Jump to content
Random Hero

Născut fără creier, un băieţel a împlinit un an

Recommended Posts

Hmm, din punctu meu de vedere nu are nici o sansa copilul(si nu doar din al meu, din cate vad). Insa, probabil experimente, o lupta noua cu omul in a descoperi, reactii si multe altele. E o leguma, aparatele il ajuta sa-i bata inima si sa fie inca in "viata", pana la urma o sa fie scos de la ele, dar totusi..prea crud.

Link to comment

il tin ca pe o papusa sau cum?

nu cred

Aproximativ da , un corp uman cu o inima care merge constant. Nimic altceva in plus.

Daca acea bucata de trunchi cerebal se va dezvolta (imposibil aproape) va avea sanse sa devina om normal. Sau daca traieste indeajuns poate un transplant de creier ? un microcip ?

Urata de tot stirea.

Link to comment

Sa mor eu ce minte aveti , ce ati vrea sa ii faca masa sa il stranguleze ? e baiatul ei , mut , surd , orb ,handicapat ,fara creier e copilul ei si nimeni nu ii poate lua acest drept , cum se chinuie ca nu inteleg o data ce nu are creier nu gandeste , nu simte durerea ...

Hmm, gandeste-te putin din postura ta, ca parinte..ai alege sa-ti vezi copilul anormal, crescand (daca copilu asta are vro sansa sa se dezvolte intr-un fel, cerebral :-??). Cred ca si ca parinte stiind sansele de sub 0 ar fi mai bine sa te mobilizezi pe ce urmeaza si sa nu traiesti stresul de pe o zi pe alta vazand copilul tau(parte din tine, evident ca doare) cum practic nu exista doar cu ajutorul unor aparate.

Link to comment

incredibil...decat sa se mai chinue mai bne ar face cva parinti aia.

' date='Dec 21 2009, 12:17' post='4545711']

Nu stiu cum a reusit sa supravietuiasca 1 an ... dar cred ca e cel mai mare chin pentru el :(

Saracul...Mai mult se chinuie

Saracul de el. Daca va trai mult cat se va mai chinui.

Daca nu are creier inseaman ca nu simte nimic ,corect ?

Atunci cum se chinuie daca nu simte durerea :P

Link to comment

trunchiul cerebral face posibile o gramada de reflexe si functii, printre care: inghitire, tuse, stranut, supt, clipit, mestecat, salivat, lacrimat, REFLEXE RESPIRATORII SI CARDIOVASCULARE (sunt niste reflexe, nu tre sa gandesti ca sa respiri si sa-ti bata inima. trunchiul cerebral e suficient pt astea)...are si functii de conducere, fiind legat de maduva spinarii, deci banuiesc ca se poate si misca copilul cat de cat. are si functii legate de organele de simt, deci nu m-ar mira sa simta gust, miros, sa auda, sa vada. nu percepe ceea ce simte, dar simte.

Link to comment

trunchiul cerebral face posibile o gramada de reflexe si functii, printre care: inghitire, tuse, stranut, supt, clipit, mestecat, salivat, lacrimat, REFLEXE RESPIRATORII SI CARDIOVASCULARE (sunt niste reflexe, nu tre sa gandesti ca sa respiri si sa-ti bata inima. trunchiul cerebral e suficient pt astea)...are si functii de conducere, fiind legat de maduva spinarii, deci banuiesc ca se poate si misca copilul cat de cat. are si functii legate de organele de simt, deci nu m-ar mira sa simta gust, miros, sa auda, sa vada. nu percepe ceea ce simte, dar simte.

Dar la biologie am invatat ca toate aceste simturi sunt in niste arii ( aria vizuala , aria auditiva , aria gustativa , aria olfactiva) , aceste arii se afla in creierul mare .Imaginea reala se formeaza in aria vizuala , atunci daca nu are creierul mare, nu are aria vizuala , corect ? atunci cum sa vada :-? , ar vedea totul intors si foarte mic .Gustul este trimis catre creier ca creierul sa analizeze acele date in aria gustativa , nu are cum sa simta gusturile pentru ca nu are creierul mare :-? .Sunetul este trimis din ureche catre creier si este analizata in aria auditiva , nu are cum sa auda pentru ca nu are creierul mare :-? , si mirosul la fel este trimis din nas catre creier si analizat in aria olfactiva :-? .

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...