Jump to content
Sparky[SV]

Autoritatile germane recomanda renuntatea la Internet Explorer

Recommended Posts

' date='Jan 17 2010, 12:55' post='4653630']

Biroul Federal German pentru Securitatea Tehnologiei Informatiei a facut, sambata, o declaratie prin care recomanda tuturor utilizatorilor de Internet Explorer sa treaca la un alt browser, relateaza Mashable.com, citat de Realitatea.net. Oficialii germani sustin ca utilizatorii vor putea relua utilizarea Explorer dupa ce Microsoft va lansa o solutie pentru vulnerabilitatea critica prin care a fost posibil atacul cibernetic chinezesc asupra Google. Compania de securitate McAffee a detaliat, vineri, intr-un raport, asaltul cibernetic de proportii asupra Google si a altor aproximativ 20 de companii mari de tehnologie. Atacul a speculat o "gaura" de securitate existenta in toate versiunile de Internet Explorer care permite hackerilor "sa studieze continutul si ulterior sa preia controlul sistemului compromis". Microsoft a raspuns ca dezvolta un update pentru vulnerabilitate.

Conform declaratiei oficiale a BSI, chiar daca cineva foloseste Internet Explorer in modul "protejat" nu este suficient pentru a preveni exploatarea vulnerabilitatii de catre un hacker. Internet Explorer, desi in continuare cel mai folosit browser din lume, a pierdut constant cota de piata din cauza perceptiei ca ar fi mai incet si mai putin sigur decat browserele rivale, in special Firefox.

ziua

Securitatea IE-ului e la fel de folositoare ca un paznic ciung si orb... te poti impiedica de el dar din a2a incercare il fentezi usor

Link to comment

IE = praf din toate punctele de vedere, merge incet, defecte, no security, se testeaza total altfel paginile web decat la celelalte => nu coopereaza bine cu celelalte browsere.

FireFox = mie nu imi merge .. tot se blocheaza, habar nu am de ce ..am formatat am reinstalat de enspemii de ori

Opera = sunt foarte multumit, niciodata probleme, multe facilitati, usor de manevrat, incarca paginile cel mia rapid dintre toate browserele (deoarece foloseste altfel de tehnica ... ceva impartire pe segmente)

Link to comment

Eu o ard pe Opera 10. Folosesc Firefox doar cand dowloadez.

eu folosesc in special opera pentru systemele de download si speed dial+opera mail, si chrome pentru jocuri pe browser si gmail (chrome iti retine si userul si psw- adica daca ai acelasi user si aceeasi psw pe toate site-urile nu trebuie sa le mai scrii, face logon singur).

firefox mi se pare chiar nefolositor, nu face nimic in plus fata de opera, iar aia de la opera mi se par mai seriosi si mai "inventivi" oricum. poate de la mozzila netscape navigator 7.02 ar merita, pentru sistemul netscape composer, insa microsoft expression web e cu siguranta mai bun.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...