a plăcut felul cum ai scris, eleodor; felicitări!

referitor la alcool, nu obişnuiesc să beau, alcoolul îmi dă dureri de cap.

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi da dureri de cap, noroc ca il beau doar cand ma intalnesc cu o parte din membrii familiei, unde sunt si acum :). In rest acasa cate o bere cu tata,uneori dupa o zi de munca, e mai mult decat suficient. M-am facut si eu de vreo 3 ori porc si ultima data a iesit destul de urat :(. De cand cu permisul beau foarte rar, si cred ca e mai bine asa :). Astazi am sofer ( fratemeu ) asa ca mi-am permis sa beau si eu cateva pahare de vin de casa facut fara "ajutor" :). Am fost la destule chefuri, nunti etc ca sa vad oameni care efectiv dormeau pe ei si am zis ca niciodata nu-mi doresc sa mai ajung asa, desi s-a intamplat o data si asta si mi-a fost rusine sa ies din casa o saptamana.

Ps: Cat am scris :o

Link to comment
Share on other sites

şi cum mulţumeşti autorului dacă nu-i menţionezi măcar numele? nţ nţ :P

în altă ordine de idei, mi-a plăcut felul cum ai scris, eleodor; felicitări!

referitor la alcool, nu obişnuiesc să beau, alcoolul îmi dă dureri de cap.

Ma' bad :D Am editat si i-am adaugat numele.

Si ca sa nu fiu total off-topic: am trecut si eu prin starile alea. Am ajuns si la stadiul de porc o data [dar spre ghinionul/norocul (cum o pica) meu timpul nu e trecut] :-?? Dar parca m-as rezuma la a fi mâţă.

P.S: Nu lipseste un "L" din titlu?

Link to comment
Share on other sites

Atunci cand nivelul alcoolului din sange creste, efectele se inmultesc: dansezi, sari, tipi, canti. Acum esti maimuta. Cand ai si mai mult alcool in cap, incepi sa injuri, sa fii violent, sa bati, sa te rostogolesti pe jos. Felicitari, ai devenit porc. Urmeaza o durere groaznica de cap, de abdomen, de muschi, voma. Ca si cum ar fi trecut cineva cu masina peste tine.

Come on frate, prima data cand m-am imbatat mai tare pot sa zic ca aveam o stare de euforie, dar in nici un caz nu tipam sau cantam...ce sa mai zic de injurat si rostogolit pe jos.Astea-s deja simptomele taranoiului care bea o "bautura cu aroma de vodca" (nici macar vodka nu e :))) si se apuca de batut cu furca in consateni.

Frate incearca si tu sa fii mai scurt, ca n`am citit atat la scoala ...

Oricum daca vreau sa ma "rup de realitate" ce rost are sa ma`mbat ca porcu` (desi o fac des :)) ) cand pot sa fumez ceva si cazu`i rezolvat. La betie eu zic ca esti la inceput cu chef, apoi filosof ( majoritatea la betie sunt intelepti ) dupa care te cara prietenii acasa :)) , cu alte cuvinte COOL!

Edit : Nu prea se potriveste ce`ai citit in carti, mai bine imbata-te sa vezi cum e. Ce scrii tu acolo e la prima betie din viata ta, pe urma nu mai vomiti, nu te mai doare capu` ... cel putin pe mine, cred ca m`am obisnuit :))

Word frate!Un om care stie.Si cum ziceai si tu, chestii de genul se pot intampla doar la inceput, apropo de durerile de cap, se intampla cel mai des de la bauturile proaste, gen vin cu chimicale.

A... si conteaza foarte tare si din ce te imbeti, daca bei bauturi curate nu te doare capu`, nu vomiti .. daca bei vin dupa care bere, si apoi niste visinata ceva si eventual mai bagi si ceva dulce gen o sampanie ... te ia salvarea

True!Nu combinati prea mult!In vacanta am baut non-stop si intr-o zi ne-am dus la un amic.Cu o noapte inainte am baut pana pe la 4-5 dimineata si m-am trezit la 9-10.In nici un caz nu eram odihnit.Am ajuns la ala seara pe la 5-6 si am inceput cu vin fiert.Pe urma cu bere.Printre ele cu vodka si inca ceva tare de menta de vreo 40%.Drept capac a venit un pahar mare de visinata.Pe urma mi-am luat somn (mai mult de oboseala dar si de cocktail-ul asta) vreo 2 ore dupa care am plecat acasa.Nu m-a durut capul, nu am vomitat, nimic.

Aaa, eram sa uit, cand beti bere in special, sa va hidratati bine, am baut intr-o noapte vreo 2-3 lazi de bere cu 2 amici si dimineata zici ca aveam nisip in gura =))

ps: luni plec in excursie, daca vreti va povestesc cum arata o betie de 3 zile :despair:

5lVDZ9LDaSg

Link to comment
Share on other sites

Alcoolul poate reprezenta pentru unii un mijloc excelent de a atinge o stare asemanatoare ataraxiei(cuvinte noi :D) la care tot incercau sa ajunga marii artisti. Starea in care te detasezi de lume, in care privesti stoic la tot ce se intampla si nu-ti pasa de nimic, de certuri, de datorii, de probleme, de lipsa hranei, tot, mai putin obiectivismul desavarsit si posibilitatea de a privi toate lucrurile de undeva de sus, putand a le intelege in intregimea si in purul lor adevar.

Alte pareri?

Cred ca de asta o fac si eu. Inca nu am ajuns sa simt nevoia sa beau, dar imi face placere sa ajung la acel nivel in care nu mai conteaza problemele, si sunt bine dispus. Nu cred ca am fost vreodata violent de la alcool. Cred ca e mult prea adevarat citatul asta:

Sa ai un sef fara chef si o munca stabila

Sa stai in garsoniera nu vila

Sa ai o atitudine umila

Sa astepti o mostenire de la o baba senila

Sa traiesti mult de dragul de-a trai

Sa ai familie sa torni N jeguri de copii

Sa nu fumezi sa nu bei,droguri sa nu iei

Sa n-ai pareri sau idei

Sa nu-ti doresti sa nu vrei

Sa fii bun ,sa ai o conduita inalta asteptand vacanta

De pe lumea ailalta

O arzi in halul asta

Esti o victima indoctrinata

Fara vicii am fi doar niste roboti. Cat timp ne stim limita, cred ca oricare vrem sa evadam putin din realitate. Viata fara micile iesiri in decor nu are farmec. Cat despre cei care pozeaza in sfinti, sunt doar ipocriti. Tot la 2 metri sub pamant ajungem toti.

p.s felicitari pt coerenta Eledork :wub:. Editeaza totusi si titlul topicului.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Cred ca de asta o fac si eu. Inca nu am ajuns sa simt nevoia sa beau, dar imi face placere sa ajung la acel nivel in care nu mai conteaza problemele, si sunt bine dispus. Nu cred ca am fost vreodata violent de la alcool.

Eu beau doar cu prietenii la ocazii ... (cautam prin ziare : "Ia uite ba a murit asta saracu!" "uite asta bietu` de el si-a vandut masina" , si ne imbatam grav ) insa iNm daca folosesti bautura pe post de refugiu, cred ca ai sa ajungi la ce`am bold-uit eu acolo.

Link to comment
Share on other sites

Se prea poate, ramane de vazut. Sa nu iti inchipui ca eu beau vreodata singur ... :)) Singurul lucru pe care nu il suport sunt tigarile normale. Nu le vad rostul. In rest cu orice ocazie bautura si ce o mai fi si nu, nu ma cred cool pt asta. Consider doar ca viata e prea banala fara vicii.

Link to comment
Share on other sites

la inceput am trecut prin toate 3 dar acuma ma stapanesc. oricum cu cat inaintezi in vartsa iti sare cheful de a bea pana vezi negru. chiar discutam cu cativa colegi chestia asta, ca au trecut zilele in care ne imbatam si dansam in chiloti pe masini. nu prea mai fac multi asta. oricum totul trebuie sa aiba o limita. asta e si farmecul.

PS: nu faceti prostia sa beti mult inainte sa treceti de 18 ani. am colegi care frecventau des barurile si acuma pe la 24-25 de ani ii pun in cap extrem de usor. tineti minte, ficatul ala are si el limite.

Link to comment
Share on other sites

Apoi ... la cine o fi SOSEAUA gatului ... nu stiu :P ... la mine o dadea pe autobanda gatului ...

Nici sa bei, nici sa fumezi nu-i bine :) ... da nici sa o dai in ceaiuri si sucuri pana-ti faci varza ficatul ...

Un sfat util, cu masura ... e cel mai bine. Daca-ti cunosti limitele ... esti si cat de cat satisfacut, treaz si nu te faci de ras :P ... ca esti filozof la o faza ... dar apoi? Nici nu mai intelegi ce zici :D ... asa ca mai bine iti pui limitator si mergi ca un om civilizat acasa, decat ca un porc!

Eu nu mai am dureri de cap a doua zi ... de cativa ani :D ... dar nu e moment de lauda, m-am invatat sa ciupesc cu masura ... [cateodata uit de limitator si ajung nesimtit, verbal vorbind] ...

Acuma am sesizat ca am scris si eu cam mult :rofl2: ...

Link to comment
Share on other sites

Guest slabaNu'

Ce povesti... De la alcool ti-e rau doar daca le amesteci, altfel nu stiu cum sa-ti fie rau, vorbesc din proprie experienta, nu din povesti. Iar cu starile de pisica, si nu stiu ce, sa fim seriosi. Eu de exemplu daca beau mai mult, ma pun jos si ma uit in gol, nici macar nu vb cu nimeni. Si de la astia ca noi, care beau numai la chefuri, e cale lunga pana sa bei zilnic foarte mult...

Link to comment
Share on other sites

Decat sa bei ca un porc,mai bine un fum si esti pe spate.

Cine bea nu bea numai pt faptul sa se imbete ca un porc,bautura trebe savurata,eu beau moderat si cu limita.

Este o diferenta foarte mare dintrun betiv si un bautor,multa lume bea indiferent ce a fi important sa faca efectul :error:

Pe drumurile noastre 40% din accidente sunt cauzate din cauza bautorilori alcoolice si 60% cauzate de cei care au baut apa.. :)):))

Link to comment
Share on other sites

Prea multe detalii pentru un subiect care nu-i asa complicat. :)

Eu personal cand ma imbat nu zic si nu fac nimic,dar reusesc sa ajung acasa,sa ma schimb si sa ma schimb,dar a doua zi daca ma intrebi ce am facut,nu mai tin minte,asta-i in cauzul betiilor adevarate,cand te tii ca sa poti merge.

Link to comment
Share on other sites

Pe drumurile noastre 40% din accidente sunt cauzate din cauza bautorilori alcoolice si 60% cauzate de cei care au baut apa.. :)):))

Cat adevar ai spus ! -_-

On Topic !

Si eu beau dar nu pana ma culc in sant ! :help:

Si mie bautura imi induce o stare de somnolenta ! :crazy:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...