Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

bunny

Modificarea preluarii

Recommended Posts

Preluarea este incorect facuta daca:

- nu este respectat exemplul de mai sus.

- in timpul ei, cel care preia face ks.

- in timpul ei cel care preia paraseste spotul sau ia disconnect.

- intrebarile tuturor caracterelor afk sunt pe o singura linie.

- toate pozele sunt pe aceleasi coordonate.

- nu se pune pointerul pe fiecare caracter intrebat de afk in momentul printului.

- persoana ce urmeaza a fi preluata raspunde imediat dupa printul F4. Aici trebuiesc aduse dovezi, printuri in acelasi minut.

Tsu, am modificat dupa propunerea ta.

Deci, mai sunt completari/propuneri? Sau se poate introduce in regulament?

Link to comment
Share on other sites

Guest My_albanezu

Tsu, am modificat dupa propunerea ta.

Deci, mai sunt completari/propuneri? Sau se poate introduce in regulament?

DACA REVINE DUPA POZA CU F4 MIN 5 ce se intapla? a pirdut spotul?

sry de caps :D

Link to comment
Share on other sites

DACA REVINE DUPA POZA CU F4 MIN 5 ce se intapla? a pirdut spotul?

sry de caps :D

Nu, deoarece inca se afla in intervalul de 5minute. Dupa urmatorul minut -> pierde dreptul asupra spotului.

5.59 se afla tot in intervalul de 5minute. Iar voi faceti printul cu F4 in minutul 5 secunda 1. Si in plus cum o preluare nu incepe de la minutul 0 secunda 0, cu ocazia asta preluarea dureaza ~ 5minute, cat ar fi fost normal. Nu ~4 ca pana acum. Sper sa inteleaga cineva ce zic. :)

LE: Deocamdata se discuta despre aspectul asta, inca nu e sigur nimic, doar cand vedeti regula pusa si anuntata, atunci.

Link to comment
Share on other sites

Guest My_albanezu

adica

eu incep preluarea min 00 sec 50 1prima intrebare

2 intrebare o pun min 2 58 sec.

3 intrebare o pun min 4 30 sec.

f4 min 5 00sec..

sa zicem fac o preluare asa

respectivul revine min 5 30 sec. sau revine min 5 40 sec. adica respectivul doar daca raspunde la min 6 00 sec a pirdut spotul?? adica

nu intaleg odata ce ai facut preluarea complet cu 3 intrebari f4 min 5 sec00 dece nu este spotul tau?

el putea sa raspunda min 4 3 2 etc.. dece dupa min 5 adica dupa cateva secunde de dupa preluarea completa? dece trebuie sa treaca 5 min si 59 sec...

deci el imi raspunde dupa preluare facuta 3 intrebari f4 min 5 sec 58

si spotul ramane lui..???

nui corect.. sunt 6 min atunci din care faci 5 min preluarea si 6 min iti vine tie spotul...

nui corect..

Link to comment
Share on other sites

Repet, nu e batuta in cuie, inca o discutam. :P E sugestie inca, e prototip, nimic released. :P

Ideea e ca nu conteaza secundele, caci unitatea noastra de timp in mu, e de fapt minutul, ceea ce e absurd, dar trebuie sa acceptam. >.<

Link to comment
Share on other sites

Guest My_albanezu

dece nu se pune si secundele? se poate adica cand faci print

sar putea??

dupa mine cum as zice dupa alea 5 min si cateva secunde spotul sa revina cui ia facut preluarea.. cand revine.. si zice NU sa se opreasca din maini din dat daca nu este singur ca a fost afk 5 min

ATUNCI NU mai are rost preluarea 5 min... adica fac preluarea 5 min si el imi raspunde dupa 50 sec,,,,

Link to comment
Share on other sites

Albanezu de asta pui ultima intrebare ca sa primesti un raspuns :) (daca este on). Daca ai facut preluarea si dupa f4 (in acelasi minut cu f4) respectivul raspunde preluarea nu este ok (doar daca el vine cu print ca a revnit la timp, sau poate se vede in poza ta cu ks/pk etc...ca el a rasp in acelasi minut, ca asa va dati singuri de gol faceti poza pentru ks in acelasi minut cu f4 ca nu cumva sa-l scapati pe ala si sa nu primeasca suspend), Daca nu apar astfel de pzoe preluarea este valabila.

Link to comment
Share on other sites

Guest My_albanezu

uite saty spun un caz

eu fac print la mint 5 30 sec cu f4.. la mint 6 00 sec fac alta cu f4 sunt 6 min da.. la min 6 01 sec i dau pk el raspunde atunci nu.

ne aratam pozele pe mess el imi arata poza cum a raspuns min 5. in care singur era min 5 si sec 58 59..care raspunse nu..la mine era min 6 00

acum ce facem?? el vroia sa ma posteze pt pk pt ca raspuns min 5 sec 59 58..din care noi nustym secunda dar min 5 era

cum evidam aceste probleme el avea raspuns dupa preluare min5 si nustym sec.. poate era 40 59

si eu am alta poza min 6 00 sec f4

si la min 6 01 sec i dau pk si el raspunde NU si el Are poza cu NU cand i dau pk min5 din care sigur era secundul 58 59

cei de facut in aceste probleme?

eu zic dupa preluarea completa cu f4 min 5 spotul sati revina spotul cel care a raspuns dupa preluare min 5 si 30 sec.. 50 a pirdut spotul

nu vad rostul dece sa astepty min 6

daca secundele nu intra nimik atunci..

Albanezu de asta pui ultima intrebare ca sa primesti un raspuns :) (daca este on). Daca ai facut preluarea si dupa f4 (in acelasi minut cu f4) respectivul raspunde preluarea nu este ok (doar daca el vine cu print ca a revnit la timp, sau poate se vede in poza ta cu ks/pk etc...ca el a rasp in acelasi minut, ca asa va dati singuri de gol faceti poza pentru ks in acelasi minut cu f4 ca nu cumva sa-l scapati pe ala si sa nu primeasca suspend), Daca nu apar astfel de pzoe preluarea este valabila.

ok vb de vechiul regulament la min 5 il intreb 3 intrebare afk nume? aceia intrebare tine 14 secunde

este min 5 si 14 sec pana acum .. dispare intrebarea la si sec 15 eu fac print la sec 16 cu f4

respectivul raspunde la sec 17 dupa print

cei de facut il las? sau imi iau spotul?

Link to comment
Share on other sites

Nu, deoarece inca se afla in intervalul de 5minute. Dupa urmatorul minut -> pierde dreptul asupra spotului.

5.59 se afla tot in intervalul de 5minute. Iar voi faceti printul cu F4 in minutul 5 secunda 1. Si in plus cum o preluare nu incepe de la minutul 0 secunda 0, cu ocazia asta preluarea dureaza ~ 5minute, cat ar fi fost normal. Nu ~4 ca pana acum. Sper sa inteleaga cineva ce zic. :)

LE: Deocamdata se discuta despre aspectul asta, inca nu e sigur nimic, doar cand vedeti regula pusa si anuntata, atunci.

ideea e buna dar..daca eu revin si zic nu imediat de unde stiu daca sunt tot in min ala5?

Link to comment
Share on other sites

Regula de principiu este foarte buna , dar as avea cateva sugestii:

In loc sa asteptam poza cu f4 si minutul respectiv sa treaca , lucru ce nu este sesizabil de cel preluat , de ce nu facem preluarea asa :

3 intrebari

f4 in minutul 5

mesaj : "spot preluat"

preluarea terminandu-se cand dispare mesajul "spot preluat" de deasupra capului celui ce face preluarea

Cel preluat poate si el face o poza cu raspunsul lui la intrebarile de afk si mesajul respectiv deasupra capului celui ce face preluarea si astfel evitam confuzii si discutii pe forum , ca a fost minutul , ca n-a fost , ca a venit dupa f4 , sau acelasi minut.

Iar a doua sugestie :

- nu se pune pointerul pe fiecare caracter intrebat de afk in momentul printului.

Aici pot exista probleme , deoarece daca respectivul nu mai ataca , uneori e forte greu sa ii vezi numele (poate nu ma pricep eu). Cred ca ar fi mai bine sa fie : "sa existe minim o poza cu mouseul pe toti cei aflati pe spot" , cu interpretarea : "daca ai preluarea cu mouseul pe toti , e perfect valabila , daca nu ai preluare cu mouseul pe toti , insa aduci poze de la inceputul preluarii , cu mouseul pe fiecare om , in care se vede numele , iarasi sa fie ok"

EG : ajung pe un spot , sunt 3 oameni , nimeni nu trage

foarte multi mobi pe ei , nu pot vedea mereu numele

fac ks 10 secunde sa omor monstrii , fac poze cu mouseul pe fiecare , si porma imi incep preluarea (incep dupa preluarea , pentru a nu incalca regula - ks in timpul preluarii).

Link to comment
Share on other sites

Guest ARMS_Ricky

Ne-am lamurit aici cu cateva modificari, sa vedem ce sugestii mai aveti in modificarea regulii.

6. Modalitate preluare spot

Pentru a prelua un spot trebuie sa intrebati explicit "afk+nume destinatar" toate caracterele aflate pe spot / in tarc, intr-un interval de 5 minute. Acestea sunt obligate sa raspunda in acest interval de timp. Preluarea necesita 4 poze, in minute diferite, printul 1 fiind in minutul 0 si al treilea print in minutul 4, urmat de printul cu F4 ridicat in minutul 5 pentru a incheia preluarea. Preluarea incepe din momentul cand ati adresat prima intrebare dar aceasta nu se va incheia cu o intrebare afisata de caracter in momentul printului F4. Pozele consecutive trebuiesc la coordonate diferite. Daca in interval de 5 minute nu se dovedeste ca minim 1 caracter de pe spot este on, acestia au pierdut spotul.

Exemplu:

minutul 00:00: x, afk? +print.

minutul 00:- -: x, afk? +print.

minutul 00:04: x, afk? +print.

minutul 00:05: F4 +print.

Preluarea este incorect facuta daca:

- nu este respectat exemplul de mai sus.

- in timpul ei, cel care preia face ks.

- in timpul ei cel care preia paraseste spotul sau ia disconnect.

- intrebarile tuturor caracterelor afk sunt pe o singura linie.

- toate pozele sunt pe aceleasi coordonate.

- nu se pune pointerul pe fiecare caracter intrebat de afk in momentul printului.

- persoana ce urmeaza a fi preluata raspunde imediat dupa printul F4. Aici trebuiesc aduse dovezi, printuri in acelasi minut.

6.1.Nu se accepta raspunsuri efectuate prin utilizarea functiei "macro" sau boti. Daca raspunsul este acelasi pentru orice intrebare, si repetat de minim 4 ori, la fel, s-a pierdut spotul dupa trecerea celor 5 minute. Urmand astfel sa fie anuntat un GM despre acel caracter ca foloseste un macrobot, iar suspendul este 20 de zile, postat doar de catre GM. In caz de recidiva, suspendul va fi acelasi.

6.2.Nu se accepta caractere ce-si schimba coordonatele cu ajutorul unui clicker, facand experienta afk. Suspendul este de 40 de zile si vor fi postati doar de catre GM. In caz de recidiva, suspendul va fi acelasi.

Important: In cazul in care aveti party pe un spot anume si dumneavoastra parasiti acel spot pentru a va procura mana/health potion sau pentru orice alte motive pierdeti automat orice drept asupra acelui spot. Daca in timpul in care dumneavostra sunteti plecat de pe spot si un alt player face incepe o preluare nu mai aveti dreptul la spot si nici nu aveti voie sa-l intrerupeti. In acest caz doar cei care au ramas pe spot in momentul sosirii lui au voie de a intrerupe aceasta preluare, raspunzandu-i.

Nu exista obligatia de a ataca monstrii pe propriul spot.

Bun eu de unde pot afla cand e minutul 4:00sec ca sa adresez intrebare?

x- min 0 afk ?

x- min 2-3 afk?

daca cum va nu apreciez cand trec 60 de sec si pun a 3 intrebare x-afk si poza s face in min 5? ... +pozaf4 sa vedeti daca a rasuns daca e prea mare spam in aly guilda global... tot nu se va vedea ca acele persoane ca au raspus..... deci ..... e banal totul ... si inca un lucru cate o data te surprinde poza canu vezi numele celui adresat ca sunt mobi pe el langa el sau ataca mobi si nu il poti vedea.. e mai complicat :photo: :-?

Link to comment
Share on other sites

Ok, aveti dreptate, am discutat si am scos regula:

"Preluarea este incorect facuta daca: persoana ce urmeaza a fi preluata raspunde imediat dupa printul F4. Aici trebuiesc aduse dovezi, printuri in acelasi minut."

Stiu ca ne-am tot dat peste cap si ne-am tot frecat si desfrecat, am si eu un argument bun, cel care face preluarea poate lua suspend pt ks daca ala revine in minutul 5.

Preluarea se va incheia odata cu printul F4, ce urmeaza dupa, chiar daca e minutul 5, nu mai conteaza.

Ody a procedat asa in plangerea aia, deoarece lui neamzzuMG nu i s-a dat ragaz intre ultima intrebare si printul cu F4.

Link to comment
Share on other sites

sincer nu inteleg de ce ne complicam , de atatia ani nu m-am plans de regula ,pana la urma ce sai fac sal iau si cu flori ca e el afk? eu zic ca regulamentul sta a bine asa cum e in perioada actuala.

poi nu se respecta fiecare il interpreteaza cum vrea daca eu mi`am facut preluarea si print cu f4 poti sa revi ca ma doare undeva vezi 3 intrb ar trb sa te cari..nu ca ala a raspuns in min5cat timp am preluarea corecta si am inchs`o ce ma intereseaza :-??

Link to comment
Share on other sites

sincer nu inteleg de ce ne complicam , de atatia ani nu m-am plans de regula ,pana la urma ce sai fac sal iau si cu flori ca e el afk? eu zic ca regulamentul sta a bine asa cum e in perioada actuala.

Crezi tu ca sta bine? Sa primesti toate cele 3 intrebari in primul minut, si poza cu F4 in ultimul minut? :) Aia numesti tu preluare?Si mai ales sa stai pe aceleasi coordonate, incat cel preluat sa nici nu te vada din cauza bugului vizual? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...