Jump to content
EquiNox

Toate spitalele din Romania intra in carantina

Recommended Posts

Ministerul Sănătăţii a dispus ca toate unităţile spitaliceşti din ţară să intre, începând de astazi, în carantină, a anunţat secretarul de stat Adrian Streinu-Cercel, vizitele fiind limitate în incinta unităţilor, iar campania de vaccinare va începe pe 26- 27 noiembrie, anunta NewsIn.

"Toate spitalele intra de astazi in carantina. Vaccinarea gripala va incepe la sfarsitul acestei luni. Cresterea numarului de cazuri e legata de raspandirea numarului de infectari in scoli. In ultima saptamana au fost confirmate 176 de cazuri noi", a declarat Cercel.

Pana in prezent 555 de cazuri au fost confirmate deja în România, boala răspândindu-se în mai multe oraşe ale ţării, trei şcoli, din Bucureşti, Iaşi şi Filiaşi, fiind închise din cauza numărului mare de îmbolnăviri, iar cursurile de la clasele mai multor şcoli fiind suspendate temporar, a anunţat dr. Adrian Streinu-Cercel.

Peste 170 de bolnavi sunt în continuare sub tratament, fiind diagnosticaţi doar în ultima săptămână, a anunţat secretarul de stat Adrian Streinu-Cercel.

În acest moment, s-a dispus închiderea cursurilor la două şcoli din Capitală, Şcoala nr. 153 şi Şcoala nr. 147, şi la câte una din Iaşi, Dolj şi Suceava. În plus, au mai fost suspendate cursurile la trei clase din Iaşi şi la o clasă din Bacău.

Secretarul de stat Adrian Streinu-Cercel a anunţat, luni, că traficul la frontiera cu Ucraina a fost restricţionat, după ce ţara vecină a confirmat deja oficial 22 de decese cauzate de gripa porcină.

"La graniţa cu Ucraina am dispus limitarea traficului de frontieră", a spus Streinu-Cercel.

Viceministrul ucrainean al sănătăţii, Vassili Lozorişinet, a declarat luni că 22 de persoane au murit în Ucraina din cauza gripei H1N1 şi 45 în urma unor probleme respiratorii acute, potrivit Ria Novosti.

"Până acum, 22 de persoane au murit în Ucraina din cauza gripei H1N1 şi 45 în urma unor probleme respiratorii acute", a precizat el.

Săptămâna trecută, 30 de persoane au decedat în urma unei boli respiratorii suspecte, virusul gripei H1N1 fiind confirmat la una dintre victime, a anunţat anterior Ministerul Sănătăţii de la Kiev.

Controlul persoanelor care sosesc în România din ţările cu risc ridicat de îmbolnăvire cu gripă nouă este efectuat de poliţiştii de frontieră din punctele de trecere aflate la graniţa de nord şi de est, precum şi la Aeroportul Otopeni, cu mănuşi şi mască de protecţie, aceasta fiind una dintre măsurile dispuse de conducerea Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră pentru prevenirea îmbolnăvirii cu virusul gripal A(H1N1). Toţi poliţiştii au primit mănuşi, măşti de protecţie şi soluţie cu care au obligaţia ca, din oră în oră, să-şi dezinfecteze tonetele de control.

Conform oficialilor Poliţiei de Frontieră, s-a dispus verificarea atentă a persoanelor care intră în România, venind din zonele de risc în care au început să se manifeste îmbolnăvirile cu virusul gripal A(H1N1). De asemenea, poliţiştii de frontieră colaborează cu personalul medical din cadrul direcţiilor de sănătate publică prezent în punctele de trecere a frontierei care va verifica starea de sănătate a persoanelor care se întorc din zone afectate.

O altă măsură dispusă priveşte obligativitatea poliţiştilor de frontieră de a solicita date concrete de la pasagerii care vin din zonele de risc cu privire la destinaţia finală a călătoriei, prin completarea unui chestionar emis de către Ministerul Sănătăţii Publice. Aceste informaţii vor fi comunicate, în regim de urgenţă, la nivelul grupului de lucru existent în cadrul punctelor de trecere a frontierei (format din reprezentanţi ai ISU, Direcţiei Sanitar-Veterinare, Direcţiei Sănătăţii Publice, unităţilor sanitar-umane etc.) şi ulterior, datele respective vor fi transmise către unităţile sanitar-umane din localităţile de destinatie, scopul fiind monitorizarea stării de sănătate a tuturor persoanelor sosite din zonele de risc.

Mai mult, se va continua procesul de informare a călătorilor care traversează punctele de trecere a frontierei, în colaborare cu reprezentanţii Ministerul Sănătăţii, cu privire la simptomatologia provocata de virusul gripal A(H1N1), prin distribuirea materialelor documentare puse la dispoziţie de către autorităţile specializate.

Link to comment

e grav a ajuns si la mine in judet :(

e grav :D da nu ma trimit astia de la munca acasa? ar fi numa bun un concediu platit, hai ca deja se da in barci cu virusul asta, exista vaccin, exista tratament, au murit cateva persoane, da lumea in paranoia, ... apocalipsa chesti treburi... nu e chiar asa de grav, se va rezolva, dar nu se va face planeta de 1 miliard de oameni :P

Link to comment

e grav :D da nu ma trimit astia de la munca acasa? ar fi numa bun un concediu platit, hai ca deja se da in barci cu virusul asta, exista vaccin, exista tratament, au murit cateva persoane, da lumea in paranoia, ... apocalipsa chesti treburi... nu e chiar asa de grav, se va rezolva, dar nu se va face planeta de 1 miliard de oameni :P

555 de decese si tu zici doar cateva :|

Link to comment

e grav :D da nu ma trimit astia de la munca acasa? ar fi numa bun un concediu platit, hai ca deja se da in barci cu virusul asta, exista vaccin, exista tratament, au murit cateva persoane, da lumea in paranoia, ... apocalipsa chesti treburi... nu e chiar asa de grav, se va rezolva, dar nu se va face planeta de 1 miliard de oameni :P

eu sunt sigur ca virusul asta e creat in laborator: sincer nu am auzit nici de gripa porcina nici de gripa aviara in kenya de exemplu, si nici de un antivirus/vaccin care sa-si faca aparitia atat de repede pana acum

habar nu am , anyway ce daca era 666? o.O

@ffs nu sunt 555 de decesuri ... m-a informat cineva prost

555bolnavi din 20mil cati suntem= 2,5% din populatie daca nu ma insel.. nu e destul?

Link to comment

eu sunt sigur ca virusul asta e creat in laborator: sincer nu am auzit nici de gripa porcina nici de gripa aviara in kenya de exemplu, si nici de un antivirus/vaccin care sa-si faca aparitia atat de repede pana acum

555bolnavi din 20mil cati suntem= 2,5% din populatie daca nu ma insel.. nu e destul?

nu am spus ca nu e destul :) cica ma refeream ce daca erau 666 de morti? oricum nu reprezinta nimic numarul ala :| deci nu am zis ca nu imi pasa sau ceva de genu...

Link to comment

daca a fost creat intr-un laborator, atunci mai mult ca sigur n-a scapat, ci i s-a dat drumul.

Exact, mi se pare total imposibil sa scape, pur si simplu i s-a dat drumul si asta e daca sunt inconstienti ei isi pun curu in case 20 de saptamani pana e totul ok si dupa ii dor undeva.. :)

Link to comment

Or fi calculat ca se indreapta lucurile ptr planeta pamant daca mor 100 de milioane

Daca chiar asa o fi trebuie vazut cati au murit in asia, cati in europa etc

Poate ca exista o formula.

in functie de puterea economica, resurse si de numarul de locuitori, trebuie sa dispara un procent din populatie. S-au inteles la nivel inalt si fiecare tara arunca virusul pe 'piata'

Ca avantaje avem:

-poluarea scade, mai multe resurse ptr mai putin samd samd

Dezavantaje:

-curge nasu, pamantul e tare, e frig in groapa samd samd

Link to comment

eu sunt sigur ca virusul asta e creat in laborator: sincer nu am auzit nici de gripa porcina nici de gripa aviara in kenya de exemplu, si nici de un antivirus/vaccin care sa-si faca aparitia atat de repede pana acum

555bolnavi din 20mil cati suntem= 2,5% din populatie daca nu ma insel.. nu e destul?

ba ma scuzati eram obosit si am durea capul ingrozitor cand am debitat idioteniile alea azi dimineata:

1. virusul nu a fost create in laborator: cica prima data o boala cu asemenea simptome a fost descrisa de Hipocrate, care din cate stiu eu a trait in sec V IH, apoi in secolul XIV, apoi in 1918 (sub numele de gripa spaniola - N1H1), si in prezent: gripa porcina. Am citit ceea ce am relaltat mai sus dintr-un tratat al unui medic, prieten de familie, care lucreaza la boli infectioase. Cartea se numea "orthomyxo...." (nu imi mai amintesc tot numele, revin maine cu un edit)

Ba mai mult: uitati-va jos in tabel, la N1H1

Deci cum ar veni, gripa asta noua, nu e deloc noua...

2. 500 nu este in niciun caz 2.5% din 20milioane, ci 0.0025% :))

@le* cartea se numeste "orthomyxoviridae"

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...