Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

bunny

Modificarea preluarii

Recommended Posts

Ne-am lamurit aici cu cateva modificari, sa vedem ce sugestii mai aveti in modificarea regulii.

6. Modalitate preluare spot

Pentru a prelua un spot trebuie sa intrebati explicit "afk+nume destinatar" toate caracterele aflate pe spot / in tarc, intr-un interval de 5 minute. Acestea sunt obligate sa raspunda in acest interval de timp. Preluarea necesita 4 poze, in minute diferite, printul 1 fiind in minutul 0 si al treilea print in minutul 4, urmat de printul cu F4 ridicat in minutul 5 pentru a incheia preluarea. Preluarea incepe din momentul cand ati adresat prima intrebare dar aceasta nu se va incheia cu o intrebare afisata de caracter in momentul printului F4. Pozele consecutive trebuiesc la coordonate diferite. Daca in interval de 5 minute nu se dovedeste ca minim 1 caracter de pe spot este on, acestia au pierdut spotul.

Exemplu:

minutul 00:00: x, afk? +print.

minutul 00:- -: x, afk? +print.

minutul 00:04: x, afk? +print.

minutul 00:05: F4 +print.

Preluarea este incorect facuta daca:

- nu este respectat exemplul de mai sus.

- in timpul ei, cel care preia face ks.

- in timpul ei cel care preia paraseste spotul sau ia disconnect.

- intrebarile tuturor caracterelor afk sunt pe o singura linie.

- toate pozele sunt pe aceleasi coordonate.

- nu se pune pointerul pe fiecare caracter intrebat de afk in momentul printului.

6.1.Nu se accepta raspunsuri efectuate prin utilizarea functiei "macro" sau boti. Daca raspunsul este acelasi pentru orice intrebare, si repetat de minim 4 ori, la fel, s-a pierdut spotul dupa trecerea celor 5 minute. Urmand astfel sa fie anuntat un GM despre acel caracter ca foloseste un macrobot, iar suspendul este 20 de zile, postat doar de catre GM. In caz de recidiva, suspendul va fi acelasi.

6.2.Nu se accepta caractere ce-si schimba coordonatele cu ajutorul unui clicker, facand experienta afk. Suspendul este de 40 de zile si vor fi postati doar de catre GM. In caz de recidiva, suspendul va fi acelasi.

Important: In cazul in care aveti party pe un spot anume si dumneavoastra parasiti acel spot pentru a va procura mana/health potion sau pentru orice alte motive pierdeti automat orice drept asupra acelui spot. Daca in timpul in care dumneavostra sunteti plecat de pe spot si un alt player face incepe o preluare nu mai aveti dreptul la spot si nici nu aveti voie sa-l intrerupeti. In acest caz doar cei care au ramas pe spot in momentul sosirii lui au voie de a intrerupe aceasta preluare, raspunzandu-i.

Nu exista obligatia de a ataca monstrii pe propriul spot.

Link to comment
Share on other sites

Am modificat punctul 6.2 in 40 de zile, deoarece e abatere mai 'grava' decat 6.1. Iar la 6.1. e imposibil sa primesti 7 raspunsuri de la un bot cand tu pui doar 3 intrebari, dar totusi am modificat in 4, o intrebare sa fie diferita de cele cu preluarea ca sa va dati seama ca e sau nu bot.

Link to comment
Share on other sites

Ne-am lamurit aici cu cateva modificari, sa vedem ce sugestii mai aveti in modificarea regulii.

6. Modalitate preluare spot

Pentru a prelua un spot trebuie sa intrebati explicit "afk+nume destinatar" toate caracterele aflate pe spot / in tarc, intr-un interval de 5 minute. Acestea sunt obligate sa raspunda in acest interval de timp. Preluarea necesita 4 poze, in minute diferite, printul 1 fiind in minutul 0 si al treilea print in minutul 4, urmat de printul cu F4 ridicat in minutul 5 pentru a incheia preluarea. Preluarea incepe din momentul cand ati adresat prima intrebare dar aceasta nu se va incheia cu o intrebare afisata de caracter in momentul printului F4. Pozele consecutive trebuiesc la coordonate diferite insa unele poze pot fi la aceleasi coordonate. Daca in interval de 5 minute nu se dovedeste ca minim 1 caracter de pe spot este on, acestia au pierdut spotul.

Exemplu:

minutul 00:00: x, afk? +print.

minutul 00:- -: x, afk? +print.

minutul 00:04: x, afk? +print.

minutul 00:05: F4 +print.

Preluarea este incorect facuta daca:

- nu este respectat exemplul de mai sus.

- in timpul ei, cel care preia face ks.

- in timpul ei cel care preia paraseste spotul sau ia disconnect.

- intrebarile tuturor caracterelor afk sunt pe o singura linie.

- toate pozele sunt pe aceleasi coordonate.

- nu se pune pointerul pe fiecare caracter intrebat de afk in momentul printului.

6.1.Nu se accepta raspunsuri efectuate prin utilizarea functiei "macro" sau boti. Daca raspunsul este acelasi pentru orice intrebare, si repetat de minim 7 ori, la fel, s-a pierdut spotul dupa trecerea celor 5 minute. Urmand astfel sa fie anuntat un GM despre acel caracter ca foloseste un macrobot, iar suspendul duce pana la 20 de zile, postat doar de catre GM.

6.2.Nu se accepta caractere ce-si schimba coordonatele cu ajutorul unui clicker, facand experienta afk. La fel ca la punctul 6.1. suspendul duce pana la 20 de zile si vor fi postati doar de catre GM.

Important: In cazul in care aveti party pe un spot anume si dumneavoastra parasiti acel spot pentru a va procura mana/health potion sau pentru orice alte motive pierdeti automat orice drept asupra acelui spot. Daca in timpul in care dumneavostra sunteti plecat de pe spot si un alt player face incepe o preluare nu mai aveti dreptul la spot si nici nu aveti voie sa-l intrerupeti. In acest caz doar cei care au ramas pe spot in momentul sosirii lui au voie de a intrerupe aceasta preluare, raspunzandu-i.

Nu exista obligatia de a ataca monstrii pe propriul spot.

inca o chichitza:

ce am marcat cu rosu nu-si are rostul. eu am pus ultima intrebare in minutul 00:04:56,57,58,59(secunde), apoi imediat am facut printul cu F4 in minutul 00:05 (cand inca imi mai apare ultima intrebare deasupra capului). preluarea este perfect valida pentru ca i-am acordat timp celui ce l-am intrebat de afk sa-mi raspunda. nu e problema mea daca el sta pe riscul lui numa ca sa-si bata joc de mine sau sa ma faca sa-mi pierd timpul. este strict problema mea daca stiu sa ma joc cu ceasul in asa fel incat sa-mi favorizez preluarea. :)

de aceea propusesem ca preluarea sa se faca tot 5 minute, cu ultima intrebare in minutul 5 si printul cu F4 in minutul 6. asa ar fi avut toata lumea timp de 5 minute drept de afk. in stilul asta o preluare tine undeva la 3 minute si ceva :P

Perfect acum :) . Sa ii vad pe smekerii astia cum mai fac manevre cu preluarile

ti-am explicat mai sus :)

Link to comment
Share on other sites

Pai da oricum nu are rost, ca trebuie sa-mi arati printuri in care tu intrebi in minutele 0, 1 2 sau 3, si 4. De-asta am si mentionat ca in poza cu F4 sa nu se vada afisata intrebare, tocmai pt lucrul asta.

Btw, ca pui sa se incheie preluarea la minutul 5, si F4 in minutul 6, se bate exact cap in cap cu ce mi-ai zis tu mie, doar ca dureaza 6 minute. :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Tsu^_^pui

specifica ca daca un jucator raspunde dupa momentul pozei cu f4 facuta de jucator, dar este inca in intervalul de 5 minute, preluarea nu este buna :P

Parerea mea

Link to comment
Share on other sites

6.2.Nu se accepta caractere ce-si schimba coordonatele cu ajutorul unui clicker, facand experienta afk. La fel ca la punctul 6.1. suspendul duce pana la 20 de zile si vor fi postati doar de catre GM.

e interzis pt ca lumea crede ca sunt on daca ma misc?

Link to comment
Share on other sites

e interzis pt ca lumea crede ca sunt on daca ma misc?

Da si nu. 50% din persoane te vor evita crezand ca esti on si nu-ti vor mai face preluare. Ceilalti 50% te vor vana si te vor spune unui GM si vei lua suspend. Ceea ce nu e bine deloc, in ambere tabere.

Link to comment
Share on other sites

Ne-am lamurit aici cu cateva modificari, sa vedem ce sugestii mai aveti in modificarea regulii.

6. Modalitate preluare spot

Pentru a prelua un spot trebuie sa intrebati explicit "afk+nume destinatar" toate caracterele aflate pe spot / in tarc, intr-un interval de 5 minute. Acestea sunt obligate sa raspunda in acest interval de timp. Preluarea necesita 4 poze, in minute diferite, printul 1 fiind in minutul 0 si al treilea print in minutul 4, urmat de printul cu F4 ridicat in minutul 5 pentru a incheia preluarea. Preluarea incepe din momentul cand ati adresat prima intrebare dar aceasta nu se va incheia cu o intrebare afisata de caracter in momentul printului F4. Pozele consecutive trebuiesc la coordonate diferite. Daca in interval de 5 minute nu se dovedeste ca minim 1 caracter de pe spot este on, acestia au pierdut spotul.

Exemplu:

minutul 00:00: x, afk? +print.

minutul 00:- -: x, afk? +print.

minutul 00:04: x, afk? +print.

minutul 00:05: F4 +print.

Preluarea este incorect facuta daca:

- nu este respectat exemplul de mai sus.

- in timpul ei, cel care preia face ks.

- in timpul ei cel care preia paraseste spotul sau ia disconnect.

- intrebarile tuturor caracterelor afk sunt pe o singura linie.

- toate pozele sunt pe aceleasi coordonate.

- nu se pune pointerul pe fiecare caracter intrebat de afk in momentul printului.

6.1.Nu se accepta raspunsuri efectuate prin utilizarea functiei "macro" sau boti. Daca raspunsul este acelasi pentru orice intrebare, si repetat de minim 4 ori, la fel, s-a pierdut spotul dupa trecerea celor 5 minute. Urmand astfel sa fie anuntat un GM despre acel caracter ca foloseste un macrobot, iar suspendul duce pana la 20 de zile, postat doar de catre GM.

6.2.Nu se accepta caractere ce-si schimba coordonatele cu ajutorul unui clicker, facand experienta afk. Suspendul duce pana la 40 de zile si vor fi postati doar de catre GM.

Important: In cazul in care aveti party pe un spot anume si dumneavoastra parasiti acel spot pentru a va procura mana/health potion sau pentru orice alte motive pierdeti automat orice drept asupra acelui spot. Daca in timpul in care dumneavostra sunteti plecat de pe spot si un alt player face incepe o preluare nu mai aveti dreptul la spot si nici nu aveti voie sa-l intrerupeti. In acest caz doar cei care au ramas pe spot in momentul sosirii lui au voie de a intrerupe aceasta preluare, raspunzandu-i.

Nu exista obligatia de a ataca monstrii pe propriul spot.

Ar fi bine precizat si ca a doua intrebare sa nu fie in acelas minut cu prima si al treilea intrebare :beer:

Link to comment
Share on other sites

Ar fi bine precizat si ca a doua intrebare sa nu fie in acelas minut cu prima si al treilea intrebare :beer:

Dar am dat exemplu, se subintelege din el.

Exemplu:

minutul 00:00: x, afk? +print. (prima poza, prima intrebare)

minutul 00:- -: x, afk? +print. (a doua poza la ce minut doriti voi, 01, 02 sau 03, a doua intrebare).

minutul 00:04: x, afk? +print. (a treia poza a treia intrebare)

minutul 00:05: F4 +print.

G, nu-ti pot raspunde la intrebare, la fel cum nici altcineva nu-mi poate raspunde la intrebarea: pe cine deranjez eu daca stau afk in tarc bk? De exemplu. E retorica, stii bine. :P

tsu, stim amandoi ca de fapt o preluare nu dureaza 5min, si asta de cand regulamentul. Insa asa a fost pana acum, nu cred ca e necesar sa ne bagam in treaba asta, zic eu, ca altfel va trebui sa acceptam printul F4 in minutul 6. Iar intrebarea 3 in minutul 5, ca sa fie toata lumea multumita ca au trecut 5min. Sper ca m-am facut inteles. :D

Stiu la ce te-ai referit, ca dupa ce face respectivul printul cu F4, iar celalalt se trezeste si face poza in acelasi minut, sa vina pe forum sa zica, uite dom'le, i-am raspuns. Da, i-a raspuns, dar nu in intervalul acela. 0-1 - 1minut, 1-2- 2minute, 2-3-3minute 3-4-4minute 4-5-5minute, ce urmeaza dupa -> nu.

Link to comment
Share on other sites

Exemplu:

X-lescu afk!? min 00:00

X-lescu afk? min 00:02

X-lescu afk? min 00:04

X-lescu afk? min 00:05

X-lescu afk? min 00:06+F4 maxim (in care sa iti apara macar 3 intrebari din cele 4)

Oricum si ideea ce este postata mai sus este destul de ok..fata de ce este acum^^

Link to comment
Share on other sites

Exemplu:

X-lescu afk!? min 00:00

X-lescu afk? min 00:02

X-lescu afk? min 00:04

X-lescu afk? min 00:05

X-lescu afk? min 00:06+F4 maxim (in care sa iti apara macar 3 intrebari din cele 4)

Oricum si ideea ce este postata mai sus este destul de ok..fata de ce este acum^^

Intrebari ce n-o sa-ti apara din cauza spam-ului pe globalchat. :))

Link to comment
Share on other sites

pai nu are legatura cu tarcul de bk

care e diferenta intre

un bk care lasa afk pe un spot cu clicker care il misca

un sm care lasa afk pe un spot cu clicker normal

un dl care lasa afk pe un spot cu mu GUI (misca mousul si omoara toti monstrii)

Link to comment
Share on other sites

<!--quoteo(post=4154114:date=Aug 26 2009, 21:41:name=-GUNIT-)--><div class='quotetop'>QUOTE(-GUNIT- @ Aug 26 2009, 21:41) </div><div class='quotemain'><!--quotec-->

pai nu are legatura cu tarcul de bk

care e diferenta intre

un bk care lasa afk pe un spot cu clicker care il misca

un sm care lasa afk pe un spot cu clicker normal

un dl care lasa afk pe un spot cu mu GUI (misca mousul si omoara toti monstrii)

<!--QuoteEnd--></div><!--QuoteEEnd-->

G, eu inteleg, stiu ca tu vrei scoaterea acelui punct sa poti continua folosind clicker-ul acela. Dar regula nu e decisa doar de mine, eu decat am formulat-o.

E vorba de AOE (area of effect), tu stand afk, trebuie sa ataci in aoe. Tu iesind din aoe si afk -> nu e bine. Un sm nu iese din aoe, la fel si dl-ul. Nu-si schimba coordonatele.

Asta e dezavantajul bk-ul, crede-ma ca stiu cum e, doar mi-am facut bk-ul full, mult mai chin decat ce intampinati voi acum. Voi n-aveti speed limit, n-aveti lifebugs, e mult prea ok. Insa a transforma un dezavantaj intr-un avantaj creeaza dezavantaj pentru celelalte rase.

Link to comment
Share on other sites

pai si dl e corect sa poata ataca tot tarcul chiar daca e afk ?

http://www.imagebam.com/image/31303a46740638 use next

dl are cel mai mare dmg (nush daca bk cu combo are mai mare DAR pana da un bk un combo dl da de 100 ori cu lantul) intra la lvl 200 arena si poate creste linistit fiind afk cu mu GUI si restul lumii crede ca e on si saracu da click pe fiecare monstru

fair ?

Link to comment
Share on other sites

parca se vorbea despre moificarea preluari... anyway...

parerea mea este in in felul urmator

regulamentul in privinta unei preluari trebuie sa ramana neschimbat, cu o singura mentiune... de exemplu daca preluarea se termina in min 27 sa zicem... atunci in minutul 28 ar trebui facauta o poza optionala cu spotul si cu f4 din nou. prin aceasta poza se elimina orice incertitudine asupra preluari.

Deci daca A vine face preluarea la B celalalt se trezeste ii face pk sau ks... se cearta si A si B ajung pe forum ca A sau B se cearta asupra ultimului minut al preluari... A pune aceasta poza optionala si gata incheie discutia.

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites

parca se vorbea despre moificarea preluari... anyway...

parerea mea este in in felul urmator

regulamentul in privinta unei preluari trebuie sa ramana neschimbat, cu o singura mentiune... de exemplu daca preluarea se termina in min 27 sa zicem... atunci in minutul 28 ar trebui facauta o poza optionala cu spotul si cu f4 din nou. prin aceasta poza se elimina orice incertitudine asupra preluari.

Deci daca A vine face preluarea la B celalalt se trezeste ii face pk sau ks... se cearta si A si B ajung pe forum ca A sau B se cearta asupra ultimului minut al preluari... A pune aceasta poza optionala si gata incheie discutia.

:tiphat:

Nu zice nimeni ca nu puteti face asta, sa aveti mai multe dovezi asupra voastra. Dar nu se va incadra ca regula (as in: obligatoriu).

Link to comment
Share on other sites

bny cum poti face xp cu bk?trb sa fii turbat sa stai sa alergi prin tarc cu mouse-ul :-j

uite si u din 8mobi 3 is rasfirati pe unde apuca

si dupa spusele lui dragosh "mobi au devenit sinucigasi" cum sa nu foloseste acel clicher?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...