Jump to content
Sparky[SV]

Autoritatile germane recomanda renuntatea la Internet Explorer

Recommended Posts

Biroul Federal German pentru Securitatea Tehnologiei Informatiei a facut, sambata, o declaratie prin care recomanda tuturor utilizatorilor de Internet Explorer sa treaca la un alt browser, relateaza Mashable.com, citat de Realitatea.net. Oficialii germani sustin ca utilizatorii vor putea relua utilizarea Explorer dupa ce Microsoft va lansa o solutie pentru vulnerabilitatea critica prin care a fost posibil atacul cibernetic chinezesc asupra Google. Compania de securitate McAffee a detaliat, vineri, intr-un raport, asaltul cibernetic de proportii asupra Google si a altor aproximativ 20 de companii mari de tehnologie. Atacul a speculat o "gaura" de securitate existenta in toate versiunile de Internet Explorer care permite hackerilor "sa studieze continutul si ulterior sa preia controlul sistemului compromis". Microsoft a raspuns ca dezvolta un update pentru vulnerabilitate.

Conform declaratiei oficiale a BSI, chiar daca cineva foloseste Internet Explorer in modul "protejat" nu este suficient pentru a preveni exploatarea vulnerabilitatii de catre un hacker. Internet Explorer, desi in continuare cel mai folosit browser din lume, a pierdut constant cota de piata din cauza perceptiei ca ar fi mai incet si mai putin sigur decat browserele rivale, in special Firefox.

ziua

Link to comment

IE 6, IE 7, IE 8 sunt versiunile afectate de referinta invalida la un pointer care au permis cracker-ilor sa sparga serverele de la google si yahoo si adobe si restul firmelor.

Parca Windows 7 livrat in Europa trebuie sa iti arate o fereastra de unde poti alege ce browser sa folosesti.

Singura chestie pt care folosesc IE 8 e sa updatez XP-ul, ca cei de la Micro sunt hoti si nu lasa sa mearga si pe alte browsere.

Link to comment

Statul roman platesti milioane de euro pe an ca sa instaleze produse microsoft, ca vista si Office, cand ar putea instala linux si Open Office pe 0 lei si ar merge la fel de bine.

+1 si eu folosesc ubuntu (gnome adica) si open office si nu am deloc probleme

cat despre browsere-> folosesc opera de cand ma stiu, si acum mai nou (rar), chrome.

Link to comment
Guest Wandering

la IE o sa se faca un plugin prin care nu o sa mai poti downloada alte browsere si sa iti scaneze tot ce ai in calculator de date importante,si asa primesc niste miliarde de euro si bate mozilla

Link to comment

la IE o sa se faca un plugin prin care nu o sa mai poti downloada alte browsere si sa iti scaneze tot ce ai in calculator de date importante,si asa primesc niste miliarde de euro si bate mozilla

Da? De comisia europeana ai auzit? Nu o sa se intample asa ceva! Sau daca se intampla UE ii va da o noua amenda istorica de mare.

PS presupun ca stiati ca microsoft nu mai are sa vanda Word-ul normal din cauza procesului castigat de i4i ?

Link to comment

o singura persoana cunosc care foloseste IE de placere, eu personal nu vad ce ar putea sa fie placut la interfata aia .. e basita rau de tot si se blocheaza des alela. Cu firefox nu am avut probleme niciodata .. chit ca cica consuma mai mult , whatever "mai mult" means pt ei ..

Link to comment

Eu folosesc Mozilla Firfox.IE e bun doar pentru a face update la Windows .

la IE o sa se faca un plugin prin care nu o sa mai poti downloada alte browsere si sa iti scaneze tot ce ai in calculator de date importante,si asa primesc niste miliarde de euro si bate mozilla

Atunci o sa ne mutam pe linux ;).

Daca ar face asa ceva ar primi o amenda uriasa.

PS.In loc de citat am pus code =))

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...