Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

bunny

Bluescreen tcpip.sys

Recommended Posts

http://img23.imageshack.us/img23/8024/dsc00061yvz.jpg

In primul rand as avea rugamintea ca toti cei care aveti problema asta, sa va postati configuratiile calculatorului dumneavoastra, harware si software. In al doilea rand incercati aceasta comanda in Command Prompt, Start -> Run -> cmd si scrieti netsh int ip reset c:\reset_tcpip.txt dupa care dati restart la calculator. Daca nici asa nu merge va sugerez sa luati update-ul acesta. Din cate am citit pe cateva forumuri, problema era rezolvata ori asa, ori invers. Astept sa-mi dati detalii si poate vreo veste buna ca v-a si mers. :)

ps: e foarte important sa dati restart la calculator dupa ce executati comanda, dati exit la MU, stiu ca va e greu unora. <_<

Link to comment
Share on other sites

Am gasit pe cateva forumuri solutia de mai sus si respectivi care aveau problema au mentionat ca le-au mers. Acum daca linkmaniacul nostru n-are chef sa iasa din joc si sa dea un amarat de restart, e doar problema lui.

Astept configuratiile calculatoarelor voastre, postati si cei care aveti problema, spuneti-mi si mie daca va merge, incat sa postam lucrul asta ca o rezolvare la Informatii Tehnice. :| Nu avem de gand sa tragem de voi ca sa va facem jocul sa mearga. Daca nu vreti, treaba voastra, sa nu ziceti apoi ca nu v-a ajutat nimeni.

Link to comment
Share on other sites

aici este configuratia la pc meu (use next)

PS: Windowsul este original licentiat activat si updatat la zi.

inainte... cand o lua razna luam bluescreen din 5 in 5 min... iam schimbat ceva setari...si iau blue screen mult mai rar ...1 data de 2 ori pe zi... o sa revin cu niste poze cat de curand.(inca sunt in teste deoarece vreau sa elimin de tot blue screen)

Link to comment
Share on other sites

pai azi pe la 6-7 cam asa ... atunci am avut ultimul BSOD...

Inainte merge frumos jocu ... stateam 1 zi 2 in el fara probleme... si cand incepea BSOD... nu se mai termina... luam din 5 in 5 min ... acuma imi apare odata la 2-3 zile...

Link to comment
Share on other sites

Ok, maine sa postezi iar, sa-mi spui daca ti-a dat eroarea. Bine ar fi sa te tina. :)

Pacat ca postezi doar tu, iar altii care se lupta cu restarturile le e lene sa dea un reply. Nu se vor rezolva problemele singure, oameni buni. >.<

Link to comment
Share on other sites

ok ne auzim maine :beer:

-edit-

uitasem... de la o vreme calc a inceput sa faca un zgomot mai puternic de cat normal... lam desfacut ... si am gasit problema zgomotului... este de la coolerul de pe placa video si mam gandit ca poate nu face racirea cum trebuie... asa ca am pus un ventilator (asemanator cu acesta) ca sa il raceasca mai bine, si am observat... ca timpul intre BSOD s-a marit cat de cat.

Link to comment
Share on other sites

Guest kreeper

Cineva trebuie sa vada ce se intampla in pc-ul sau ca sa poata da o solutie, asa doar pe pareri nu o sa se rezolve. Bunny chestia aia cu resetu, e pentru cei ce au modificat setarile default. Nu cred ca a umblat nimeni pe acolo.

Cu configuratia pc-ului nu rezolvi absolut nimic, ce inportanta are ce componente am eu in pc ? Crezi ca e vreo incompatibilitate hardware? Eu nu cred. Cel mai des e software de la windows, sau de la supraincalzire cand sistemele de protectie se activeaza si restarteaza sa nu se strice ceva.

Eu cum de am scapat de problema?Sau nu ma credeti?

Link to comment
Share on other sites

Cineva trebuie sa vada ce se intampla in pc-ul sau ca sa poata da o solutie, asa doar pe pareri nu o sa se rezolve. Bunny chestia aia cu resetu, e pentru cei ce au modificat setarile default. Nu cred ca a umblat nimeni pe acolo.

Cu configuratia pc-ului nu rezolvi absolut nimic, ce inportanta are ce componente am eu in pc ? Crezi ca e vreo incompatibilitate hardware? Eu nu cred. Cel mai des e software de la windows, sau de la supraincalzire cand sistemele de protectie se activeaza si restarteaza sa nu se strice ceva.

Eu cum de am scapat de problema?Sau nu ma credeti?

tu ai citit macar topicurile alea 3 care leam mentionat eu mai sus???

@bunny pana acuma ... no BSOD :-? mai asteptam ... sa vedem :beer:

Link to comment
Share on other sites

@keeper, asa zic si eu, nu-i chiar posibil ca toata lumea sa aibe o problema cu acelasi hardware insa n-o spun eu, ci o preiau, de-aici. http://www.linkmania.ro/forums/index.php?showtopic=290560

Pe de alta parte, software-ul e problema, ori windows-ul, ori drivere, cine stie. Eu am avut probleme cu ramii odata, primeam bluescreen (nu acelasi) de nici nu apucam sa intru in windows. I-am pus un cooler si se pare ca a mers, pana mi s-au ars de tot. Ma rog, am fost la garantie etc, nu asta e ideea, ci cred ca e vorba de temperatura intr-un final.

Link to comment
Share on other sites

Guest kreeper

@keeper, asa zic si eu, nu-i chiar posibil ca toata lumea sa aibe o problema cu acelasi hardware insa n-o spun eu, ci o preiau, de-aici. http://www.linkmania.ro/forums/index.php?showtopic=290560

Pe de alta parte, software-ul e problema, ori windows-ul, ori drivere, cine stie. Eu am avut probleme cu ramii odata, primeam bluescreen (nu acelasi) de nici nu apucam sa intru in windows. I-am pus un cooler si se pare ca a mers, pana mi s-au ars de tot. Ma rog, am fost la garantie etc, nu asta e ideea, ci cred ca e vorba de temperatura intr-un final.

Pai iti da de vre-o 2-3 ori restart de la temperatura, iti buleste si tcpip.sys, pentru ca rula trafic intens de date, si apoi ai restart sau bdos din 2 locuri. Cu tcpip.sys nu scapi decat dupa reinstall de windows.

Link to comment
Share on other sites

ieri am dat o kalima 6 parca pe un buchet de soul +10 mam dus sai pun in cufar in momentu cind iam pus am primit eroarea asta cu ecranu albastru,pana acum nam mai avut asa ceva doar pe pcu vechi acu2 ani si aia am rezolvato cu 2turbine de racire in pc.

asta cu jwl sa petrecut atlans.poate e de folos :P

Link to comment
Share on other sites

Nu are legatura unde anume e caracterul in joc. 2turbine? @_@ Pai pune mai si generatoare, si faci centrala. =))

a/w, panduru, astept raspuns. :D

pai turbine le zice mai la racitoarele mai complexe.

si supra incalziri pc duce la bluescren

Link to comment
Share on other sites

Guest kreeper

Bunny iti pierzi timpu pe bune, nu asta e rezolvarea, a fost o coincidenta ca nu a primit pandaru BSOD de 2 zile sau ce o fi facut.

Eu n-am mai luat de 2 luni:), si inainte luam si eu la 10 minute :).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...