Jump to content
Random Hero

Născut fără creier, un băieţel a împlinit un an

Recommended Posts

Nicholas Coke, un băiețel din Pueblo (statul american Colorado), trăiește un miracol. El s-a născut, în urmă cu un an, fără creier și, deși nu vede, nu aude, nu se tărăște sau nu suge, a făcut istorie, întrucât în general, copiii care se nasc cu astfel de afecţiuni genetice nu supraviețuiesc mai mult de câteva zile.

Săptămâna aceasta el a împlinit un an, fără a primi vreun impuls din partea medicilor.

Boala cu care s-a născut micuțul se numește Anencefalie și este o malformație congenitală, caracterizată prin absența creierului. Cauza anencefaliei este necunoscută, deși dieta mamei, inclusiv un aport insuficient de acid folic poate avea un anumit rol.

Mama lui Nicholas nu știe când va veni momentul în care băiețelul ei va respira pentru ultima dată, de aceea petrece fiecare clipă alături de el ca și cum ar fi ultima. Drept mulțumire pentru grija pe care i-o poartă, copilul i-a zâmbit mamei, gest care i-a adus puțină consolare.

sursa: Infoportal

_______________________

That's some pretty f*cked up sh*t, isn't it?

Link to comment
Guest stefteo21

Si cum isi coordoneaza activitatile ? Sistemul nervos de cine este condus ? In cazul in care nu are creier dispare functia reflexa a coloanei vertebrale ! In concluzie ar trebuii sa fie ... o chestie... nu stiu... este imposibil ;) eu cred ca e un bullshit mare fiindca nimeni nu are de gand sa verifice intr-adevar daca aceasta stire este adevarata sau nu -_- asa ca cei care au facut reportajul respectiv au mancat inca o paine pe degeaba.

Link to comment

Si cum isi coordoneaza activitatile ? Sistemul nervos de cine este condus ? In cazul in care nu are creier dispare functia reflexa a coloanei vertebrale ! In concluzie ar trebuii sa fie ... o chestie... nu stiu... este imposibil ;) eu cred ca e un bullshit mare fiindca nimeni nu are de gand sa verifice intr-adevar daca aceasta stire este adevarata sau nu -_- asa ca cei care au facut reportajul respectiv au mancat inca o paine pe degeaba.

In legatura cu asta m-am mirat si eu, e prea ciudat. Totusi, boala apare pe Internet, sunt cazuri despre care se vorbeste, se vorbeste despre boala, dar e deplasata rau de tot :-??

Link to comment

Nu cred ca e adevarat. Fara creier? Scuza-ma... dar la biologie am aflat ca nu poti trai fara asa ceva. Nici sa respire nu are cum :-?

sigur stirea e tradusa de undeva, iar termenul "creier" e tradus aiurea pentru uimirea cititorilor. probabil ca avea lipsa cerebel-ul sau creierul mare

Link to comment

el foloseste celalalt 'creier'. :>

serios acum, nu m-am prea inteles eu cu biologia cat eram in scoala, dar din cate stiam creierul e impartit in niste lobi care au fiecare o functie specifica. Daca pierzi un lob, pierzi si functia corpului pe care o indeplinea.

Evident ca daca n-ai creierul in sine nu poti beneficia de avantajele pe care ti le ofera, insa cum in cazul acesta piciul are numai trunchiul cerebral intact (brainstem/brain stem), poate supravietui...intr-un fel. :-??

Link to comment

Din cate stiu, creierul mare retine informatii iar cel mic coordoneaza bataile inimii, respiratia, miscarea etc.

Cred ca lui ii lipseste creierul mare deoarece nu vede, nu aude, nu simte etc.

Apropo, e gresit sa spui ca il eutanasiezi. E ca si cum i-ai spune ca e animal.

Fie ca are sau nu creier este om la fel ca noi si nu merita sa moara. :(

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...