Jump to content
uLise

Taxa pe avere

Recommended Posts

Dupa cum stiti Romania are cele mai multe taxe din UE ( poate chiar din intreaga lume ).

Doua taxe absurde: taxa pe sobe si taxa pe fum.

Romania este tara taxelor ( taxe taxe taxe taxe ). Traim ca pe vremea fanariotilor

Taxa de avere este de 0.5% pentru cei care depasesc 500.000 Euro , chiar daca nu avem averi de peste 500.000 Euro totusi asta reprezinta un semnal de alarma.. cei impiedica pe 'mintile stralucite' ca maine poimaine sa se modifice taxa sau sa se adauge o alta taxa , Taxa de cetatean esti bun ajuta societatea si mai da multi bani.

Mie unu mi se pare absurd , ai platit odata impozitul pe profit iarasi mai platesti inca odata taxa chiar daca ai avere nu mi se pare corect. Chiar s i impozitul pe venit e aiurea , ca-ti faci pensie etc.

Dar cand batrani au platit impozit pe profit si nu primesc nici macar un pumn de medicamente la ce mai platim impozitul pe profit.

Si FMI condusa de Dominique Kahn , ofera miliarde de euro tarilor ca Romania stiind ca oricum ar fi noi tot nu vom putea plati datoriile nici intr-o suta de ani. Nu prea avem informatii de unde face rost FMI de bani. Fabrica de bani .... <_<

Kahn = jewish <_<

Prin taxele astea nu credeti ca se incalca constitutia ?

Link to comment
Share on other sites

Si FMI condusa de Dominique Kahn , ofera miliarde de euro tarilor ca Romania stiind ca oricum ar fi noi tot nu vom putea plati datoriile nici intr-o suta de ani. Nu prea avem informatii de unde face rost FMI de bani. Fabrica de bani .... <_<

ahahahhhahaha crezi ca FMI "ofera" bani? Alea sunt imprumuturi si va trebui sa platim innapoi, stai tu fara grija ca nu da nimeni bani pe de-a moaka la saraci.

Prin taxele astea nu credeti ca se incalca constitutia ?

Tu habar nu ai care e constitutia.

Traiti bine ? :D

Da.

Hai mai da o duma originala ca traim in romania si asta ne ocupa tot timpul pentru a-ti exprima individualitatea folosind cuvintele altora.

Link to comment
Share on other sites

Da.

Hai mai da o duma originala ca traim in romania si asta ne ocupa tot timpul pentru a-ti exprima individualitatea folosind cuvintele altora.

Nea, suna mai fain asta. Scurt si la subiect.

Asa macar nu stiu a cui cuvinte folosesc, astea fiind luate de pe afisele anonime din oras :)

Link to comment
Share on other sites

ahahahhhahaha crezi ca FMI "ofera" bani? Alea sunt imprumuturi si va trebui sa platim innapoi, stai tu fara grija ca nu da nimeni bani pe de-a moaka la saraci.

Oare ei au habar de unde o sa scoata toti banii cand va fi timpul sa ii dea inapoi?

@Hai sariti cu taxele, vrem mai multe :dance:

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e vreunu pe-aici care sa depaseasca suma de 500.000 euro, deci nu ar trebui sa ne para rau, intr-un fel. Si pana la urma cei care au atatia bani, credeti ca i-au facut prin munca cinstita? (cum s-ar zice) Lasa, e bine, si-asa nu sunt multi, doar cateva zeci de mii de persoane in Romania care depasesc suma asta. Macar asa iesim din criza, echilibram buzunarele. :D

Cat despre celelalte taxe, gen, taxa pentru sex (am auzit undeva, nu stiu daca era gluma sau nu, dar m-a amuzat teribil), taxa ca mergi cu bicicleta (a zis cineva mai sus), mi se par niste aberatii. Asta nu-ti da de inteles decat ca vor sa scoata Romania din criza, nu romanii. ;)

Link to comment
Share on other sites

Intr-o tara normala taxele pe venit sunt progresive. De ex, hai sa luam ca tara normala ... nu stiu... Danemarca (vai ce coincidenta, eu traiesc aici). Se pare ca oamenii normali din Danemarca asa aplica taxele pe venit... pentru un venit mic sub o anumita suma, taxele sunt mici, daca venitul este peste acea suma, taxele sunt mai mari. De aceea in Danemarca nu exista 132987 de x5-uri q7-uri lamborghiniuri etc, pt ca patura oamenilor extrem de bogati este foarte restransa insa si cea a oamenilor foarte saraci este la fel de restransa. Totusi, Danemarca este printre tarile din top in care viata este buna, pt ca, cu riscul de a ma repeta, aici oamenii normali fac legile.

Edit : pe langa asta, haideti sa nu le plangem de mila celor cu bani extrem de multi. Acei oameni vor mitui pe cine pot ca sa scrie in acte ca averea nu depaseste 500 K de coco

Cat despre celelalte taxe, gen, taxa pentru sex (am auzit undeva, nu stiu daca era gluma sau nu, dar m-a amuzat teribil), taxa ca mergi cu bicicleta (a zis cineva mai sus), mi se par niste aberatii. Asta nu-ti da de inteles decat ca vor sa scoata Romania din criza, nu romanii

Sa faci taxe tampite pe banda rulanta nu este o solutie pentru a scoate o tara din criza. Sa maresti niste taxe normale este o solutie si asta intr-o tara in care taxele se platesc iar oamenii le pot plati... in Romania... nu prea.

Link to comment
Share on other sites

nu v-ati saturat de prostiile pe care le spuneti ? "traim in romania si asta ne ocupa tot timpul" sunteti praf ... NU, nu mi se pare corect sa fie atatea taxe, dar nu vad pe voi cu ce va afecteaza.. asa bogati sunteti ? doh, cum ziceam, ati auzit pe cineva, hop si voi

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...