Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

bunny

Bluescreen tcpip.sys

Recommended Posts

Tie probabil iti dadea BSOD din alt motiv, nu din cauza start-S2.exe

De exemplu, la dackk ii dadea BSOD din cauza antivirusului, si ciudat, tot TCPIP.SYS

si atunci cum iti explici faptul ca...

puteam sa fac orice cu calculatorul.. muzica filme jocuri (exceptie mu linkmania) orice... 3 zile daca ma jucam canter 3 zile statea calc on fara bsod,

DAR CAND INTRAM PE MU LINKMANIA... POC SI BSOD

in rest orice altceva mergea perfect.

Fiecare calc are problemele lui,unele dintre ele sunt comune altele nu ... eu am mutat mufa de la hard in alt slot si am 3 zile de mu fara bsod.

PS:am pus si eu un minidump ... de mult de tot... cauta pe la pagina 4-5 peacolo sa vezi ... :-? :-? oare start.exe era sau nu problema ?? :-j

Link to comment
Share on other sites

LiNU are dreptate. Eu luam BS din cauza antivirusului asa ca l-am schimbat si am facut update-urile de la bunny si sunt curios acum daca mai iau.

Cei care luati BS puteti incerca ultimele drivere la componete, am inteles ca ar functiona.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand as avea rugamintea ca toti cei care aveti problema asta, sa va postati configuratiile calculatorului dumneavoastra, harware si software. In al doilea rand incercati aceasta comanda in Command Prompt, Start -> Run -> cmd si scrieti netsh int ip reset c:\reset_tcpip.txt dupa care dati restart la calculator.

tocmai am aplicat prima parte :D sa speram ca va functiona si ca nu va trebui si restul ^_^

Link to comment
Share on other sites

tocmai am aplicat prima parte :D sa speram ca va functiona si ca nu va trebui si restul ^_^

Nu pot sa-ti urez nimic alceva decat Bun Venit In Club :rofl2:

Momentan eu unul nu i-am gasit vre-o rezolvare. Daca vad ca iau cam des Bluescreen ma pun si reinstalez Win si asa macar mai unul la 2 saptamani. M-am obisnuit deja, sti cum e vb romanului "Las` ca merge si asa"

Link to comment
Share on other sites

http://img23.imageshack.us/img23/8024/dsc00061yvz.jpg

In primul rand as avea rugamintea ca toti cei care aveti problema asta, sa va postati configuratiile calculatorului dumneavoastra, harware si software. In al doilea rand incercati aceasta comanda in Command Prompt, Start -> Run -> cmd si scrieti netsh int ip reset c:\reset_tcpip.txt dupa care dati restart la calculator. Daca nici asa nu merge va sugerez sa luati update-ul acesta. Din cate am citit pe cateva forumuri, problema era rezolvata ori asa, ori invers. Astept sa-mi dati detalii si poate vreo veste buna ca v-a si mers. :)

ps: e foarte important sa dati restart la calculator dupa ce executati comanda, dati exit la MU, stiu ca va e greu unora. <_<

Am incercat acum prima metoda.. avand si eu dealtfel aceeasi eroare, am dat restart la pc si acum asteptam rezultatele.. (a doua metoda nu cred ca am cum s-o incerc deoarece am deja SP3 si nu cred ca pot sa-i fac downgrade)

------------------

System Information

------------------

Time of this report: 3/28/2010, 15:14:31

Machine name: UNDERNET-91AD14

Operating System: Windows XP Professional (5.1, Build 2600) Service Pack 3 (2600.xpsp_sp3_gdr.091208-2036)

Language: English (Regional Setting: English)

System Manufacturer: Gigabyte Technology Co., Ltd.

System Model: P35C-DS3R

BIOS: Award Modular BIOS v6.00PG

Processor: Intel® Pentium® D CPU 2.66GHz (2 CPUs)

Memory: 2046MB RAM

Page File: 587MB used, 3351MB available

Windows Dir: C:\WINDOWS

DirectX Version: DirectX 9.0c (4.09.0000.0904)

DX Setup Parameters: Not found

DxDiag Version: 5.03.2600.5512 32bit Unicode

------------

DxDiag Notes

------------

DirectX Files Tab: No problems found.

Display Tab 1: The file ati2dvag.dll is not digitally signed, which means that it has not been tested by Microsoft's Windows Hardware Quality Labs (WHQL). You may be able to get a WHQL logo'd driver from the hardware manufacturer.

Sound Tab 1: No problems found.

Music Tab: No problems found.

Input Tab: No problems found.

Network Tab: No problems found.

--------------------

DirectX Debug Levels

--------------------

Direct3D: 0/4 (n/a)

DirectDraw: 0/4 (retail)

DirectInput: 0/5 (n/a)

DirectMusic: 0/5 (n/a)

DirectPlay: 0/9 (retail)

DirectSound: 0/5 (retail)

DirectShow: 0/6 (retail)

---------------

Display Devices

---------------

Card name: ASUS X1600 Series

Manufacturer: ATI Technologies Inc.

Chip type: ATI display adapter (0x71C3)

DAC type: Internal DAC(400MHz)

Device Key: Enum\PCI\VEN_1002&DEV_71C3&SUBSYS_01A81043&REV_9E

Display Memory: 256.0 MB

Current Mode: 1280 x 1024 (32 bit) (60Hz)

Monitor: SyncMaster 720B/721B/721S

Monitor Max Res: 1280,1024

Driver Name: ati2dvag.dll

Driver Version: 6.14.0010.6652 (English)

DDI Version: 9 (or higher)

Driver Attributes: Final Retail

Driver Date/Size: 11/9/2006 10:16:28, 261120 bytes

WHQL Logo'd: No

WHQL Date Stamp: None

VDD: n/a

Mini VDD: ati2mtag.sys

Mini VDD Date: 11/9/2006 10:16:12, 2827776 bytes

Device Identifier: {D7B71EE2-3283-11CF-0F6A-A2213FC2CB35}

Vendor ID: 0x1002

Device ID: 0x71C3

SubSys ID: 0x01A81043

Revision ID: 0x009E

Revision ID: 0x009E

Video Accel: ModeMPEG2_C ModeMPEG2_D

Deinterlace Caps: {6E8329FF-B642-418B-BCF0-BCB6591E255F}: Format(In/Out)=(YUY2,YUY2) Frames(Prev/Fwd/Back)=(0,0,1) Caps=VideoProcess_YUV2RGB VideoProcess_StretchX VideoProcess_StretchY DeinterlaceTech_PixelAdaptive

{335AA36E-7884-43A4-9C91-7F87FAF3E37E}: Format(In/Out)=(YUY2,YUY2) Frames(Prev/Fwd/Back)=(0,0,0) Caps=VideoProcess_YUV2RGB VideoProcess_StretchX VideoProcess_StretchY DeinterlaceTech_BOBVerticalStretch

{3C5323C1-6FB7-44F5-9081-056BF2EE449D}: Format(In/Out)=(NV12,0x3231564e) Frames(Prev/Fwd/Back)=(0,0,2) Caps=VideoProcess_YUV2RGB VideoProcess_StretchX VideoProcess_StretchY DeinterlaceTech_PixelAdaptive

{552C0DAD-CCBC-420B-83C8-74943CF9F1A6}: Format(In/Out)=(NV12,0x3231564e) Frames(Prev/Fwd/Back)=(0,0,2) Caps=VideoProcess_YUV2RGB VideoProcess_StretchX VideoProcess_StretchY DeinterlaceTech_PixelAdaptive

{6E8329FF-B642-418B-BCF0-BCB6591E255F}: Format(In/Out)=(NV12,0x3231564e) Frames(Prev/Fwd/Back)=(0,0,1) Caps=VideoProcess_YUV2RGB VideoProcess_StretchX VideoProcess_StretchY DeinterlaceTech_PixelAdaptive

{335AA36E-7884-43A4-9C91-7F87FAF3E37E}: Format(In/Out)=(NV12,0x3231564e) Frames(Prev/Fwd/Back)=(0,0,0) Caps=VideoProcess_YUV2RGB VideoProcess_StretchX VideoProcess_StretchY DeinterlaceTech_BOBVerticalStretch

Registry: OK

DDraw Status: Enabled

D3D Status: Enabled

AGP Status: Enabled

DDraw Test Result: Not run

D3D7 Test Result: Not run

D3D8 Test Result: Not run

D3D9 Test Result: Not run

Mai departe.. nu cred ca e important .. PC-u e bun l-am tinut server vreme de un an. Si acum am sa ii mai fac niste upgrade-uri .. :) ram / cpu..

Revin cu un replay zilele astea cu problema daca mi-a mai dat eroare sau nu.. mie oricum imi dadea eroarea odata la 3-4 zile maxim

Link to comment
Share on other sites

Daca Primiti Blue eror screen ca acesta http://img23.imageshack.us/img23/8024/dsc00061yvz.jpg iar dupa restart primiti un Don't Send la windows in care spune ceva gen " Windows has recoreved after a critical damage" sau asa ceva..

REZOLVARE:

My Computer --> C:\Documents and Settings\MuOnline\Local Settings\Temp

Aici gasiti un folder daca nu ma insel al 2 lea sau al 3 lea de sus ceva de gen "ffff4dfg.fddf" care contine 3 fisiere unul *.xml unul *.bin parca si inca ceva .. trebuie sters tot folderul respectiv apoi restart si gata!

Bafta!:-h

Link to comment
Share on other sites

Guest cozmin1989

am si eu problema asta recen de o zi ... pot juca dar cand intru in icarus direct pica sau stau 10 min si pica ... va rog ajutati-ma ca nu am unde farma :D ... am citit pe aici si daca puteti sa explicati ce i cu GUI elite si cum se foloseste

Link to comment
Share on other sites

Guest cozmin1989

ideea e ca eu nu iau disconnect ci imi apare ecranu albastru si trebuie sa dau rr la calc ... acum nu mai pot sa intru nici in joc ca imi da direct eroare ... ce are ???? o saptamana a mers perfect si acum nu mai ma pot juca ... exista cineva pe linkmania care stiee??? si apropo nu merge shift+F9

Link to comment
Share on other sites

problema asta e aproape la fel de veche ca si linkmania s1

am adus si dovezi ca problema este cauzata de launcherul foarte instabil start.exe respectiv start-s2.exe

http://www.linkmania.ro/forums/index.php?showtopic=305481&view=findpost&p=4399393

http://www.linkmania.ro/forums/index.php?showtopic=305481&view=findpost&p=4467953

si in rastimpul asta s-a rezolvat ceva ? desigur ca nu , sincer destul de penibila nepasarea asta

oameni buni , daca vreti sa nu mai fie folosit gui elite ori il blocati frumos ori rezolvati problema cu bluescreen pentru ca nu e nimeni fraier sa revina la restarturi

pana atunci spor la campania anti-gui despre care sunt sigur ca va fi un mare fail

Link to comment
Share on other sites

problema asta e aproape la fel de veche ca si linkmania s1

am adus si dovezi ca problema este cauzata de launcherul foarte instabil start.exe respectiv start-s2.exe

http://www.linkmania.ro/forums/index.php?showtopic=305481&view=findpost&p=4399393

http://www.linkmania.ro/forums/index.php?showtopic=305481&view=findpost&p=4467953

si in rastimpul asta s-a rezolvat ceva ? desigur ca nu , sincer destul de penibila nepasarea asta

oameni buni , daca vreti sa nu mai fie folosit gui elite ori il blocati frumos ori rezolvati problema cu bluescreen pentru ca nu e nimeni fraier sa revina la restarturi

pana atunci spor la campania anti-gui despre care sunt sigur ca va fi un mare fail

ai incercat solutia lui oick? sa inchizi launcher-ul dar sa ramana main.exe sau viceversa, am uitat cum era.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...