Jump to content
logs

Toate panzele sus

Recommended Posts

Am fost in ultimii 2 ani in Grecia si mi-a placut mult totul, in special comportamentul oamenilor.

Prima data am fost in Thassos, o insula din nord-estul Greciei, intr-un orasel mic (Skala Prinos). Cel mai mult mi-a atras atentia culoarea apei :wub:. Pana atunci nu fusesem decat pe litoralul Marii Negre, deci impactul cu oamenii excesiv de primitori, apa turcoaz, aerul cald si peisajul in care marea se intalneste cu muntii a fost puternic. Mancarea e buna si ieftina: cu 5-6 euro poti sa mananci linistit o masa (2 feluri). La toate restaurantele am constatat ca inainte sa-ti aduca mancarea te serveste cu apa si cate o felie cu unt sau ceva usor, ca sa nu ti se faca foame in timp ce astepti. Asta mi s-a parut foarte tare, avand in vedere ca la noi poti sa crapi de foame si nu se grabeste nimeni sa vina cu comanda mai repede.

In al doilea an am fost tot in Thassos, dar intr-un oras ceva mai mare (Limenaria). Aici am incercat multe delicatese, precum caracatita (si de atunci am ramas indragostita de asta:wub:), calamar, niste bilute facute din compozitie de clatite, cu multa miere (am ras de denumirea lor -> "delicious balls" =)) ) si tot felul de sosuri delicioase. Cel mai frumos loc pe care l-am vizitat a fost o laguna superba (Giola), pe care n-am putut s-o pozez/filmez, pentru ca tocmai atunci s-au descarcat bateriile #-o . Dar am pus mai jos poze cu ea, de pe net. Apa era foarte limpede si calda, pur si simplu de vis! :wub:

http://img15.imageshack.us/img15/8823/img0485yb.jpg

http://img638.imageshack.us/img638/1535/img0748o.jpg

http://img251.imageshack.us/img251/4281/img0114js.jpg

http://img684.imageshack.us/i/img0683m.jpg/

http://img684.imageshack.us/i/img0221u.jpg/

http://img684.imageshack.us/i/img7102e.jpg/

http://img714.imageshack.us/i/1924293877bdf35c04a5.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Intentionez sa ajung in curand in China....a fost cineva pe acolo? am inteles ca e o destinatie din care te intorci schimbat :P

Schimbat? Te referi la fara un ochi si cu o ureche pe jumate? :)) (kidding)

Eu am fost doar prin Ungaria si odata in Austria. In Ungaria am stat atata timp incat sa cunosc oameni si sa socializez cu ei (am fost "exchange student" 2 saptamani) dar de multe ori am zis ca mai bine vin acasa :)

In Austria mi-a placut privelistea dar am stat prea putin sa incerc sa socializez pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

In Germania , si a fost superb :X , mancare , haine si alte cele la niste preturi :o , am ramas .. cu gura deschisa .. totusi , orice tara , nu se compara cu Romania , cea mai .. naspa tara , pana si chestiile care nu au valoare , aici sunt foarte scumpe :-j , urat ..

Link to comment
Share on other sites

Guest antoniamiau

Vrem sa facem un party pentru counter player. Prima oara in Bucurest. Votati pentru a realiza acest party: (vor fi concurs counter, unde poti castigadiferite cadou)

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va povestesc rapid cate ceva despre Elazig, un oras din Estul Anatoliei - pe-aproape de Irak si Siria si departe departe de Europa. Are o populatie de vreo 400.000 de locuitori si e inconjurat de munti.

E un oras ce dezvaluie Turcia asa cum e acum, in contrastele ei, de la cladirile moderne de tip hotel de 5* si pana la carucioarele rudimentare cu care isi cara... buteliile. Cu femeile lor imbrobodite sau mai rau, acoperite complet de costumele alea traditionale negre alaturi de tineri in blugi si cu piercing. Cu muzica traditionala in ceainaria unde ii vezi asezati pe scaunele mici ca de copii alaturi de magazinul outlet de firma din care rasuna muzica occidentala.

Impresia mea a fost ca Turcia creste. Parca aici 'criza' nu are sens. Turcii construiesc si se modernizeaza intruna. Invata. Progreseaza. Au scoli private super bine dotate, de cel putin 3-4 ori mai multe decat avem noi. Populatia lor este in crestere, oamenii sunt optimisti si activi.

Hm...

Elazig de sus, de la etajul 7 al hotelului

Privire panoramica

Pauza de amiaza

...scaunele ca scaunele, da' si costumele-s costume, nu te joci

Femei ?

un membru din grupul meu a remarcat cand a ajuns in Bucuresti ca pana si babele-s mai frumoase

Moscheea din Elazig

La amiaza era full!

Harput, o cetate de pe vremea romanilor

Cocotata pe stanci, strajuieste si acum orasul

'Planta vietii'...sau cum s-o fi chemand

mi-e imposibil sa-mi amintesc cum se numea. Era o tulpina din care se manca miezul cojit... cu gust de fruct. Ciudatenia locului, doar acolo creste si e buna de mancat doar 2 luni pe an. Am nimerit 'in sezon' asa ca nu s-a lasat turcul pana nu am gustat

Elazig by night

Link to comment
Share on other sites

Prima data am fost plecat in Elvetia:

-am ramas fara cuvinte...era o priveliste minunata...eram inconjurat de munti...eram ca intr-o oala

-oamenii erau civilizati...ma rog..asa e peste tot in strainatate...in 99% din tari lumea e civilizate...in procentul de 1% se afla cateva tari..printre care si Romania...

Grecia:

-in Grecia merg in fiecare vara...sa zic..pana acum am fost de 3-4 ori..

-Cateva insula dintre cele pe care le-am vizitat: Santorini, Thasos, Rhodos, Zakyntos, Atena si altele.

-este locul ideal unde sa mergi vara intr-o mica vacanta...este ca un mic paradis..nu este deloc scump si conditiile sunt perfecte.

Austria:

-in austria am fost de doua ori doar..si as dori sa mai merg...inca nu am apucat sa vizitez tot

-prima data am fost la ski, la o statiune, Rudolfshof Hotel...din Kaprun

-a doua oara am fost sa vizitez marele oras Viena...unde cel mai frumos lucru care l-am vazut a fost Shombrunn, celebrul palat al Printesei Sissi.

America:

-aici am fost intr-o vara...la sora mea...s-a mutat acolo de la 18 ani..pentru a face facultatea acolo...

-am fost in Oregon,Eugene, un oras stundentesc, pentru a sarbatori absolvirea facultatii surorii mele

-dupa...am fost in San Francisco...a fost un vis..ma simteam ca in filme...am vizitat si celebra inchisoare Alcatraz

Iugoslavia(Serbia):

-aici am fost timp de doua veri la rand...cate 2 saptamani... in cantonament...cand inca faceam baschet de performanta...si am avut cate un meci in fiecare an :D : in primul an am luat argintul (i-am ars pe sarbi), iar in al 2-lea an tot argintul(erau mai mari decat noi...dar totusi ne-am straduit)

Bulgaria:

-in Bulgaria obisnuiesc sa merg aproape in fiecare ori cu prietenii mei, ori cu prietenii de familie si sa stam cate un weekend ...iarna merg pentru ski...iar in rest..mergem sa ne facem de cap :))

Si alte cateva tari...

Link to comment
Share on other sites

in germania ... am fost de vreo 3ori :) e superb acolo ... daca stii si germana e "stas" :) ceva germana stiu am invatat de mic...dar totusi e greu ca au un accent diferit decat germana care o stiam eu ..

Link to comment
Share on other sites

eu am fost pana la bunica si inapoi

super. puteai sa mai ramai in vizita :)

Ps hmm as vrea sa va vorbesc de Evora..oras din Portugalia..resedinta de duci si regi..un oras mic si cochet construit ..la ordinele ultimului rege portughez dupa schitele lui Da Vinci in care creiona orasul perfect. Un oras construit din marmura si portocale..cu un superb palat ducal in centrul sau..si un castel medieval pe colina

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...